Łuk triumfalny

Wydawnictwo: Rebis
Arc de Triomphe
jusola

Inne wydania

Jedna z najbardziej znanych powieści E. Marii Remarque'a Łuk triumfalny, powieść z roku 1946, przedstawia dramatyczne losy niemieckiego emigranta w Paryżu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ravic - pod takim nazwiskiem ukrywa się główny bohater - jest lekarzem i nielegalnie przeprowadza operacje w cieszącej się dobrą opinią klinice. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która wypełni...

Jedna z najbardziej znanych powieści E. Marii Remarque'a

Łuk triumfalny, powieść z roku 1946, przedstawia dramatyczne losy niemieckiego emigranta w Paryżu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ravic - pod takim nazwiskiem ukrywa się główny bohater - jest lekarzem i nielegalnie przeprowadza operacje w cieszącej się dobrą opinią klinice. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która wypełni jego puste - jak już mu się wydawało - życie. Ale innego dnia spotka, również przypadkiem, gestapowca, który go kiedyś torturował. Rozliczenie się z dramatyczną przeszłością - jakkolwiek okrutne - uwolni Ravica na nowo. "Człowiek może wiele wytrzymać" - z tą myślą wyruszy w niepewną, przymusową drogę do obozu dla uchodźców.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2011

źródło okładki: www.rebis.com.pl

książek: 1901
Gosia | 2014-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2014

To pierwsza powieść Remarque'a, jaką przeczytałam i bezwzględnie jedna z najlepszych książek jakie dotąd przeczytałam. Pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia. Kultowa. Ta atmosfera - mroczny klimat Paryża na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, morze wypitej kawy i calvadosu, specyficzny smutek i nostalgia cechująca bohaterów powieści.
Cisza przed burzą. Tak właściwie można by określić pogrążony w marazmie przedwojenny Paryż. Akcja rozgrywa się w niegościnnych pokojach imigranckich hoteli, pełniących rolę zamienników własnego domu; w burdelach, które na chwilę dają namiastkę miłości; w mrocznych knajpach, gdzie pije się, bo co innego robić w obliczu nadciągającego kataklizmu.
Na tym tle rozgrywa się romans dwójki głównych bohaterów: Ravika i Joanny, którzy wpadają na siebie przypadkiem w Paryżu w przededniu II wojny światowej. Ona jest marną aktorką, kobietą po przejściach, on lekarzem, uchodźcą z Niemiec, nielegalnie przebywającym na terytorium Francji.
Coś...

Paco | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Jest Pan i Pani jest.
Jest kurz, jest pot i łza jest.
Serca skurcz jest i dreszcz jest.
Czy jest coś czego nie ma ? Ależ tak.
Rzeczywistości.
Nie ma pokoju mojego. Ścian nie ma. Sufitu. Lampy.
Żony. Dzieci. Dwóch kotów. Nie ma wczoraj. Nie ma jutra.
Jest Remarque. Siedzi gdzieś w mroku. Ledwo sylwetkę dostrzegam.
On mówi. Opowieść snuje. O sobie.
O wspominaniu zła , które odeszło i wyczekiwaniu zła, które nadchodzi.
Ravic ? Nazywam się Remarque. Owcą czarną jestem. Niemcem niedobrym.
Ręki na cześć wodza nie prostuję. Na Żydów nie pluję.
To i ojczyzna nie dla mnie.
Niewielu nas. Ale zawsze. Gdzie się podziać mamy ? Jak przyszłość planować ?
Czy kochać jeszcze możemy, gdy serce wyrwane ?
Nie, lepiej zapomnę i żyć spróbuję. Ale co to ? Jak? Czy to możliwe ?
By spokój odzyskać,zabić muszę ? Ja kochać chciałem. Istnieć zacząć na nowo.
Kobietę znalazłem....albo Ona mnie. O duszo rozdarta!
Kocham czy nienawidzę ?!
Mówi głośno, coraz głośniej. Krzyczy. Za głowę się chwytam. Cisza.
To...

książek: 2074
onika | 2013-07-02
Przeczytana: lipiec 2013

To wcale nie było złe miejsce do życia - ten Paryż Remarque'a tuż przed wybuchem II wojny światowej. Zaradny i ostrożny człowiek mógł sobie tam jakoś funkcjonować. Pod warunkiem, że trafił na życzliwych ludzi, albo chociaż na takich, którzy nie mieli żadnego interesu w utrudnianiu życia uchodźcy.

Remarque w genialny dla mnie sposób ukazał ten ostatni rok spokoju. Ludzie znajdują się na tonącym okręcie, ale wcale nie chcą tego zauważyć. Co ciekawe, to głównie Francuzi upierają się, że wojny nie będzie. Ale uchodźcy czują, że będzie coraz gorzej. Tylko, że bez pieniędzy i dokumentów, nie mają szansy, by dalej uciekać.

Szczerze mówiąc, bardziej od historii miłosnej, poruszyło mnie to codzienne życie Ravika. Hotel, szpital, knajpy. Nie ma przyszłości, jest tylko chwila obecna i przeszłość, o której nie chce się pamiętać, a która cały czas odciska swoje piętno na życiu bohatera. I Ravik jest pogodzony z tą tymczasowością, z tym brakiem stabilności. Nauczył się, jak funkcjonować w...

