Kobieta bez znaczenia. Historia Virginii Hall, najgroźniejszej agentki II wojny

Okładka książki Kobieta bez znaczenia. Historia Virginii Hall, najgroźniejszej agentki II wojny Sonia Purnell
Sonia Purnell Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
A Woman of No Importance: The Untold Story of the American Spy Who Helped Win World War II
Agora
2021-09-02
2021-09-02
Dobromiła Jankowska
wspomnienia historia kobieta szpieg historia kobiet II wojna światowa

Historia najgroźniejszej agentki wywiadu brytyjskiego podczas II wojny, fabuła z pewnością starczyłaby na dobry serial. Virginia Hall, mimo kalectwa, dokonała wielkich rzeczy i Niemcy robili wszystko, aby ja aresztować. Musiała borykać się nie tylko z kalectwem, ale i z lekceważącym stosunkiem niektórych agentów tylko dlatego, że była kobietą. Nie chcieli słuchać jej poleceń, czasem deprecjonowali jej zasługi lub wręcz przypisywali je sobie. Minusem książki jest sposób prowadzenia narracji, w natłoku informacji można się pogubić, co męczy czytelnika. Być może to kwestia tłumaczenia.

Skrupulatnie napisana biografia, ale autorka mocno popuściła wodze wyobraźni.
Męczyła mnie lekko lektura podczas czytania. Wile ochów i achów nad znikomymi działaniami. Część dokonań niewątpliwie z najwyższej półki, ale niektóre zasługiwały na wzmiankę, a nie pol rozdziału.

Skrupulatnie napisana biografia, ale autorka mocno popuściła wodze wyobraźni.

Historia Virgini jest godna podziwu. Nie kwestionuje jej dokonań, natomiast co do stylu napisania i opisania tych dokonań zostałam wymęczona. Ta historia powinna mnie zmieść z powierzchni, a jedyne co zrobiła to wymęczył mnie styl i brak werwy w opisie. Szkoda…… Co do Virginii to chylę czoła. Takich ludzi powinno się gloryfikować na wieki. Polcem dla Bohaterki 👍🏻🙏🏻

Uwielbiam książki, które powodują bezsenne noce i tęsknotę za jej bohaterami gdy tylko zostaną nawet na chwilkę odłożone.
Historia Virginii Hall, a właściwie chyba sama Virginia opisana przez autorkę w niezwykle ujmujący i wciągający sposób, jest właśnie taką książką!
Losy nieznanej mi wcześniej kobiety, jej życie przed, w trakcie, ale tez po wojnie, to gotowy materiał na film o agencie 007 z ta jednak różnicą, że Virginia, jako kobieta, miała znacznie trudniej (i nie mówię tu o różnicy fizycznej, ale o rożnym traktowaniu kobiet i mężczyzn w świecie).
Pozycja wg mnie obowiązkowa dla każdego miłośnika prozy szpiegowskiej, ale także feministycznej.

„Kobieta bez znaczenia”, która znaczyła dużo.
Powieść oparta na życiu amerykańskiej agentki Virginii Hall.
Historia pełna trudów życia, ale tez momentów euforii.
Wciągająca, ciężko się oderwać.
W środku znajdziemy również kilkanaście zdjęć przedstawiających samą Virginie, a także bliskich współpracowników.
Polecam

„Kobieta bez znaczenia”, która znaczyła dużo.
Powieść oparta na życiu amerykańskiej agentki Virginii Hall.
Historia pełna trudów życia, ale tez momentów euforii.
Wciągająca, ciężko się oderwać.
Polecam

Stereotypy przeszkadzają w karierze Virginii Hall, ale w pracy szpiegowskiej pomagają: szpiegini najlepsze warunki do szpiegowania ma tam, gdzie typowy lub jedyny obraz szpiega, jaki podsuwa wyobraźnia szpiegowanym, to mężczyzna. Najgorzej jednak, gdy szpiegowani szybciej porzucają stereotypy niż przełożeni.

Historia kobiety, która opanowaniem, odwagą, szczęściem napsuła tyle krwi Niemcom. Dobry materiał na sensacyjny film.

Zdecydowanie polecam. Lektura oparta na prawdziwej historii, która trzyma w napięciu do samego końca. To historia niesamowitej kobiety, która pomimo ułomności fizycznej stała się jedną z najbardziej znanych postaci świata agentów podczas drugiej wojny światowej. Swoją odwagą, sprytem oraz nieprawdopodobnym opanowaniem przewyższała swych kolegów po fachu. Wyzbyta prywatnego życia, skoncentrowała swą całą uwagę na swym niebezpiecznym zawodzie.
Sonia Purnell napisała książkę historyczno- reportersko-biograficzną w tak interesujący sposób, iż mamy wrażenie, że czytamy powieść sensacyjną.
Wiele historii kobiet na przestrzeni kart historii nigdy nie zostało opowiedzianych. A szkoda, ta słaba płeć niejednokrotnie przewyższa psychicznie a nawet fizycznie potencjał mężczyzn.
Zaangażowanie Virginii Hall w sprawę, jej oddanie w walce z okupantem było nieprawdopodobne. Zasłużyła na książkę, być może film, a na pewno na pamięć w naszych umysłach.

