II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach

Okładka książki II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach Teresa Kowalik, Przemysław Słowiński
Okładka książki II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach
Teresa KowalikPrzemysław Słowiński Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Fronda
2021-09-20
2021-09-20
II wojna światowa polaków w 100 przedmiotach historia ii wojna swiatowa przedmioty z drugiej wojny swiatowej teresa kowalik przemysław słowiński

Fajna publikacja odnośnie II wojny światowej. Notatki nie są zbyt rozbudowane, więc nie będzie problemu z powrotem do czytania po paru dniach przerwy i zastanawiania się o czym czytaliśmy.
Fajnie było przypomnieć o paru rzeczach, o innych dowiedzieć się.
Minusem okazało się zbyt częste przypominanie, że Niemcy najechały Polskę 1 IX 1939 jako początek notatki.

Fajnie było przypomnieć o paru rzeczach, o innych dowiedzieć się.

2047

Całkiem dobra książka, w której znalazłam mnóstwo ciekawostek i mało znanych (przynajmniej dla mnie) faktów dotyczących II wojny światowej. Nie wiedziałam, że w centrum Warszawy był obóz koncentracyjny, którego żadne zdjęcie się nie zachowało, więc to jak wyglądał znamy tylko z opowieści więźniów, a mogło tam ponieść śmierć nawet 200 tys. osób. Inną ciekawą rzeczą, którą się dowiedziałam z tej książki jest to, że Prezydent Roosevelt, ten który nas sprzedał Stalinowi ma swój pomnik w Zabrzu, natomiast bohater wojenny generał Maczek praktycznie nie doczekał się żadnego upamiętnienia w naszym kraju. Zaciekawiła mnie również historia Jana Wedla, który pomógł wielu osobom w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego, a po wojnie fabryka została mu zabrana i jeden z najbogatszych przed wojną Polaków zmarł w skrajnej nędzy, a najsmutniejsze jest to, że obecnie właścicielem Wedla jest japoński koncern spożywczy.
Zdecydowanie warta przeczytania książka. Polecam.

Aby zapoznać się ze wszystkimi publikacjami dotyczącymi II wojny światowej nie starczyłoby nam życia. Prace te są mniej lub bardziej dostępne dla przeciętnego czytelnika. Wgłębiają się w szczegóły lub przekrojowo pokazują najważniejsze wydarzenia tego czasu. Wielu zniechęcają opasłe tomiska, pełne dat, nazwisk i skomplikowanych terminów. Jednak zawsze warto starać się, żeby historia trafiła pod strzechy. Ta myśl przyświeca najnowszej publikacja Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego „II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach”.

Tym razem historię wojny obronnej w 1939 roku, okupacji niemieckiej i sowieckiej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Polskiej w ZSRS opowiadają w nietypowy sposób – poprzez przedmioty towarzyszące Polakom w latach 1939-1945. Przedmiot jest tu pojęciem wieloznacznym, bo oprócz munduru generała Wermachtu czy orzełka z Katynia, przedmiotów codziennego użytku jak siekiera lub bilet do kina znajdziemy rozdziały poświęcone tajnej prasie, aryjskim dokumentom, a nawet krymskiemu pałacowi. Wiele opowieści stanowi luźne, ale nie wymuszone nawiązanie do jeszcze innej historii. Autorzy gładko przeskakują, ze zdawałoby się mało znaczących obiektów, do narracji poświęconej ważnej postaci lub wydarzeniu z czasów II wojny światowej.

Teksty zawarte w książce nie są długie. Publikacja jest bardzo bogato ilustrowana oraz wydana w taki sposób, że przyjemnie czyta się ją i ogląda. Niewątpliwym plusem książki jest możliwość niespiesznego zapoznania się z jej treścią. Możemy to robić na wiele sposób: chronologicznie, od najciekawszy wątków, na chybił trafił, kluczem własnych zainteresowań itd. Trochę książek na temat II wojny światowej już w sowim krótkim życiu przeczytałem i myślałem, że „II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach” już mnie niczym nie zaskoczy. A jednak… Bo jaki związek z wojną może mieć czekolada Wedla, wachlarz, srebrna zastawa stołowa lub maki? A jednak okazuje się, że są to istotne powiązania.

