Arabska perła

Seria: Kobiety Orientu
Wydawnictwo: Remi
5,42 (431 ocen i 72 opinie)
tłumaczenie
Zdziemborska Anna
The Sand Fish
islam, zdrada, wiara
Ag2S

Siedemnastoletnia Noora nie przypomina innych kobiet ze spalonych słońcem gór Półwyspu Arabskiego. Dzieli z nimi biedę i codzienne obowiązki, lecz drzemie w niej ogień niezależności. Po śmierci matki, jej ojciec popada w szaleństwo. Jego obowiązki przejmuje brat, który postanawia wydać ją za mąż. Noora odmawia i ucieka do pobliskiej górskiej wioski. Ukrywając się, zakochuje się w pierwszym mężczyźnie, który docenia jej urodę i kobiecość, lecz z przerażeniem dowiaduje się, że został już obiecany innej dziewczynie . Po powrocie do domu okazuje się, że ojciec zaginął, a brat wydał ją za mąż. Noora trafia jako trzecia żona do dużo starszego od siebie handlarza pereł. W tym nowym życiu zazna wszystkich dobrych i złych uczuć, ale najważniejsza będzie tajemnica; której musi strzec z narażeniem własnego życia.

Sklep

• Czarny świt
  • Fangirl
  • Podziemny labirynt
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Tabloid. Śmierć w tytule

7,88 (147 ocen i opinii)
Podziemny labirynt
James Rollins

6,31 (65 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Odlotowa Czternastka
Janet Evanovich

7,58 (48 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
sola255 | 2015-03-12

Czytałam komentarze i zgadzam się, ze książka jest słaba.Zastanawiałam się dlaczego? Być może nie mam racji , ale nie mogłam oprzeć się wrażeniu ,ze to wina "zamierzona" autorki. W połowie lat 80. XX wieku rozpoczęła pracę w Dubai TV w dziale reportaży i filmów dokumentalnych. Szybko stała się osobą rozpoznawalną, a jej produkcje zyskały spore grono widzów w całej Zatoce Perskiej.( słowa z opisu) Jako osoba rozpoznawalna w swoim kraju chyba nie bardzo może pozwolić sobie na krytykę nawet zamierzchłych czasów.Stąd ,jak dla mnie ,kiepskie otwarte zakończenie powieści. Poczytałam dokładnie zapiski od autorki na końcu i wywnioskowałam ,ze starała się pokazać, jak bardzo jej kraj się zmienił.Jak bardzo przypomina teraz cywilizowany Zachód (choc ja sie z tym nie do końca zgadzam).Sama chyba miała wątpliwości w odbiorze ksiązki ponieważ starała sie tam przekonać o sile biednej arabskiej kobiety , tyle ,ze nie mającej wtedy żadnej możliwości wykazania się jakąkolwiek ambicja.
Nie wiem...

Monika | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Przeciętne arabskie czytadło. Ani nie fascynuje, ani nie męczy. Ani nie powala na kolana, ani nie nuży. Miła, lekka historia i nic więcej. Szybko przeczytałam i szybko zapomnę.

Joanna | 2013-01-31
Przeczytana: kwiecień 2011

Fascynująca powieść z akcją osadzoną w latach pięćdziesiątych w społecznościach zamieszkujących rejony Zatoki Perskiej.
Beztroska lecz samodzielna Noora żyjąca w odizolowanym środowisku patrzy na świat praktycznie i bez emocji. Jej styl życia , podobnie jak u większości Nomadów wyznacza rytm przyrody – słoneczny żar, oczekiwanie na deszcz, brak wody , wdzierający się wszędzie pustynny piach i walka o przetrwanie . Jedynym atutem jest wolność. Wszystko to zmienia się z chwilą wyjścia za mąż, bycia trzecią żoną. Noora zmuszona zostaje do życia pełnego ograniczeń.
Przejmująca historia z życia arabskich kobiet, zwyczajów odmiennej kultury oraz sporo ciekawych informacji o poławiaczach i handlu perłami.

grażyna | 2013-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Fajna przyjemna książka. Myślałam, że będzie z tych przy których się płacze nad losem arabskich kobiet ale ta do takich nie należy. Własciwie jest to opowieść o życiu pewnej dziewczyny Noory, która została nastepną żoną pewnego bogatego poławiacza pereł. Intryga jego pierwszej żony Latify doprowadza do tego, że bezpłodny mąż wreszcie będzie ojcem za sprawą Hamada - kochanka Noory.

