Marilyn. Biografia

2021-05-26
Tomasz Pindel
Marilyn Monroe biografia

Marilyn Biografia - Maria Hesse

Książka ta to biografia Marilyn Monroe przedstawiona w powieści graficznej. Książka bardzo mi się podobała ale mam do niej parę zastrzeżeń . Ale najpierw zacznijmy od pozytywów!
Ilustracje ! Są genialne ! Jest dużo biografii Marilyn w którym wykorzystano jej zdjęcia ale nie widziałam nigdy takiej z ilustracjami! Obrazki mają swój indywidualny styl który idealne wpasowywuje się w barwy życia ikony XX.w. Autorka opisuje nam życie ikony z jej perspektywy także mamy wrażenie jak by sama Marilyn pisała tą książkę lub jakbyśmy czytali jej pamiętnik. Na pewno nie podobało mi się w tej biografii zakończenie. Mam mieszane uczucia ponieważ z jednej strony nie rozumiem dlaczego zakończyło się tak otwarcie w zasadzie w ogóle się nie zakończyło hah nie mamy żadnych informacji jak i gdzie i co było powodem jej śmierci ale z drugiej strony skoro mamy perspektywę Marilyn to jak ona mogła powiedzieć o swojej śmierci skoro już nie żyła? Zamieszane, ale czegoś mi brakowało w zakończeniu. Tak samo jak niektóre informacje są bardzo delikatne zakreślone jak by zawierały na sobie cenzurę. Może ma to sens ponieważ książka przeznaczona jest dzięki temu dla młodszych czytelników którzy chcą dopiero poznać ikonę XX wieku. ale książka nie zaskoczy swoją treścią czytelników którzy znają już tą osobę od prywatnej strony. Ale a pewno warto ją przeczytać dla tych ilustracji!
Podsumowując książka idealna dla osób którzy nie interesują się życiem Marilyn a chcieliby coś o niej wiedzieć. Zdecydowanie dobra lektura dla dzieci i młodzieży a dla osób które znają życie Marilyn książę warto przeczytać dla jej formy i ilustracji! Polecam

Recenzja z mojego ig @zuziawydro

Marilyn Biografia - Maria Hesse

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Norma Jeane Mortenson lepiej znana jako Marilyn Monroe to ikona kina i popkultury. Na stałe zapisała się w historii świata, a jej twarz zna chyba każdy. Jednak jaka była? Ilu miała mężów? Jakie książki lubiła czytać?
Maria Hesse w swojej powieści przybliża nam aktorkę i pokazuje ją nie jako diwę, ale człowieka z masą problemów i rozterek.

Książka jest pięknie wydana. Ilustracje były niezwykłe, a motyw serca i kwiatów przewijający się przez wszystkie strony to strzał w dziesiątkę. Problem polega na tym, że czytając książkę przede wszystkim zależy mi na treści, a w tej książce widać, że autorka jest ilustratorką a nie pisarką.
Znowu ten sam zarzut to w przypadku CZAROWNICY... Grafika świetna, ale styl słabiutki 😔 ponad to dużo ważnych rzeczy zostało pominiętych, a inne rozbuchano do miary wydarzenia epoki. Kilka razy zostało wspomniane, że Marilyn lubiła literaturę rosyjską, ale nic o jej romansie z Kennedy'm, nic o aborcjach których dokonała, o wpływie na wojnę w Wietnamie...
Fajnie by było, gdyby autorka została przy ilustrowaniu i połączyła siły z kimś kto zna się na pisaniu. Wtedy mogłaby powstać świetna książka. Teraz jest średniaczek.

Książka jest pięknie wydana....

Recenzja na blogu: https://gwiezdnadziewczyna.blogspot.com/2022/07/marilyn-biografia-maria-hesse.html

Z czym kojarzy mi się Marilyn Monroe? Z kilkoma ikonicznymi fotosami, rozmarzonym spojrzeniem i aksamitnym głosem. Z wyjątkową urodą, obok której zapewne ciężko było przejść obojętnie. Jednak fizyczne atuty gwiazdy lat 50. XX wieku nie powinny przysłaniać tej Marilyn spoza planu zdjęciowego, tej otoczonej książkami i przyjaciółmi, a nie kamerami, fotoreporterami i rozwrzeszczanymi fanami. Ilustrowana biografia Marii Hesse pomogła mi ujrzeć bohaterkę książki bardziej jako zwykłą kobietę, a nie „symbol seksu”. Nie byłam przekonana do narracji pierwszoosobowej, ale ciekawość zwyciężyła i przepiękne wydawnictwo trafiło w moje ręce. Kiedy zaczęłam czytać, dość szybko przepadłam i przez chwilę zapomniałam, że tekst jest mieszanką faktów połączonych z fikcją (pewnym wyobrażeniem autorki o Marilyn),za to czułam się, jakbym rzeczywiście czytała dziennik gwiazdy.

„Przyszłość istnieje, a ja nie mogę czekać na jej przyjście”.

Maria Hesse prześledziła życiorys Marilyn Monroe od wczesnego dzieciństwa do czasu pracy nad ostatnim filmem, w jakim wystąpiła, czyli „Something’s Got to Give” z 1962 roku. Dość szczegółowo opisała, do jakich rodzin trafiała Marilyn jako mała dziewczynka i dlaczego jej matka nie była w stanie zaopiekować się własnym dzieckiem na „pełen etat”. Najpiękniejszą rzeczą z tego okresu wydała mi się niewinna fascynacja Jean Harlow, amerykańską aktorką filmową, która zagrała w wielu produkcjach i zmarła, mając zaledwie 26 lat. Ten podziw przerodził się w marzenie o aktorstwie, które miało się urzeczywistnić za jakiś (dłuższy) czas. Zaskakujące są też podobieństwa między obiema hollywoodzkimi gwiazdami: pochodzenie z rozbitej rodziny, pokaźna filmografia, platynowe włosy, jednakowa liczba mężów czy miano „seksbomby”.

W książce przewija się całe mnóstwo nazwisk i filmów, w których pojawiła się Marilyn. Niektóre role odrzucała, sprzeciwiając się (na późniejszym etapie kariery) odgrywaniu próżnej, słodkiej dziewczyny. Chłonęłam niczym gąbka fragmenty o tym, jak mocno pragnęła się rozwijać, ile wysiłku wkładała w naukę aktorstwa i czym się zajmowała po pracy. Nieco mniej podobał mi się wgląd w nieudane małżeństwa, za to utwierdziłam się w przekonaniu, że Marilyn miała w sobie coś z niepoprawnej romantyczki i sprawy sercowe pochłaniały sporą część jej uwagi. Bezproblemowe podejście do nagości – dla niektórych kontrowersyjne – zdecydowanie wyprzedzało czasy, w jakich żyła. To dość dziwne, że uważano ją za symbol seksu, a jednocześnie krytykowano za rozbierane sesje zdjęciowe. Jestem ciekawa, czy cieszyłyby ją wysokie miejsca we współczesnych plebiscytach na „najseksowniejszą kobietę świata” – po tej lekturze odrobinę w to powątpiewam.

Autorka opowiedziała o Marilyn Monroe ładnie i zgrabnie, choć malutkim zarzutem może być to, że przedstawiła ją niemal w samych superlatywach i raczej jako ofiarę okrutnego świata rządzonego przez białych, uprzywilejowanych mężczyzn. Ogromnie podobało mi się to, że zawarła w tekście miłość aktorki do szeroko pojętej sztuki i ambitnych rozważań, lecz odnosiłam też wrażenie, że wizerunek Marilyn w oczach Marii Hesse jest polukrowany, jeśli chodzi o jej relacje z innymi ludźmi. Była krzywdzona, niesprawiedliwie traktowana i niesłusznie narzekano na nią. Obraz osoby, która nie odgrywa się na nikim, nie okazuje trosk i zmęczenia, generalnie jest pozbawiona wad, nie może być w stu procentach szczery. Nawet uzależnienie od leków nasennych jest przedstawione tak… poetycko? „Marilyn. Biografia” to książka wolna od plotek i teorii spiskowych związanych z licznymi romansami, intymnymi relacjami z braćmi Kenndy’mi oraz ze śmiercią gwiazdy. To taki czystszy i ugrzeczniony portret aktorki, jednak wierzę, że ma w sobie jakąś prawdę, zwłaszcza o tej artystycznej naturze Marilyn.