Niejednokrotnie w narracji duetu Kowalik&Słowiński wybrzmiewają zarzuty, że wiele osób nie zostało należycie upamiętnionych w polskiej historii i kulturze. Jednak poprzez takie publikacje postacie czy wydarzenia tak szybko nie znikną z ludzkiej pamięci.

O drugiej wojnie światowej powstało już wiele książek i z pewnością w bliższej i dalszej przyszłości powstanie jeszcze więcej. Druga wojna światowa to temat rzeka, który z pewnością nigdy do końca nie zostanie poznany. Jednak to nie znaczy, że nie należy się starać by poznać go jak najlepiej. Jedną z takich lektur, które mogą przybliżyć ten niełatwy temat dla naszego narodu jest właśnie II wojna światowa Polaków w100 przedmiotach. Książka ta o ostatniej wojnie opowiada w nietypowy sposób- poprzez rzeczy, które towarzyszyły Polakom w latach wojny okupacji i miejsca, w których doszło do jakiś ważnych zdarzeń. Wśród (nie)zwykłych rzeczy, które są punktem do opowiedzenia danej historii są m.in. enigma, karabin przeciwpancerny wz 35, orzeł w czapce wojskowej, kartki na żywność, młynarki, prasa, bilet do kina, kenkarta, wlepka, oficerki, list z oflagu, bydlęce wagony, barak w Auschwitz, pepesza, siekiera, czekolada Wedla, srebrna zastawa stołowa. Są też miejsca: warszawski arsenał, Knajpa za Kotarą, Kamienica przy Spiskiej 14 w Warszawie, most Kierbedzia, Gmach PAST-y, pałac w Liwadii. Oczywiście tych rzeczy i miejsc jest 100, a więc można poznać sporo historii związanych z konkretną rzeczą lub miejscem.
Kiedy sięgnęłam po tę książkę byłam miło zaskoczona tym co znalazłam w środku. Rzecz. Zwykła rzecz, na którą często nikt zwraca się uwagi stała się motorem do opowiedzenia historii znanych i nieznanych.
Często rzeczy po prostu są. I przy konkretnym wydarzeniu czy ciągu wydarzeń nikt nie myśli o czymś takim prozaicznym jak rzecz. Tymczasem jak się okazuje one też są ważne. Każda z nich może opowiedzieć swoją historię…
Dla mnie ta książka to nowe spojrzenie na naszą historię. To poznawanie jej, nie przez konkretne wydarzenia czy postaci, ale rzeczy. Może nie wszystkie były używane codziennie przez rzesze Polaków, ale wszystkie odbiły swoje piętno na naszej historii.
A czy my współcześni czy zdajemy sobie sprawę, że rzeczy, które nas otaczają są częścią historii? Niekoniecznie. A jakimi rzeczami codziennego użytku za sto czy dwieście lat ktoś zdefiniuje nasze czasy? Zastanawialiście się nad tym? Ja do tej pory niekoniecznie. Ta książka wszystko zmieniła.
II wojna światowa Polaków w100 przedmiotach jest nowatorskim i dość ciekawym pomysłem na przedstawienie historii Polski. I chociaż przedstawione rzeczy zostały wybrane w sposób subiektywny nie można narzekać- autorzy starali się przedstawić rzeczy, które tyczyły się Polaków rozrzuconych w różnych miejscach naszego globu. Mi taki sposób przedstawienia historii przypadł do gustu. I jeśli ktoś nie boi się nietypowego przedstawienia historii powinien po tę książkę sięgnąć.

• Niewgrane
  • BIBLIOTEKA CZYTNIK INKBOOK - SPRĘŻYNKA