W prażącym słońcu

2021-05-19
literatura francuska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jak zawsze w przypadku tego znanego pisarza powieść jest mistrzowskim połączeniem manipulacji, emocji i napięcia.
W Prażącym Słońcu – to nazwa pensjonatu do którego zaproszono pięć wybranych uczestniczek konkursu zorganizowanego przez wydawnictwo promujące dzieła uznanego pisarza Pierre – Yves’a Francois. Uczestniczki zaproszone zostały na tygodniowe warsztaty pisarskie prowadzone przez samego pisarza.
Pobyt laureatek konkursu wraz z towarzyszącymi im osobami przebiega w wyjątkowo pięknym i egzotycznym miejscu, na Markizach (Hiva Oa) , jednej z wysp Polinezji Francuskiej.
Już od pierwszych stron czytelnik odkrywa, że każdy z bohaterów ma swoją tajemnicę a wątki kryminalne zataczają coraz szersze kręgi podejrzanych, którzy też pozostają ze sobą w bliskich relacjach.
Jednak tym, co zachwyciło mnie najbardziej to egzotyczna sceneria powieści wraz z kulturą i wierzeniami jej mieszkańców. Tropikalna wyspa jest też miejscem dla Tiki – dawnych figur przypominających kształtem pradawnego człowieka i uosabiającego różne wartości, niczym muza mądrości, inteligencji, bogactwa czy symbol niezwykłej urody. Tiki powstały przed wiekami, figur porozrzucanych po wyspie jest podobno setki, szkoda, że nigdy nie zobaczę ich realnie, ale wspaniale było poczytać o nich.
Przy okazji, miejsce akcji powieści to również ukochane zakątki, w których część życia spędził muzyk Jacques Brel i malarz francuski Paul Gauguin, który zmarł na Hiva Oa.

Wielbiciele tego autora wiedzieli czego mogą się spodziewać, dla mnie ta książka była ogromnym zaskoczeniem - in plus. Bardzo ciekawy wątek, to opis historyczny i współczesny Polinezji. Zakończenie fantastyczne. Surrealizm, chyba jest cechą narodową Francuzów i nie dotyczy to tylko malarstwa :)

Chyba najbardziej ,,egzotyczny" spośród przeczytanych przez mnie ostatnio kryminałów. Oprócz rozrywki na wysokim poziomie autor dostarcza czytelnikowi sporo informacji o ukochanych przez Gauguina i Brella Markizach - ich krajobrazie, historii, kulturze, lokalnych potrawach. Uwielbiam kryminały, których akcja toczy się w środowisku pisarzy i wydawców. Tu mamy do czynienia z autorem bestsellerów i jego pięcioma fankami, które chcą się uczyć od mistrza. Każda z nich ma ambicje i marzenia, ale także lęki i kompleksy. Losy wszystkich postaci splatają się jak linie skomplikowanego, a tak popularnego na Markizach, tatuażu. To pierwsza powieść tego autora, którą przeczytałam, ale z pewnością nie ostatnia.

Wiem, jestem nudna, ale książki Bussiego są dla mnie arcydziełami! Kocham ten styl, tę tajemnicę i tę inteligentną umiejętność robienia nas w konia. Z każdą książką jest bardziej, lepiej i mocniej!

Markizy, Hiva Oa, wyspa na Oceanie Spokojnym. Klimatyczne, zapierające dech w piersiach miejsce, niesamowita, egzotyczna kultura i urokliwe krajobrazy. Raj na ziemi.
To tam, na wyspie, na której swoje piętno odcisnęli francuscy kolonizatorzy, gdzie pochowano belgijskiego piosenkarza Jacquesa Brela i francuskiego postimpresjonistę Paula Gauguina, pięć kobiet zostaje zaproszonych na warsztaty z francuskim autorem bestsellerów. Okazuje się jednak, że pobyt marzeń zamienia się w walkę o przetrwanie. Giną ludzie, nikt nie wie, kto za tym stoi, wszyscy wydają się winni. Niebezpieczeństwo czyha, wszyscy kłamią, a potem umierają...

(Cd recenzji na fb)

Od początku nudne

Od początku nudne

No Panie Bussi... ale to Pan wymyślił! Bardzo zaskakujące zakończenie.

No Panie Bussi... ale to Pan wymyślił! Bardzo zaskakujące zakończenie.

Rozwiązanie zrobiło całą książkę. Do tego czasu bardzo mi się ciągnęła i wydawała bardzo przeciętna.

Bussi standardowo wcisnął się do kolejki bez kolejki, a że standardowo wciągający i intrygujący był, to już po dwóch dniach było po sprawie. Fabuła szatańsko surrealistyczna, i choć wiadomo było, że pies nie tam jest pogrzebany, gdzie wydawałoby się, że jest, to radość z czytania i tak była ogromna. Dziękuję bardzo i proszę o jeszcze.

"W Prażącym Słońcu" nie rozczaruje na pewno fanów prozy Michela Bussi'ego.
Jest w niej wszystko z czego znany jest francuski pisarz: kryminał, malownicze opisy, wieloznaczni bohaterowie, zaskakujące zakończenie.
A wszystko to w egzotycznej scenerii - tym razem to nie Reunion, nie Korsyka, ale wyspa Hiva Oa (Markizy), leżąca na "krańcu świata", gdzie np. telewizja dotarła dopiero w latach 80-tych XX wieku, a i dziś ciężko o zasięg telefonów komórkowych.
Na Hiva Oa zamieszkałej przez 2 tys. ludzi odcisnęli swe piętno nie tylko francuscy kolonizatorzy, ale i Paul Gauguin czy Jacques Brel, którzy są tam pochowani. Wszystkich tych ciekawostek dowiadujemy się z powieści, co również uważam za jej plus, bo o samych Markizach, jej ludności, historii wiedziałam dotychczas niewiele.
Narracja jest poprowadzona w taki sposób, że po skończeniu powieści ma się ochotę przeczytać ją ponownie, tym razem znając już zakończenie książki.
Bussi lubi bawić się z czytelnikiem i mimo, że podaje nam rozwiązanie niejako na tacy to myślę, że mało kto domyśli się zabiegu przez niego użytego.
Za minus uważam epilog, wydaje mi się mało naturalny, nie pozostawia też wiele miejsca wyobraźni, bo wszystko zostaje dopowiedziane. Jest to trochę słabość autora, podobnie miałam w przypadku np. "Mama kłamie".

Książkę polecam nie tylko wielbicielom pisarza, ale także osobom pragnącym rozpocząć swoją czytelniczą przygodę z prozą Michela Bussi.

"W Prażącym Słońcu" nie rozczaruje na pewno fanów prozy Michela Bussi'ego.

Michel Bussi W prażącym słońcu Zobacz więcej
Michel Bussi W prażącym słońcu Zobacz więcej