Nareszcie znowu razem

Okładka książki Nareszcie znowu razem Arkadiusz Grzegorzak
Okładka książki Nareszcie znowu razem
Arkadiusz Grzegorzak Wydawnictwo: Arkadiusz Grzegorzak literatura obyczajowa, romans
Arkadiusz Grzegorzak
2021-01-01
2021-01-01

🎧 Nowelka ta opowiada historię kobiety , która traci najważniejszą osobę w jej życiu. Zrozpaczona szuka wszelkich sposobów, aby ponownie spotkać się z najbliższym. Niestety, żadne nie przynoszą zadowalających rezultatów. Zdeterminowana postanawia wykorzystać kolejną nadarzającą się okazję i decyduje się wziąć udział w rytuale, który ma odbyć się w zapomnianej przez ludzi wiosce w Ameryce Południowej.
🎧 Nowelka ta nie jest długa, jednak porusza wiele ważnych kwestii. Pokazuje nam, jak ból po stracie najbliższej osoby może całkowicie przekierować cele naszego życia, a nawet go zniszczyć. Skupiamy się wtedy tylko na naszym odczuciu nie dostrzegając, że nie wszystko się skończyło i że nadal są obok nas osoby, które nas wesprą i pomogą uporać się ze smutkiem, tak postępuje właśnie bohaterka słuchowiska. W swoim bólu staje się osobą, która nie dostrzega już nic oprócz straty. Decyduje się na rytuał nie znając jego zasad i nie wiedząc, co będzie musiała zrobić. Ufa osobom przeprowadzającym to wydarzenie, nie znając ich prawdziwych zamiarów. Niestety nie dla wszystkich biorących w nim udział udaje się wyjść bez szwanku. Jest to bardzo pouczająca historia.
🎧 Na koniec wspomnę jeszcze o lektorce. Pani Marta Żmuda-Trzebiatowska była genialna. Jestem zachwycona jej grą głosem i dzięki temu nowelka nabierała klimatu. Mam nadzieję, że jeszcze trafię na audiobook z Panią Martą jako lektorem.

Fb: Adelina Czyta
Ig: adelinaczyta

Sięgnąłem po tą pozycje z czystego przypadku. Napisał do mnie autor prezentowanej tutaj noweli, z zapytaniem czy nie chciałbym jej odsłuchać i wystawić opinii. Nie ukrywam, że z początku byłem nastawiony dość sceptycznie, bo tematyka poruszana w tekście nie jest mi szczególnie bliska, a do tego okładka kompletnie nie zachęcała. Jednak zauważyłem, że upubliczniono 5 minutowe demo, a tekst czyta Marta Żmuda-Trzebiatowska, którą cenię jako aktorkę. Miałem zresztą przyjemność raz ją spotkać, gdy pracowałem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zachęcony zatem jej osobą oraz demem założyłem konto na Audiotece i kupiłem ten krótki audiobook. Cena była śmieszna, bo wynosiła raptem 9,60 zł, zatem tyle co obecnie 2 litrowa Coca-Cola. I powiem szczerze - były to genialnie zainwestowane pieniądze.

Nie jestem osobą, która łatwo się wzrusza. Owszem, są sytuacje gdy ryczę niczym małe dziecko, głównie na filmach. Nie chodzi o to, że jestem facetem. W moim wypadku brak łez wynika z czegoś zupełnie innego. Z przeszłości, o której chciałbym zapomnieć, ale wiem że mi nie wolno. Żona mi mówi, że jestem osobą wrażliwą, empatyczną. Może to i prawda, ale osobiście nie lubię tego określenia w stosunku do siebie. Chcę być twardy niczym skała. Jednak nawet kamień potrafi zapłakać i tak było w tym wypadku.

Nowela trwa raptem 51 minut i opowiada losy pewnej kobiety, która przybyła do jakiejś wioski w Ameryce Południowej, gdzie ma odbyć tajemniczy rytuał. W jego wyniku ma ponownie spotkać ukochaną osobę, która nie żyje od 5 lat. Towarzyszy jej przyjaciel, wierny druh z czasów młodzieńczych, zakochany w głównej bohaterce po uszy. Ta jednak wielokrotnie mu podkreślała, że łączy ich tylko przyjaźń. Że nigdy go nie pokocha. Jednak on, niczym wierny pies znoszący kolejne razy zadawane mu przez swego pana, pozostał przy niej. Mimo rozdzierających jego serce trosk, smutków i całej gamy emocji.

Nowela skupia się na przeżyciach głównej bohaterki podczas tajemniczego rytuału. Opisy temu towarzyszące są bardzo, ale to bardzo obrazowe. Całość mocno wspomagają efekty dźwiękowe oraz echa i wręcz fantastyczna Marta Żmuda-Trzebiatowska. Tchnęła ona w te opisy oraz poszczególnych bohaterów tego dramatu takie pokłady emocji, że ma się wrażenie, jakby obrazy same malowały się przed oczyma słuchacza. Po prostu widzi i czuje się to, co przeżywa bohaterka. Całe to narkotyczne piekło rozrywające organizm, karuzelę wspomnień oraz fantazyjne opisy obrazów tworzonych przez podświadomość. W tym momencie nowela z prostej obyczajówki zamienia się w umiejętne połączenie horroru z dramatem psychologicznym. I to działa wręcz perfekcyjnie.

