Księżniczka

Okładka książki Księżniczka Jean Sasson
Okładka książki Księżniczka
Jean Sasson Wydawnictwo: Albatros Cykl: Księżniczka (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
Księżniczka (tom 1)
Princess: A True Story of Life Behind Veil in Saudi Arabia
Albatros
2013-03-01
1993-08-01
Irena Chodorowska
Arabia Saudyjska Mzułmanie islam orient Sułtana

Okładka książki Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi, Eugene Costello
Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi, Euge...
Okładka książki Przełamać tabu Waris Dirie, Corinna Milborn
Przełamać tabu Waris Dirie, Corinn...
Okładka książki Sprzedane przez ojca Betty Mahmoody, Zana Muhsen
Sprzedane prze... Betty Mahmoody, Zan...

Niebywałe, że jeszcze w wielu krajach kobiety traktowane są jak przedmioty, zabawki dla mężczyzn.

I choć książka była pisana dawno temu a bohaterka żyła nadzieją że z biegiem lat sytuacja kobiet w Arabii będzie się poprawić, to tak naprawdę nic się nie zmienia. Nie wiem jak jest w samej Arabii ale patrząc na globalną stronę państw gdzie dominuje Islam to chyba jest nawet gorzej.

Zakryte twarze, strażnicy religii, kara śmierci za najdrobniejsze przewinienia ( które to przewinienia definiowane są przez mężczyzn).

Kobieta jest niczym, musi jedynie spełniać seksualne zachcianki męża i nie przynosić wstydu rodzinie próbując coś robić według swojej woli.

Aha i koniecznie musi urodzić syna ( jakby to od niej zależało jakiej płci dziecko się pojawi).

Koszmar. Książka pisana jest z perspektywy księżniczki więc i tak sytuacja jest lepsza niż u zwykłych muzułmanek, jest służba , są pieniądze , zagraniczne wycieczki.

Strach pomyśleć jak żyją uboższe kobiety w tym kraju.

Tematykę znam z innych źródeł, więc niczego nowego się nie dowiedziałam, natomiast książka nie jest interesująco napisana.

Dla wielbicieli tematu ta książka to naprawdę smakowity kąsek. Nie ma nic bardziej edukacyjnego i satysfakcjonującego, niż wgląd w prywatną i niemal niedostępną sytuację członków rodziny królewskiej w jednym z najbardziej ograniczających wolność krajów arabskich. Cieszę się, że powstała cała seria!

Książka opisująca życie (szczególnie kobiet) w Arabii Saudyjskiej z perspektywy kobiety z rodziny królewskiej wywołała we mnie różne skrajne emocje. Z jednej strony cieszę się, że powstają takie książki ukazujące okrucieństwo czyhające na każdym kroku na mieszkanki Bliskiego Wschodu. Pozwalają nam one docenić naszą europejską kulturę. Jednak akurat ta książka wywołała we mnie również wiele negatywnych emocji, skierowanych niestety w stronę głównej bohaterki. Tytułowa Księżniczka jest przedstawiona (lub sama próbuje przedstawić się w taki sposób) jako kobieta waleczna, z którą liczą się mężczyźni w jej rodzinie i która staje w obronie innych kobiet. Ja jednak poza słowami nie widzę w niej żadnych czynów, które by na to wskazywały (oczywiście wiadomo, że nawet kobieta z rodziny królewskiej to w tamtejszej kulturze "tylko" kobieta i jej chęć działania może się skończyć tylko na chęciach). Mimo wszystko wydaje mi się, że główna bohaterka tej książki oraz inne bogate kobiety w niej przedstawione nie mają w sobie na tyle odwagi, by rzeczywiście uwolnić się spod władzy mężczyzn. Czy uciekając z dziećmi do Europy lub Ameryki z paroma milionami dolarów na koncie, kobieta naprawdę pragnąca niezależności i wolności wróciłaby dobrowolnie do Arabii Saudyjskiej, skoro tak jej tam źle? Dla mnie jest to niepojęte i niezrozumiałe. Mimo tych wątpliwości polecam książkę wszystkim zainteresowanym losem kobiet na Bliskim Wschodzie.

Książka miejscami nudnawa

Książka miejscami nudnawa

poruszająca

poruszająca

Książka jest dla czytelników interesujących się wielokulturowością. Autorka, z punktu widzenia bogatej Saudyjki, przybliża nam świat arabskich kobiet. Dla pań z Europy temat bardzo ciekawy, egzotyczny i przerażający. Smaczku powieści dodaje zapewnienie, iż jest to opowieść autentyczna

Mocna, brutalna i bardzo smutna historia księżniczki Sułtany.

Mocna, brutalna i bardzo smutna historia księżniczki Sułtany.

Wstrząsająca, okrutna, bardzo ponura i smutna, i niestety prawdziwa.

Wstrząsająca, okrutna, bardzo ponura i smutna, i niestety prawdziwa.

Poruszająca książka, pomimo że z końcówki poprzedniego wieku, jest to z pewnością jeden z odważniejszych wyrazów buntu kobiet z Arabii.

• Literatura faktu
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie