Okładka książki Księżniczka

Księżniczka, Sułtana
typ
papier
Sandra
7,44 (523 ocen i 58 opinii)

Opis książki

Prawdziwa historia życia księżniczki Sułtany z królewskiego rodu Sa'udów - władców współczesnej Arabii Saudyjskiej. Książka, której wydanie w 1992 roku wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny, zakazana w większości krajów arabskich. Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swojego ojca, męża i brata, swojego...

Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swojego ojca, męża i brata, swojego kraju. Kraju, w którym trzynastoletnie dziewczęta są nierzadko zmuszane do poślubiania mężczyzn pięciokrotnie od nich starszych, a młode kobiety zabijane w okrutny sposób przez własnych ojców za "wykroczenia przeciw miejscowym zwyczajom" lub zamykane dożywotnio w celach bez światła i okien. Kraju, w którym swoboda wypowiedzi jest karana śmiercią, a seksualna perwersja na porządku dziennym.

Jean Sasson mieszkała w Arabii Saudyjskiej ponad 10 lat, stając się bliską przyjaciółką i powiernicą Sułtany. Opowiadając historię jej życia i małżeństwa, a także losów osób z najbliższego otoczenia księżniczki - sióstr, przyjaciół i służących - daje czytelnikowi możność wejrzenia w samo serce tej niezwykłej społeczności, w której seks, pieniądze i tradycja dominują nad wszystkim.

[Wydawnictwo A. A. Kuryłowicz, 2000]

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Sięgnęłam po tą książkę, bo nie rozumiem i trudno jest mi się pogodzić z kulturą arabską. Historia ukazuje, jak bardzo kobiety w tym kraju są zniewolone, poniżane, po prostu nie są traktowane jak ludzie. To straszne. Nie da się tej książki czytać bez emocji, w niektórych momentach aż trudno jest czytać. Dowiedziałam się z tej historii kilka rzeczy o tym (w pewnej części zupełnie abstrakcyjne dla mnie, bo trudno w to wszystko uwierzyć) jak chociażby to, że kobieta może być zamknięta w odosobnieniu aż do śmierci. Młoda, energiczna dziewczyna, która ma przed sobą całe życie! Podczas czytania, jednak najgorsza była dla mnie świadomość, że tak nie wiele można dla tych kobiet zrobić. Bo jak można zmienić mentalność mężczyzn, który żyją i są wychowywaniu w takim przekonaniu? Warto przeczytać tę książkę, po to aby po prostu wiedzieć.

Dunya | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

"Jestem księżniczką w kraju, gdzie nadal rządzą królowie."

To proste zdanie, które rozpoczyna książkę może być uznane za początek bajki,
a jednak życie saudyjskiej księżniczki łatwe z pewnością nie jest.
Sułtana zauroczyła mnie od samego początku swoim charakterem oraz nastawieniem.
To z Nią poznawałam sekrety arabskiej monarchii i życia kobiet.
W środku książki czułam jakbym siedziała na przeciwko najlepszej przyjaciółki zwierzającej mi się ze swych rozczarowań, smutków oraz ulotnych radości.
Wielce zazdroszczę pani Sasson znajomości z tak wspaniałą osobą, jak Sułtana.

P.S. Dodatki na temat arabskiego świata, które znajdują się na końcu książki były świetnym pomysłem.

Karolina | 2013-11-07
Przeczytana: 2011 rok

Pewnego czasu miałam "manię" na wszelkie ksiązki związane z tematyką arabską. Pewnego dnia pani w bibliotece podrzuciła mi "Księżniczkę" po opisie stwierdziłam że książka powinna mi się spodobać i cóż nie pomyliłam się.
Sułtana arabska księżniczka opowiada historię swojej rodziny. Ze szczególami wprowadza nas w życie bogatej arabskiej rodziny. Opowiada o sprzeczkach, niepowodzeniach i tajemnicach rodzinnych. Porusza temat ślubu małych dziewczynek z dużo starszymi mężczyznami, obrzezanie i niewolnictwo kobiet.
Wstrząsająca historia i na pewno obowiązkowa lektura.

Turniquet92 | 2014-07-03

To autentyczna historia kobiety pochodzącej z ksiazencego rodu w Arabii Saudyjskiej. Bohaterka opowiada o życiu kobiet w tamtejszym kraju zdominowanym przez mężczyzn, życie to nie należy do najłatwiejszych, bo gwalty są tam właściwie codziennością. Bohaterka opowiada o wlasnych doświadczeniach oraz o losach innych kobiet, które spotkała na swojej drodze . Książka wstrzasajaca i powoduje, że, aż chce się zacząć działać na rzecz tych pokrzywdzonych kobiet-natomiast w duchu dziękuje się za własną wolność i prawa, które się posiada...

margaretka_ | 2014-01-11

Książkę czyta się z jedną myślą- "to niemożliwe...". Smutna historia zniewolonych kobiet, ale warto aby docenić to, co się ma w naszej kulturze. Ale najgorsze jest, jak wybiórczo traktują "prawa islamu" mężczyźni... im wolno wszystko- sex z każdą kobietą na świecie, nawet z 8-latką, kobiecie nie wolno się nawet platonicznie w nikim zakochać, bo zostanie za to ukamienowana lub zamknięta, aż do śmierci (!) w jednym pokoju w domu, bez możliwości wyjścia nawet do toalety. KOSZMAR!

