Drugie zabicie psa

Wydawnictwo: Elf
83-89278-44-8
przyjaźń, wyłudzanie, kłamstwa
agasta

Opowieść o dwójce przyjaciół, Robercie i Jakubie, którzy wyłudzają pieniądze od starzejących się spragnionych wielkiej miłości kobiet, spędzających wakacje w Izraelu. Ci dwaj to artyści, podnoszący oszustwo matrymonialne do rangi sztuki. Ich przekręty to spektakle, w których ważne jest każde słowo, każda pauza, każdy gest.

wabag | 2015-02-14
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka
Przeczytana: 2002 rok

"All you need is love" śpiewał zespół The Beatles i tę prawdę wykorzystują do cna dwaj cyniczni amatorzy kobiecych wdzięków, a raczej ich portfeli, w izraelskim kurorcie.

Najlepsza obok "Pięknych dwudziestoletnich" książka emigracyjna Hłaski poraża cynizmem głównych bohaterów oraz swym uniwersalizmem. Dwaj nierozłączni przyjaciele, z których jeden pełni rolę reżysera przedstawienia, a drugi jest znakomitym aktorem wykorzystują wszelkie sposoby manipulacyjne, aby zdobyć środki na przeżycie kolejnych tygodni w atrakcyjnym miejscu. Nie jest to jednak klasyczne żebranie.

Obaj prowadzą bowiem wyrafinowaną grę nacechowaną manipulacją, grą na ludzkich uczuciach i wykorzystywaniem wiedzy na temat tego, czego potrzebują kobiety. A kiedy ofiara jest już upatrzona, wówczas można zacząć przedstawienie, dać im to, czego pragną, a przy okazji zadbać przede wszystkim o siebie.

Dla wszystkich czytelników z poczuciem humoru i dystansem do świata będzie to świetna podróż w stronę tego jak...

goskrzys | 2015-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Kiedy czyta się którąś z kolei emigracyjną powieść Hłaski, ma się wrażenie, jakby czytało się jedną wielką wariację na temat... Owszem, zmieniają się imiona bohaterów, miejsce akcji (a przynajmniej okolica), pojawiają się jakieś nowe wątki poboczne. Ale jednak ma się wrażenie, że poniekąd słuszną opinię wydał pisarzowi Kazimierz Koźniewski, nazywając go "autorem jednej książki i jednego bohatera". Tak też w „Drugim zabiciu psa” - główny motyw, w którym dwójka przyjaciół utrzymuje się przy życiu, oszukując spragnione miłości zagraniczne turystyki, pojawił się już wcześniej jako epizod bodajże w powieści „Wszyscy byli odwróceni”, a z tego, co wiem, pojawi się również w następnym utworze, „Nawróconym w Jaffie”. Trochę to denerwujące, takie brodzenie wokół jednego tematu. Ale z drugiej strony, z każdym kolejnym utworem daje się zauważyć proces dojrzewania pisarza, inną stylistykę, inny układ fabuły. Dlatego można czytać i nie nudzić się, wbrew pozorom.

W tej opowieści groteska miesza...

Cinnamon | 2016-02-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 08 lutego 2016

Reżyser jednego aktora, przenikliwy obserwator, Robert, i jego dzieło, Jakub.

Warto przeczytać chociażby ze względu na wnikliwość i uwagę w postrzeganiu świata i bujną wyobraźnię Roberta. W epoce smartfonów nie zauważamy nawet koloru oczu drugiej osoby, Robert zobaczy nawet Twoją duszę i dopisze do niej odpowiedni scenariusz.

marychu5 | 2014-03-28

,,Największym grzechem jest stracenie miłości drugiego człowieka."

fiume | 2014-03-24
Przeczytana: 19 marca 2014

Kwintesencja "lekkości pióra". Tekst jest świetny w odbiorze, niektóre fragmenty - rewelacyjne. To się po prostu bardzo dobrze czyta.

qbard | 2015-07-11

Opowieść o dwóch wyrafinowanych szumowinach z Polski naciągających starsze panie z Ameryki w Izraelu. Klimat degrengolady i dialogi jak w starych polskich filmach z lat 50-60. Brutalny świat w którym karę ponosi tak naprawdę... pies.

Natala | 2011-07-13
merdevsky | 2012-10-28

To jest właśnie zmyślenie prawdziwe. Hłasko za pomocą fikcji pokazuje najszczerszą prawdę. Mimo całej mitomanii Hłasko to dla mnie najbardziej prawdziwy prozaik polski.

Sebastian Świątek | 2012-07-18

bardzo dobra. świetny scenariusz i lekcja poglądowa jak robić, by zrobić. z głębią w tle i dystanesem/autoironią(?). Ekranizacja teatralna także warta obejrzenia (G. Kownacka, A. Żmijewski i W. Pszoniak)

GabrielL Kamiński | 2010-11-20
Przeczytana: 10 września 1985

Czytałem zaraz po "stanie wojennym", atmosfera "podejrzliwości, strachu "wzmocniła wymogę Hłaski

Literacki Horoskop LC – Książkowy Byk

Baran rzadko ustępuje, ale Bykowi musi, ponieważ nastał jego czas. Planetą Byka jest Wenus, sprzyjającym kolorem – ciemno-niebieski, a szczęśliwym dniem – piątek. Czy Byki predysponowane są do bycia pisarzami, czy raczej do cichego wzdychania do nich z pozycji czytelników? Odpowiedzi poszukamy w księgach. Czy odkryjemy prawdę, czy tylko jej cień? Sprawdźcie!

Literacki Horoskop LC – Książkowa Waga

Przyszła jesień i przyniosła kolejne przetasowania. Również te gwiezdne. Swoje zodiakalne panowanie rozpoczyna teraz Waga. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod znakiem Wagi, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb na ten tydzień.