Kieślowski. Zbliżenie

Nominacja w plebiscycie 2018
Katarzyna Surmiak-Domańska Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
Krzysztof Kieślowski Reżyser Kinomatografia Polska Kinematografia Europejska polscy reżyserzy
biografia, autobiografia, pamiętnik
Inne

Okładka książki Roman Polański Paul Duncan, F.X. Feeney
6,6
Roman Polański Paul Duncan, F.X. F...

Rewelacja! Nie trzeba być nawet wielkim fanem reżysera, żeby książka wciągnęła. Czyta się ją jak powieść i od razu chce się obejrzeć Jego wszystkie filmy. Poruszająca, czasem zabawna, często zdumiewająca.

Po prostu świetna biografia. Mnogość wspomnień otoczenia reżysera pozwala wczuć się w ducha epoki.

„Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyny Surmiak-Domańskiej to biografia napisana w formie reportażu. Mimo, że tytuł sugeruje coś innego powiedziałabym, że mamy do czynienia raczej z planem szerokim i mimo prób zbliżenia, nasz bohater pozostaje dość odległy. Po lekturze książki lepiej, być może, go rozumiemy, ale wciąż pozostaje za mgłą, bo to nie był człowiek z rodzaju tych,...

Książka wspaniale ukazuje złożoność postaci Kieślowskiego. Ambicje, pracowitość, szarpanie się z rzeczywistością i wielką sławę, która zdaje się przyszła późno, aczkolwiek na tyle wcześnie aby mogły jeszcze powstać takie dzieła jak ,,Dekalog'' oraz ,,Trzy kolory''.

Ciekawie napisana biografia geniusza w świecie filmowym. Książka zawiera wiele informacji jak powstawały filmy, z jakimi trudnościami i wątpliwościami reżyser musiał się zmierzyć, pokazuje świat filmu w okresie komuny. To świetne uzupełnienie filmografii Krzysztofa Kieślowskiego.

Rewelacyjny i wielowymiarowy reportaż, portret bardziej uniwersalny niż po prostu portret Kieślowskiego - to spojrzenie na człowieka, którego ciężko zaszufladkować - dla zainteresowanych kinem polskim konieczna lektura. Poza tym kawał historii przemian społecznych w Polsce.

Zbliżenie to idealny tytuł. Faktycznie po przeczytaniu człowiek czuje się zdecydowanie bliżej człowieka, jakim był Kieślowski, mimo że pozostaje on wciąż całkiem sporą tajemnicą - tak jak i jego filmy.

Nigdy nie byłam fanką Kieślowskiego, ani też za bardzo nie wciąga mnie jego twórczość. Po książkę sięgnęłam bo polecała mi ją znajoma. Przeczytałam z uwagą. Początek, wczesne lata życia bohatera, bardzo wciągający. Byłam zachwycona. Im dalej w las, tym większy chaos się wkradał. Koniec książki się dłużył i męczył mnie niemiłosiernie.

··· recenzja z mojego bloga: www.discrust.net

Uwielbiam Trzy Kolory i Dekalog! Naczytałem się niegdyś tylu recenzji tych filmów, że aż śmiać się chce, co tzw. "eksperci od kina" widzieli w dziełach Kieślowskiego! A ja jednocześnie zakochałem się i w jego fabułach i w Zbigniewie Preisnerze. Nie wyobrażam sobie żadnego innego tła dźwiękowego w filmach Kieślowskiego, niż...

Na półkach: , , , , ,

Jedna z lepszych biografii, jakie czytałam. Reportażowy charakter książki bardzo mi odpowiada.
Z Krzysztofem Kieślowskim czuję więź od 1990 roku, kiedy to pierwszy raz obejrzałam "Dekalog", a zwłaszcza "Krótki film o zabijaniu". Zrobił na mnie tak wielkie wrażenie, że do dziś mam przed oczami sceny z tego filmu. A na oglądanie "kradłam" wówczas czas przeznaczony do nauki....

Dyskusje

• Biografie