Czas wojny, czas miłości

Okładka książki Czas wojny, czas miłości Elżbieta Gizela Erban
Okładka książki Czas wojny, czas miłości
Elżbieta Gizela Erban Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. Cykl: Kochankowie Burzy (tom 5) powieść historyczna
powieść historyczna
Kochankowie Burzy (tom 5)
Wydawnictwa Videograf S.A.
2023-05-11
2023-05-11
historia miłość uczucia

W tym tomie autorka skupia się na trudnych tematach. Skończyła się rozhisteryzowana Nina. Pojawia się młoda dziedziczka, na barkach której zostaje cały majątek. Hrabia walczy w powstaniu, a Nina zdana na siebie i parę osób musi zadbać o majątek. Główny wątek w powieści to bardzo dobrze opisane walki powstańców oraz losy kobiet, które ich wspierają.

„Czas wojny, czas miłości” w tej części autorka skupiła swoją uwagę na rozgrywających się wydarzeniach historycznych. Wybuchło powstanie styczniowe, bardzo trudny czas dla Polaków. Większość z nich stanęła do walki w obronie ojczyzny, zostawiając swoje rodziny, domy. Tak też postąpił Aleks. Czuł, że nie może inaczej postąpić, musi walczyć i pomóc przyjacielem, z którymi od dawna układali plan obrony. Ale czy można zaplanować coś, co jest nie przewidywalne?

„Nina momentalnie spokorniała i już bez sprzeciwu zgodziła się na wszystko, wzruszona myślą, iż mąż czuwa nad nią nawet z daleka. Wspomnienie o nim obudziło na nowo drzemiącą w niej tęsknotę. Czasami wydawało się jej, że wieki minęły od chwili rozstania, przecież od tego dnia upłynęło zaledwie kilka tygodni.”

Nina z początku nie potrafi się z tym pogodzić, ale z czasem przejmuje obowiązki męża i robi wszystko by dobrze opiekować się Makowem. Wciąż jednak myślami jest przy Aleksie, tęskni i wypatruje wiadomości od męża. Niestety dzieje się dużo złych rzeczy, wiadomości nie są najlepsze, ginie też kilka osób z których śmiercią trudno jest się pogodzić Ninie. Bo czy można pogodzić się z czyimś odejściem?

Trudny czas nadszedł dla naszych bohaterów. Ale ta nadzieją, którą w sobie noszą nie pozwala zwątpić, że może się nie udać.

Są momenty również bardzo dramatyczne, jak ten, w którym Nina chcąc uratować Maków, jest nawet gotowa prosić o pomoc nieprzyjaciela. Jakie to będzie miało konsekwencje? Bo jak wiemy z wcześniejszych tomów, przyjaźń tej osoby, nie była bezinteresowna, a Nina ma niezwykły temperament, poprzez który, często swoimi decyzjami ściąga na siebie kłopoty.

Były momenty, kiedy ta dziewczyna mnie bardzo denerwowała. Szczególnie swoim zachowaniem będąc w ciąży i tym jaki stosunek miała wówczas do dziecka. Być może było to spowodowane brakiem doświadczenia, bo to była pierwsza ciąża, a być może tym co działo się dookoła. Jednak nie ukrywam, że bardzo mnie wtedy irytowała. Uratowała ją jednak inna rzecz, a mianowicie jej postawa i to jak dbała o dwór w Makowie, troszczyła się o podwładnych a przy tym wykazywała się niezwykłym sprytem i stanowczością. I to sprawiło, że odpuściłam jej zachowanie odnośnie stosunku do dziecka, mając nadzieję, że jak już urodzi będzie idealną matką.

Saga „Kochankowie Burzy” to bardzo emocjonująca, wartościowa i wspaniała powieść, która toczy się nieśpiesznie, tak byśmy niczego nie przegapili. Towarzyszymy bohaterom powieści, kibicujemy im, wspieramy i denerwujmy się momentami nad ich decyzjami. Ale właśnie to chodzi oto, by książka dostarczała nam mnóstwo wrażeń i czytał się ją z przyjemnością.

Z wielką więc przyjemnością sięgam po kolejny tom. Bardzo jestem ciekawa, jak się potoczyły losy naszych bohaterów.

Mam wrażenie, że to jest jedna wielka książka, podzielona na poszczególne tomy, ponieważ tomy nie kończą się jakimiś spektakularnymi wydarzeniami, jak to zwykle ma miejsce, tylko otwieramy nową część, i akcja dzieje się dalej, jakbyśmy zwyczajnie przewracali kartkę. Nie ma też na początku retrospekcji z poprzedniego tomu, co także zazwyczaj ma miejsce. Rozdziały są bardzo długie, na całą książkę przykładowo potrafi być ich tylko 5.
Na przestrzeni tomów rozwija się charakter Niny.
CZAS WOJNY, CZAS MIŁOŚCI
Ten tom jest bardzo trudny. Wybucha powstanie, mąż Niny ryzykuje życiem, przystępując do niego. Nina jest w rozpaczy, jednocześnie ma też swoje własne dramaty. Kilka osób ginie. Coraz częściej zastanawiam się, ile jeszcze będzie tomów, i czy ta historia będzie miała szczęśliwe zakończenie?

No i w końcu się tu zaczęło dziać! Bardzo przyjemna odmiana po części 4, w końcu koniec miłosnych wzdychań, które mnie już w pewnym momencie denerwowały, akcja, powstanie, historia, no dzieje się!

"Niegdyś moja ojczyzna była bardzo bogatym i światłym narodem, ale od prawie stu lat rozdarta na trzy odrębne części, okrutnie niszczona i okradana z najcenniejszych skarbów, zubożała, ponieważ zaborcom nie zależy na tym, aby znowu wzrosła w siłę i zaczęła im zagrażać."

W piątym tomie epickiej sagi "Kochankowie Burzy" - "Czas wojny, czas miłości", Elżbieta Gizela Erban zdecydowanie więcej miejsca poświęca działaniom mającym miejsce w trakcie powstania styczniowego. Choć już wcześniej akcja toczyła się nieśpiesznie, teraz wydaje się jeszcze bardziej zwalniać, jakby autorka chciała zwrócić uwagę czytelnika na rozgrywające się na kartach książki wydarzenia. Pisarka wiernie odzwierciedla ówczesną sytuację w kraju, dobitnie podkreślając przy tym brak przygotowania Polaków do odbywającego się powstania. Nie stawia go jednak w negatywnym świetle lecz przedstawia dwa opozycyjne do siebie głosy, które zwracają uwagę na zupełnie różne rzeczy. Z jednej strony widzimy entuzjastów walki zbrojnej, ludzi pragnących działać, nawet za cenę utraty majątku i życia, z drugiej zaś znajduje się Nina, która chcąc uratować Maków gotowa jest prosić o protekcję nieprzyjaciela.

Oczywiście, Ci którzy mieli już okazję poznać tę bohaterkę wiedzą, iż Nina to niezwykle impulsywna i temperamentna osóbka, która najpierw działa, później myśli. Jednak mimo osobistych animozji, kobieta z zaangażowaniem wspiera powstańcze działania męża. Z prawdziwą miłością wysłuchuje jego trosk, a nawet decyduje się na krok, który wymaga od niej prawdziwej odwagi, z uwagi na jej zaawansowaną ciążę. Przyznam, że bardzo lubię Ninę, ale nie potrafię zrozumieć jej stosunku do dziecka, które nosi pod sercem. Widoczną niechęć bohaterki staram się tłumaczyć jej młodym wiekiem, mimo to, nie do końca mnie to przekonuje.

Okres powstania to dla Niny dogodny moment na sprawdzenie się w roli dziedziczki. Da się zauważyć, że młodziutka bohaterka świetnie sobie radzi na tym stanowisku. Okazuje się stanowczą kobietą, a przy tym ciepłą i empatyczną, która troszczy się o swoich podwładnych. W trudnych chwilach bardzo rzadko daje się ponieść emocjom, co przy jej porywczym charakterze jest nie lada sztuką. Świetnie orientutuje się w sytuacji politycznej w kraju, zadając tym samym kłam wyobrażeniom na temat kobiet z tamtego okresu.

Autorka zwraca też naszą uwagę na fakt, iż w czasie powstańczej rzeczywistości miały miejsce też normalne rzeczy. Mimo, że ludzie drżeli o własną przyszłość, pobierali się i zakładali rodziny. Może nawet czynili to chętniej licząc się z tym, iż nie wszyscy z nich mogą doczekać jutra. To były trudne czasy i reakcje ludzi na nie były też diamatralnie różne. Nie nam oceniać ich zasadność, gdyż nie wiemy jak sami zachowalibyśmy się w takiej sytuacji.