Kobieta bez znaczenia to kolejna książka, którą warto mieć, warto ją przeczytać i warto do niej wracać. To Historia przez duże "H", tym bardziej że dotyczy kobiety niezwykłej, żyjącej w czasach, kiedy mężczyźni postanowili spalić świat. Wtedy to właśnie ta niezwykła kobieta przyczyniła się w dużej mierze do zakończenia ów szaleństwa; nie byle jaka kobieta, bo najgroźniejsza agentka II wojny światowej, która doprowadzała Niemców do furii.
Choć Vincent V. Severski twierdzi, że nikt nie słyszał o Virginii Hall, to założę się, że jednak większość z Was kojarzy kobietę szpiega o tym nazwisku. Są pewnie też i tacy, którzy uważają, że wiedzą o niej już wszystko. Jednak ta biografia przygniata swoim literackim rozmachem i niejednego "znawcę" mocno zaskoczy. To książka wspaniała i pełna napięcia, niczym powieść szpiegowska John le Carré, a jednocześnie silnie bije od niej rasowym reportażem, którego nie powstydziliby się najwybitniejsi korespondenci wojenni.
Sznyt dziennikarski pozwolił autorce podejść do tej biografii w sposób nie tylko profesjonalny, ale też niemal filmowy, dzięki czemu odnieść można wrażenie, że znaczna część książki została zmyślona na potrzeby efektu wow, ale nic z tych rzeczy, to po prostu kapitalnie skonstruowana książka i napisana świetnym językiem. Jednak bez historii, która wydarzyła się naprawdę, chyba nikt nie zdołałby wymyślić tak wspaniałej opowieści.
Kobieta bez znaczenia to zdecydowanie jedna z najważniejszych książek biograficznych ostatnich lat i chyba najlepsza szpiegowska historia, jaką czytałem.

Jej akcje sabotażowe, zaangażowanie w misje i słynna ucieczka przez Pireneje (80 km / -20 st.C) przeszło do historii i stało się opowieścią przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Jest to historia kobiety silnej, odważnej i pomysłowej, a jednak ignorowanej i niedocenianej przez Rząd USA oraz CIA, dla którego pracowała po wojnie, ze względu na płeć.
W końcu ktoś jednak wyciągnął Virginię Hall z odmętów historii i jadł jej najlepszy order, na jaki sobie zasłużyła, a tym kimś jest Sonia Purnell, jedna z najbardziej uznanych dziennikarek brytyjskich, którą czytelnicy kochają za skrupulatne badania i barwny styl.
Cała recenzja na stronie www.hultajliteracki.pl

Fascynująca i niewiarygodna historia jednej z najbardziej skutecznych agentek II wojny światowej Virginii Hall.
Skromna, tajemnicza, żądna przygód i skłonna do wszelkich poświęceń dla swojego ukochanego kraju z czasów młodości.
Virginia Hall przed wojną zwariowana młoda dziewczyna, która chciała być agentką, ale ze względu na płeć otrzymywała pracę sekretarek w konsultach i urzędach USA w krajach Europy oraz Turcji. Tam też w wyniku wypadku traci nogę od kolana w dół i od tego momentu korzysta z drewnianej protezy.
To jednak nie przeszkadza jej zgłosić się na ochotnika do walki z Niemcami, kiedy wybucha wojna i Francja dzieli się na północ pod rządami Niemców oraz południe z siedzibą rządu w Vichy.
Nieprzygotowana do walki Francja i Anglia potrzebują ochotników. Wielka Brytania powołuje tajną organizację wywiadowczą SOE, która ma pozyskiwać informacje i tworzyć siatki ochotników na terenie wroga.
Tej misji podejmuje się młoda dziewczyna, która dla ukochanej Francji i swoich przyjaciół jest w stanie dokonać wszystkiego.
„Kobieta bez znaczenia” to niesamowite studium biograficzne osoby, która wywarła ogromny wpływ na przebieg II wojny światowej i nie została za to doceniona. To też ukazanie woli walki, zależności politycznych i nierównego traktowania kobiet.
Czytając historię Virginii Hall będziecie wielokrotnie przecierać oczy ze zdumienia, że dane sytuacje mogły mieć miejsce. Szczególnie interesujący jest wątek budowania agencji wywiadowczej po stronie Wielkiej Brytanii i jak idiotyczne błędy mogli popełniać.
Jak kobieta mogła własną inteligencją i wytrwałością pokonać doświadczonych dowódców?
Jak niepozorna Amerykanka potrafiła przekonać do siebie rzeszę ludzi i stworzyć jedną z największych siatek wywiadowczych we Francji?
Smaczkiem dla czytelnika będzie też poznanie procesu budowania agencji CIA i jaką role w niej odegrała Virginia Hall?
Dla mnie osobiście ta książka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii, ale też wszystkich kobiet.
U mnie zostanie w pamięci nie tylko Virginia Hall agent wywiadu, ale też kobieta o niespotykanej sile woli, konsekwencji w realizacji celów, dbania o innych i ponadprzeciętnej inteligencji.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Może przeczytam