Bożonarodzeniowa księga szczęścia

Zaczytani
2021-11-10
2021-11-10
9788382195637
literatura polska święta szczęście listy

Wyróżniona opinia i

Bożonarodzeniowa księga szczęścia

przeczytanych książek 12164 napisanych opinii 655

"BOŻENARODZENIOWA KSIĘGA SZCZĘŚCIA" - JOLANTA KOSOWSKA

Piękna opowieść , wcale nie przesiąknięta nastrojem BOŻEGO NARODZENIA. a jednak jest klimat.
Czworo przyjaciół od kilkunastu lat wysyła sobie wzajemnie listy co u nich się działo przez ostatni rok,
jakie zmiany zaszły u nich, jakie decyzję podjęli itp itd. Każdy z nich jest niemal w innym zakątku Polski czy też nawet w innym kraju. Stąd kiedy od Leny nie przychodzi do nikogo list.
Rafał tak się martwi, że postanawia ją odnaleźć i dowiedzieć się co się dzieje. Jak to się skończy i czy uda się na czas dojechać mu do Chorwacji zasypanej śniegiem, to już trzeba samemu przeczytać albo posłuchać. Książka przypomina co w życiu najważniejsze, zwraca uwagę na ważne aspekty życia.
Nie będę spojlerować, ale jest to niesamowita opowieść, którą chce się czytać i czytać, a jak się skończy, to trochę żal, bo po prostu pokochało się bohaterów i już się za nimi tęskni. Można powiedzieć, że listy, które są wplecione, są nudne i jak ktoś tak na to przyjmuje, to tak Mnie one zachwyciły, pokazały coś co nie widać gołym okiem. Poza tym książka jest inna niż do tej pory zahaczając o klimat Bożego Narodzenia z zupełnie innej strony.
Warto, naprawdę sięgnąć po nią.
Pięknie czytana i dobrze się czyta.

OCENA 10/10
123/23 (08/11) (9/23 świąteczna)
ilość stron: 344
data wyd: 10.11.2021
czas przewidziany czytania: 5 h 44 min.
Czas słuchania: 08 h 20 min
lektorzy Legimi : Klawiter Michał
Anastazja
Skończona 09.11.2023 (słuchana empik.go)

"BOŻENARODZENIOWA KSIĘGA SZCZĘŚCIA" - JOLANTA KOSOWSKA

BOŻONARODZENIOWA KSIĘGA SZCZĘŚCIA to nie tylko świąteczna historia, ale też cudowny obraz malowniczej Chorwacji. Jeśli chcecie zaznać ciepła tej zimy-sięgnijcie po ten tytuł!
Ta książka to historia pewnej miłości i niezłomnej przyjaźni. Autorka pokazuje, że uczucia to cała gama szarości. Nic nie jest tylko czarno-białe.
Bohaterowie-oddana paczka przyjaciół-znaleźli sposób, by być z sobą nawet w zabieganych świecie. Co roku piszą do siebie listy bożonarodzeniowe. Gdy pewnej zimy nie przychodzi list od Lenki-dawnej miłości Rafała-przyjaciele postanawiają działać.
Na tle malowniczej Chorwacji poznajemy burzliwe losy ludzi, którzy mimo przeciwności losu wiedzą, co w życiu się liczy. To ciepła opowieść o trudach, łzach i stracie. Jednak przyjaźń i miłość potrafią wiele naprawić.
Drugie szanse, trudne relacje, pasja i oddanie. W tej powieści znajdziecie to wszystko i wiele więcej! Znakomicie napisana świąteczna książka podbije Wasze serca-polecam♥️

Bohaterowie-oddana paczka przyjaciół-znaleźli...

Lubię stylistykę @kosowska_jolanta , niespieszną narrację, życiową tematykę, nostalgiczny, obyczajowy klimat i to, że autorka zawsze przenosi nas w jakieś malownicze, ciekawe miejsce - tym razem jest to Chorwacja.
Paczka przyjaciół, znająca się jeszcze z czasów licealnych, wciąż utrzymuje kontakt, mimo iż ich drogi z czasem się rozeszły, weszli w różne związki, wyjechali w różne strony świata. Lena, Maria, Aśka, Rafał i Tomek mają swój zwyczaj, polegający na tym, że co roku piszą do siebie listy w których opisują mijające 12 miesięcy. Z biegiem czasu, czytanie grudniowych listów od przyjaciół staje się ich wigilijną tradycją. Któregoś roku ktoś jednak wyłamuje się z tego miłego zwyczaju - Lena, wdowa i samotna matka mieszkająca w Chorwacji, nie pisze do nikogo z czwórki przyjaciół. Niepokoją się wszyscy, a zwłaszcza Rafał, który kiedyś był z nią w związku. Zaczyna wspominać dawne czasy, uczucie łączące go z kobietą, nawiedzają go dziwne sny....
Postanawia więc udać się w podróż, zmienić swoje nastawione na karierę, zabiegane życie i naprawić błędy młodości.
Co się stało z Leną, co Rafał zastanie w Chorwacji?
Zaciekawieni? Czytajcie🤗
@wydawnictwo_novaeres

Niektóre przyjaźnie na całe życie potrafią przetrwa różne zawirowania. Rozwody, śluby, rozstania, rodzenie dzieci, zmiana pracy, przeprowadzka. Paczka przyjaciół od czasów studiów trzymała się jednak zawsze razem. Co roku spędzali wakacje u kogoś innego i mieli też inny bardzo ładny zwyczaj - co roku wysyłali do siebie świąteczne kartki w których opisywali co się u nich wydarzyło przez minionych 365 dni. W tym roku jednak zdarzył się wyjątek i list od jednej przyjaciółki nie dotarł. Co było tego przyczyną?

Często sięgam po literaturę obyczajową, więc nie sposób mnie raczej czymkolwiek zaskoczyć. Podoba mi się przesłanie tej książki i jej zakończenie, by być przy bliskich osobach w bliskich chwilach, dawać innym drugą szansę, nawet wtedy, jeśli bardzo nas zawiodą. Ciekawy jest także powrót do przeszłości bohaterów, który wyjaśnia napięte stosunki między jedną parą, w związku której zadziało się wiele złego. Najważniejsze jest jednak nie otrzymanie listu od jednej z przyjaciółek i cała otoczka z tym związana.

,,Bożonarodzeniowa księga szczęścia" Jolanty Kosowskiej to pozycja dobra, którą czyta się sprawnie, przekazuje ważne wartości. Pokazuje, że czasami należy dopomóc losowi, by dał nam drugą szansę, tylko czy wchodzenie dwa razy do tej samej rzeki okaże się dla bohaterów pozytywne? Tego być może dowiemy się z tej książki, jednak historia i całe zakończenie są bardzo otwarte. Czytelnik sam może dopowiedzieć sobie dalszy ciąg tej fabuły.

Tak, tak wiem, ze już po świętach, ale jeszcze chyba jesteśmy trochę w tym klimacie? Tym bardziej, ze przeminęły błyskawicznie. Mam dla Was pewną propozycję Jolanta Kosowska, którą miałam okazję przeczytać :)👇🏻

Rafał, Tomek, Lena, Aśka i Maria to grupa przyjaciół, która trzyma się ze sobą od czasów licealnych. Tylko im pozazdrościć. Utrzymują kontakt, pomimo przeszkód życiowych. Spotykają się w wakacje, ale to nie jest najpiękniejsze… najpiękniejsze jest to, że co roku na święta wysyłają sobie listy, w których opowiadają co działo się u nich przez całe 365dni. Mają znaleźć chwilę w wigilijny wieczór, aby przeczytać listy. Niepokojące jest to, że brakuje jednego listu jednej z przyjaciółek - samotnej matki, mieszkającej w Chorwacji - Leny. Wszyscy są bardzo zmartwieni, ale najbardziej przejęty jest Rafał, którego z Leną łączyła kiedyś nie tylko przyjaźń, ale coś więcej :) Postanawia ją odszukać i zawalczyć o tę uczucie. Pytanie jest jedno… nie jest na to za późno?

Super opowieść o paczce przyjaciół, którym takiej przyjaźni na pewno nie jeden by pozazdrościł. Opis Chorwacji bardzo mnie urzekł… przepiękny. Czułam się jakbym tam była. Zaskoczenie niestety nie zaskakuje. Bardzo odprężająca książka. Spędziłam z nią naprawdę fajny czas :)

Recenzja „Bożonarodzeniowa księga szczęścia”
„Ale nie można przyjaźnić się z całym światem. Świat na to nie zasługuje i tego nie docenia. Ludzie często zachowują się gorzej od zwierząt. Atakują, niszczą i wykorzystują słabszych.”
„Bożonarodzeniowa księga szczęścia” to powieść wydana w 2021r. a jej autorem jest Jolanta Kosowska. Ta urodzona na Opolszczyźnie pisarka i absolwentka Wrocławskiej Akademii Medycznej i studiów podyplomowych Akademii Wychowania Fizycznego, z zawodu jest lekarką, specjalizująca się w trzech dziedzinach medycyny. Obecnie mieszka i pracuje w Dreźnie. Tam pracuje jako lekarka, a w wolnym czasie podróżuje i pisze powieści. Jedną z nich jest „Bożonarodzeniowa księga szczęścia”.

Rafał, Tomek, Lena, Aśka i Maria to szóstka przyjaciół, trzymających się ze sobą od liceum. Mimo iż ich drogi potoczyły się w różnym kierunku, to cała szóstka stara się utrzymywać kontakt. Oprócz wspólnych wyjazdów mają swoją tradycje, raz w roku na boże narodzenie wysyłają sobie listy w których piszą co wydarzyło się u nich w ciągu całego roku. Gdy zbliża się najbliższe święto, każdy z niepokojem stwierdza, że list od Leny nie dotarł. Niestety, przez nawał pracy i własnych problemów nikt nie ma możliwości sprawdzenia co dzieje się z ich przyjaciółka. Jedyną osobą która ma możliwość pojechać do Leny jest Rafał. To właśnie on najbardziej martwi się o dziewczynę, bo dawno temu między tą dwójka coś było i mimo że związek nie przetrwał to uczucia pozostały. Teraz mężczyzna udaje się w podróż, by sprawdzić co dzieje się u dawnej ukochanej i naprawić błędy młodości.
Co sądzę o książce „Bożonarodzeniowa księga szczęścia”? Jest to na pewno delikatna świąteczna książka, bardzo przyjemna i lekka. Historia jest dość nietypowa. Sposób porozumiewania się przyjaciół poprzez listy, dodaje tej książce trochę magii. Fajna relacja jaką maja przyjaciele sprawia, że czytelnikowi łatwiej uwierzyć w drugiego człowieka. Każda z tych osób jest gotowa poświęcić bardzo dużo, aby pomóc przyjaciołom. Ciepła i typowo zimowa powieść która rozgrzewa i powoduje uśmiech na twarzy czytelnika.

Recenzja „Bożonarodzeniowa księga szczęścia”

“Czasem milczenie najpiękniej opowiada historię miłości”

Grupka przyjaciół, która wspiera się od liceum. Każde wylądowało po szkole gdzieś indziej, jednak wciąż są dobie bliscy i utrzymują kontakt. Mają piękną tradycję. Mianowicie co roku, na Boże Narodzenie każde z nich wysyła list do pozostałych. W tym właśnie liście opisuje co wydarzyło się u niego przez ostatni rok. Niestety któregoś roku nie ma listu od Leny. Ta sytuacja bardzo niepokoi przyjaciół. Najbardziej jednak Rafała. Postanawia on wyruszyć do Chorwacji, by dowiedzieć się, co się wydarzyło.
Tak, wiem... Jest już końcówka stycznia, a u mnie jeszcze świąteczna opinia. Niektórych zasmucę, ale na dniach pojawi się jeszcze jedna.
Kochani, ta historia ma w sobie niezwykłą magię. Sam pomysł na tego typu tradycję, jak coroczne pisanie listu? Poruszyło mnie to dogłębnie. Nawet teraz mam łzy w oczach, gdy o tym pomyślę. Trudno mi sobie wyobrazić przyjaźń tak silną, by przetrwała próbę czasu i rozłąkę. Pewnie dlatego, że sama nie miałam nigdy takiego przyjaciela. Przynajmniej nie z czasów licealnych.
Mamy Lenę, która nagle milczy. Nie wiadomo co się u niej dzieje. Jako samotna matka mieszkająca w Chorwacji, wzbudziła niemały strach. Rafafa niegdyś łączyło coś bliższego z przyjaciółką. Dlatego też nie waha się ani chwili i rusza by sprawdzić co u Leny.
To nie jest historia o niczym. Byle jaka. To opowieść o tym, że czasami nie widzimy tego, że zatracamy się w pracy, w codzienności. Zapominamy o sobie i o byciu szczęśliwym. Gdzieś po drodze czasami gubimy samych siebie.
Dodatkowo też pokazano w bardzo fajny sposób relacje na linii matka - córka. Obie przeszły swoje, straciły kogoś bliskiego i nie było im łatwo.
Ja wierzę w przeznaczenie i w to, że jeśli coś ma się wydarzyć to i tak się wydarzy. Często powtarzam to w moich opiniach.

“Czasem milczenie najpiękniej opowiada historię miłości”

Miłość, przyjaźń i piękne opisy Chorwacji, wszystko to można znaleźć w książce Jolanty Kosowskiej.

Przepiękna opowieść o przyjaźni i miłości na tle cudownej, malowniczej Chorwacji.

• Świąteczne