Książka jest przepiękna i pełna ilustracji. Co drugą miałabym ochotę wydrukować i gdzieś zawiesić. Autorka przerysowała w swoim wyjątkowym stylu wiele znanych fotografii Marilyn Monroe i wyszło jej to przepięknie. To prawdziwa ozdoba mojej biblioteczki.

Podziwiam wiele sław, ale do mojej czołówki zdecydowanie należy Marilyn Monroe, dlatego też, kiedy zobaczyłam przepięknie ilustrowane wydanie „Biografii Marilyn” od wydawnictwa @mlodybook , nie wahałam się nawet sekundy. I to była słuszna decyzja. 🤩

Pomijając świetną oprawę graficzną i porządne wydanie, książka po prostu zachwyca treścią. Jak wiemy wokół Monroe zawsze było mnóstwo kontrowersji, jedni za nią szaleli, inni jej nienawidzili, podczas gdy niewielu tak naprawdę ją znało. Ponieważ pod talentem aktorskim, seksapilem i frywolnością dziewczyny całej Ameryki, ukrywała się krucha i podatna na zranienia Norma Jean, której nikt tak naprawdę nigdy nie ofiarował swego serca - nawet matka.
I to właśnie jest tematem przewodnim tej biografii.

Autorka w poruszający sposób opisuje historię dziewczyny, która ziściła amerykański sen, w zamian poświęcając siebie. Dzięki tej lekturze możemy spojrzeć na świat okiem Normy. Delikatność i łagodność wyziera z kolejnych stron, poruszając najwrażliwsze struny serca i budząc w czytelniku olbrzymie pokłady wrażliwości.

Dodatkowo, zapewnia nam możliwość dostrzeżenia roli kobiety, zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Szczerze mówiąc, pomimo że niby to wszystko wiedziałam, dopiero czytając o losach Marilyn, poczułam to tak naprawdę i byłam zszokowana, jak bardzo czasy się zmieniły od tamtej pory.

Jedyne co mnie rozczarowało, to absolutne pominięcie zagadki śmierci Monroe. Jako, że książka została napisana w formie myśli aktorki, liczyłam chociaż na posłowie od autorki z krótkim komentarzem w tym temacie. Ostatecznie jednak, cieszę się, że zostało to pominięte. Po lekturze, obejrzałam najnowszy dokument omawiający szczegółowo wszystkie znane fakty dotyczące jej ostatnich miesięcy życia. Szczerze mówiąc takie nawiązania mogłyby całkowicie odebrać magię całości. Książka ostatecznie kończy się z nadzieją i ja z tą nadzieją również wolę pozostać.

Muszę przyznać, że mnie zauroczyła już sama okładka. Jestem ogromną fanką kreski Autorki, a jej ilustracje znajdują się na każdej stronie. Dzięki temu mają one nie tylko walor artystyczny, ale wręcz dopełniają warstwę tekstową.
W biografii występuje narracja pierwszoosobowa, która na początku utrudniała mi lekturę, jednak z czasem poczułam się jakby to sama Norma (czyli Marilyn) zwierzała mi się ze swojego niełatwego życia.
Bardzo spodobała mi się także oś czasu, którą znajdziemy na początku książki. Biografia jest krótka, ale równocześnie bardzo treściwa. Zdecydowanie zachęca do tego, aby zaraz po lekturze włączyć jakiś film z Marilyn.

Uważam, że ta książka genialnie sprawdzi się na prezent! I to nie tylko dla fanów sławnej aktorki, ale także dla miłośników sztuki, okładkowych srok, czy osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Ja jestem zakochana w tym wydaniu.

"Dzieciństwo każdego człowieka nieustannie odgrywa się na nowo. Nic dziwnego, że nikt nie zna ani nie może w pełni pojąć drugiego (...) Skąd mamy wiedzieć o cierpieniach innego człowieka sprzed lat, a tym bardziej o wszystkim, co ze sobą wlecze. W najlepszym razie trzeba mieć dla Niego szeroki margines tolerancji (...)"

