Wszystko na Ziemi wyginie

Okładka książki Wszystko na Ziemi wyginie Michel Bussi
Okładka książki Wszystko na Ziemi wyginie
Michel Bussi Wydawnictwo: Świat Książki kryminał, sensacja, thriller
Tout ce qui est sur terre doit périr
Świat Książki
2022-02-09
2022-02-09
2019-10-10
literatura francuska

Pomimo tego, że lubię takie klimaty to ta książka dla mnie była dziwna. Jest jakaś akcja, tajemnica arki, jakiś wątek prehistoryczny ale jak to się zbierze do kupy to wychodzi słabo. Zakończenie też mnie rozczarowalo. Jak na tego autora to szału nie ma.

Trochę przegadana, na tle innych książek autora wypadła dla mnie dość blado.

Trochę przegadana, na tle innych książek autora wypadła dla mnie dość blado.

Książka przygodowa z motywem fantastyki. Czułam się jakbym czytała przygody Indiany Jonesa. Mając całość na uwadze, nie przypadła mi do gustu.

nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że czytam tanią, męczącą, grafomańską podróbę Dana Browna (mało brakowało bym policzyła liczbę wierszy w rozdziale ;-)

Przygoda, zagadka, sensacja, historia. fakty mieszają się z literacką fikcją. główny bohater czyli przystojny młody francuski naukowiec to kopia Indiany Jonesa. akcja prowadzi czytelnika przez Francję, Hongkong, Włochy aż do Turcji. Punkt kulminacyjny tej podroży to próba rozwiązania zagadki anomalii Araratu i znalezienia fragmentu Arki Noego oraz spotkanie z mitycznymi jednorożcami.

W Australii zbiera się Parlament Religii Świata, mieszanka kapłanów wszelkich religii będzie analizować raport o topnieniu lodowca na górze Ararat. W tym samym czasie Zak Ikabi podróżuje po świecie zbierając dowody świadczące o istnieniu Arki Noego. Krok za nim kroczy tajemnicza grupa, która jest zdolna do najokropniejszych zbrodni by odzyskać artefakty związane z Arką. W tą śmiertelną pogoń za faktami Zak wciąga Cecil Serval, glacjologa, który przygotował raport dla Parlamentu Religii Świata. Czy pod lodem Araratu faktycznie kryje się Arka? Dlaczego tajemnicze plemię broni dostępu do góry?

Tempo książki jest zawrotne. Różnorodność wątków, miejsc i bohaterów sprawia że czasem aż ciężko połapać się w fabule. Do tego książka jest dość gruba (600 stron). Tematyka skłania do myślenia, przedstawia mit o potopie w różnych religiach świata oraz interpretuje Biblię w bardzo interesujący sposób. Zdecydowanie to element, który zachwyci fanów książek w stylu Dana Browna. "Wszystko na ziemi wyginie" to ambitny, momentami brutalny thriller idealny dla fanów zagadek i jednorożców.

Wow! O ten typ opowieści nie podejrzewałam autora. Mój ulubieniec stworzył historię awanturniczo-biblijno-historyczną. Jak zwykle świetnie mi się czytało. Wyjątkowo lubię styl pisarski autora. To jeden z moich ulubieńców.
A dowiedzieć się, że jednorożce istnieją naprawdę... I gdzie można je spotkać we świecie! No super!

Godny następca Jamesa Rollinsa na moich książkowych półkach. :)

Godny następca Jamesa Rollinsa na moich książkowych półkach. :)

W przedmowie autor informuje czytelnika, że przedstawiona opowieść po raz pierwszy została wydana pod pseudonimem. Domyślam się, że książka nie zachwyciła czytelników w takim stopniu jakim oczekiwał tego autor. Po treści lektury mogę się tylko domyślać dlaczego Bussi zdecydował się pierwotnie wydać powieść anonimowo. Historia opowieści o biblijnym potopie w wykonaniu Bussi z całą pewnością jasno określa autora jako zagorzałego antyklerykała. Przyznam, że nie lubię tego typu powieści, w których autor na swój własny sposób interpretuje Biblię na potrzeby wymyślonej przez siebie fabuły posiłkując się przy tym znajomością sumeryjskiej opowieści o Gilgameszu.
Tym razem Bussi poszedł bardziej w stronę powieści sensacyjnej, nie ma tu elementów rodem z thrillera. Całość nawiązuje do poszukiwań Arki Noego, która ponoć według wierzeń największej grupy etnicznej miała osiąść na najwyższym punkcie dzisiejszego San Francisco. Akcja powieści toczy się na różnych kontynentach, w różnych miejscach sięgając w historię początków wielkich religii czego przykładem może być Księga Henocha. Trudno jest tu wskazać jednego głównego bohatera, ale na pewno na warto zainteresować się postacią Zaka Ikabiego obsesyjnego naukowca.
Przyznam, że czułem zmęczenie tym ciągłym przeskakiwaniem w czasie i zmienianiem miejsca akcji jak i samej lokalizacji. Nie jest to powieść łatwa, na pewno ma w sobie coś z tematyki Dana Browna. Jest tajemnica i miejsce owiane sekretem, jest w końcu grupa ludzi dbająca o to, by tajemnica pozostała tajemnicą. Są też tu pewne ciekawe informacje jak choćby chiński park rozrywki z repliką obiektu Arki Noego wybudowanej z zachowaniem wymogów i proporcji podanych z Biblii. Można przeczytać jeśli komuś oczywiście odpowiada taki rodzaj lektury.

Historia kręci się wokół poszukiwań Arki Noego albo może raczej jej fragmentu – artefaktu, bo cała arka ma być niedostępna, ukryta w lodowcu góry Ararat w Armenii. Co prawda nie ma co do tego stuprocentowej pewności, niemniej wiele na to wskazuje. A skąd wiadomo, że Arka Noego istniała naprawdę i że biblijny wielki potop faktycznie miał miejsce? Mają o tym świadczyć fragmenty świętych ksiąg największych religii świata (nie tylko odłamów chrześcijaństwa) oraz podania różnych plemion rozsianych po całej Ziemi. Coś w rodzaju – nikt nie widział, ale wszyscy wiedzą.

Arka, niezależnie od imienia właściciela, bo nie zawsze był to Noe, ma być kluczem do rozwikłania prastarej tajemnicy. A jak to z tajemnicami bywa, są tacy, którzy chętnie wydobędą je na światło dzienne i tacy, którzy zobaczą w tym olbrzymie zagrożenie. W książce teoretycznie mamy dobrych i złych, ale ich identyfikacja wcale nie jest prosta.

Pełna recenzja → https://wrolimamy.pl/ksiazka/wszystko-na-ziemi-wyginie-michel-bussi/

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Przeczytane w 2022