Agent Fundacji

Rebis
2002-01-01
1991-01-01
Andrzej Jankowski
fundacja galaktyka druga fundacja pierwsza fundacja

Okładka książki Złoty Wiek amerykańskiej SF, tom 1 Isaac Asimov, Ray Bradbury, Robert A. Heinlein, Clifford D. Simak
Złoty Wiek ame... Isaac Asimov, Ray B...
Okładka książki Złoty Wiek amerykańskiej SF, tom 2 Isaac Asimov, Raphael A. Lafferty, Robert Silverberg, Clifford D. Simak, Jack Vance
Złoty Wiek ame... Isaac Asimov, Rapha...

Nie ukrywam, że Agent Fundacji mocno mnie wymęczył. Wprowadzenie trzeciego gracza pomiędzy obie Fundacje nie przewietrzyło pokoju. Jest lekko zbyt długa i przegadana.

Solidna książka, która zmienia dotychczasową kronikarsko-historyczną narrację Fundacji w klasyczną powieść osadzoną w konretnym czasie, miejscu i z postaciami, które pozwalają nam się sobą nacieszyć. Bardzo odświeżające, zabieg, którego seria zdecydowanie potrzebowało, aby rozpędzić się na nowo.

Czwarty tom Fundacji i pierwszy napisany już w latach 80tych. Po dekadach przerwy Asimov wraca tu do swojego klasycznego pisarstwa science fiction jednakże nie z powodu nowych, fundacyjnych pomysłów. Otóż po niespełna 30 latach autor postanowił połączyć swoje różne serie w jedno uniwersum. Jedną spójną wizję przyszłości rozciągającą się na niewyobrażalne eony czasu. W tym przypadku Fundacjo, poznaj cykl Roboty.

Bez większego spoilerowania, sam zabieg udaje się tu bardzo fajnie. Jest spore zaskoczenie i kilka naprawdę fascynujących scen i sekwencji. Z drugiej jednak strony, finał mocno dewaluuje różne koncepcje samej fundacyjnej trylogii. Plan Seldona i sam Hari Seldon sporo teraz tracą w takim szerszym rozrachunku.

Czytało mi się jednak świetnie, chociaż też rzucały mi się w oczy pewne jakościowe nierówności. Mieliśmy tu bardzo fajny początek i typowo spektakularne zakończenie, jednakże środek trochę się ciągnął i miałem poczucie lekkiego dreptania w miejscu. Nie na tyle jednak aby spadła mi przyjemność z lektury. Ta była bezsprzeczna, a tutejsze różne pomysły i motywy, choć już nie robiące takiego wrażenia jak wizjonerstwa Asimova z lat 40/50ych, dalej były fantastyczne. Uwielbiam u Asimova dialogi i potyczki słowne, uwielbiam budowanie napięcia i granie tajemnicą, uwielbiam prekursorski przecież, space operowy vibe (choć w tym czasie konkurencja wychowanków autora jest już potężna i żyje swoim życiem). To wszystko zagrało doskonale.

Spotkałem się z opiniami, że z fundacyjnych tomów (tylko tych pisanych przez Asimova oczywiście) ten jest najsłabszy. Być może, ale dla takiej serii to żadna ujma. Polecam. Może to już nie arcydzieło ale na pewno doskonała, klasyczna science fiction warta przeczytania.

Mam problem z Asimovem. Czytając poprzednie części miałem go za autora będącego w okresie rozkwitu literackiego, z nietuzinkowymi pomysłami, za którymi nie nadążał jego kunszt samego prowadzenia historii.
Rozpoczynając tę książkę uderzyły mnie zmiany w samym sposobie pisania, zmiany bardzo pozytywne, w końcu od wydania Drugiej Funcacji minęło prawie 30 lat. Postaci są tutaj dobrze zarysowane, dokładnie poprowadzone, historia stanowi ciągłość bez skrajnego przeskakiwania w wątkach, czyta się w miarę lekko, nie ma tu praktycznie niczego z czym mialem problem przy lekturze poprzednich części, ale. No właśnie, ale- historia jakby kuleje. Świat, który stworzył Asimov w latach 50 mógł zachwycać swoim rozmachem i przecieraniem szlaków w sci-fi, a przy tej pozycji nie mogę powiedzieć, mimo znacznej poprawy stylu literackiego, żeby była to w mojej opinii pozycja wybitna. Ciężko powiedzieć czego brakowało, świat już nie zachwycał, fabuła nie wciągała w przewracanie kolejnych stron z zapartym tchem.
Mimo wszystko myślę, że dla fanów gatunku, warto poświęcić jej te kilka godzin i zamknąć, chociaz też nie do końca, tę historię.