Jestem wciąż pod niezmiennym wrażeniem sagi "Kochankowie Burzy", zarówno jej rozmiarów, jak i treści w niej ujętych. To realistyczny obrazek tamtych czasów, na tle których toczą się losy młodziutkiej Niny, w niektórych kwestiach wykraczającej ponad te ramy. Bohaterka okazuje się światłą osóbką, mającą swoje zdanie, ale bywa też nad wyraz wrażliwa, a momentami nawet płaczliwa.
Co jeszcze czeka ją w życiu?

Moja ocena 9/10.

Jak zawsze świetnie napisane, sama Nina swoim uporem, zaradnością i odmiennym spojrzeniem na różne kwestie przypomina mi Scarlett O'Harę. Szkoda tylko, że książka obejmuje tak krótki okres, zaledwie kilka miesięcy.

Z niecierpliwością wyczekiwałam kolejnego tomu sagi i...było na co czekać.Dla Niny młodej hrabiny to bardzo trudny czas.Trwa powstanie styczniowe, w którym bierze udział jej mąż,a ona sama musi zmagać się z trudami prowadzenia majątku.Z obowiązkami radzi sobie świetnie i potrafi wybrnąć z każdej sytuacji.Autorka rewelacyjnie odmalowuje tło historyczne tamtych czasów,nastroje Polaków i okrucieństwo zaborcy.Pokazuje też niesamowitą siłę kobiet.Wszak to głównie na nich spadła wtedy troska o byt i najbliższych.Odwaga ,spryt i determinacja dam niejednokrotnie ocalały.Lektura bardzo interesująca,pokazująca historię od trochę innej strony i dająca wiele emocji.

Dziś przedstawiam już piąty tom serii "Kochankowie Burzy". To dla Niny czas powstania styczniowego, w którym brał udział jej mąż, Alex. Młoda hrabina musi sama obecnie zarządzać Makowem. Nina doskonale radzi sobie z obowiązkami w tym trudnym wojennym czasie. Jest odpowiedzialna za służbę i cały majątek. W tym okresie, życie musi toczyć się dalej.

Autorka świetnie przedstawiła tło historyczne, nastroje panujące wśród szlachty i chłopów. Z ogromną przyjemnością przeczytałam kolejną część tej świetnej 11-tomowej serii, przedstawiającej polskie społeczeństwo, żyjące pod zaborami, gdzie walka o wolność to była sprawa honoru.

Gorąco zachęcam do tej wspaniałej lektury, a już w lipcu kolejny tom! Ja jestem pod wrażeniem stylu autorki i jej ogromnej wiedzy. Jeśli szukacie interesującej lektury na lato to z pewnością ta seria jest dla Was.

Autorka świetnie...

„Czas wojny, czas miłości” to piąty tom monumentalnej serii historycznej „Kochankowie burzy”, która przybliża wydarzenia poprzedzające wybuch powstania styczniowe, a także sam zryw narodowowyzwoleńczy. Po tym jak Aleks dołączył do powstańców, spodziewająca się dziecka Nina obejmuje rządy nad Makowem. Mimo niezgody na decyzję podjętą przez męża, robi wszystko, aby ukochany dwór i jego mieszkańcy nie odczuli skutków rosyjskich represji. Wkrótce młoda hrabina stanie oko w oko z rosyjskimi wojskami, które przez kilka dni będą stacjonować we dworze. Nina zrobi wszystko, aby chronić bliskie osoby przez bezwzględnymi żołdakami, którzy zostawiają po sobie spalone dwory, zhańbione i ogołocone majątki. Sytuacja zacznie się jednak wymykać spod kontroli, bo stanie się ona obiektem zainteresowania jednego z oficerów. Czy młoda i niedoświadczona hrabina stawi czoła rozochoconym żołnierzom i chłopom zwodzonym carskimi obietnicami? Jaki los czeka powstańców, którym zaczyna brakować broni, jedzenia i żołnierzy? Czy Aleks powróci na łono rodziny? Elżbieta Gizela Erban drobiazgowo odtwarza jeden z najbardziej burzliwych momentów w dziejach naszego państwa, skupiając się nie tylko na wiernym odwzorowaniu realiów historycznych, ale też pokazując codzienne życie szlachty czy chłopstwa oraz panujące nastroje. Powieść przesycona jest strachem i niepewnością o przyszłość, która dla wielu Polaków maluje się w ciemnych barwach. Bo powstanie styczniowe rozdzieliło rodziny, młodzi chłopcy musieli stać się mężczyznami i ruszyć w bój o wolność i niepodległość Polski. Co ciekawe, Nina z infantylnej i głupiutkiej dziewczyny bez pamięci zakochanej w Aleksie, zmienia się w pewną siebie i odważną kobietę, która nie cofnie się przed niczym aby pomoc mężowi biorącemu udział w powstaniu, i która otwarcie mówi o swojej niechęci do powstania. Nina dojrzewa, staje się panią Makowa, odpowiedzialną za służbę i chłopów pracujących w jej majątku, wielokrotnie udowadniając, że jest gospodarna, zaradna i ma zmysł dyplomatyczny. To kobieta waleczna i niezłomna, która za mężem płacze w samotności, a i to zdarza się rzadko. Mimo chwil zwątpienia i załamania, wiernie trwa przy mężu i stara się mu pomoc, nawet za cenę swojego i dziecka życia. Ta książka to wspaniała uczta literacka pełna historycznych ciekawostek i ogromu emocji, które towarzyszą nam do samego końca.

“Buntownicy nie mają rodzin i domów!”

Z przyjemnością ponownie przeniosłam się do trudnego, niepokojącego świata Niny. Dziewczyna została doświadczona przez los, jej dzieciństwo nie było usłane różami. Teraz jest mężatką, spodziewa się pierwszego dziecka. Pod nieobecność męża, który bierze czynny udział w Powstaniu Styczniowym, sprawuje pieczę nad Makowem. Nieustannie towarzyszy jej strach, obawa o męża, który dobro rodziny przedłożył nad dobro ojczyzny. Czy jednak mógł postąpić inaczej? Nina szybko i sprawnie odnajduje się w nowej roli, jest zaradna, zapobiegliwa i gospodarna. W pałacu stacjonują rosyjscy oficerowie, kobieta dzielnie stawia im czoło. Chłopi ulegają złudnym carskim obietnicom, życie toczy się dalej…

Wielowątkowa, wielowymiarowa, opowieść, której akcja toczy się niespiesznie, wzbudza emocje i niezmiennie intryguje. Fabuła zajmująco utkana, z dużą dbałością o szczegóły, przenosi nas do burzliwych, niespokojnych czasów, ukazuje pokomplikowane relacje międzyludzkie. Autorka włożyła w swą powieść dużo serca. Całość jest naturalna i bardzo klimatyczna. Złożoność charakterów daje nam ogromny przekrój ludzkich osobowości, z niektórymi bardzo się zżyłam. Ninę polubiłam od razu, to inteligentna, odważna, wrażliwa młoda kobieta. Zmieniła się, dorosła, czas i trudna codzienność ją zahartowały, po jej naiwności nie został nawet ślad.

Wyraźnie nakreślone zachowania polskiego społeczeństwa podczas zaborów. Postacie i fakty historyczne idealne współgrają z fikcją literacką. Arystokratyczny świat w całej okazałości, jedni sympatyzują z zaborcą, czerpią z tego osobiste korzyści, drudzy wręcz przeciwnie, dumni, nieugięci, prawdziwi patrioci. Głęboka wiara, moralność, etykieta. Codzienność pełna kontrastów, szlachta żyjąca ponad stan i biedni, zacofani coraz częściej buntujący się chłopi. Powstanie, rosyjscy zaborcy, którzy coraz śmielej sobie poczynają, są zuchwali i bezwzględni. Podpalenia, krwawe walki na śmierć i życie, napady, rabunki. Powstańcy, których los jest przesądzony, skazani na wieczną banicję, ograbieni ze wszystkiego. Dotkliwa samotność, troska i tęsknota za ukochanym mężem.

Pięknie napisana, poruszająca, słodko-gorzka opowieść. Czujemy klimat i atmosferę tamtych czasów. Honor, walka o wolność, trudne wybory, miłość i strach o jutro. Już z niecierpliwością i obawą czekam na kolejny tom. I to przepiękne wydanie, niezmiennie zachwyca! Bardzo polecam całą serię.

“Buntownicy nie mają rodzin i domów!”

• Przeczytane w 2023
  • Historyczne