Eliza | 2011-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ interesuję się życiem muzułmańskich kobiet, jednak muszę przyznać, że jestem rozczarowana. Bardzo dobry pomysł, z którego można by zrobić naprawdę fantastyczną i wciągającą lekturę, nie został do końca wykorzystany. Z każdą kolejną stroną liczyłam na rozwinięcie się akcji, jednak dobrnęłam do zakończenia, a nic takiego nie miało miejsca. Faktem jest, że opisane są realia życia ludzi pochodzących z okolic Dubaju, jednak książka nie jest wciągająca, a szkoda, bo po opisie z tyłu zapowiadała się naprawdę interesująco.

Medb | 2013-06-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2010
Przeczytana: 2010 rok

Nie jest zła ale świetna też nie. Zasługuje na miano dobrej, bo dobrze napisana, historia dziewczyny fajna. Ale chyba jestem zbyt niezależną kobietą by lubićte arabskie klimaty.

orchisss | 2012-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2012

Niejednokrotnie pisząc o książkach rozwijam temat "treść a okładka". Przy poprzedniej książce wydanej przez REMI biłam się w piersi - dość, nie ukrywajmy, kiczowata okładka skrywała bardzo dobrą literaturę - świeże dla nas, ludzi Zachodu, spojrzenie na islam, pozbawione dżihadowych stereotypów. Nauczona doświadczeniem, bez większego zastanowienia sięgnęłam po "Arabską perłę". I co się stało? Ano to, że niestety - jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Historia została dość obszernie przedstawiona w opisie okładkowym. Jest dość przewidywalnie, raczej szablonowo. Całą nadzieję pokładałam w buntowniczym charakterze głównej bohaterki. Nie ukrywam, że dałam też naciągnąć się na kontekst dubajski - Zjednoczone Emiraty Arabskie w połowie XX. wieku, przed naftowym rajem - kupiłam to. I co otrzymałam w zamian? Kiepską historię, napisaną chyba tylko w celu spełnienia ambicji o byciu pisarką.

Główna bohaterka, Noora, wydaje się być osobą pozbawioną życia wewnętrznego. Niby lwia część akcji...

Marta | 2010-08-13
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Czytałam wiele pozytywnych opinii na temat tej książki, że to piękna opowieść, godna polecenia, że pokazuję życie arabskich kobiet itp. Jednak mnie osobiście książka rozczarowała, zmusiłam się do przeczytania jej w całości. Sam pomyśl dobry, ale wykonanie marne. Określają ją dwa słowa: nudna i nieciekawa. Daję jedną gwiazdkę, ale to według mnie i tak dużo, za dużo.
Dla czytelników którzy interesują się taka tematyką polecam książkę "Arabska żona".

Karolina | 2012-05-19
Przeczytana: 2011 rok

Nie wiem czemu takie słabe opinie, może jestem inna, ale mnie powieść się bardzo spodobała i wciągnęła. Z przyjemnością zagłębiłam się w te lekturę, Miło się czyta, Polecam!

Marta | 2011-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2011

Pierwsze kilka stron, to opis "sprawdzianu na dobrą żonę", który Noora zdaje znakomicie. Niestety, dziewczyna wcale nie jest z tego powodu szczęśliwa.. Nie chce opuszczać swego rodzinnego domu i przeprowadzać się do innej wioski. Uważa, że brat za priorytet obrał pozbycie się jej. W momencie, gdy ojciec rodzeństwa podupada na zdrowiu wybierają się do "czarownicy" - Zobaidy.
Ratują jej syna, a także tracą pieniądze aby zapłacić kobiecie. Zobaida przyjmuje ich za darmo. Rozmowa schodzi na zmartwienia Sagera. Chce on jak najszybciej wydać swoją siostrę za mąż, a Noora zdenerwowana opuszcza chatę, wraca do Mozy, starszej pani potrzebującej opieki. Tam zajmuje się wyszywaniem sukienek, sprzątaniem domu i przede wszystkim opiekuje się staruszką. Poznaje mężczyznę, który chce aby została jego żoną. Okazuje się jednak, że jest mu już obiecana inna kobieta. Noora musi opuścić swoją miłość.

Po powrocie do domu okazuje się, że jej ojciec zaginął w górach, a brat znalazł dla niej męża....