Plan Sheldona jest na półmetku, wydaje się, że poza anomalią jaką był Muł nic go nie może zakłócić. Jedynym zagrożeniem dla tej misternie zbudowanej machiny Sheldona są Wielkie Ambicje. One, niczym garść piasku, w trybikach precyzyjnej maszyny, mogą Plan spowolnić, zepsuć a może nawet zniszczyć. W Fundacji ambicje napędzają burmistrz Branno, która marzy o zapisaniu się na kartach historii jako twórczyni Nowego Imperium, zdając sobie sprawę, że jej kariera jest imponująca, ale nie spektakularna. W Drugiej Fundacji Mówca Gendibal marzy o byciu najmłodszym Pierwszym Mówcą, ma ku temu predyspozycje, ale i wrogów zajadłych. I wreszcie postać najważniejsza: radny Treviz – enfant terrible dla obu Fundacji. To śmiały, uczciwy, ale często bezczelny w swoich poczynaniach, o gorącym temperamencie, trzydziestoparolatek. Rola, jaką przyjdzie mu odegrać najpierw go zadziwi, a później przerazi.
W tej części bronią stają się zdolności umysłu, a nie techniczne osiągnięcia. Ponadto pierwszy raz obie Fundacje są zagrożone nie od zewnątrz, a od wewnątrz. Obie zaczyna toczyć rak spisków, knowań, chęci władzy i tych nieokiełznanych ambicji. A skoro obie Fundacje nie mogą się już wzajemnie równoważyć musi pojawić się - i pojawia -Trzecia Siła: rozjemca, arbiter, który (uratuje?) Plan Sheldona, choć nie bezpośrednio, i nie swoimi rękami.
Asimov z zadziwiającą precyzją łączy wątki – niektóre już całkowicie zapomniane – budując fabułę w niezmiennie świeży i ciekawy sposób, uzupełniając ją i coraz wyraźniej prowadząc czytelnika do zakończenia tej wielkiej epopei.
I znów kreuje postacie, które w pamięć zapadają, żadnej nie demonizuje, żadnej nie gloryfikuje, ale każdą zaciekawia, choćby była to postać drugo- czy trzecioplanowa.

Kolejna część cyklu fundacyjnego. Kolejne rozwinięcia Świata.
Książka bardzo dobra, a decydując się na jej czytanie lepiej od razu zarezerwować czas na kolejny tom, który stanowi jej fabularne rozwinięcie i zamknięcie wątków.

Lubię taką fantastykę. Z jednej strony odkrywcza, z nowymi ideami pozwalającymi spojrzeć pod innym kątem na człowieka, a z drugiej ideologicznie, myślowo osadzona w czasach swojego powstania.

To jak podróż w przeszłość i przyszłość równocześnie :)

Kolejna część cyklu fundacyjnego. Kolejne rozwinięcia Świata.

Kolejny tom cyklu i klasyczny (dla serii) fabularny przeskok o kolejne kilkaset lat do przodu. Do tego pokoleniowa różnica w latach pisania, gdyż od wydania poprzedniego tomu minęło 30 (bez jednego roku) lat. Każdy z tych faktów jest istotny dla czytelnika, który nie będzie aż tak długo czekał na spotkanie z kolejnym tomem serii.
Przede wszystkim widać zmianę w stylu pisania – bardziej płynny, taki „fabularyzowany” a nie „popularnonaukowy”. Po drugie – hmmmm – istotne zaniedbanie wątku technologicznego i przeskok na wątek mentalistyczny, a zatem nieco fantastyczny. Podkręcony znacznie faktem, iż wprowadzony zostaje trzeci gracz, a nawet czwarty (jeżeli ktoś jest jeszcze przed prequelami serii).
Cała opowiedziana historia jest spójna, bez przeskoków tematycznych, co zdarzało się w poprzednich tomach. Mamy nić przewodnią, jaką jest poszukiwanie „matki wszystkich matek”, czyli mitycznej praojczyzny (w którą mało kto wierzy) wszystkich galaktycznych ludów, Ziemi. Czy uda się, czy coś stanie na przeszkodzie i jak do tego wszystkiego doszło? Trochę zaspojlerowałem wyżej, ale znaczna część do odkrycia.
W zasadzie przede mną tylko zakończenie serii, którą czytałem zgodnie z chronologią wydarzeń, a nie napisania. Zastanawiam się czy nie byłoby lepsze czytanie zgodnie z chronologią napisania, szczególnie że pierwsze tomy o „czwartym” graczu powiedziały już sporo

Przede wszystkim widać zmianę w stylu...

Młody Anakin Skywalker i jego mistrz Obi-Wan Kenobi w poszukiwaniach zaginionej Jedi lądują na Zonamie Sekot, przedziwnej planecie pełnej pełnej życia... Eee... To nie tak książka. Ale teraz widzę jak bardzo Greg Bear oparł swoją powieść "Planeta życia" o finałowe tomy Fundacji.

Bardzo dobra książka! Fabuła jest w miarę prosta: fundacyjny poseł wyrusza na poszukiwanie dawno zapomnianej i zaginionej Ziemi. Gdzieś tam czai się niebezpieczeństwo Drugiej Fundacji... a może też zagrożenie dla Drugiej Fundacji? A może dla całego Planu Seldona i całej galaktyki? Przyznam, że czytało mi się chyba najlepiej ze wszystkich dotychczasowo przeczytanych tomów.

Aż sięgnąłem po "Fundację i Ziemię" od razu po skończeniu ostatniego rozdziału.

Asimova, a szczególnie jego cykl Fundacja trzeba polubić. Jeśli po pierwszej części nie przypadnie do gustu, po prostu trzeba odłożyć. Ja tak mam, jeśli po przeczytaniu początku danej serii „męczę się” to odkładam na bok.
Plusy:
- kolejna bardzo udana wyprawa w uniwersum przyszłości Asimova;
- poszukiwania zaginionej i zapomnianej Ziemi, kolebki życia galaktycznego i początku dominacji ludzi w kosmosie nabierają tempa;
- oryginalny pomysł na Gaję, połączenie wielu umysłów;
- czy możliwe jest zapanowanie na umysłem innego człowieka;
- każde społeczeństwo chce jak najlepiej poznać swoje pochodzenie;
- dorobek ludzkości, historia, sztuka itp. powinny być darzone szacunkiem;
- nawiązanie do robotyki i trzech praw, opowiadania z cyklu „Roboty” intrygowały;
- ciekawie prowadzone dialogi pomiędzy poszczególnymi bohaterami;
- pokazanie jakie pobudki mają ludzie sprawujący władzę;
- styl pisania i sposób prowadzenia narracji bardzo mi odpowiadają;
- zaskakujące i nieprzewidywalne zakończenie.
Minusy:
- chyba Asimov miał problem z kobietami, bo ciągle ich nie lubi;
- na początku zbyt wiele powtórzeń z poprzednich części.
Ogółem książka bardzo dobra.

Plusy:
- kolejna bardzo udana wyprawa w uniwersum przyszłości Asimova;
- poszukiwania zaginionej i zapomnianej Ziemi, kolebki życia galaktycznego i...

Kryzys czytelniczy mnie dopadł, ale mamy Asimova. Abstrahując od treści, zresztą bardzo dobrej fabularnie, jestem pod wrażeniem analizy technik manipulacji informacją. Co prawda u Autora metody współczesnym niedostępne w ruch poszły, ale sama idea rewelacyjnie przedstawiona z fantastycznym (dosłownie i w przenośni) zaskakującym zakończeniem. Warte przeczytania i porównania z tak intensywnie na nas testowanymi technikami.

• Science Fiction
  • Fundacja