Wszystko inaczej

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
przyjaźń, miłość, dorastanie,
Jenny_89

Inne wydania

Historia młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłe życie i uświadamiają sobie czym jest życie, relacje z innymi ludźmi oraz dobro i zło.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Evik | 2013-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 marca 2013

Krótka, sympatyczna książka. Akcja książki toczy się w czasie wakacji. Michał został sam w domu z nielubianym ojczymem. Ojczym, Leon pragnie nawiązać nić porozumienia z Michałem.
Maja przeprowadziła się ze wsi do miasta. Ostatni miesiąc wakacji spędza próbując się przygotować do czekającej ją poprawki z geografii. Mieszkanie, które zajmuje należało do znajomych Michała. Maja ma 14 lat i trudno jej się porozumieć się z rodzicami.
Losy tych dwojga ludzi skrzyżują się ze sobą. Michał postanawia pomóc Mai przygotować się do czekającej ją poprawki. Młodzi rozmawiają o życiu, kłócą się ze sobą, obrażają. Rodzi się między nimi uczucie.
W książce pojawia się tajemniczy malec kradnący listy.

Książka jest krótka. Mogłaby mieć jeszcze ze dwa rozdziały.
Wątek chłopca wykradającego listy nie został rozwiązany.
Chętnie przeczytałabym o powrocie Mai z poprawki oraz o powrocie mamy Michała z Londynu. Rozstali się w gniewie.
Ogólnie książka jest ok.

Wronka373 | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

"Wczoraj wieczorem stałem na balkonie i widziałem, jak spadła gwiazda. To dziecinada, ale ni z tego, ni z owego pomyślałem sobie, żebyś mnie tak lubiła, jak ja Ciebie. Bo ja Ciebie lubię BARDZO."

Książka spodobała mi się, ale ja bym dodała jeszcze z jakieś 50 stron, żeby jakoś to zakończyć. Nie wiem co miało symbolizować to zakończenie. Ogólnie to fajna książka. Szybko się czyta.

Julls | 2014-03-13
Przeczytana: luty 2014

Tak długo zwlekałam z napisaniem tej opinii, że w sumie nawet nie pamiętam, jak właściwie chciałam opisać tę książkę.

Powieść opowiada o perypetiach dwojga… hm, no właśnie… nastolatków? Chłopak ma szesnaście, dziewczyna czternaście lat. Bohaterowie sprawiają jednak wrażenie bardzo niedojrzałych, obrażają się na siebie o byle co. Może ich zachowanie miało związek z trochę inną mentalnością ludzi w tamtych czasach- odznaczającą się chociażby większym szacunkiem do rodziców i zgoła innymi sposobami spędzania wolnego czasu.

Chciałabym podkreślić, że książka nie opowiada o wydarzeniach niezwykłych. To zwyczajna „obyczajówka”, przedstawiona w niej historia miłosna jest bardzo prosto skonstruowana, bez wielu wątków. Mimo to, powieść wciągnęła mnie. Nie do końca rozumiem, dlaczego. Zazwyczaj potrzeba niesamowitych przygód, barwnych opisów, intryg i wartkiej akcji, żebym nie mogła oderwać się od książki. A tu- spokojne dialogi, zwykła codzienność normalnych ludzi… Mimo to chciałam...

klaudiabla2 | 2011-10-14
Przeczytana: 27 września 2011

Przyzwyczaiłam się już, że pani Irena Jurgielewiczowa pisze bardzo ciepłe powieści dla młodzieży. Tak jest i z tą książką. Pewnego dnia Michał widzi w oknie dziewczynę- trochę dziecinna z wyglądu, próbuje się uczyć chociaż są wakacje. Majce straszy chłopak widziany kilkakrotnie na podwórku strasznie zaimponował- straszy, do tego przystojny. Czy między nimi narodzi się uczucie? Oj, spodobała mi się ta książka. Jak już mówiłam pani Jurgielewiczowa ładnie pisze. W ciekawy sposób ukazuje jak rodzi się uczucie, które na początku jest tylko braterską przyjaźnią. Zadaje pytanie,, Czy przyjaźń pomiędzy chłopakiem, a dziewczyną jest możliwa?” Sądzę, że tak. A wy? Czytało mi się szybko. Polecam jest to lekka książka przy której można się odprężyć po długim dniu w szkole.

Joanna | 2015-06-21
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Książkę znalazłam wśród książek mojej mamy. Z podstawówki pamiętałam, że Pani Irena Jurgielewiczowa pisze bardzo, bardzo ciekawie. Tym razem również się nie pomyliłam.
Przyjemna, ciekawa książka pokazująca świat z perspektywy, dwóch młodych ludzi, którzy dopiero co wchodzą może nie w dorosłe, ale w nastoletnie życie. Już nie dzieci, ale jeszcze nie dorośli.
Chłopak rzeczowy, twardo stąpający po ziemi, mądry i ambitny, wymagający dla innych, ale również dla siebie.
Oraz dziewczyna marzycielka, wrażliwa, bardziej dziecko niż nastolatek.
Ciekawie się czyta, utożsamia z bohaterami, nie tylko pierwszoplanowymi.
Warta przeczytania. :)

Fragiles | 2011-02-16

Od samego początku (fakt wypożyczenia) byłam święcie przekonana,ze zostałam oszukana i miałam racje.
Ogromny sukces w mojej klasie odniósł "Ten obcy" i "inna" z nieznanych przyczyn została rozpuszczono plotka o powiązaniu "Wszystko inaczej" w powyższymi powieściami . Choć z opisu czy jakikolwiek innych żródeł nie było o tym wzmianki. Pomijając ten fakt, nie zawiodłam się ponieważ nie oczekiwałam niczego szczególnego (wynik -->zawodu "innej").Nastoletnie porblemy ,ta tematyka dociera do meni głoeni z rak amerykańskich pisarek...

Patrycja | 2012-03-23
Przeczytana: 23 marca 2012

Kurcze, mam tyle do zrobienia, a dzisiejszego wieczoru zupełnie o tym nie myślałam.Znowu czytałam. Oczywiście, książka bardzo dobra. Momentami minimalnie 'dziecinna'? Treść dotyczy głównie młodości i problemów natury moralnej związanych z dorastaniem. Sądzę, że książka jak najbardziej odpowiednia dla każdego nastolatka.

Natiska | 2015-06-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka obyczajowa, opowiadająca o tym jak dziewczyna zaledwie o dwa lata młodsza od swojego sąsiada, ale wyglądająca dziecinnie, sprawia że ów chłopak inaczej na nią patrzy. Serdecznie polecam.

Kamaa | 2012-12-13

Tematyka ogólnie nie jest za bardzo wyszukana. Po prostu chłopak, dziewczyna i ich problemy, ale strasznie mnie wciągnęło ..

agnieszka9900 | 2012-05-17
Przeczytana: 16 maja 2012

Bardzo fajna książka. Nie lubię książek, które kończą się niejasno, ale przeczytałam z chęcią. Nie wiem co dalej będzie z Mają i Michałem, ale te refleksje pozostawiam Wam.