Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin

Okładka książki Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin Barbara Demick
Okładka książki Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin
2020-07-28
9788381913287
reportaż Chiny Tybet

Wszystko poza wolnością – Tybet a Chiny

Bardzo ciekawa książka o sytuacji tybetańczyków w cieniu komunistycznych w Chin.

Barbara Demick po raz kolejny nie zawodzi. Choć "Zjadanie Buddy" nie zachwyciło mnie aż tak jak reportaż o Korei Północnej, to dalej jest to kawałek świetnej literatury faktu. Amerykanka umiejętnie łączy ludzkie opowieści z historią i polityką, tworząc bardzo poruszający obraz problemów Tybetu. Jej rozmówcy to Tybetańczycy, którym udało się uciec spod chińskiej okupacji do Indii, gdzie rozpoczęli nowe życie. I mogą w końcu otwarcie i bezpiecznie rozmawiać o starym. Poza tym Demick podróżowała po tych częściach Tybetu, gdzie udało jej się dotrzeć, załączyła więc do książki swoje własne obserwacje i ostrożne rozmowy z tymi, którzy w okupowanym Tybecie wciąż mieszkają. "Zjadanie Buddy" opowiada o chińskim podejściu do tego regionu, o próbach oporu mieszkańców - w tym o samospaleniach, które przypomniały światowym mediom o tybetańskiej tragedii.
Bardzo lubię styl pisania Demick, to, jak ważni są dla niej ludzie i ich indywidualne historie. Reportaż nie jest może pełnym obrazem chińskiej okupacji Tybetu, skupia się głównie na Ngawie i jej okolicach, podczas gdy Lhasa przewija się czasem tylko w opowieściach bohaterów... Ale Ngawa z klasztorem Kirti to miejsca mniej znane poza granicami kraju, z punktu widzenia czytelnika to coś innego niż tradycyjne książki o Tybecie. Fani twórczości amerykańskiej dziennikarki na pewno nie będą zawiedzeni, choć reportaż polecam nie tylko im - jeśli interesuje Was los Tybetańczyków, z tej książki można się naprawdę sporo dowiedzieć :).

Cenię reporterską robotę Pani Demick, ale tutaj coś nie grało. NIby temat arcyciekawy, a jakoś nie potrafiłem wczuć się w historię. Także "W oblężeniu" > "Zjadanie Buddy". Coż, trzeba sprawdzić tę pozycję o Korei.

Trochę słabiej niż o Korei Północnej, ale i tak mamy tu do czynienia z wybitnym fachowcem od reportażu.

Nie jest to książka tak wstrząsająca jak reportaż Demick o Korei Północnej, ale nadal jest to solidna lektura przybliżająca stosunki Chin i Tybetu oraz (przynajmniej w niewielkiej części) kulturę buddyjską.

W końcu reportaż który łączy wszystko to co lubią tygryski: interesujące historie zwykłych (?) ludzi, opowieści o życiu codziennych i arcyważnych chwilkach, kontekst kulturowy i jak to się stało,, że dzisiaj Tybetańczycy (zwykle) nie lubią przesadnie Chińczyków, mimo że w początkowych spotkaniach dyplomatycznych z Mao starał się grac miłego wujaszka. Czyta się szybko i jak w dobrej powieści,jesteśmy ciekawi co było dalej. nie goni za sensacja, ma przypisy. miodzio.

Może nie tak dobra jak inne pozycje tej autorki ale trzyma poziom. Niewątpliwie docenić trzeba wysiłek w dotarciu do miejsc i ludzi w Tybecie które przy polityce chińskiego rządu nie było łatwe. Osobiście dla mnie druga część książki opisująca historie współczesne (wyjazdy a właściwie ucieczki do Indii, historie protestów i samospaleń) ciekawsza niż początkowe rozdziały opisujące pierwsze lata okupacji Tybetu przez komunistyczne Chiny.

"Zjadanie Buddy" to mocny, rzetelny i wciągający reportaż o losach narodu tybetańskiego w Chińskiej Republice Ludowej. Barbara Demick pokazuje tę historię biorąc na celownik jedno miasto - Ngaba, "stolicę tybetańskich samospaleń". Ten reportaż czyta się jak powieść. Osią jest kilka życiorysów mieszkańców Ngaba. Różni ich wiele - od pochodzenia po stosunek do buddyzmu. Powtarza się jednak motyw kulturowego wykorzenienia. Pustka, którą nie są w stanie zapełnić nowe drogi i telewizory w domach.
Demick nie pisze często (to jej trzecia pozycja, wszystkie wydane przez @wydawnictwoczarne),ale w każdej odsłonie zachwyca złożonością prezentowanej historii i strukturą tekstu.

Dla tych, co pisali, że książka gorsza od, skądinąd doskonałego reportażu, "Światu nie mamy czego zazdrościć" powiem jedno - od strony przygotowania "Zjadanie Buddy" to inny poziom. Kontakt do uciekinierów z Północy jest stosunkowo łatwy do uzyskania poprzez organizacje społeczne i humanitarne w Korei Południowej i Japonii. Korea Północna nie ma też środków, by skutecznie przeciwstawiać się "zachodniej propagandzie". Tymczasem społeczność Tybetańczyków na uchodźstwie w Indiach jest infiltrowana i jak autorka sama przyznaje, zdobycie zaufania pewnych osób zajęło znaczną ilość czasu. Krytyczna wobec Chin publicystyka wiąże się również z zamknięciem wielu drzwi i zapewne utratą licznych znajomości. Warto zwrócić uwagę na prywatną cenę wydania takiej książki.

Z ciekawostek, dodam, że w "Zjadaniu Buddy" pojawia się fragment o popularności w chińskiej kablówce filmów północnokoreańskich. Mało kto wie, że aż do lat 70tych Chiny były głównym odbiorcą kina z KRLD.

Warto wiedzieć jakie tragedie dzieją się tysiące kilometrów od naszego domu, gdzie wolność narodu z piękną historią jest systematycznie niszczona.

Autorka w sposób przekrojowy pokazuje jak kształtowały się stosunki tybetańsko-chińskie od początku XX do początku XXI wieku. Jest to ciekawa opowieść oparta na rozmowach z ludźmi bezpośredni zaangażowanymi w przedstawione wydarzenie oraz bazująca na licznych źródłach.

• Reportaż
  • Reportaże
  • Chiny

Dodaj cytat z książki Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin