Myszy i ludzie

8373191178
Zbigniew Batko
Ekranizacje:
Myszy i ludzie (1992)
Steinbeck powieść przyjaźń Ameryka wielki kryzys

Bardzo smutna i bardzo dobra książka o niespełnionych marzeniach oraz przyjaźni.
Było to moje pierwsze spotkanie z autorem i byłem pozytywnie zaskoczony przystępnym językiem oraz jego stylem pisania. Uwielbiam, gdy w książkach główni bohaterowie mają skrajne osobowości.

Dobre to

Dobre to

Bardzo smutna ta książka. Właśnie skończyłam czytać i czuję się zdołowana.

Bardzo smutna ta książka. Właśnie skończyłam czytać i czuję się zdołowana.

[Audiobook]

Przez całą historię miałam wrażenie że ja znałam,że coś mi przypomina.

I dopiero jak weszłam na goodreads inne recenzje uświadomiły mi że miałam w głowie „Zieloną milę”

Nie jest to taka sama historia, ale główni bohaterowie tak mi jakoś się ze sobą skojarzyli.
Biedni ludzie, pokrzywdzeni przez los.

Przesłanie przyjaźni tutaj mnie naprawdę urzekło. Taka szczera relacja, nie była łatwa, a prawdziwa.

Idealne książkowe zakończenie roku 🫶🏼

[Audiobook]

Przez całą historię miałam wrażenie że ja znałam,że coś mi przypomina.

Biedni ludzie, pokrzywdzeni przez los.

Przesłanie przyjaźni tutaj mnie naprawdę urzekło. Taka...

Fanką krótkiej formy byłam w czasach szkolnych, wiadome: szybko się czytało i szybko omawiało. Natomiast teraz krótka forma\opowiadania nieszczególnie mnie interesują. Chyba, że jest to jakiś dodatek do głównego cyklu.
Po tej książce spodziewałam się czegoś więcej. Spodziewałam się wyjątkowości, czegoś co sprawi, że zapragnę więcej Steinbecka. Tymczasem to po prostu przyjemne, szybkie opowiadanko o którym raczej szybko zapomnę. Z zakończeniem łatwym do przewidzenia. No nic specjalnego.

Do przeczytania książki zainspirowała mnie ekranizacja z 1992 r. z wybitną rolą Johna Malkovicha. Książka również zrobiła na mnie duże wrażenie, zwłaszcza zakończenie (jak daleko można lub trzeba posunąć się dla przyjaciela).
Mała rzecz (objętościowo),a cieszy. Warta przeczytania

Mała rzecz (objętościowo),a cieszy. Warta przeczytania

Czy pozbawienie drugiej istoty życia może być aktem przyjaźni i wyrazem współczucia? W tej powieści Steinbeck ukazuje czytelnikowi wartość płynącą z obecności przyjaciela. Przyjaźń nie jest ukazana jedynie w głównym wątku. Autor zręcznie nawiązuje pobocznymi wątkami do głównego przesłania tej książki. Jest odstrzelony pies, ciągle szukająca uwagi żona Carleya a także zamknięty w klatce rasizmu samotnik. Autor przedstawia w ten sposób jedne z ważniejszych potrzeb człowieka - bliskość i przyjaźń. Jest to powieść, która maluje w głowie czytelnika obraz ukazujący troskę, zrozumienie i ludzkie pragnienie bycia dla kogoś. Wizja głównego bohatera życia w samotności czyni ten obraz bardziej jaskrawym. Każdy z nas dąży do wygody i zaspokojenia swoich pragnień, ale to nie stąd płynie wartość życia. Steinbeck doskonale to uchwycił.

George i Lenny. Dwóch facetów, których połączyła przyjaźń. Pierwszy jest zwyczajnym facetem. Robotny, poukładany. Drugi to kawał chłopa z niepełnosprawnością intelektualną. Razem wędrują przez Stany w poszukiwaniu pracy. Trafiają na farmę, która wydaje się być wprost wymarzona: stabilna, z pewną gotówką. Ich celem jest własna ziemia i posiadłość na której będą mogli hodować króliki.

To wszystko Steinbeck zawarł na przeszło stu stronach. Wielką czcionką. Myszy i ludzie to zwykła powieść (czy nawet nowelka). Ot dwóch gości w podróży za pracą. Co w tym niezwykłego? Nic. To jest właśnie efekt wow. Noblista w prostych słowach przedstawia historię, która już w pierwszych zdaniach łapie za serca i nie chce ich puścić. W przerwach od lektury złapałem się na tym, iż myślę o bohaterach. Zastanawiałem się co ich spotka, skąd taka więź i troska u George’a w stosunku do Lenny’ego. Czy to wspólna przeszłość, obietnica? A może współczucie i wielkie serce? Jak Lenny się „odwdzięczy”? Nie nadużyje zaufania?

Steinbeck wyraźnie zaznacza cechy dryblasa. Daje nam mocno do zrozumienia o jego niepełnosprawności, sieje wątpliwość, wprowadza stan lęku i napięcia. A wszystko to w prostych jak budowa cepa zdaniach. Bez patosu i sztuczności.

To tak się da? Przeczytajcie i sami się przekonajcie. Zobaczcie jak silna może być przyjaźń, wyalienowanie i samotność okrutna. Jak bezwzględna była Ameryka w czasach Wielkiego Kryzysu. Jest to też opowieść o przetrwaniu, marzeniach, szarej codzienności. Każdego z nas. I to wszystko na ledwo stu stronach. Chapeau bas.

Krótkie, mocne opowiadanie - jedno z najlepszych Steinbecka.

Krótkie, mocne opowiadanie - jedno z najlepszych Steinbecka.

Czytałem dawno, dawno temu, dziwne że nie oceniłem.

Czytałem dawno, dawno temu, dziwne że nie oceniłem.

• Klasyka
  • Literatura amerykańska