Opowiadania podróżne

Podróże mogą być różne, ciekawe i nudne, wyczerpujące i na leniucha, z przyjaciółmi lub samotne, mogą też być... sentymentalne. Te w głąb siebie bywają często najbardziej pouczające. "Opowiadania podróżne" Małgorzaty Winkler-Pogody łączą w sobie opisy miejsc i zdarzeń z głęboką refleksją. Nad czym? Nad życiem, przyjaźnią, miłością, nad cieniem przeszłości i groźbą zagłady czy też po prostu życiem człowieka, czasem zakochanego, zapatrzonego w siebie lub zwyczajnie zagubionego. Niektóre czyta się niczym dobry romans, a inne niczym kryminał. Aż ciarki przeszły mnie przy opisie podróży bohaterów autostopem z nieznanymi osobnikami o bardzo podejrzanej aparycji lub przy spotkaniu człowieka z maczetą pośród tarasów ryżowych - niemal na wstępie widziałam ich poszatkowane zwłoki pogubione po drodze. Na dużą uwagę zasługują opisy przyrody. Są tak namacalne, że wystarczy na chwilę zamknąć oczy, by znaleźć się pośród malowniczych pól, w przejrzystym morzu czy oko w oko z gepardem na wyschniętej sawannie. Myślę, że "Opowiadania podróżne" zasługują na taką samą uwagę, jak powieści Autorki - widać w nich bystre oko obserwatora i kunszt pióra. Polecam z całym przekonaniem i przyjemnością jaką wyniosłam, je czytając.

Świetne opowiadania, które działają na wszystkie zmysły. Pełne barwnych opisów dalekich miejsc, zapachów i dźwięków. A na tym tle rozgrywa się opowieść o wydarzeniach, które stały się udziałem bohaterów czternastu opowiadań. Każde opowiadanie jest inne i ma odmienną narrację. Mamy więc uroczą opowieść metafizyczną ("Perski dywan"),opowiadanie z elementami thrillera ("Kawa po turecku"),przypowieść ("Wędrujące drzewo"),opowiadania obyczajowe ("Gepard", "Tajski dryf", "Ryżowe pola Batadu"),ciekawą autostopową historię ("Kilka fińskich szkiców") czy piękne nostalgiczne opowiadanie "Podróż domowa". Jest też zabawne opowiadanie "społeczne" poświęcone Japonii ("Japońska strefa zdumień") czy urokliwe opowiadanie "Samotność w Samarkandzie" z zaskakującą puentą. Każda historia to inny zakątek świata, ale ludzkie problemy są wszędzie te same: samotność, poszukiwanie szczęścia, brak uczuć, niedopasowanie w związku, chęć poznania ciekawych miejsc i nowych ludzi. Autorka ma sporą wiedzę na temat miejsc i kultur, o których opowiada, i umiejętnie wplata w treść wiele ciekawostek. Bardzo polecam tę książkę. Nikt nie będzie się nudził!

Polecam waszej uwadze “Opowiadania podróżne”. Wśród 14 opowiadań każdy z was znajdzie takie, które go zachwyci najbardziej. Ale pamiętajcie, że te opowiadania są wyjątkowe. Pokazują odmienność kulturową, odsłaniają słabe i mocne strony człowieka, skłaniają do refleksji. Przy tym oferując nieprzebrane bogactwo opisów przyrody, zabytków i ciekawostek z danego regionu. Mnie najbardziej podobało się opowiadanie “Japońska strefa zdumienia”, traktujące nie tylko o innej kulturze, ale też o wpływie technologii na życie człowieka. Daje ono do myślenia – dokąd zmierza ludzkość, która jest zafascynowana kolejnymi nowinkami technicznymi i jak po drodze gubi umiejętność angażowania się w zwykłe relacje międzyludzkie.

• Wyzwania 2021
  • Patronat
  • Rok 2022
  • Prapremiery, recenzje

Dodaj cytat z książki Opowiadania podróżne