L’età del dubbio

Okładka książki L’età del dubbio Andrea Camilleri
Okładka książki L’età del dubbio
Andrea Camilleri Wydawnictwo: Sellerio Cykl: Komisarz Montalbano (tom 14) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Montalbano (tom 14)
L’età del dubbio
Sellerio
2008-10-01
2008-10-01
włoski
komisarz Montalbano Sycylia Camilleri Vigata

"Wiek wątpliwości" jest mocno klasyczną odsłoną cyklu o komisarzu Salvo Montalbano. Dostajemy sporo opisów jedzenia oraz humoru polegającego na zderzeniu charakterów funkcjonariuszy lokalnej policji.

Sam komisarz osiąga szczyty kombinatorstwa w unikaniu znienawidzonych elementów obowiązków służbowych, ale pokazuje się też z bardziej romantycznej strony (a jego brak skrupułów wobec Livii zastanawia).

Śledztwo zatacza co prawda aż kręgi międzynarodowe, ale intryga okazuje się bardzo prosta, a autor oszczędza swoim postaciom fałszywych tropów i koncentruje się na bardziej obyczajowych wątkach fabuły. I chociaż nie jestem zbytnią fanką zakończenia, to zaliczam ten tom do bardziej udanych.

Przeczytałem ostatnio ciągiem kilka powieści Andrei Camilleri, w tym też "Wiek wątpliwości", aby zrozumieć, na czym polega fenomen tego pisarza. Nie chodzi mi przy tym tylko o jego popularność i poczytność we Włoszech i na świecie (chociaż liczny są imponujące: tłumaczenia na 30 języków, 26 mln sprzedanych egzemplarzy tylko we Włoszech),lecz o atrakcyjność jego książek.

Bo pisze (ściślej: pisał) Camilleri lekko, świetnym bogatym językiem, lecz bez przesady - to żadne mistrzostwo świata. Fabuła jego powieści także nie jest szczególnie wymyślna. Tenże "Wiek wątpliwości" chociażby: chodzi o międzynarodowy przemyt diamentów, lecz ten temat, nakręcający całą fabułę, pozostaje gdzieś w tle. Tempo akcji - wcale nie tak szybkie, raczej toczy się dość niemrawo w palącym słońcu Sycylii...

A jednak czyta się jego książki może nie z zapartym tchem, lecz na pewno z zainteresowaniem, chętnie. W czym tkwi sekret jego twórczości?

Może w tym, że równie ważne, co sama intryga kryminalna, jeśli nie ważniejsza, są kolory i smaki Sycylii, zawsze obecne w powieściach Cammileri? Może ten specyficzny humor? Może urzeka nas główny bohater komisarz Montalbano, bliski nam ze względu na swoje słabości i wahania? Może pytania, które niejako przy okazji intrygi stawia pisarz, a ktore mimo lekkości tonu dotyczą spraw egzystencjalnych - moralności, miłości, odpowiedzialności, pamięci?

Zapewne wszystkiego po trosze. Czyta się powieści Andrei Camilleri tak jak są napisane: lekko, z uśmiechem, z wyobrażeniem kolorów i zapachów Sycylii.

Tak się złożyło, że naraz trafiły mi się trzy nieprzeczytane dotąd powieści Autora i na przeczytanie wszystkich trzech miałem jeden dzień. Oczywiście dałem radę, ale mam wątpliwości, czy dobrze zrobłem. Świat komisarza Montalbano nadal zachwyca, ale... Niby nie powinno to mnie zaskakiwać, lecz jak nigdy dotąd zdałem sobie sprawę z tego, że wszystkie dzieła Pana Camilleriego są identyczne jak krople wody. Dlatego tym razem bez gwiazdek i mój komentarz taki sam.

Uwielbiam sposob, w jaki Camilleri opisuje Sycylie, komisarza Montalbano i jego perypetie. Jest to tak barwny i obrazowy jezyk, ze nawet ktos obdarzony wyjątkowo kiepską wyobraznia poczuje smak makaronu z brokułami przygotowanego przez Adeline...
Sama zagadka jest dla mnie zawsze w tych ksiazkach najmniej istotna - za to cala akcja towarzysząca cudo!
Podczas czytania kilkakrotnie wybuchnelam smiechem, teksty komisarza, jego wykręty podczas rozmowy z Lattesem, zazdrosc o kobiete no i stary, poczciwy Catarella - niesamowicie opisane.

Podczas czytania...

Na półkach: , , , , , , , , ,

Tym razem autor spełnił moje literackie oczekiwania. Wciągnęła mnie ta sprawa i nie mogłam oderwać się od książki. Takiego rozwiązania sprawy, jakie wymyślił Camilleri nie domyśliłabym się chyba nigdy w życiu.

Miło się czyta, jak wszystkie z tej serii, ale jakoś mniej mnie wciągnęła..

Miło się czyta, jak wszystkie z tej serii, ale jakoś mniej mnie wciągnęła..

Kolejna świetna książka dużo się dzieje fajna akcja i rozterki komisarza których brakuje czasem w poprzednich częściach. Czyta się z zaciekawieniem. Polecam

Fajny kryminał! Polecam, ja będę wracać do komisarza Montalbano!

Fajny kryminał! Polecam, ja będę wracać do komisarza Montalbano!

14-ta, świetna pozycja z niezawodnym komisarzem Montalbano i jego niezastąpionym zespołem w osobach Fazia, Mimiego, Galluza i niezawodnego Catarelli. Ciekawa fabuła. Jak zwykle świetnie się czyta.

Też słabsza, jak dla mnie.

Też słabsza, jak dla mnie.

• Kryminały
  • Kryminał