83-03-03287-9
Róża_Bzowa

Szkic wstępny i opracowanie: Piotr Wasilewski.
Tom „Hłasko nieznany” zawiera kilkanaście oryginalnych tekstów pisarza. Pięć opowiadań z odnalezionych rękopisów, kilka felietonów, recenzji, wywiadów, jedną polemikę.

wiech | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

Legendarna postać, niezwykły pisarz – jedyny w swoim rodzaju.
Wywiady, recenzje, felietony - pozwalają lepiej poznać Hłaskę.
Miał niesamowitą wyobraźnię. Był doskonałym obserwatorem. Pił i buntował się – może po prostu był zbyt wrażliwym człowiekiem?
Doskonale charakteryzują Hłaskę słowa matki w wywiadzie „Śmierć samotnego mitomana”:
„Marek nie miał żadnych przyjaciół ani w kraju, ani za granicą. Jedynie znajomych.”
„Marek niczego nie ukrywał, nie ubarwiał treści, nie odbiegał od faktów. Na dodatek język opowiadań nie jest wcale słodki”.

Tę książkę powinnam przeczytać zanim sięgnęłam po prozę Hłaski. Łatwiej byłoby mi wczuć się w jego ponure, smutne opowiadania.

PS
W książce jest też pięć nieznanych wcześniej opowiadań. Najbardziej przejmujące - „Brat czeka na końcu drogi”.

MaciekWroc | 2014-07-17
Przeczytana: 17 czerwca 2001

Tomik stanowi dobry początek na zaznajomienie się z twórczością Hłaski. Człowieka - pisarza - legendy czasów powojennych. Wrażliwca literatury, próbującego wymknąć się szarej rzeczywistości PRL. Romantyk i James Dean polskiej literatury stanowi ciekawy przykład nieprzystawalności do Polski lat 50-tych z jej "obskurnością" i brakiem perspektyw. Dla mnie to ciekawy tomik i dowód szczęścia życia chyba, mimo wszystko, w lepszych czasach.

goskrzys | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

Zbiór ten zawiera kilka opowiadań Hłaski, które w późniejszym wydaniu znalazły się w tomie "Mordercy są wśród nas" oraz kilka artykułów (Hłaski i o Hłasce) i wywiadów (w tym z matką pisarza). Mi osobiście taki układ nie bardzo przypadł do gustu, zbyt dużą tworzy mieszaninę, a całość jest raczej chaotyczna.

Same opowiadania są o.k. (opinię dałam im przy okazji omówienia tomu "Mordercy..."), ale dorzucone artykuły dodatkowe (same w sobie zresztą interesujące i dodające sporo wiedzy o Hłasce - pisarzu i człowieku) sprawiają wrażenie, jakby miały na celu jedynie zalepić dziurę, wypełnić ustaloną przez wydawcę ilość stron. Co innego, gdyby znalazły się w antologii tekstów, poświęconych temu pisarzowi. Ale wplecenie je w jeden tom z opowiadaniami - wypada jakoś tak koślawo i nie do końca udanie.

"Brat czeka na końcu drogi" to mój numer jeden pośród opowiadań Hłaski, dostępny tylko w tym zbiorze.

Michał | 2010-11-20
Przeczytana: 1999 rok

Szczególnie polecam recenzję filmu autorstwa Hłaski, pt. Rio Bzduro.

Fantom | 2016-08-14
Przeczytana: 08 maja 2016

(...)

„Hłasko nieznany” jest to zbiór kilku wczesnych opowiadań Marka Hłaski, kilku felietonów oraz artykułów jego autorstwa, a także paru wywiadów i polemik, w tym wywiad z jego matką. Wszystko uzupełnione długim i ciekawym wstępem Piotra Wasilewskiego. Zbiór ten stanowi dobre uzupełnienie dla osób zainteresowanych lepszym poznaniem twórczości oraz życia polskiego James’a Dean’a. Choć fanom Hłaski pozycja ta (wiekowa już) jest zapewne znana.

Gosia | 2016-10-16
profix | 2016-07-24