Księżniczka

Princess
Księżniczka, Sułtana, obyczaje,
Sandra

Inne wydania

Prawdziwa historia życia księżniczki Sułtany z królewskiego rodu Sa'udów - władców współczesnej Arabii Saudyjskiej. Książka, której wydanie w 1992 roku wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny, zakazana w większości krajów arabskich. Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swojego ojca, męża i brata,...

Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swojego ojca, męża i brata, swojego kraju. Kraju, w którym trzynastoletnie dziewczęta są nierzadko zmuszane do poślubiania mężczyzn pięciokrotnie od nich starszych, a młode kobiety zabijane w okrutny sposób przez własnych ojców za "wykroczenia przeciw miejscowym zwyczajom" lub zamykane dożywotnio w celach bez światła i okien. Kraju, w którym swoboda wypowiedzi jest karana śmiercią, a seksualna perwersja na porządku dziennym.

Jean Sasson mieszkała w Arabii Saudyjskiej ponad 10 lat, stając się bliską przyjaciółką i powiernicą Sułtany. Opowiadając historię jej życia i małżeństwa, a także losów osób z najbliższego otoczenia księżniczki - sióstr, przyjaciół i służących - daje czytelnikowi możność wejrzenia w samo serce tej niezwykłej społeczności, w której seks, pieniądze i tradycja dominują nad wszystkim.

[Wydawnictwo A. A. Kuryłowicz, 2000]

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

sola255 | 2015-08-21

SURA 3:43
Mężczyźni stoją nad kobietami ze względu na to, że Bóg dał wyższość jednym nad drugimi, i ze względu na to, że oni rozdają ze swojego majątku. (...). I napominajcie te, których nieposłuszeństwa się boicie, pozostawiajcie je w łożach i bijcie je! A jeśli są wam posłuszne, to starajcie się nie stosować do nich przymusu.
Sura czyli rozdział Koranu.
Wybrałam tą surę nie dlatego ,że mówi o przyzwoleniu na bicie kobiet ( co też w moim mniemaniu jest niedopuszczalne).
Zastanowiło mnie zdanie pierwsze:
" Mężczyźni stoją nad kobietami ze względu na to, że Bóg dał wyższość jednym nad drugimi, i ze względu na to, że oni rozdają ze swojego majątku."
Rozdają, bo mają z czego ( Arabia Saudyjska i rodzina królewska).Rozdają , bo majątek przechodzi zawsze na męską część społeczeństwa. Kobiety o wiele gorzej wykształcone ,bez praw, bez możliwości zarobkowania ( a jeśli czasem pracują dochody zbiera ojciec ,mąż , brat..), bez możliwości prowadzenia samochodu , ubezwłasnowolnione.
Trąci ...

Sięgnęłam po tą książkę, bo nie rozumiem i trudno jest mi się pogodzić z kulturą arabską. Historia ukazuje, jak bardzo kobiety w tym kraju są zniewolone, poniżane, po prostu nie są traktowane jak ludzie. To straszne. Nie da się tej książki czytać bez emocji, w niektórych momentach aż trudno jest czytać. Dowiedziałam się z tej historii kilka rzeczy o tym (w pewnej części zupełnie abstrakcyjne dla mnie, bo trudno w to wszystko uwierzyć) jak chociażby to, że kobieta może być zamknięta w odosobnieniu aż do śmierci. Młoda, energiczna dziewczyna, która ma przed sobą całe życie! Podczas czytania, jednak najgorsza była dla mnie świadomość, że tak nie wiele można dla tych kobiet zrobić. Bo jak można zmienić mentalność mężczyzn, który żyją i są wychowywaniu w takim przekonaniu? Warto przeczytać tę książkę, po to aby po prostu wiedzieć.

Turniquet 92 | 2014-07-03

To autentyczna historia kobiety pochodzącej z ksiazencego rodu w Arabii Saudyjskiej. Bohaterka opowiada o życiu kobiet w tamtejszym kraju zdominowanym przez mężczyzn, życie to nie należy do najłatwiejszych, bo gwalty są tam właściwie codziennością. Bohaterka opowiada o wlasnych doświadczeniach oraz o losach innych kobiet, które spotkała na swojej drodze . Książka wstrzasajaca i powoduje, że, aż chce się zacząć działać na rzecz tych pokrzywdzonych kobiet-natomiast w duchu dziękuje się za własną wolność i prawa, które się posiada...

nomika | 2016-02-10
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2016

Od zawsze interesowałam się kultura Wschodu, która była dla mnie egzotyczna i bardzo niezrozumiała. Ta książka oparta jest na prawdziwej historii księżniczki Sułtany, która została spisana na podstawie jej pamiętników i rozmów z autorka książki. Uderzyło mnie to, że obie musiały zaprzestać jakichkolwiek kontaktów po przygotowaniu książki, aby księżniczki nie dotknęła kara za opowiedzenie swojej historii i wyjawienie sekretów jej życia.
Wiedziałam na podstawie innych książkowych historii, że życie kobiet muzułmańskich jest bardzo ciężkie, jednak ta opowieść mnie zszokowała. Z jednej strony życie w tak niewyobrażalnym luksusie, gdzie nie musisz nawet kiwnąć palcem, a z drugiej stan takiego zniewolenia kobiety, że nie możesz nawet sama kiwnąć palcem. Kobiety są całkowicie bezwolne i tylko dobra wola mężczyzn może pozwolić im na dobre i spokojne życie.
Uderzył mnie ogrom zakłamania i hipokryzji muzułmanów, to jak tylko w im odpowiadający sposób interpretują prawo Koranu....

