Też tak mam

reportaż
W.A.B.
2021-11-10
2021-11-10
reportaż nierówności dyskryminacja przemoc domowa

Wszystkie tak mamy

1988 ocen

Krótka książka na jeden wieczór. Wywołała we mnie mieszane uczucia.

Bardzo dobrze mi się ją czytało. Nie miałam problemu z chaotyczną narracją. Tematów jest wiele, podjęte są powierzchownie ze względu na krótki format. Czułam się trochę jakbym przeglądała dość ciekawe wydanie jakiegoś magazynu, w stylu 'Zwierciadło'.

Mam jednak problem z wydźwiękiem tej książki, który jest bardzo pesymistyczny wobec kobiecości. Cytat książki, który dobrze podsumowuje jej założenia:

,,Nie wiem, dlaczego popularne podczas baby showe balony zdradzające płeć dziecka mają pastelowe kolory. Z tych, które informują o narodzinach dziewczynki, powinno wysypywać się czarne jak smoła konfetti."

Nie zgadzam się z tym i to jest też mój największy problem z pozycją. Mam wrażenie, że niektóre tematy zostały pokazane bardzo stronniczo (np. macierzyństwo),inne z kolei nie były wcale specyficznie powiązane z byciem kobietą (np. toksyczne związki). Oczywiście, jestem świadoma utrudnień, z którymi jako kobiety musimy się mierzyć, ale narracja przypominała mi czasem Adasia Miauczyńskiego z 'Dnia Świra'. Rezygnacja, marudzenie, wszystko czarne.

Mimo to, uważam, że książka jest ciekawie napisana i porusza ważne tematy, autorka miała dobre zamiary. Nie skleja się jednak dla mnie w całość, a raczej w kilka poczytnych artykułów z gazety.

Krótka książka na jeden wieczór. Wywołała we mnie mieszane uczucia.

Mam jednak problem z wydźwiękiem tej książki, który...

Bardzo ciekawa książka. Warta przeczytania.

Bardzo ciekawa książka. Warta przeczytania.

Czytam komentarze i widzę, że niektórzy są wręcz zniesmaczeni rozdziałem o macierzyństwie, że celem autorki było pokazanie tylko ciemnych stron macierzyństwa. Nie zgadzam się! Ta książka poniekąd przerywa tabu dot. macierzyństwa. Trzeba dać glos kobietom, którym jest ciężko jako matkom i przestańmy je za to obwiniać! Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie będzie miał dziecko i jak odnajdzie się w rodzicielstwie. Dziękuję autorce szczególne za rozdział o macierzyństwie i o miesiączce. Po przeczytaniu tej książki mogę stwierdzić: też tak mam!

Tytuł wskazywałby, że jest to książka "ku pokrzepieniu serc". Nic bardziej mylnego. Największe zastrzeżenia mam do części pierwszej, dotyczącej macierzyństwa. Rozumiem, że powstała jako przeciwwaga do cukierkowych obrazów wychowywania dzieci wyłaniających się chociażby z mediów społecznościowych, ale - na Boga - autorka chyba zbyt dosłownie potraktowała słowo "przeciwwaga", bo literalnie są to historie z przeciwległego, skrajnego bieguna. Tak, kobiety chorują na depresję poporodową. Tak, kobiety żałują macierzyństwa. Ale nadal - to nie jest norma. Zabrakło mi bardziej wyważonego spojrzenia.

W wielu fragmentach się w jakimś stopniu odnalazłam. Bardzo trafne było, moim zdaniem, stwierdzenie, że czego byś nie zrobiła jako matka, zawsze będzie (dla kogoś z boku) źle. Bo społeczne widełki, żeby się "wstrzelić" w bycie ok, są tu naprawdę wąskie. Przykład: karmisz piersią tylko kilka miesięcy - wyrodna matka. Karmisz dłużej niż 2 lata - dziwoląg.

Ogólnie publikacja jest bardzo pesymistyczna, a przesłanie takie: "urodziłaś się kobietą - masz przekichane; gdzie się nie obrócisz, to dupa z tyłu".

To nie jest dobra książka.