Łokieć_Pana_D | 2016-01-30

W miłości dwa i dwa się nie składa. Nie u Remarque'a. A przyjaźń drapie bardziej niż koi. I wspomnienie jeszcze, co boli. I ciężko tak - chociaż to Paryż. I most w nocy, zimny i mokry.
Joanna źle kocha, a Ravic gorzej jeszcze. Rozpaczą i samotnością. Trudno to przetrwać lecz nie da się odrzucić. Bo człowiek utonie. Tylko, czy to miłość jeszcze? Czy miłosierdzie? Dym z papierosa? Smak calvadosu? Gwar klubu o czwartej nad ranem?
Książka o dwojgu. Ona i On. O tym, że bez nazwy zostanie, co między nimi. O długości cienia, jaki daje rozpacz i brak nadziei. I jeszcze, że nie można tak, bez korzeni. Bez miejsca dla siebie. Bo wtedy każde spojrzenie głębsze i każdy ciepły oddech staje się kotwicą. Liną ratunkową. Rzuconą by żyć. Bywa, że po raz ostatni. Smutna i piękna. Moja wybrana.

ChicaDeAyer | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Niesamowita. Przejmująca opowieść o relacjach międzyludzkich. A może o uczuciu? Uczuciu niejednoznacznym, nie dającym się zamknąć w żadnym schemacie. Tym, co przychodzi nieproszone i łapie człowieka w biegu - w dodatku zupełnie nie w porę. Uczuciu przepięknie nakreślonym, utrwalonym w jeszcze wspanialszych słowach - co złożyło się na obraz chwytający za serce i przemawiający nawet do najbardziej zatwardziałego sceptyka. Takiego jak Ravic!

Niezapomniana powieść, w starym, dobrym klasycznym stylu - z duszą, pozwalającą czytelnikowi na przeniknięcie do czasów, w których nie przyszło mu żyć. Lubię takie podróże w czasie, oj bardzo.

nadzieja1925 | 2015-11-21
Przeczytana: 18 listopada 2015

„Ravic sięgnął po butelkę”, kilka stron później lub wcześniej: „opróżnił kieliszek”, duży koniak lub sławny calvados. Bo czy na trzeźwo da się przeżyć własne życie, gdy jako uchodźca mieszkasz nielegalnie w Paryżu, gdy nie masz nic, a twój wróg mija cię w najmniej spodziewanych momentach?
Jest to ponura powieść, utrzymana w ciemnych barwach, którą czasem doganiają promienie słońca... lecz nie na długo. Wojna zbliża się wielkimi krokami.
Niemiecki emigrant. Lekarz. Wykonujący nielegalne operacje, żeby się utrzymać. Poznamy go pod nazwiskiem Ravic.
„Dokąd się pani tak śpieszy?” – jednym pytaniem można uratować czyjeś życie i... znaleźć drugą połówkę... chociażby na jakiś czas. I to wszystko może się wydarzyć jednej nocy...
A następnej zobaczyć... „Tak, Haake. Chodzi o gestapo.”.
Życie jest niespodziewane.

Tak samo, jak niespodziewana jest ta książka. Bo czy nie ciągnie nas do mrocznych stron?
Kolejna jedna z piękniejszych lektur za mną. Ten mroczny i przejmujący klimat...

| 2015-05-01
edit3008 | 2014-12-07
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Początek powieści smutny, wręcz depresyjny.
Nie byłam pewna czy ją dokończę, ale jednak znów sięgałam po "Łuk..".
Remarque swoja powieścią wprawił mnie w nostalgiczny nastrój i rozbił moją duszę na atomy.
Musiałam dać sobie chwilę, żeby znów z tych atomów coś zbudować, więc poszłam na spacer.
Tak jak Ravic wędrował po Paryżu w jesienne wieczory 1938r. tak ja ochłonełam trochę w tym chłodnym grudniowym powietrzu
( poza odwiedzaniem knajpek i piciem Calvadosu - oczywiście lub niestety).
No i co mi z tych moich przemyśleń wyszło ? To, że niektóre sprawy postrzegam tak jak Remarque.
Żle czy dobrze- tego nie wiem, może ocenię to za 50 lat jak dożyję :)
A tak w ogóle to nie wiem dlaczego nikt mi do tej pory nie polecił lektur tego autora.
Przeczytam jeszcze kilka jego książek ale czuję, że to będzie jeden z moich ulubionych pisarzy.
Polecam gorąco !

PS. Ale Joanny nie polubiłam.

jusola | 2010-01-14

"Łuk triumfalny" - ach, nie mogę zrozumieć, jak można nie kochać się w doktorze Raviku po przeczytaniu tej książki:)

Czytałam kilka razy i jeszcze pewnie kilka razy przeczytam - choć im jestem starsza, tym styl narracji zdaje mi się lekko naiwny, a to zapewne z tej przyczyny, że to, co prawdziwe, a zapisane na papierze, brzmi czasem śmiesznie, trąci banałem.

Ale bohater! bohater! Prawdziwy mężczyzna - w miłości, w zemście, w sposobie przeżywania rzeczywistości . Ach!

Ola | 2015-08-27
Na półkach: Mam, Polecone, 2015, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Jak zaczynałam czytać Łuk Triumfalny podchodziłam do tej książki dość sceptycznie. Miała za dużo zbyt dobrych ocen i opinii, a z doświadczenia mojego wynika, że to nie wróży najlepiej. Początek wydał mi się dość naiwny, ale przecież wiem, znów z własnego doświadczenia, że historie niemożliwe się zdarzają. A później było już tylko lepiej. Co prawda czytałam długo, z przyczyn zewnętrznych, to jednak miałam okazję delektować się prozą Remarque'a. I dobrze. Było wnikliwie, ambitnie, emocjonalnie, z wyczuciem. Bez upraszczania. Nie każdy tak potrafi. Dodaję do ulubionych :)

Literacki Horoskop LC – Książkowa Waga

Przyszła jesień i przyniosła kolejne przetasowania. Również te gwiezdne. Swoje zodiakalne panowanie rozpoczyna teraz Waga. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod znakiem Wagi, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb na ten tydzień.