Odnośnie lektorki, to w mojej opinii spotęgowała ona cały przekaz noweli. Jestem wręcz pewien, że gdybym samodzielnie czytał ten tekst, nie wywarłby na mnie aż tak dużego wrażenia. Aktorka natomiast pokazała tutaj swój talent sceniczny dokładając do dzieła Arkadiusza Grzegorzaka drugie tyle emocji. Jej głos, to jak wcielała się w poszczególne postacie, budowała napięcie czytając opisy czy przemyślenia głównej bohaterki. To było coś niesamowitego. A ostatnia scena... nie - ostatnia linijka. Ostanie zdanie. One sprawiły że całe moje ciało przeszedł lodowaty dreszcz. Cały wręcz zdrętwiałem z strachu, szoku i niedowierzania. To było coś... oszałamiającego. Niespodziewanego. Z jednej strony cudownego, ale z drugiej skręcało żołądek z przerażenia.

Nie spodziewałem się takiego finału. Byłem wręcz pewien, że od początku wszystko jest jasne, a tutaj nagle kompletne wywrócenie światopoglądu o sto osiemdziesiąt stopni. "Nareszcie znowu razem" było dla mnie niesamowitym, choć z powodów osobistych, również mrocznym, przeżyciem. Jednak nie żałuję. Nie żałuje ani sekundy poświęconej na odsłuchanie tej noweli. Szkoda tylko, że jej okładka kompletnie nie oddaje potencjału, siły oraz charakteru tego co napisał Arkadiusz Grzegorzak. Jest nijaka i wręcz szkodzi całej pracy. Bo naprawdę warto mieć ten tekst w swojej kolekcji. Ja cieszę się, że go mam i będę do niego wracał, choćbym za każdym razem na końcu miał szlochać niczym małe dziecko.

Wszystkie opowiadania tego autora to historyjki z twistem, dość sztampowe i przewidywalne. Jednak mimo to całkiem niezłe.

Wspaniała, pouczająca lektura. Kawał świetnego portretu psychologicznego. Rzecz mroczna i urokliwa zarazem. Otwiera oczy i serce na wiele spraw. Dodatkowym plusem jest interpretacja lektorki.

Audiobook świetny. Ja słuchałem angielskiej wersji.

Audiobook świetny. Ja słuchałem angielskiej wersji.

To jeden z najbardziej wzruszających audiobooków, jakie ostatnio słuchałam. Autor zabiera nas na wyprawę w najdalsze zakątki umysłu. Pyta co leży poza granicami rzeczywistości. "Nareszcie znowu razem" porusza i daje dużo do myślenia. Lektorka, Marta Żmuda-Trzebiatowska, perfekcyjna, wczuwa się w rolę.

Niech tytuł was nie zmyli. To nie jest romans, lecz historia kobiety, która ryzykuje z nieznanym narkotykiem, aby wejść w odmienne stany świadomości. Robi to w imię miłości, i "Nareszcie znowu razem" to rozprawka o tym, jak daleko możemy pójść i ile poświęcić dla ukochanej osoby. Główna bohaterka została zagrana świetnie, wręcz koncertowo przez Martę Żmudę Trzebiatowską. Wato posłuchać do samego końca, bo tam kryje się zaskoczenie.

Od dawna nie słuchałem czegoś tak oryginalnego. Niby fantastyczna, a tak głęboko życiowa jest ta nowela. Słucha się jej z rosnącym zainteresowaniem, a koniec perfekcyjnie wieńczy dzieło. "Nareszcie znowu razem" to zaproszenie do własnych refleksji, coś dla ludzi, którzy lubią spojrzeć na świat z szerszej perspektywy. To jakby list do wszystkich, którzy wiedzą, że rzeczywistość poznaje się głównie sercem, duszą, a nie tylko trzeźwym, racjonalnym umysłem. Nowela jest pełna emocji, uczuć i doznań. Aż dziw, że autor zawarł tak wiele impulsów emocjonalnych i intelektualnych, w tak krótkiej formie. Czy zgadzam się z postawioną w opowiadaniu tezą? Tak. Po stokroć tak. W sumie rzecz jest godna najwyżej rekomendacji.

Dawno nie słuchałam tak poruszającej noweli. Jest tu bardzo dużo emocji. Autor doskonale namalował słowami psychologiczny portret kobiety, która gotowa jest poświęcić wszystko dla miłości. Koniec noweli spowodował, że chciałam posłuchać jeszcze raz. Audiobook doskonale zinterpretowany przez Martę Żmudę Trzebiatowską.

Świetne. Polecam.

Świetne. Polecam.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Nareszcie znowu razem