Księżniczka

Księżniczka, Sułtana
typ
papier
Sandra
7,43 (553 ocen i 61 opinii)

Opis książki

Prawdziwa historia życia księżniczki Sułtany z królewskiego rodu Sa'udów - władców współczesnej Arabii Saudyjskiej. Książka, której wydanie w 1992 roku wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny, zakazana w większości krajów arabskich. Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swojego ojca, męża i brata,...

Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swojego ojca, męża i brata, swojego kraju. Kraju, w którym trzynastoletnie dziewczęta są nierzadko zmuszane do poślubiania mężczyzn pięciokrotnie od nich starszych, a młode kobiety zabijane w okrutny sposób przez własnych ojców za "wykroczenia przeciw miejscowym zwyczajom" lub zamykane dożywotnio w celach bez światła i okien. Kraju, w którym swoboda wypowiedzi jest karana śmiercią, a seksualna perwersja na porządku dziennym.

Jean Sasson mieszkała w Arabii Saudyjskiej ponad 10 lat, stając się bliską przyjaciółką i powiernicą Sułtany. Opowiadając historię jej życia i małżeństwa, a także losów osób z najbliższego otoczenia księżniczki - sióstr, przyjaciół i służących - daje czytelnikowi możność wejrzenia w samo serce tej niezwykłej społeczności, w której seks, pieniądze i tradycja dominują nad wszystkim.

[Wydawnictwo A. A. Kuryłowicz, 2000]

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Sięgnęłam po tą książkę, bo nie rozumiem i trudno jest mi się pogodzić z kulturą arabską. Historia ukazuje, jak bardzo kobiety w tym kraju są zniewolone, poniżane, po prostu nie są traktowane jak ludzie. To straszne. Nie da się tej książki czytać bez emocji, w niektórych momentach aż trudno jest czytać. Dowiedziałam się z tej historii kilka rzeczy o tym (w pewnej części zupełnie abstrakcyjne dla mnie, bo trudno w to wszystko uwierzyć) jak chociażby to, że kobieta może być zamknięta w odosobnieniu aż do śmierci. Młoda, energiczna dziewczyna, która ma przed sobą całe życie! Podczas czytania, jednak najgorsza była dla mnie świadomość, że tak nie wiele można dla tych kobiet zrobić. Bo jak można zmienić mentalność mężczyzn, który żyją i są wychowywaniu w takim przekonaniu? Warto przeczytać tę książkę, po to aby po prostu wiedzieć.

Turniquet92 | 2014-07-03

To autentyczna historia kobiety pochodzącej z ksiazencego rodu w Arabii Saudyjskiej. Bohaterka opowiada o życiu kobiet w tamtejszym kraju zdominowanym przez mężczyzn, życie to nie należy do najłatwiejszych, bo gwalty są tam właściwie codziennością. Bohaterka opowiada o wlasnych doświadczeniach oraz o losach innych kobiet, które spotkała na swojej drodze . Książka wstrzasajaca i powoduje, że, aż chce się zacząć działać na rzecz tych pokrzywdzonych kobiet-natomiast w duchu dziękuje się za własną wolność i prawa, które się posiada...

Karolina | 2013-11-07
Przeczytana: 2011 rok

Pewnego czasu miałam "manię" na wszelkie ksiązki związane z tematyką arabską. Pewnego dnia pani w bibliotece podrzuciła mi "Księżniczkę" po opisie stwierdziłam że książka powinna mi się spodobać i cóż nie pomyliłam się.
Sułtana arabska księżniczka opowiada historię swojej rodziny. Ze szczególami wprowadza nas w życie bogatej arabskiej rodziny. Opowiada o sprzeczkach, niepowodzeniach i tajemnicach rodzinnych. Porusza temat ślubu małych dziewczynek z dużo starszymi mężczyznami, obrzezanie i niewolnictwo kobiet.
Wstrząsająca historia i na pewno obowiązkowa lektura.

Dunya | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

"Jestem księżniczką w kraju, gdzie nadal rządzą królowie."

