Fatalne zauroczenie. Tom drugi

Okładka książki Fatalne zauroczenie. Tom drugi Elżbieta Gizela Erban
Okładka książki Fatalne zauroczenie. Tom drugi
Elżbieta Gizela Erban Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwa Videograf S.A.
2021-08-24
2021-08-24

Powiem tak, jestem bardzo zaskoczona, że aż mi się tak ta saga podoba. Świetnie opisane życie kobiety na przełomie lat 50/60 w Polsce. Bardzo ciekawe wstawki historyczne. Bardzo się wkręciłam w tą powieść, zaczynam ostatni tom.

Drugi tom również bardzo dobry.
Dalsze losy Izy, która wiele lat po swoim małżeństwie, nie mogła uwolnić się
od traumatycznych wspomnień, mimo poznania wspaniałego człowieka.
Książka niesamowicie wciągająca.

Drugi tom również bardzo dobry.
Dalsze losy Izy, która wiele lat po swoim małżeństwie, nie mogła uwolnić się
od traumatycznych wspomnień, mimo poznania wspaniałego człowieka.
Książka niesamowicie wciągająca.

Oj, bardzo, bardzo chciałam wiedzieć, co będzie dalej! Po zniknięciu pewnej postaci wulgaryzmy również odeszły w zapomnienie i mogłam się rozkoszować nostalgiczną podróżą w przeszłość. Bardzo mi się podobało.

Dziś przybiegam do Was z kontynuacją "fatalnego zauroczenia". Może ktoś z Was pamięta jak pisałam o pierwszej części tej serii. O młodej Izie, która wyszła za mąż za człowieka, którego praktycznie nie znała... A który zaraz po ślubie sprawił jej piekło...

No więc koszmar trwa..., ale okazuje się, że jej mąż jeszcze nie odkrył przed nią wszystkich kart. Do tego kobieta poznaje Borysa, który ku jej zdziwieniu bardzo często pojawia się w miejscach, w których i ona bywa. Czy również z jego strony coś jej grozi? Jaką rolę odegra w jej życiu? Jakie piętno na niej odciśnie siedem miesięcy jej małżeństwa?

Prócz traumy, z którą się zmaga Iza możemy lepiej poznać dzieje naszego kraju. Autorka bardzo umiejętnie wplata te wątki w całość, sprawiając że chcemy więcej. Bynajmniej ja, bo lata 50 i 60 były mi całkowicie obce.

Lubie takie opowieści, losy cLowiaka na tle historii. jakbym czytala czyjś pamiętnik.

Druga część to wciąż wspomnienia Izy. A co do Izy? To okropna hipokrytka, pełna roszczeń, dodatkowo alkoholiczka. Co chwilę tylko koniaczek Jej głównym zadaniem to robić fochy, wzdychać i jęczeć. Jest tak irytująca, że zastanawiam się jak Bronek z nią mógł wytrzymać. Upierdliwa i wymagająca ale tylko od innych.
Książka zachowała swoją prostotę. Pomimo niechęci do głównie bohaterki ja polecam.

Książka zachowała swoją prostotę. Pomimo niechęci do głównie...

112/52/22 „Fatalne zauroczenie” (tom 2),Elżbieta Gizela Erban- romans, obyczajowa ze wstawkami historycznymi. Cieszę się, że dałam szansę autorce i sięgnęłam po drugą zdecydowanie lepszą, ciekawszą część. Tutaj już pojawiają się różne wątki, kibicujemy Izie, by w końcu zaznała godnego życia i po tym co ją spotkało, by zaufała. Czy uda jej się być szczęśliwą? Co jej pisane? Książka inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Polecam

Małżeństwo Izabeli okazało się porażką. Romanowicz z uroczego dżentelmena zmienił się w gwałciciela, który za każdy najdrobniejszy błąd wymierzał jej karę. Dodatkowo był hazardzistą. Przystojny Rosjanin Bielajew pomaga Izie uwolnić się od Romanowicza. Dziewczyna wraca do domu i rozwodzi się a były mąż zostaje wydalony ze służby. Iza długo nie może dojść do siebie i unika jakichkolwiek kontaktów z mężczyznami. Jest rok 1965, gdy na jej drodze pojawia się przystojny lotnik Bronek Orlicki. Czy Iza będzie potrafiła mu zaufać i go pokocha?

Książkę czyta się dobrze. Można powiedzieć, że po burzy w życiu głównej bohaterki nagle zabłysło słońce i nadeszły dla niej lepsze dni. W tej części Iza jest już dojrzalsza i zaczyna realizować swoje marzenia. Pracuje i jednocześnie rozpoczyna zaocznie studia prawnicze we Wrocławiu chcąc zostać w przyszłości prokuratorem. Przez nieudane pierwsze małżeństwo trudno jest jej zaufać drugiej osobie. Czy Bronek będzie na nią czekał i wytrzyma jej niestabilność emocjonalną?

2030

Kontynuowane sąwątki z poprzedniej części. Iza na początku znów przeżywa piekło z Romanowiczem. Pewnego dnia zamknął ja w meikszaniu na kilka dni wyjeżdżając na delegację, bez jedzenia. Zbił ja i zamierzal stręczyć zakochanemu w niej pułkownikowi Bielajewowi. Porzucona uprogu domuwojskowegozostała opatrzona. ZzemstyBielajew zamierza go ukarać i wysłąć na Węgry do tłumienia antyrządowych wystąpień. W tym czasie Iza może odetchnąć, a z Bielajewem łączy ją juz nei tylko wdzięczność. Sasiadka,też żna wojskowego jest jej przychylna. Za swoje różne wystepki Romanowicz zostaje dyscyplinarnie zwolniony ze służby, Iza wraca do rodziny po uwolnieniu się od swojego oprawcy. Major B niestety żónaty ma opuścić Polskę. zamach na Kennedy'ego, wyścig zbrojen,aIza podejmuje studia prawnicze. Przyjażńz beztroska Pelą,która zaciażyła z WitkiemAlinkazałątwiłajej skrobankę. I za poznaje irytującego pilota który nazywa ją wiedźmą. Uroczysty śłub Alinki i piękne wesele, a neiznośny kapitan Orlicki oczywiście emabluje Izę. Ta leczy nerwy w Kołobrzegu, Bronek nei odpuszcza i przełamuje jej opory.jest umującymczłowiekiem,delikatnymi dobrze wychowanym,ale Iza nadal neiotrząsnęłą się z traumy. Spowiada się ze swojego horroru i codziennych gwałtów wstrząśniętemulotnikowi. Powracajądawni znajomi jak np Zbyszek, niewykorzystane szanse na szczęście,ale wreszcie Iza ma spokój u boku Bronka. Poświęca czas studiom,zaliczając kolejne egzminy i pracy. Bronek sprawiłsobie lataąca maszynę,któą ochrzciłiza.

Warta przeczytania.

Warta przeczytania.