Arabska perła

islam, zdrada, wiara
typ
papier
Ag2S
5,41 (422 ocen i 72 opinie)

Opis książki

Siedemnastoletnia Noora nie przypomina innych kobiet ze spalonych słońcem gór Półwyspu Arabskiego. Dzieli z nimi biedę i codzienne obowiązki, lecz drzemie w niej ogień niezależności. Po śmierci matki, jej ojciec popada w szaleństwo. Jego obowiązki przejmuje brat, który postanawia wydać ją za mąż. Noora odmawia i ucieka do pobliskiej górskiej wioski. Ukrywając się, zakochuje się w pierwszym mężczyźnie, który docenia jej urodę i kobiecość, lecz z przerażeniem dowiaduje się, że został już obiecany innej dziewczynie . Po powrocie do domu okazuje się, że ojciec zaginął, a brat wydał ją za mąż. Noora trafia jako trzecia żona do dużo starszego od siebie handlarza pereł. W tym nowym życiu zazna wszystkich dobrych i złych uczuć, ale najważniejsza będzie tajemnica; której musi strzec z narażeniem własnego życia.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
sola255 | 2015-03-12

Czytałam komentarze i zgadzam się, ze książka jest słaba.Zastanawiałam się dlaczego? Być może nie mam racji , ale nie mogłam oprzeć się wrażeniu ,ze to wina "zamierzona" autorki. W połowie lat 80. XX wieku rozpoczęła pracę w Dubai TV w dziale reportaży i filmów dokumentalnych. Szybko stała się osobą rozpoznawalną, a jej produkcje zyskały spore grono widzów w całej Zatoce Perskiej.( słowa z opisu) Jako osoba rozpoznawalna w swoim kraju chyba nie bardzo może pozwolić sobie na krytykę nawet zamierzchłych czasów.Stąd ,jak dla mnie ,kiepskie otwarte zakończenie powieści. Poczytałam dokładnie zapiski od autorki na końcu i wywnioskowałam ,ze starała się pokazać, jak bardzo jej kraj się zmienił.Jak bardzo przypomina teraz cywilizowany Zachód (choc ja sie z tym nie do końca zgadzam).Sama chyba miała wątpliwości w odbiorze ksiązki ponieważ starała sie tam przekonać o sile biednej arabskiej kobiety , tyle ,ze nie mającej wtedy żadnej możliwości wykazania się jakąkolwiek ambicja.
Nie wiem...

Monika | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Przeciętne arabskie czytadło. Ani nie fascynuje, ani nie męczy. Ani nie powala na kolana, ani nie nuży. Miła, lekka historia i nic więcej. Szybko przeczytałam i szybko zapomnę.

Joanna | 2013-01-31
Przeczytana: kwiecień 2011

Fascynująca powieść z akcją osadzoną w latach pięćdziesiątych w społecznościach zamieszkujących rejony Zatoki Perskiej.
Beztroska lecz samodzielna Noora żyjąca w odizolowanym środowisku patrzy na świat praktycznie i bez emocji. Jej styl życia , podobnie jak u większości Nomadów wyznacza rytm przyrody – słoneczny żar, oczekiwanie na deszcz, brak wody , wdzierający się wszędzie pustynny piach i walka o przetrwanie . Jedynym atutem jest wolność. Wszystko to zmienia się z chwilą wyjścia za mąż, bycia trzecią żoną. Noora zmuszona zostaje do życia pełnego ograniczeń.
Przejmująca historia z życia arabskich kobiet, zwyczajów odmiennej kultury oraz sporo ciekawych informacji o poławiaczach i handlu perłami.

grażyna | 2013-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Fajna przyjemna książka. Myślałam, że będzie z tych przy których się płacze nad losem arabskich kobiet ale ta do takich nie należy. Własciwie jest to opowieść o życiu pewnej dziewczyny Noory, która została nastepną żoną pewnego bogatego poławiacza pereł. Intryga jego pierwszej żony Latify doprowadza do tego, że bezpłodny mąż wreszcie będzie ojcem za sprawą Hamada - kochanka Noory.