To proste zdanie, które rozpoczyna książkę może być uznane za początek bajki,
a jednak życie saudyjskiej księżniczki łatwe z pewnością nie jest.
Sułtana zauroczyła mnie od samego początku swoim charakterem oraz nastawieniem.
To z Nią poznawałam sekrety arabskiej monarchii i życia kobiet.
W środku książki czułam jakbym siedziała na przeciwko najlepszej przyjaciółki zwierzającej mi się ze swych rozczarowań, smutków oraz ulotnych radości.
Wielce zazdroszczę pani Sasson znajomości z tak wspaniałą osobą, jak Sułtana.

P.S. Dodatki na temat arabskiego świata, które znajdują się na końcu książki były świetnym pomysłem.

margaretka_ | 2014-01-11

Książkę czyta się z jedną myślą- "to niemożliwe...". Smutna historia zniewolonych kobiet, ale warto aby docenić to, co się ma w naszej kulturze. Ale najgorsze jest, jak wybiórczo traktują "prawa islamu" mężczyźni... im wolno wszystko- sex z każdą kobietą na świecie, nawet z 8-latką, kobiecie nie wolno się nawet platonicznie w nikim zakochać, bo zostanie za to ukamienowana lub zamknięta, aż do śmierci (!) w jednym pokoju w domu, bez możliwości wyjścia nawet do toalety. KOSZMAR!

Sylwia | 2013-05-16

Książka pulsująca prawdą o - jakże niezrozumiałym dla człowieka zachodu - świecie arabskim.
Tytułowa księżniczka: krnąbrna i niepokorna, aczkolwiek urocza, bystrym okiem obserwuje rzeczywistość, która ją otacza i wyciąga z niej trafne wnioski, czym hojnie dzieli się z czytelnikiem.
Córka bajecznie bogatego potentata ropy naftowej jest niewolnikiem religii. Opływająca w luksusy dziewczynka, opluwana jest z każdej strony absurdami świata muzułmańskiego, nie mogąc zrobić absolutnie nic.
Lektura obowiązkowa, dla każdego, kto chce poznać Arabię Saudyjską oczami jej mieszkanki.
Sułtana nie szczędzi gorzkich słów pod adresem swych współbraci, nie kryje kompromitujących faktów z życia jej najbliższych czy znajomych oraz komentuje niezwykle trafnie mankamenty świata, w którym przyszło jej się urodzić i funkcjonować. Narracja jest tak ujmująco szczera i prosta, że Czytelnik czuje się jak na rozmowie z najlepszą przyjaciółką.

zeida | 2014-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2014

Aż niewiarygodne, że ludzie mogą nadal żyć w takim zacofaniu, że nawet wyższe wykształcenie nie pomoże. Jak można 5 razy dziennie modlić się a potem gwałcić małe dziewczynki. I jak można być bogatą i tak leniwą księżniczką jak Sułtana i zachowywać się jak małe, rozkapryszone dziecię, mając szoferów, pilotów, służące do dyspozycji, mszcząc się po kolei na wszystkich mężczyznach, zamiast rozejrzeć się dookoła i pomagać tym, którym można pomóc, zacząć zmieniać świat od własnej rodziny...
Nikt z "zachodu" nie zechce pomóc komuś, kto przybywa do Ameryki , wynajmuje apartament ze służbą i kiedy zostaje na koncie parę "marnych tysięcy dolarów:)" wraca do swojego kraju, bo nie łaska zakasać rękawów, znaleźć pracę i żyć na własne konto - (gdzie jest to dążenie do wolności?) - ani koleżanka Sułtany, ani ona sama nie potrafią żyć bez mężczyzny ani bez luksusów. Przykra prawda po prostu...

betina360 | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Bardzo ciekawa i wciagajaca ksiazka nie mozna sie oderwac .Dlatego przeczytalam w jeden dzien.Arabia Saudyjska to juz chyba nieliczny kraj o takim zacofaniu gdzie kobieta nie ma zadnych praw mimo ze zyjemy w 21 wieku. Czytajac o takich rejonach nasuwa sie pytanie czemu dotad nikt nie zmienil tych chorych meskich praw i nie zrezygnowal z koranu ktory jest bardzo zaklamany.Czas gna do przodu a tam wszystko w miejscu stoi az trudno w to uwierzyc.

grażyna | 2012-02-04
Przeczytana: 2012 rok

Opowieść Sułtany - księżniczki, która nie chciała zgodzić się z zasadami dotyczącymi kobiet panującymi w Arabii Saudyjskiej. Opowieść saudyjskiej księżniczki, która ma wszystko oprócz wolności. Wzruszająca, wstrząsająca i smutna opowieść ale warto ją przeczytać więc zabieram się za druga część "Córki księżniczki Sułtany"

Katherina87 | 2012-11-23

Pierwsza część niezwykłych losów księżniczki Sułtany z rodu Al Sa'udów.
Prawdziwa historia życia księżniczki Sułtany z królewskiego rodu Sa'udów - władców współczesnej Arabii Saudyjskiej. Książka, której wydanie w 1992 roku wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny, zakazana w większości krajów arabskich. Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swego ojca, męża i brata, swojego kraju. Kraju, w którym trzynastoletnie dziewczęta są nierzadko zmuszane do poślubienia mężczyzn pięciokrotnie od nich starszych, a młode kobiety zabijane w okrutny sposób przez własnych ojców za "wykroczenia przeciw miejscowym zwyczajom" lub zamykane dożywotnio w celach bez światła i okien. Kraju, w którym swoboda wypowiedzi jest karana śmiercią, a seksualna perwersja na porządku dziennym. Jean Sasson mieszkała w Arabii Saudyjskiej ponad 10 lat, stając się bliską przyjaciółką i powiernicą Sułtany. Opowiadając historię...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    55. rocznica
    urodzin
    ...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłuż... pokaż więcej
  • Mario Vargas Llosa
    79. rocznica
    urodzin
    Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.
  • Lauren Weisberger
    urodzin
    Gdzie miejsce na radość w twoim idealnie zaplanowanym, zaprojektowanym, wypełnionym zasadami życiu?
  • Bohumil Hrabal
    101. rocznica
    urodzin
    Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po... pokaż więcej
  • Richard Dawkins
    74. rocznica
    urodzin
    Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej.
  • Amanda Quick
    67. rocznica
    urodzin
    Nic tak nie rozstroi nerwów przeciwnika jak wyraz rozbawienia lub nawet znudzenie na twej twarzy.
  • Jayne Ann Krentz
    67. rocznica
    urodzin
    W rzeczywistości piekło jest przeraźliwie chłodne. To miejsce zimne i rozpaczliwie samotne"
  • Marc Brandel
    96. rocznica
  • Maksym Gorki
    147. rocznica
    urodzin
    Kobieta nie może nie rozumieć muzyki, zwłaszcza jeśli jej smutno.
  • Marianne Fredriksson
    88. rocznica
    urodzin
    Jesteś jedynie gościem w rzeczywistości, dlatego jej nie widzisz. Dostrzegasz tylko określone nazwą jej części, nigdy zaś powiązań, z których tworzy się całość.
  • Rafał Skarżycki
  • Julio Llamazares
    60. rocznica
    urodzin
    Czas podobny jest do rzeki: z początku płynie ospale i niepewnie,rozpędzając się z upływem lat.(...)Przez pierwsze dwadzieścia lub trzydzieści lat myślimy, że czas jest rzeką bez końca, jedynym w swoim rodzaju tworem, który sam siebie karmi i nigdy się nie wyczerpuje.Ale prędzej czy później odkrywam... pokaż więcej
  • Zbigniew Brzeziński
    73. rocznica
  • Anatolij Winogradow
    127. rocznica
    urodzin
    Jak to się stało, że cienka, cieńsza od włosa krawędź oddzieliła sen od przebudzenia?
  • Lauren Willig
  • Virginia Woolf
    74. rocznica
    śmierci
    Ludzie autentyczni najpełniej istnieją w samotności. Nie znoszą iluminacji, podwojenia. Ciskają swoje ledwie namalowane portrety, odwrócone twarzą do ziemi.
  • Eugène Ionesco
    21. rocznica
    śmierci
    Zdarza się, że człowiek śni. Przywiązuje się do tego snu, wierzy weń, kocha. Rano, gdy otwiera oczy, dwa światy jeszcze zachodzą na siebie, twarze nocy w świetle dnia słabo się zarysowują. Chciałoby się je spamiętać, zatrzymać. Wymykają ci się z rąk, brutalna rzeczywistość dnia je wypędza. Człowiek... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku