Przygody Scyzoryka

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Siedmioletni Cezary Fabiański został nazywany w przedszkolu Scyzorykiem. Rozpoczynając naukę w pierwszej klasie, ma nadzieję, że na powrót zostanie Cezarkiem, lecz spotyka dawnego kolegę, który wita się z nim jak dawniej. Podczas trzech kolejnych lat nauki chłopiec przeżywa w nowej szkole wiele radości i rozczarowań. Ma spory talent do wymyślania zabaw, które niekoniecznie podobają się dorosłym. Jego opowieści fascynują kolegów, choć nie wierzą do końca w wersje przekazywane przez Scyzoryka.

PABLOPAN | 2012-04-20

Bardzo pozytywna :)

voelle | 2015-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2015
Monique | 2015-01-12
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Bardzo sympatyczna książeczka dla małych czytelników. "Przygody Scyzoryka" to zbiór króciutkich opowiadań o Cezarku, zwanym Scyzorykiem, i jego klasowych kolegach i koleżankach. W każdej historii zawarty jest jakiś morał, a fabuła jest moim zdaniem tak skonstruowana, że mały czytelnik wie, co jest dobre a co nie, jakie zachowanie zasługuje na pochwałę, a którego należałoby się wstydzić. W książce jednak bardzo rzucającym się w oczy (a raczej uszy) jest typowy dla czasów PRL przekaz, moim zdaniem, prokomunistyczny (choćby milicja stająca na wysokości zadania i interesująca się zgubioną książką pierwszaka), mam nadzieję, że wynikająca jedynie z panującego wówczas ustroju i braku prawdziwej wolności słowa. Niezależnie od tego "Przygody Scyzoryka" mogą być bardzo pożyteczną lekturą dla najmłodszych. Książka jednoznacznie uczy szacunku do innych, a nawet odważę się napisać, że jest zbiorem zasad bon tonu, nie tylko dla pierwszaków:)

Pleban | 2017-06-01
Przeczytana: 1988 rok

Przeczytałem tę książkę w 1988 roku, mniej więcej kiedy się ukazała. Dlatego miałem spory ubaw, gdy kilka lat później siłą rzeczy słuchałem najbardziej popularnego utworu Liroya ;)) Najlepiej czyta się w pierwszych latach podstawówki :)

lukes | 2011-12-23
Przeczytana: 1990 rok

fantastyczne wspomnienia z dzieciństwa - czytałem ją osiemdziesiąt razy

Usmiech_Niebios | 2018-01-18
ania-alt | 2017-08-19