Łuk triumfalny

Rebis
typ
papier
jusola
7,79 (1684 ocen i 133 opinie)

Opis książki

Jedna z najbardziej znanych powieści E. Marii Remarque'a Łuk triumfalny, powieść z roku 1946, przedstawia dramatyczne losy niemieckiego emigranta w Paryżu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ravic - pod takim nazwiskiem ukrywa się główny bohater - jest lekarzem i nielegalnie przeprowadza operacje w cieszącej się dobrą opinią klinice. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która wypełni...

Jedna z najbardziej znanych powieści E. Marii Remarque'a

Łuk triumfalny, powieść z roku 1946, przedstawia dramatyczne losy niemieckiego emigranta w Paryżu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ravic - pod takim nazwiskiem ukrywa się główny bohater - jest lekarzem i nielegalnie przeprowadza operacje w cieszącej się dobrą opinią klinice. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która wypełni jego puste - jak już mu się wydawało - życie. Ale innego dnia spotka, również przypadkiem, gestapowca, który go kiedyś torturował. Rozliczenie się z dramatyczną przeszłością - jakkolwiek okrutne - uwolni Ravica na nowo. "Człowiek może wiele wytrzymać" - z tą myślą wyruszy w niepewną, przymusową drogę do obozu dla uchodźców.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2011

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Gosia | 2014-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2014

To pierwsza powieść Remarque'a, jaką przeczytałam i bezwzględnie jedna z najlepszych książek jakie dotąd przeczytałam. Pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia. Kultowa. Ta atmosfera - mroczny klimat Paryża na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, morze wypitej kawy i calvadosu, specyficzny smutek i nostalgia cechująca bohaterów powieści.
Cisza przed burzą. Tak właściwie można by określić pogrążony w marazmie przedwojenny Paryż. Akcja rozgrywa się w niegościnnych pokojach imigranckich hoteli, pełniących rolę zamienników własnego domu; w burdelach, które na chwilę dają namiastkę miłości; w mrocznych knajpach, gdzie pije się, bo co innego robić w obliczu nadciągającego kataklizmu.
Na tym tle rozgrywa się romans dwójki głównych bohaterów: Ravika i Joanny, którzy wpadają na siebie przypadkiem w Paryżu w przededniu II wojny światowej. Ona jest marną aktorką, kobietą po przejściach, on lekarzem, uchodźcą z Niemiec, nielegalnie przebywającym na terytorium Francji.
Coś...

onika | 2013-07-02
Przeczytana: lipiec 2013

To wcale nie było złe miejsce do życia - ten Paryż Remarque'a tuż przed wybuchem II wojny światowej. Zaradny i ostrożny człowiek mógł sobie tam jakoś funkcjonować. Pod warunkiem, że trafił na życzliwych ludzi, albo chociaż na takich, którzy nie mieli żadnego interesu w utrudnianiu życia uchodźcy.

Remarque w genialny dla mnie sposób ukazał ten ostatni rok spokoju. Ludzie znajdują się na tonącym okręcie, ale wcale nie chcą tego zauważyć. Co ciekawe, to głównie Francuzi upierają się, że wojny nie będzie. Ale uchodźcy czują, że będzie coraz gorzej. Tylko, że bez pieniędzy i dokumentów, nie mają szansy, by dalej uciekać.

Szczerze mówiąc, bardziej od historii miłosnej, poruszyło mnie to codzienne życie Ravika. Hotel, szpital, knajpy. Nie ma przyszłości, jest tylko chwila obecna i przeszłość, o której nie chce się pamiętać, a która cały czas odciska swoje piętno na życiu bohatera. I Ravik jest pogodzony z tą tymczasowością, z tym brakiem stabilności. Nauczył się, jak funkcjonować w...

Carles | 2015-04-03

Tego zdania nie zmienię nigdy. Najpiękniejsza książka jaką w życiu przeczytałam, Tak. Najpiękniejsza. Gwiazdek brakuje.
Dołująca niezmiernie i budująca w tym samym czasie. Dająca nadzieję, chociaż świat dookoła ciemny. Wiecie co dało mi nadzieję? Miłość. Jak wali się wszystko, jak wojna w powietrzu, jak ludzie dookoła źli, kąsają jak wilki - co jest ratunkiem? Miłość.
Wcale im się ta miłość nie układa. On cyniczny. Ona, sami wiecie, po przejściach. Nie może się udać. Lepiej, żeby się utopiła. A jednak. Patrzą na siebie. Na te swoje wady. Szok!
Serce nie może nie bić szybciej. Co jest w tym uczuciu? Co za diabelskie moce? Że tak mąci? Że spać nie daje w nocy. Oddech za krótki. Można się udusić. Od takiej miłości. Coś podobnego!
"Łuk Triumfalny" to najlepsza książka, jaką czytałam. Wiem, że się powtórzyłam. Raz możecie wybaczyć. Może kiedyś na lepszą trafię. Teraz jestem taka jak czar tego arcydzieła. Jestem Joanną. Przeczytajcie! Zwykle nie namawiam. Ale tą przeczytajcie.

jusola | 2010-01-14

"Łuk triumfalny" - ach, nie mogę zrozumieć, jak można nie kochać się w doktorze Raviku po przeczytaniu tej książki:)

Czytałam kilka razy i jeszcze pewnie kilka razy przeczytam - choć im jestem starsza, tym styl narracji zdaje mi się lekko naiwny, a to zapewne z tej przyczyny, że to, co prawdziwe, a zapisane na papierze, brzmi czasem śmiesznie, trąci banałem.

Ale bohater! bohater! Prawdziwy mężczyzna - w miłości, w zemście, w sposobie przeżywania rzeczywistości . Ach!

| 2014-12-17

Erich M. Remarque to pisarz mojej młodości i kwintesencja mojej romantycznej duszy. "Łuk Triumfalny" to najlepsze dzieło pisarza. I dlatego tak trudno przychodzi mi zmobilizować mą skromną osobę aby słów kilka o tej książce napisać. Obawiam się dotykać, żeby nie poplamić ideału paluchami moimi, nieczystymi.
Dziwię się sam od zawsze, jak to się stać mogło, że literackim patronem mojej optymistycznej natury i wesołego usposobienia jest historia mroczna, depresyjna, pesymizmem przesiąknięta. Może to ten smak calvadosu, pity litrami przez głównego bohatera, tak mnie omamił? Może jego uczucie do Joanny, uczucie wymykające się kategoriom i opisom, uczucie tragiczne ale nie banalne, takie, które tylko nielicznym będzie dane? Może to groza przedwojennego Paryża, gdzie zbliżające się zło można poczuć w każdym zaułku?
"Łuk Triumfalny" wywarł na mnie olbrzymie wrażenie i zostawił ślad na zawsze. Czytałem go (po raz pierwszy) w najlepszej chwili - mając lat dokładnie 18-cie. Pamiętam jakie...

Tosiaczek | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Wyrzuceni poza nawias społeczeństwa, bezpaństwowcy – o kim mowa? O emigrantach, przymusowych emigrantach, ludziach, którzy z różnych powodów musieli opuścić swój kraj. Jaki to miało wpływ na ich życie? Jedni potrafili się przystosować, ale drudzy egzystowali na granicy życia i śmierci. O ich losie decydowała wytrzymałość psychiczna. A granica ta była niezwykle cienka. Skąd ci pierwsi czerpali siły? Odpowiedź jest prosta – jeśli emigranci trzymali się razem i sobie pomagali, to uczucie wyobcowania nie było, aż tak silne by ich unicestwić.

Remarque pokazał to zjawisko bardzo umiejętnie. Czytając ma się wrażenie, jakbyśmy sami doświadczali na własnej skórze, jak to jest znaleźć się wśród obcych, zostać wyrwanym z korzeniami ze znanego nam środowiska i nie umieć odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Nic dziwnego, że autor wiedział, jak przekazać to czytelnikom. Dlaczego? Bo znał to z autopsji, sam musiał wyemigrować w 1931 roku i do końca swego życia nie wrócił już do kraju. Los...

edit3008 | 2014-12-07
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Początek powieści smutny, wręcz depresyjny.
Nie byłam pewna czy ją dokończę, ale jednak znów sięgałam po "Łuk..".
Remarque swoja powieścią wprawił mnie w nostalgiczny nastrój i rozbił moją duszę na atomy.
Musiałam dać sobie chwilę, żeby znów z tych atomów coś zbudować, więc poszłam na spacer.
Tak jak Ravic wędrował po Paryżu w jesienne wieczory 1938r. tak ja ochłonełam trochę w tym chłodnym grudniowym powietrzu
( poza odwiedzaniem knajpek i piciem Calvadosu - oczywiście lub niestety).
No i co mi z tych moich przemyśleń wyszło ? To, że niektóre sprawy postrzegam tak jak Remarque.
Żle czy dobrze- tego nie wiem, może ocenię to za 50 lat jak dożyję :)
A tak w ogóle to nie wiem dlaczego nikt mi do tej pory nie polecił lektur tego autora.
Przeczytam jeszcze kilka jego książek ale czuję, że to będzie jeden z moich ulubionych pisarzy.
Polecam gorąco !

PS. Ale Joanny nie polubiłam.

czytający | 2015-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2015

Jest coś szarego i ponurego w widoku paryskich ulic tych ostatnich miesięcy złudnego pokoju. Pola Elizejskie ze swoim masywnym Łukiem Triumfalnym nie dostarczają wrażenia lekkości i bogactwa z jakimi mogą być utożsamiane. Przetacza się nad nimi samotność uchodźcy. Kogoś, kogo dopadają upiory przeszłości za każdym razem, kiedy pomyśli o miejscu z którego pochodzi. A kiedy wszystko się chwieje i nie ma sensu budować nowego życia, pozostaje jedynie usiąść w barze i napić się dobrego alkoholu. Gdy nie ma do czego wracać to jedyna rozrywka przynosząca odprężenie.

Erich Maria Remarque z pewnością wybitnie pokazuje specyfikę miejsca, gdzie ludzie wariują przed wojną. Gdzie zamiast miasta dla którego warto żyć, pojawia się strach przed przyszłością. Tu nic nie jest pewne a ucieczka przed wspomnieniami jedynie pogłębia frustrację. W takich warunkach musi żyć niemiecki uciekinier, ukrywający się pod przybranym nazwiskiem Ravic. To lekarz, który nie chce się pogodzić z nazizmem panoszącym...

To jedna z pierwszych powieści Remarque'a, jakie przeczytałam. Pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia, podobnie jak większość utworów tego pisarza.

Bardzo ujęły mnie uczucia dwojga zagubionych, samotnych uciekinierów, którzy szukają schronienia w obcym kraju i żyją w ciągłym strachu o przyszłość.
Wątkiem głównym są relacje między kochającymi się rozpaczliwie ludźmi, ale powieść zwraca też uwagę innymi problemami - podejmuje temat tolerancji, cierpienia, nienawiści, prawa do zemsty oraz zła, jakie tkwi w człowieku.

Polecam przede wszystkim miłośnikom niebanalnych powieści obyczajowych - na pewno przeczytają jednym tchem i potem będą żałować, że to już koniec.

kasandra_85 | 2011-10-06
Przeczytana: wrzesień 2011

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lisa Unger
    45. rocznica
    urodzin
    Ilu ludzi troszczy się o was tak naprawdę? I nie chodzi mi o tych, z którymi miło jest przebywać, a także nie o tych, których kochacie i którym wierzycie. Ale ludzi, którzy dobrze się czują, kiedy jesteście szczęśliwi i odnosicie sukcesy, a źle, kiedy wam się nie układa, albo przechodzicie trudny ok... pokaż więcej
  • Tadeusz Słobodzianek
    60. rocznica
  • Ron McLarty
    68. rocznica
    urodzin
    Ludzie, których kochasz, potrafią cię podnieść na duchu i potrafią zamącić ci w głowie. Rozumienie ich nie wydaje się takie ważne, kiedy są w twoich myślach. To dlatego miłość powinna być łatwa.
  • Alfred Elton van Vogt
    79. rocznica
  • Ludwig Wittgenstein
    126. rocznica
    urodzin
    Granice naszego języka oznaczają granice naszego świata.
  • Sławomir Łubiński
    81. rocznica
  • Morris West
    99. rocznica
    urodzin
    Samotność to nic nowego. Prędzej czy później dotyka każdego z nas. Umierają przyjaciele, członkowie naszych rodzin, kochankowie i mężowie także.
  • Hubert Selby
    11. rocznica
    śmierci
    Zaraz! Boże wszechmogący wygląda na to że całe dotychczasowe życie upłynęło jej na czekaniu. Czekaniu na co???? Czekaniu na to by zacząć żyć. Tak, zgadza się, czekała na to by zacząć żyć. (...) Wszystko co robiła było jedynie próbą generalną przed życiem.
  • Bjørnstjerne Bjørnson
    105. rocznica