Medb | 2013-06-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2010
Przeczytana: 2010 rok

Nie jest zła ale świetna też nie. Zasługuje na miano dobrej, bo dobrze napisana, historia dziewczyny fajna. Ale chyba jestem zbyt niezależną kobietą by lubićte arabskie klimaty.

Eliza | 2011-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ interesuję się życiem muzułmańskich kobiet, jednak muszę przyznać, że jestem rozczarowana. Bardzo dobry pomysł, z którego można by zrobić naprawdę fantastyczną i wciągającą lekturę, nie został do końca wykorzystany. Z każdą kolejną stroną liczyłam na rozwinięcie się akcji, jednak dobrnęłam do zakończenia, a nic takiego nie miało miejsca. Faktem jest, że opisane są realia życia ludzi pochodzących z okolic Dubaju, jednak książka nie jest wciągająca, a szkoda, bo po opisie z tyłu zapowiadała się naprawdę interesująco.

Marta | 2010-08-13
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Czytałam wiele pozytywnych opinii na temat tej książki, że to piękna opowieść, godna polecenia, że pokazuję życie arabskich kobiet itp. Jednak mnie osobiście książka rozczarowała, zmusiłam się do przeczytania jej w całości. Sam pomyśl dobry, ale wykonanie marne. Określają ją dwa słowa: nudna i nieciekawa. Daję jedną gwiazdkę, ale to według mnie i tak dużo, za dużo.
Dla czytelników którzy interesują się taka tematyką polecam książkę "Arabska żona".

orchisss | 2012-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2012

Niejednokrotnie pisząc o książkach rozwijam temat "treść a okładka". Przy poprzedniej książce wydanej przez REMI biłam się w piersi - dość, nie ukrywajmy, kiczowata okładka skrywała bardzo dobrą literaturę - świeże dla nas, ludzi Zachodu, spojrzenie na islam, pozbawione dżihadowych stereotypów. Nauczona doświadczeniem, bez większego zastanowienia sięgnęłam po "Arabską perłę". I co się stało? Ano to, że niestety - jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Historia została dość obszernie przedstawiona w opisie okładkowym. Jest dość przewidywalnie, raczej szablonowo. Całą nadzieję pokładałam w buntowniczym charakterze głównej bohaterki. Nie ukrywam, że dałam też naciągnąć się na kontekst dubajski - Zjednoczone Emiraty Arabskie w połowie XX. wieku, przed naftowym rajem - kupiłam to. I co otrzymałam w zamian? Kiepską historię, napisaną chyba tylko w celu spełnienia ambicji o byciu pisarką.

Główna bohaterka, Noora, wydaje się być osobą pozbawioną życia wewnętrznego. Niby lwia część akcji...

Karolina | 2012-05-19
Przeczytana: 2011 rok

Nie wiem czemu takie słabe opinie, może jestem inna, ale mnie powieść się bardzo spodobała i wciągnęła. Z przyjemnością zagłębiłam się w te lekturę, Miło się czyta, Polecam!

Marta | 2011-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2011

Pierwsze kilka stron, to opis "sprawdzianu na dobrą żonę", który Noora zdaje znakomicie. Niestety, dziewczyna wcale nie jest z tego powodu szczęśliwa.. Nie chce opuszczać swego rodzinnego domu i przeprowadzać się do innej wioski. Uważa, że brat za priorytet obrał pozbycie się jej. W momencie, gdy ojciec rodzeństwa podupada na zdrowiu wybierają się do "czarownicy" - Zobaidy.
Ratują jej syna, a także tracą pieniądze aby zapłacić kobiecie. Zobaida przyjmuje ich za darmo. Rozmowa schodzi na zmartwienia Sagera. Chce on jak najszybciej wydać swoją siostrę za mąż, a Noora zdenerwowana opuszcza chatę, wraca do Mozy, starszej pani potrzebującej opieki. Tam zajmuje się wyszywaniem sukienek, sprzątaniem domu i przede wszystkim opiekuje się staruszką. Poznaje mężczyznę, który chce aby została jego żoną. Okazuje się jednak, że jest mu już obiecana inna kobieta. Noora musi opuścić swoją miłość.

Po powrocie do domu okazuje się, że jej ojciec zaginął w górach, a brat znalazł dla niej męża....

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku