Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość

Reportaż
Czarne
2015-09-09
2015-09-09
Stany Zjednoczone USA reportaż dokument publicystyka rasizm Ku Klux Klan Arkansas południe USA amerykańskie Południe
Inne

Oficjalne recenzje i

Tylko biel

1414 108 128

1901 ocen

Świetny reportaż o niełatwym i drażliwym temacie jakim jest segregacja rasowa i sam Ku Klux Klan. Autorka bardzo obiektywnie i fachowo podeszła do tematu. Dodatkowym plusem jest styl - lekki i zabawny przez co książkę tę czyta się rewelacyjnie.

8,5
Świetny reportaż. Wkurzył mnie niemiłosiernie. Wielki szacunek dla autorki, że zachowywała wśród tych ludzi taki spokój.

8,5

Bardzo dobra książka, z której dowiemy się nie tylko czegoś na temat Ku Klux Klanu samego w sobie, ale również dowiemy się jak funkcjonowało/funkcjonuje amerykańskie społeczeństwo w kwestii rasowej. Wiedziałem, że w USA poszczególne stany rządzą się swoimi prawami, ale że są tam, aż takie zawirowanie w relacjach pomiędzy ludźmi i podejścia do wielu kwestii w kontekście ras to jestem bardzo zdziwiony. Morderca zostaje przed Sądem Stanowym uniewinniony za zabójstwo, ale za to skazany na 10 lat za pozbawienie zabitego praw obywatelskich! Szok

Muszę przyznać, że jest to ciekawy reportaż. Przyznam, że byłem w szoku że wpuścili autorkę do swojego świata, cenna lektura.
Polecam dla kogoś kto lubi reportaże i interesuję się Ameryką.

Polecam dla kogoś kto lubi reportaże i interesuję się Ameryką.

No Ku Klux Klan i miłość? To chyba coś tutaj nie pasuje. To tak jak ogień i woda. Taki jednak tytuł był celowym zabiegiem autorki. Bo czy mówiąc o tak rasistowskiej organizacji, można mówić o miłości? Tak, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ta miłość jest chorą miłością, miłością tylko do siebie samych. Reszta to nienawiść. Świetny, wciągający reportaż. Katarzyna Surmiak-Domańska była gościem Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas i w tym reportażu opisuje swoje doświadczenia, ale nie tylko. Rozmawia z członkami KKK i ich rodzinami, poznaje historię organizacji, przygląda się jej z bliska. Próbuje zrozumieć, albo raczej przedstawić czytelnikowi ich wizję, zrozumieć ich perspektywę. Mimo że daleko mi do takich przekonań i bardzo często frustrowałam się przytaczanymi wypowiedziami to chyba jednak dobrze znać ten temat. O KKK wiedziałam tylko tyle, ile przeczytałam gdzieś w internecie lub dowiedziałam się z filmów. Tutaj ta organizacja jest przedstawiona od "środka", a jej członkowie starają się wytłumaczyć, czym tak naprawdę jest. Jestem jej totalnie przeciwna, bo uważam, że wszelkie skrajności są po prostu złe. Członkowie KKK bardzo często za wszelkie zło obwiniają wszystkich innych, Żydów, Murzynów, homoseksualistów itd. Mimo że sami nie są "święci" to jednak siebie przedstawiają, jako tych najlepszych. Fragment rozmowy autorki z jednym z członków o Hitlerze, w której Hitler nazwany został "szurniętym" (bo przecież dbał o swój naród, a to, że gazował ludzi, to tam taki malutki minusik) - bardzo znaczący. Nie rozumiem i nie zrozumiem, jak można oceniać człowieka za kolor skóry, przekonania religijne itp.? Reportaż też stawia wiele pytań i skłania do refleksji, głównie o to, co ja bym zrobiła, gdyby dowiedziała się, że mój jakiś znajomy należy do Klanu. Albo że Klan działa w moim mieście. Niepokojące.

Bardzo ciekawy reportaż, lubię książki, które pozwalają zobaczyć jak myśli druga strona. Nie zgadzam się z nimi, ale mam poczucie że trochę lepiej rozumiem. Przyznam, że byłam w szoku że wpuścili autorkę do swojego świata, cenna lektura

Świetnie napisany reportaż! Idzie do topki.

Świetnie napisany reportaż! Idzie do topki.

Fantastycznie napisany reportaż. Coś dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej!
Ameryka, rasizm, Ku klux klan. To nie jest melodia przeszłości, to teraźniejszość. Autorka odkrywa po kolei kolejne elementy układanki. Odbywa wiele interesujących rozmów z członkami Klanu, dzięki czemu poznajemy ich ( chore) intencje.
Podziwiam autorkę za dystans. Nie narzuca nam swoich poglądów, ani opinii. Jest obiektywna, przemyślenia pozostawia czytelnikom.
To naprawdę fascynująca podróż. Od początków powstania tego ruchu, do dziś.

Fantastycznie napisany reportaż. Coś dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej!
Podziwiam autorkę za dystans. Nie narzuca nam swoich...

"W Harrison nie tylko nie ma czarnych. Nie ma w ogóle innych ras, kultur ani mniejszości seksualnych. (...) Dzięki stygmatowi Ku Klux Klanu powstało miasteczko doskonałe. Wszyscy jesteśmy do siebie podobni, nie ma różnic, które generują konflikty. Wszyscy są dobrymi chrześcijanami. Wszyscy należymy do klasy średniej, wszyscy mamy rodziny i podobny status materialny. I WŁAŚNIE DLATEGO możemy czcić Pana i realizować jego najważniejsze przykazanie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego."

Te słowa Cheryl, jednej z bohaterek świetnego reportażu Katarzyny Surmiak - Domańskiej, najlepiej obrazują pokrętna logikę i wypaczoną moralność członków współczesnego Ku Klux Klanu. Przekręcanie i wynaturzenie przesłania Pisma Świętego uderzyło mnie w tej książce chyba najbardziej. Zdumiewające, że w szeregach tej równie przerażającej, co groteskowej organizacji zawsze było i nadal jest wielu pastorów, prawników i policjantów.

Czytam literaturę faktu po to, aby poznać ludzi i zjawiska, które są mi obce i zwykle lektura pomaga mi chociaż w pewnym stopniu zrozumieć czyjś odmienny światopogląd i zbliżyć się do tego, co dla mnie niepojęte. Jednak mieszkańcy "pasa biblijnego", gdzie nadal żywa jest nienawiść rasowa, są dla mnie jak ludzie z innej planety.

Autorka opisuje historię Ku Klux Klanu od jego początków, aż do 2015r. Przypomina wszystkie najgłośniejsze akty terroru, lincze i procesy sądowe. Stara się być obiektywna, więc nie zapomina o tym, że rasizm przejawiają obie strony konfliktu i że w Ameryce liczą się pieniądze, a nie sprawiedliwość. Przypomina sprawę O.J. Simpsona, słynnego, czarnoskórego mistrza futbolu amerykańskiego, który zamordował swoją białą żonę i mimo niepodważalnych dowodów został uniewinniony, bo stać go było na zatrudnienie armii najlepszych prawników.

Ciekawy jest również wątek amerykańskich kaznodziejów z ich programami telewizyjnymi i show w mega kościołach.

Jeśli chcecie zrozumieć współczesne Stany, zwłaszcza w kontekście ostatnich zamieszek na tle rasowym, oraz mentalność ludzi pokroju Donalda Trumpa - przeczytajcie ten reportaż.