Kieślowski. Zbliżenie

Nominacja w plebiscycie 2018
Katarzyna Surmiak-Domańska Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
Krzysztof Kieślowski Reżyser Kinomatografia Polska Kinematografia Europejska polscy reżyserzy
biografia, autobiografia, pamiętnik
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (11) / grudzień 2013 Marek Bieńczyk, Stefan Chwin, Jonathan Franzen, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Wojciech Nowicki, Wojciech Orliński, Walerij Paniuszkin, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Marcin Sendecki, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Mariusz Zawadzki
6,2
Książki. Magaz... Marek Bieńczyk, Ste...
Okładka książki Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Anna Fostakowska, Magdalena Grochowska, Magdalena Grzebałkowska, Piotr Głuchowski, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kwaśniewski, Marcin Kącki, Piotr Lipiński, Michał Matys, Irena Morawska, Włodzimierz Nowak, Lidia Ostałowska, Beata Pawlak, Monika Piątkowska, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Staszewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Leszek K. Talko, Wojciech Tochman
7,4
Made in Poland... Anna Fostakowska, M...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (9) / czerwiec 2013 Marek Bieńczyk, Etgar Keret, Wojciech Nowicki, Wojciech Orliński, Milena Rachid Chehab, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Oliver Sacks, Katarzyna Surmiak-Domańska
6,4
Książki. Magaz... Marek Bieńczyk, Etg...

Ta biografia może wzbudzić sentyment i zainteresowanie wśród osób dobrze pamietajacych komunizm i kinematografie lat 70-90-tych.

Sporo dowiedziałam się o Kieślowskim i jego twórczości mimo tego, że jego filmy były mi dość dobrze znane. Największym atutem tej książki i jej autorki jest jej .... ambiwalencja. Często czytelnikowi wydaje się, że autorka wręcz nie pała...

Myślę, że każdy, kto interesuje się polską kulturą powinien przeczytać tę książkę. Postać ikoniczna, niezwykle inteligentny człowiek.

Rozbudowany reportaż, który w ciekawy sposób obrazuje życie reżysera na tle zmieniającego się ustroju. To właśnie ten kontekst historyczny wydał mi się szczególnie ciekawe, fakt, jak historia zatacza koło, pewne zachowania władz są powtarzalne, a schematy uniwersalne. Zaś sam Kieślowski - postać ciekawa, acz bardzo trudna.

Tak dużo w głowie, tak mało czasu....
Szkołę lubił jak Stasiuk.

Wciągnęła mnie ta książka niesamowicie. Autorka pokazuje Kieślowskiego przede wszystkim jako człowieka i dopiero z tej perspektywy patrzy na jego dokonania filmowe. Świetny styl oraz instynkt reporterski. Gorąco polecam.
Ocena: 9/10

Fascynująca książka o biedzie, trudnym starcie, lawirowanie w czasach cenzury i dochodzeniu do mistrzostwa. Nie mogłam się oderwać. Równolegle robiłam pauzy oglądając pierwsze filmy dokumentalne Kieślowskiego. Polecam.

Wspaniale napisana biografia, bez zbędnych wtrąceń i osobistych przemyśleń autorki. Książka od początku do końca trzyma wysoki poziom. Polecam.

Bardzo dobrze napisana biografia, bez przeciągania liny, bez zbędnych ocen i tłumaczenia faktów. Za to przez odpowiednie prowadzenie historii, pozwala poznać tło wydarzeń i podejmowanych decyzji.

Rewelacja! Nie trzeba być nawet wielkim fanem reżysera, żeby książka wciągnęła. Czyta się ją jak powieść i od razu chce się obejrzeć Jego wszystkie filmy. Poruszająca, czasem zabawna, często zdumiewająca.

Po prostu świetna biografia. Mnogość wspomnień otoczenia reżysera pozwala wczuć się w ducha epoki.

Dyskusje

• Biografie