Goszarda | 2016-06-02
Przeczytana: 31 maja 2016

W trakcie czytania musiałam sobie trochę pogooglować żeby sprawdzić czy to co pisze autorka to nie są jakieś jaja!

Arabia Saudyjska jakoś tak kojarzyła mi się z ropą, dużymi pieniędzmi i islamem w wersji "łagodnej". MASAKRA!!!

Książkę POLECAM!!! Dobrze się czyta, wciąga, itd...

Karolina | 2013-11-07
Przeczytana: 2011 rok

Pewnego czasu miałam "manię" na wszelkie ksiązki związane z tematyką arabską. Pewnego dnia pani w bibliotece podrzuciła mi "Księżniczkę" po opisie stwierdziłam że książka powinna mi się spodobać i cóż nie pomyliłam się.
Sułtana arabska księżniczka opowiada historię swojej rodziny. Ze szczególami wprowadza nas w życie bogatej arabskiej rodziny. Opowiada o sprzeczkach, niepowodzeniach i tajemnicach rodzinnych. Porusza temat ślubu małych dziewczynek z dużo starszymi mężczyznami, obrzezanie i niewolnictwo kobiet.
Wstrząsająca historia i na pewno obowiązkowa lektura.

tajemniczeksiazki | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Temat Bliskiego Wschodu,a przede wszystkim sytuacja kobiet w kulturze muzułmańskiej to coś, co od zawsze mnie interesuje. Każdego roku udaje miś się przeczytać naprawdę wiele książek dotyczących tej tematyki i każda z nich (nie licząc tych beznadziejnie napisanych) niesamowicie mnie fascynuje. Tak było też ostatnio, w przypadku lektury "Księżniczki ", napisanej przez Jean Sasson.

Powieść ta to historia księżniczki Sułtany, wywodzącej się z królewskiego roku Arabii Saudyjskiej. Pomimo wielkiego bogactwa i wysokiej pozycji społecznej jej życie nie jest usłane różami. Wychowywana w kulturze zdominowanej przez mężczyzn nie potrafi docenić samej siebie, poprzez co nie ma zbyt wielu wymagań dotyczących jej bytności na tym świecie. Codzienność owej księżnej jest zatem pasmem ciągłych niepowodzeń i cierpień.
Jej naiwność i niekończąca się nadzieja sprawiają jednak, że coś zaczyna się zmieniać. Pytanie tylko, czy na lepsze?

"Księżniczka " to książka autorstwa Jean Sasson, która...

Dunya | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

"Jestem księżniczką w kraju, gdzie nadal rządzą królowie."

To proste zdanie, które rozpoczyna książkę może być uznane za początek bajki,
a jednak życie saudyjskiej księżniczki łatwe z pewnością nie jest.
Sułtana zauroczyła mnie od samego początku swoim charakterem oraz nastawieniem.
To z Nią poznawałam sekrety arabskiej monarchii i życia kobiet.
W środku książki czułam jakbym siedziała na przeciwko najlepszej przyjaciółki zwierzającej mi się ze swych rozczarowań, smutków oraz ulotnych radości.
Wielce zazdroszczę pani Sasson znajomości z tak wspaniałą osobą, jak Sułtana.

P.S. Dodatki na temat arabskiego świata, które znajdują się na końcu książki były świetnym pomysłem.

margaretka_ | 2014-01-11

Książkę czyta się z jedną myślą- "to niemożliwe...". Smutna historia zniewolonych kobiet, ale warto aby docenić to, co się ma w naszej kulturze. Ale najgorsze jest, jak wybiórczo traktują "prawa islamu" mężczyźni... im wolno wszystko- sex z każdą kobietą na świecie, nawet z 8-latką, kobiecie nie wolno się nawet platonicznie w nikim zakochać, bo zostanie za to ukamienowana lub zamknięta, aż do śmierci (!) w jednym pokoju w domu, bez możliwości wyjścia nawet do toalety. KOSZMAR!

Sylwia | 2013-05-16

Książka pulsująca prawdą o - jakże niezrozumiałym dla człowieka zachodu - świecie arabskim.
Tytułowa księżniczka: krnąbrna i niepokorna, aczkolwiek urocza, bystrym okiem obserwuje rzeczywistość, która ją otacza i wyciąga z niej trafne wnioski, czym hojnie dzieli się z czytelnikiem.
Córka bajecznie bogatego potentata ropy naftowej jest niewolnikiem religii. Opływająca w luksusy dziewczynka, opluwana jest z każdej strony absurdami świata muzułmańskiego, nie mogąc zrobić absolutnie nic.
Lektura obowiązkowa, dla każdego, kto chce poznać Arabię Saudyjską oczami jej mieszkanki.
Sułtana nie szczędzi gorzkich słów pod adresem swych współbraci, nie kryje kompromitujących faktów z życia jej najbliższych czy znajomych oraz komentuje niezwykle trafnie mankamenty świata, w którym przyszło jej się urodzić i funkcjonować. Narracja jest tak ujmująco szczera i prosta, że Czytelnik czuje się jak na rozmowie z najlepszą przyjaciółką.