Smutne, ale prawdziwe historie z życia. Książa podzielona jest na trzy części: macieżyństwo, praca i kobiecość.
Na początku nie byłam za bardzo przekonana,bo temat macierzyństwa jest tutaj poruszony tylko z jednej strony, tych kobiet, które dzieci mieć nie chcą lub je mają ale żałują, bądź sobie nie radzą z byciem matką i obowiązkami. Niestety w tym miałam wrażenie jakby autorka na siłę chciała dać do zrozumienia jak kobiety mają trudno, jak trudno im przychodzi być matkami. I tak jak to jak najbardziej rozumiem, bo na pewno jest pełno takich kobiet, to w książce nie ma tej drugiej strony dla porównania lub po prostu pokazania jak szeroki jest to temat i jak wiele on emocji wzbudza.
Pozostałe dwie części były już zdecydowanie lepsze, bo praca i uzależnienie finansowe od mężczyzn to naprawdę szeroki temat i tutaj było pare poruszających historii, ten ostatni temat o kobiecości to już był taki najbardziej neutralny, najmniej ciekawy mam wrażenie, nic odkrywczego ani nowego co by wzbudziło we mnie emocje.
Ogólnie książka była dobra, ale jakoś tak nie wiem po co powstała, bo jeżeli autorka miała pomysł to mogła to wszysko szerzej opisać, poszukać więcej przykładów, a tak ta krótka forma zostawia po sobie niedosyt.

Książka bardzo nierówna - są fragmenty przypominające internetowy rant. W połowie chciałam się poddać - byłam zmęczona i zniesmaczona, szczególnie rozdziałem o bezdzietności. W drugiej połowie pojawiło się więcej głębi, analizy społecznej, narracja się nieco uspokoiła. Nie dowiedziałam się niczego ciekawego, niczego nowego. Podsumowując - można, tylko po co?

Książka trudna, otrzeźwiająca, ale bardzo potrzebna, zostawiająca po sobie ślad. Normalizuje wszystko, co powinno być normalne. 10/10

Wyjątkowa książka.

Często mamy uczucie, że ludzie wokoło idealnie ogarniają życie. Że mają idealne rodziny, idealny plan dnia, idealne nastawienie, czas na wszystko, zero stresu...

I tylko my nie dajemy sobie rady z tym wszystkim.

Ta książka głośno i wyraźnie mówi: NIE JESTEŚ Z TYM SAMA.

"Też tak mam" opowiada wiele historii. Myślę, że każda kobieta odnajdzie w nich jakąś cząstkę siebie.

Pomaga ona uświadomić sobie, że nikt nie jest idealny, każdy ma problemy i każdy ma prawo "nie ogarniać".
Pokazuje jednocześnie, że kobiety potrafią znieść naprawdę wiele.
I nikt nie zdoła już mi wmówić, że my to słaba płeć.

To książka dla wszystkich kobiet, dziewczyn, nastolatek, matek, córek, samotnych, zamężnych, rozwódek, nieszczęśliwych, szczęśliwych, silnych, wątpiących, niepewnych siebie...
Dla każdej kobiety.
Żeby w końcu zrozumiała, że są inne, które TEŻ TAK MAJĄ.
Z niczym nie jesteś sama.
Jesteś silna.

Polecam tę książkę całym sercem ❤️

Wyjątkowa książka.

I tylko my nie dajemy sobie rady z tym wszystkim.

Ta książka głośno i wyraźnie mówi: NIE JESTEŚ Z TYM SAMA.

Kupiłam książkę za 10 zł w Biedronce. Oczekiwałam czegoś lennego . W moim mniemaniu, odczuciu, jest bardzo negatywna. Odstrasza od posiadania potomstwa. Jest to książka o feministkach i kobietach tkwiących w toksycznych związkach z tyranami. Przemoc ekonomiczna ? Raczej psychiczna ! Z jaką bohaterki książek spotykają się ze strony swoich partnerów. Pozycja książkowa niestety nie dla mnie.

Ciężko mi ocenić tę książkę. Gdyby była dłuższa chyba nie dałabym rady jej skończyć, pokazuje ogrom trudu i cierpienia kobiet, uważam, że może dać siłę kobietom, które tkwią w przemocowych związkach, ale nie podoba mi się „styl” tej książki, sposób w jaki została napisana.

• Audiobooki
  • Reportaż