Kieślowski. Zbliżenie

Okładka książki Kieślowski. Zbliżenie Katarzyna Surmiak-Domańska
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Kieślowski. Zbliżenie
Katarzyna Surmiak-Domańska Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2018-09-19
2018-09-19
Krzysztof Kieślowski Reżyser Kinomatografia Polska Kinematografia Europejska polscy reżyserzy
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (11) / grudzień 2013 Marek Bieńczyk, Stefan Chwin, Jonathan Franzen, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Wojciech Nowicki, Wojciech Orliński, Walerij Paniuszkin, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Marcin Sendecki, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Mariusz Zawadzki
Ocena 6,3
Książki. Magaz... Marek Bieńczyk, Ste...
Okładka książki Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Anna Fostakowska, Magdalena Grochowska, Magdalena Grzebałkowska, Piotr Głuchowski, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kwaśniewski, Marcin Kącki, Piotr Lipiński, Michał Matys, Irena Morawska, Włodzimierz Nowak, Lidia Ostałowska, Beata Pawlak, Monika Piątkowska, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Staszewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Leszek K. Talko, Wojciech Tochman
Ocena 7,4
Made in Poland... Anna Fostakowska, M...

Okładka książki Jacek Anna Bikont, Helena Łuczywo
Ocena 8,3
Jacek Anna Bikont, Helena...
Okładka książki Pokonać mur. Wspomnienia Marina Abramović, James Kaplan
Ocena 8,1
Pokonać mur. W... Marina Abramović, J...

Świetna. O wiele więcej niż biografia. Masa treści, przekazana w bardzo przystępnej, i angażując formie. Obowiązkowy tytuł dla wszystkich fanów kina.

Ależ się tego pięknie słuchało.

Ależ się tego pięknie słuchało.

Nie wszystkie filmy Kieślowskiego wzbudzają wyłącznie mój zachwyt, ale na pewno wszystkie intrygują, zostają w pamięci. Dzięki Katarzynie Surmiak - Domańskiej poznałam również niejednoznacznego, skomplikowanego człowieka. Ileż w nim sprzeczności: i wiedział, czego chce i ciągle miał wątpliwości, czy to na pewno jest to; kochał kino i to, co robił, ale miał też tego dość; przeżywał porażki, ale też nie potrafił cieszyć się sukcesem. Mogłabym tak wymieniać i wymieniać. Nie potrafię powiedzieć, że jest coś, co zapamiętam z lektury najbardziej, albo jakiś fragment był ważniejszy, niż inny. Wspaniale czytało mi się o dzieciństwie, rodzicach, ich planie wychowawczym w sześciu punktach, ale też o historii i emocjach, wątpliwościach przy tworzeniu filmów. Zresztą ciągle chciałam odkładać książkę i obejrzeć znowu każdy z nich. Chyba tak zrobię. I wiem, że popatrzę na nie trochę inaczej. Będę uważniejsza w ich odkrywaniu na nowo, będę bardziej empatyczna, bo teraz już wiem troszkę więcej, ile pasji, zmagań stało za ich powstaniem. Nie przypuszczałam, że biografia może dostarczyć tyle emocji i skłonić do tylu przemyśleń. I oczywiście mniej lubię Zygmunta Kałużyńskiego.
Bardzo ciekawe są fragmenty pokazujące zderzenie przaśnego i opresyjnego PRL-u z Europą. Kieślowski kiedyś powiedział, że komunizm jest chorobą, której skutki będziemy odczuwać jeszcze bardzo długo. I jak rozglądam się po dzisiejszej Polsce, to zdecydowanie miał rację. Ciekawe, jaki by dzisiaj nakręcił film.

Wspaniały Kieślowski! Nie lada gratka dla miłośników twórczości, kina i osoby Pana Kieślowskiego. Warto przeczytać!

Do przeczytania biografii zachęcił mnie Dekalog. Pamiętam, że już w szkole podstawowej zetknąłem się z pierwszą częścią serii i od tamtej pory obejrzałem cały komplet trzy razy. Za każdym razem oczarowany i poszukujący odpowiedzi na stawiane w filmach zagadnienia. W książce można się dowiedzieć jak reżyser podchodził do "kręcenia" tych scen, które tak mocno osadziły się w mojej pamięci. To było fascynujące doświadczenie, to jak podróż przez życie...

Wow! Jestem pod wrażeniem, jak dobrze autorka opisała osobowość Kieślowskiego, ile momentów z jego życia udało się zebrać. Zdecydowanie najlepsza biografia, jaką przeczytałam!

Ta biografia może wzbudzić sentyment i zainteresowanie wśród osób dobrze pamietajacych komunizm i kinematografie lat 70-90-tych.

Sporo dowiedziałam się o Kieślowskim i jego twórczości mimo tego, że jego filmy były mi dość dobrze znane. Największym atutem tej książki i jej autorki jest jej .... ambiwalencja. Często czytelnikowi wydaje się, że autorka wręcz nie pała sympatią do reżysera, nie mówiąc już we o pisaniu "laurki". Uważam tego typu biografie za najbardziej wartosciowe, bo dają czytelnikowi przestrzeń do własnej interpretacji zachowania podmiotu w danej sytuacji.
Autorka z pewnością włożyła wiele pracy i czasu w zgromadzenie obszernego materiału, który wydaje się być rzetelnie zebrany.

Jeśli chodzi o minusy to z pewnością nie jest to dobrze literacko napisana książka. Przede wszystkim zabrakło mi tu jakiejś spójności i porządnej redakcji tekstu. Niby generalnie autorka trzyma się chronologii wydarzeń, ale bardzo często, zupełnie bez żadnego logicznej przyczyny, przeszukuje na inny wątek dekady przed lub po omawianym wydarzeniu. Było to dla mnie zupełnie niezrozumiałe i niczemu niesłużące. Językowo też było kilka podknieńć i zabrakło mi tu jakiejś .....nie wiem....finezji. Trochę to wszystko "grubo ciosane", że tak się kolokwialnie wyrażę.

Najbardziej ciekawy wydał mi się jednak fakt, że mimo dziesiątek wywiadów i zebranych informacji, nie ma ich właściwie od jedynej i wieloleniej żony reżysera..... I nie sądze, żeby to było z braku chęci bądź zaniedbania autorki. Myślę, że to bardzo wyjątkowe i godne zastanowienia, że w świecie, gdzie publicznego prania brudów nie są w stanie ustrzec się nawet królewskie dwory, ktoś jeszcze rozumie, że świętości istnieją....

Myślę, że każdy, kto interesuje się polską kulturą powinien przeczytać tę książkę. Postać ikoniczna, niezwykle inteligentny człowiek.

Wybitna książką o wybitnym człowieku!

Wybitna książką o wybitnym człowieku!

Rozbudowany reportaż, który w ciekawy sposób obrazuje życie reżysera na tle zmieniającego się ustroju. To właśnie ten kontekst historyczny wydał mi się szczególnie ciekawe, fakt, jak historia zatacza koło, pewne zachowania władz są powtarzalne, a schematy uniwersalne. Zaś sam Kieślowski - postać ciekawa, acz bardzo trudna.