To cytat z tej biografii napisanej z ogromną czułością dla osoby Marilyn Monroe i który też dobrze oddaje to jak łatwo samej MM przypinano i przypięto łatki, bez próby zrozumienia Jej w pełni. I jak łatwo ogólnie przychodzi niejednokrotnie ocenianie innych przez pryzmat nas samych a przecież tyle nam umyka ze świata innego człowieka

Nie wiem na ile ta biografia upiększa obraz aktorki, na ile pomija trudniejsze wątki, bo bez wątpienia jest to jakiś wycinek tylko, ale nie ma to żadnego znaczenia w kontekście tego jak piękny i wartościowy przekaz ze sobą niesie. Dużo tu czułości, ciepła, choć życie MM nie było usłane różami

Można tu znaleźć taką prostą i niepretensjonalnie wyrażoną kobiecość, radość także z powodu spraw cielesnych - taką w której nie ma przegięcia w żadną stronę, gdyż nie jest pokazywana jako prawda objawiona, tylko jedna z opcji którą akurat wybierała MM Z dużym wyczuciem i pięknem języka jest to opisane

Dostajemy niezwykły obraz MM jako osoby wrażliwej, niesamowicie oczytanej, z trudnym dzieciństwem i wielkim marzeniem by zostać aktorką, pracującej by swoje umiejętności doskonalić, której życie dało mocno w kość

Dla mnie ta biografia to rodzaj inspiracji nie tylko by oglądać filmy z MM czy przeczytać ale więcej o Niej samej ale ogólnie taki rodzaj inspiracji do samorefleksji. Nie spodziwałam się tego zupełnie
Piękne ilustracje ubogacają treść. Myślę że to dobry pomysł na prezent na Dzień kobiet nawet dla kogoś kto mało czyta czy np bardziej woli kino filmy w tym taką klasykę jaką są już niewątpliwie filmy z MM

Wiedziałam że to będzie bardzo dobre już czytając fragmenty i refleksje Brygidy na jej temat. I teraz swoją opinią tylko to potwierdzam

To cytat z tej biografii napisanej z ogromną...

Przepiękne wydanie. Krótka, ale bardzo treściwa biografia Marilyn Monroe, która urzekła mnie od pierwszych zdań. Przede wszystkim narracją, ponieważ mamy tutaj narrację pierwszoosobową - czułam się tak, jakby Marilyn siedziała na przeciwko mnie w kawiarni i opowiadała o swoim życiu, jakby mówiła bezpośrednio do mnie. I z tej krótkiej historii wyłonił mi się obraz kobiety świadomej swojego piękna, swojej wyjątkowości, a przy tym skromnej, inteligentnej i niesamowicie wrażliwej. I bardzo nieszczęśliwej. Fragmenty jej wierszy i dziennika oraz przepiękne rysunki Marii Hesse dopełniają całości. Czytając wielokrotnie nasuwała mi się myśl "tak, właśnie tak trzeba pisać o kobiecości, cielesności, seksie, związkach, emocjach" - to w nawiązaniu do nieszczęsnego "Sezonu na truskawki". Bardzo mi się podobała i z pewnością zachęciła mnie, aby bliżej przyjrzeć się postaci Marilyn Monroe.

Książka bardzo specyficzna. To pierwsza pozycja z Marlin u mnie na półce. Już nie raz nie dwa próbowałam sięgnąć po którąś z jej biografii, jednak zawsze coś mnie odciągało. Kobieta która jest legendą, ikoną. Jedno co udało się autorce to, to że mam ogromną ochotę zobaczyć film z aktorką. Co do samej książki, o gustach się nie dyskutuje, a gdzieś moja stylistyka oprawy graficznej wymyka się poza obecne mody. Książkę czyta się szybko, bardzo dużo ilustracji ni to powieść ni to komiks :) pisana w formie pamiętnika / opowieści o życiu, czasami mnie to raziło innym razem podobało. Troszkę jakby wysłuchanie przyjaciółki. Książkę polecam każdemu jako wstęp do poznania Marilyn.

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

O Marilyn Monroe można pisać i czytać tomy i to nigdy nie będzie nudne, ponieważ MM była nieprzeciętna. Poza wszystkim - ilustracje Marii Hesse to małe, cudne dziełka sztuki.

• Biografie
  • Przeczytane 2022