Sylwia | 2013-05-16

Książka pulsująca prawdą o - jakże niezrozumiałym dla człowieka zachodu - świecie arabskim.
Tytułowa księżniczka: krnąbrna i niepokorna, aczkolwiek urocza, bystrym okiem obserwuje rzeczywistość, która ją otacza i wyciąga z niej trafne wnioski, czym hojnie dzieli się z czytelnikiem.
Córka bajecznie bogatego potentata ropy naftowej jest niewolnikiem religii. Opływająca w luksusy dziewczynka, opluwana jest z każdej strony absurdami świata muzułmańskiego, nie mogąc zrobić absolutnie nic.
Lektura obowiązkowa, dla każdego, kto chce poznać Arabię Saudyjską oczami jej mieszkanki.
Sułtana nie szczędzi gorzkich słów pod adresem swych współbraci, nie kryje kompromitujących faktów z życia jej najbliższych czy znajomych oraz komentuje niezwykle trafnie mankamenty świata, w którym przyszło jej się urodzić i funkcjonować. Narracja jest tak ujmująco szczera i prosta, że Czytelnik czuje się jak na rozmowie z najlepszą przyjaciółką.

betina360 | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Bardzo ciekawa i wciagajaca ksiazka nie mozna sie oderwac .Dlatego przeczytalam w jeden dzien.Arabia Saudyjska to juz chyba nieliczny kraj o takim zacofaniu gdzie kobieta nie ma zadnych praw mimo ze zyjemy w 21 wieku. Czytajac o takich rejonach nasuwa sie pytanie czemu dotad nikt nie zmienil tych chorych meskich praw i nie zrezygnowal z koranu ktory jest bardzo zaklamany.Czas gna do przodu a tam wszystko w miejscu stoi az trudno w to uwierzyc.

grażyna | 2012-02-04
Przeczytana: 2012 rok

Opowieść Sułtany - księżniczki, która nie chciała zgodzić się z zasadami dotyczącymi kobiet panującymi w Arabii Saudyjskiej. Opowieść saudyjskiej księżniczki, która ma wszystko oprócz wolności. Wzruszająca, wstrząsająca i smutna opowieść ale warto ją przeczytać więc zabieram się za druga część "Córki księżniczki Sułtany"

Katherina87 | 2012-11-23

Pierwsza część niezwykłych losów księżniczki Sułtany z rodu Al Sa'udów.
Prawdziwa historia życia księżniczki Sułtany z królewskiego rodu Sa'udów - władców współczesnej Arabii Saudyjskiej. Książka, której wydanie w 1992 roku wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny, zakazana w większości krajów arabskich. Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swego ojca, męża i brata, swojego kraju. Kraju, w którym trzynastoletnie dziewczęta są nierzadko zmuszane do poślubienia mężczyzn pięciokrotnie od nich starszych, a młode kobiety zabijane w okrutny sposób przez własnych ojców za "wykroczenia przeciw miejscowym zwyczajom" lub zamykane dożywotnio w celach bez światła i okien. Kraju, w którym swoboda wypowiedzi jest karana śmiercią, a seksualna perwersja na porządku dziennym. Jean Sasson mieszkała w Arabii Saudyjskiej ponad 10 lat, stając się bliską przyjaciółką i powiernicą Sułtany. Opowiadając historię jej ży...

zeida | 2014-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2014

Aż niewiarygodne, że ludzie mogą nadal żyć w takim zacofaniu, że nawet wyższe wykształcenie nie pomoże. Jak można 5 razy dziennie modlić się a potem gwałcić małe dziewczynki. I jak można być bogatą i tak leniwą księżniczką jak Sułtana i zachowywać się jak małe, rozkapryszone dziecię, mając szoferów, pilotów, służące do dyspozycji, mszcząc się po kolei na wszystkich mężczyznach, zamiast rozejrzeć się dookoła i pomagać tym, którym można pomóc, zacząć zmieniać świat od własnej rodziny...
Nikt z "zachodu" nie zechce pomóc komuś, kto przybywa do Ameryki , wynajmuje apartament ze służbą i kiedy zostaje na koncie parę "marnych tysięcy dolarów:)" wraca do swojego kraju, bo nie łaska zakasać rękawów, znaleźć pracę i żyć na własne konto - (gdzie jest to dążenie do wolności?) - ani koleżanka Sułtany, ani ona sama nie potrafią żyć bez mężczyzny ani bez luksusów. Przykra prawda po prostu...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto