Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Myszy i ludzie

Tłumaczenie: Zbigniew Batko
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 301
1 934
1 802
Of Mice and Men
Ag2S

Piękna opowieść o bezwarunkowej przyjaźni, ludzkich tęsknotach i marzeniach. George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie – upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George’a...

Piękna opowieść o bezwarunkowej przyjaźni, ludzkich tęsknotach i marzeniach.

George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie – upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George’a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele przemierzają pogrążone w Wielkim Kryzysie Stany w poszukiwaniu zarobku i akceptacji. Ich marzeniem i celem, do którego dążą, jest własna farma, na której mogliby wspólnie hodować króliki.

"Myszy i ludzie" to jedno z najznakomitszych dzieł literackich Steinbecka. To powieść tak złożona, że wymyka się wszelkim jednoznacznym interpretacjom. Przede wszystkim jest piękną historią wspaniałej przyjaźni i poświęcenia, opowieścią o skomplikowanych relacjach, ludzkich tęsknotach i marzeniach. Ale także parabolą losu człowieka, rodzajem współczesnej baśni dla dorosłych.

Powieść "Myszy i ludzie" była trzykrotnie przenoszona na ekran. Najbardziej znaną kreację postaci Lenniego stworzył John Malkovich.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Marlena | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Piękna, mądra i przejmująca opowieść o przyjaźni, oddaniu i zaufaniu. Wyraziste kreacje bohaterów, doskonała, paralelna konstrukcja - żadne słowo nie jest tu zbędne. Jedna z tych historii, które dają do myślenia i pozostawiają ślad po przeczytaniu. Zdecydowanie warta polecenia.

Paco | 2017-10-01
Na półkach: Zacny John, Przeczytane, Synapsa
Przeczytana: 01 października 2017

Bakłażanek Błażejek pęczniał na grządce.
Nieopodal wegetował Czosneczek Czesio.
Mieli marzenia i plany.
Zdruzgotała ich egzystencja. Wyrwała z korzeniami. Obu.
Czyżby iluzjami żyli ? Czy doszło do zawyżenia dążeń ?
Czy zbyt wysoki okazał się sążeń ?
No jasne, że nie. Marzenia granic nie znają.
Tylko że .... zbyt często konają.
Nie pierwsza to ascetyczna a zarazem wyniosła gonitwa myśli. W wykonaniu Steinbecka. Jego styl niezamaszysty sprawia, że drżą strumienie logiki.
Kobra tańczy mimo wady słuchu. Gacek przez jaskinie mknie, nie bacząc na wzrok słaby. John ręką nie pisze. Umysłem otwartym to czyni. Hołubiąc drobiazgi, które przed nosem mamy.
Na tym Jego wielkość polega.
By niewidzący mógł sprawdzić.
Czy mu coś nie dolega.

Króciutki to elaborat. Na wieczór.
Pokłosie śnić się będzie. Jak upiór.

Karol | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

Typowa książka składa się z wstępu, rozwinięcia i zakończenia. To nie jest jednak typowa książka, ponieważ całość to tak naprawdę jedno wielkie rozwinięcie. I może właśnie dlatego nie jestem do końca zachwycony tą opowieścią. Sama historia jest dobra, postacie są całkiem ładne zarysowane, wszystko ma sens, problemem jest tylko to że nie znamy dobrze genezy dwójki bohaterów. Oczywiście gdzieś tam przeplatają się wspomnienia wymieniane w dialogach, ale to trochę za mało. Ciężko zżyć się z postaciami o których wiemy tak mało. Sama książka jest też bardzo krótka i żałuję że autor nie postawił na jakieś zdecydowane wprowadzenie do głównej historii, jak chociażby dokładnie przedstawienie zdarzeń z Weed które łączą się z głównym wątkiem. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie, ale pozostaje pewien niedosyt.

_____ | 2017-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Przepiękna powieść o wielkiej, bezwarunkowej przyjaźni, ludzkich tęsknotach, marzeniach i poświęceniu. Nie znalazłam jeszcze książki, w której przewijałoby się tak wiele symboli i motywów.

Opowiada ona o dwójce przyjaciół poszukujących zarobku i akceptacji w czasach Wielkiego kryzysu. Choć nie jest to punkt wyjściowy tej książki już samo to wydaje się być bardzo przejmujące.
Postacie nakreślone jak żywe. Każda na swój sposób wydawała mi się nieszczęśliwa. Zwłaszcza żona Curley’a, która za każdym razem gdy próbowała poczuć się ważna zostawała odsunięta na bok i zbrukana. Szkoda mi było starego Candy’ego i jego psa i stajennego Crooksa i mogłabym tak wymieniać i wymieniać.
Ta książka wywołała u mnie ogromne emocje i wywarła spore piętno w psychice. Skończyłam czytać wczoraj i do tej pory nie mogę przestać myśleć o tej historii. Tego uczucia nie da się opisać słowami.

Poruszająca i głęboko zapadająca w pamięć. Piękna a zarazem straszna. Pokazuje brutalne, lecz prawdziwe realia...

ChicaDeAyer | 2014-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2014

Ta książka jest wybitna - choć niewielka gabarytowo, to zawiera w sobie tak wiele piękna, mądrości i wywołuje w czytelniku ogromne pokłady emocji.

Steinbeck napisał ją pod wpływem własnych obserwacji oraz doświadczeń z życia i pracy na farmie - da się to odczuć podczas lektury. Dzięki temu potrafił oddać w dziele ten pierwiastek autentyczności, a znaleźć go można chociażby w sylwetkach bohaterów - którzy żyli nie tylko ciężką pracą, ale przede wszystkim swym amerykańskim snem. Choć ta pierwsza była niezbędna do zaspokojenia potrzeb życiowych, to właśnie marzenia mogą być motorem napędowym do działania, a ich realizacja dać człowiekowi tak potrzebne spełnienie. Obok tego motywu, autor poruszył też wątki przyjaźni, alienacji jednostki, nierówności oraz innych problemów okresu Wielkiego Kryzysu - tym większe ukłony w jego stronę, że spoił to wszystko w tej cienkiej pozycji.

To przebogata książka, o której klasie i wielkim wpływie świadczyć mogą liczne odwołania w innych dziełach -...

Łokieć_Pana_D | 2016-11-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Małe potrafi być piękne. Ciągnięte piórem Steinbecka - piękne inaczej. Szorstko piękne. Drwiąco piękne. Bez subtelnej głębi, bez drugiego dna. Bohaterowie mają kontur wyraźny, a emocje prosty wzór. To pisanie dosadne, gdzie skąpych instrumentów wystarcza, by pokazać przyjaźń i marzenia. Wypaczoną przyjaźń i karle marzenia.
Jak leczyć samotność? Życie bez przyszłości? George i Lennie odbijają się od świata tak samo boleśnie, choć są krańcowo różni. Ich walka o lepszy byt nie jest niczym nadzwyczajnym. Każdy jakąś toczy, każdy ma swoją farmę. Steinbeck tworzy symbol, wzór gdzie można podstawiać. Wzór krótki i prosty, bo takie są wzory. Jak przetrwać?
Surowo, bez fajerwerków. Resztę trzeba dopowiedzieć. Poszukać swojego zastosowania.

Niben | 2011-02-28
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 28 lutego 2011

"Człowiek musi mieć kogoś... kogoś bliskiego. Wszystko jedno kogo, byle to był ktoś bliski."

Sugestywna opowieść o przyjaźni i marzeniach oraz o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Krótka, z pozoru prosta historia, która pozostawia w czytelniku smutek i pustkę.

Ta pozycja na pewno zasługuje na uwagę.

Marago | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Powieść Johna Steinbecka "Myszy i ludzie" jest niezwykle bogata zarówno pod względem formy przekazu jak i treści, choć objętościowo jest niepozorna. Przepiękny język, wspaniałe opisy, wysublimowane dialogi oraz niebanalna historia - niedająca jednoznacznych i łatwych odpowiedzi - sprawiły, że mamy tu do czynienia z jednym z najznakomitszych dzieł noblisty. Jestem pod wrażeniem, czego i Państwu życzę. Polecam.

Magdalena | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Prosta, surowa opowieść o przyjaźni. Tak jak proste i surowe jest życie dwóch mężczyzn - George'a i Lenny'go, podczas lat Wielkiego Kryzysu poszukujących jakiekolwiek pracy. I chociaż jej znalezienie i utrzymanie jest bardzo ważne to jednak wyżej w hierarchii znajduje się odpowiedzialność za drugiego. To ona nakazuje by George odszedł razem z Lenny'm choć sam bez trudu mógłby zachować pracę. Z mocno niezaradnym przyjacielem jest to jednak niezwykle trudne. Jeszcze trudniejszą decyzję będzie musiał podjąć w finale...
Piękna opowieść i porównywalnie piękny film.
Klasyka w najlepszym wydaniu. Bardzo polecam.

Monika | 2012-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Przyjaźń...piękne, magiczne słowo.
Piękna i magiczna jest również ta książka.

Skłania do refleksji. Co ja byłabym w stanie zrobić dla przyjaciela w sytuacji skrajnej? Co zrobiłabym będąc w sytuacji George'a?

Oczywiście, to czysto teoretyczne rozważanie. I mam nadzieję, że takowymi pozostanie.

Polecam książkę wszystkim bez wyjątku.