Frida Kahlo. Biografia

Młody Book
2018-11-21
2018-11-21
Tomasz Pindel
Tomasz Pindel biografia malarka Frida Kahlo artystka malarstwo osobowość kobieta miłość marzenia

Okładka książki Bowie. Biografia María Hesse, Fran Ruiz
Ocena 7,7
Bowie. Biografia María Hesse, Fran R...

Okładka książki Bowie. Biografia María Hesse, Fran Ruiz
Ocena 7,7
Bowie. Biografia María Hesse, Fran R...
Okładka książki Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo Marta Breen, Jenny Jordahl
Ocena 7,9
Walka kobiet. ... Marta Breen, Jenny ...

ą na świecie postaci ikoniczne, które praktycznie każdy widział, coś tam kojarzy, umie nazwać, ale żeby powiedzieć o nich więcej - tutaj już jest problem. Taką osobą była dla mnie Frida Kahlo, aż do momentu przeczytania …

🎨FRIDA KAHLO. BIOGRAFIA🎨

Z biografiami się nie lubię, gdyż fascynujące życie podmiotu wcale nie daje mi gwarancji dobrej lektury😩 Ale z powieściami graficznymi/ komiksami lubię się bardzo i stały się moją swoistą receptą na biografię. Tak oto trafiłam na Fridę Kahlo autorstwa Marii Hesse.

📝FABUŁA📝

Piękna i urzekająca biografia ilustrowana opisująca życie Fridy Kahlo - najsłynniejszej meksykańskiej malarki👩‍🎨 Maria Hesse zgrabnie opiera swoją prostą, a jednak zgrabną i wpasowującą się w każydy kadr życia bohaterki kreskę o tragiczne losy Fridy. Czytając te pozycję, ma się wrażenie kontrastu między pięknem nasyconych kolorami ilustracji, a druzgocącym biegiem życia Fridy, które mają one przedstawiać.
Nie jest to pozycja wnikliwa, ale chyba też nie o to w książkach graficznych najbardziej chodzi. Czytelnik łapie z życia malarki główne wątki, a przy tym pławi się w pięknych rysunkach autorki✍️🖌

🙋🏻‍♂️DLA KOGO🙋🏻‍♀️

Każdemu, kto jak ja nie lubi biografii, a chciałby się chociaż trochę przełamać.

🎨FRIDA KAHLO. BIOGRAFIA🎨

Życia Fridy Kahlo byłam ciekawa już od bardzo dawna, bo choć jej twórczość nie do końca do mnie przemawia, od lat powtarzano mi, że była barwną osobowością. I trudno się z tym nie zgodzić!
Pełna bólu, goryczy i pasji, Frida pozostanie w pamięci świata na zawsze.

Biografia Kahlo od Młody Book, jak zwykle zachwyciła mnie swoją oprawą graficzną. Dla okładkowych srok, ta książka będzie niesamowitą ucztą, która nada zupełnie nowy wymiar określeniu „pięknie wydana”. Każda ilustracja wręcz krzyczy, dopominając się odrobiny czułości, współczucia i podziwu. Nad każdą z nich trzeba się pochylić, bo nie da się przejść obok obojętnie. 😍

„Frida Kahlo. Biografia” to taki życiorys w pigułce, pozwalający spojrzeć na życie artystki z jej perspektywy. Autorka zagłębiła się w baśnie snute przez Fridę, zarówno te prawdziwe jak i podkoloryzowane, i oddała im hołd tworząc przepiękną, burzliwą całość. Książka przede wszystkim skupia się na miłości i związkach artystki, dzięki czemu można poczuć się, jakby znało się Fridę osobiście. Zdecydowanie nie jest to zwykła, nudna biografia, bo przez strony płynie się szybko i lekko. Prosta, urocza narracja sprawia, że nie da się od niej oderwać. Dlatego tym bardziej żałuję, że ta pozycja była tak krótka!
I choć chciałabym, żeby książka była dłuższa, uważam, że to idealna pozycja dla osób, które chcą ogólnikowo dowiedzieć się kim była Frida i poznać najważniejsze fakty z jej życia.
Ja zostałam oczarowana i zainspirowana.

Pełna bólu, goryczy i pasji, Frida pozostanie w pamięci świata na zawsze.

Dla tego ilustratorskiego świata warto ją mieć, chłonąć, podziwiać. Z drugiej strony przeżywać, nie rozumieć, czuć gorycz. Bo taki był świat Fridy Kahlo. Malarki, pasjonatki i indywidualistki, wykraczającej poza artystyczne schematy, a jednak z rozerwanym na strzępy życiem. Chorobą, wypadkiem, niestabilnością, niekończącymi się romansami, zdradami, brakiem dziecka. Rozpad, przez który wydobywało się światło jej niewątpliwego talentu, który mnie poraża.
Kultura meksykańska niczym fala wylewa się tu z każdej strony. Jest cały ocean niepokoju, mroku, rozczarowań, bólu, który wyłania się z nawet najmniejszego rysunkowego kadru. Lektura wagi ciężkiej, bo o kobiecie naznaczonej, pogubionej, doświadczonej, do której twórczości jednak wciąż się wraca, żeby dać się zachwycić, zadziwić, porwać. To historia nieustannego upadania, z którego rozkwitały malarskie kwiaty. Jakby na przekór.
Choć językowo prosta to niewątpliwie nie dla dzieci, bo mogłyby nie udźwignąć tego bagażu. Za to dla tych, którzy cenią warstwę wizualną, wpadają w nią, smakują. Tu to ona - sama w sobie jest opowieścią, krzyczącą głośniej niż jakiekolwiek słowo. Czy mnie zainspirowała? Choć po tej przeprawie wiele we mnie niezgody i wewnętrznego oporu, to jednak umocniła w przekonaniu, że nawet z rzek cierpienia, kamienistych dróg, zabetonowanych wodospadów mogą wydobywać się krople piękna, determinacji i oddania siebie w całości. Na pewno przypomniała, że za marzeniami nie warto tęsknić, ale stawać się nimi. Pomimo. Na pewno wyszeptała, że nawet podeptane ziarno może zakiełkować, choć często to bolesne i dalekie od wyidealizowanych kadrów. Zobaczcie sami. Poczujcie. www.zyj-bardziej.pl

W opisie jest mowa o spacerze, ale ja powiem inaczej: to galop przez życie fenomenalnej osoby i nietuzinkowej postaci. To zaledwie namiastka. Tak nie można! Książka absolutnie nie zaspokaja, rozbudza zainteresowanie i ostatecznie drażni powierzchownością wątków i płytkim przekazem. Ależ brak w niej uczuć i przeżyć! Stanowczo chce się więcej. Plus za piękne wydanie, skromną namiastkę twórczości i fragmenty pamiętnika malarki.

Zachwycające okładką, ale też równie intrygujące treść. Polecam

Zachwycające okładką, ale też równie intrygujące treść. Polecam

Nazywała się Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon. Od urodzenia skazana na ból, cierpienie i osamotnienie. Odrzucała tradycyjną rolę kobiety. Robiła to, co chciała, często narażając się na ostracyzm społeczny. W roku 1925 ulega wypadkowi, który determinuje jej dalsze życie. Ból już nigdy jej nie opuszcza. Łóżko staje się więzieniem. To wtedy po raz pierwszy chwyta za pędzle. Maluje to, co widzi, maluje siebie, patrząc w lustro zawieszone pod baldachimem. Czas mija. Mimo niedogodności, jakie zsyła jej los, odnajduje miłość. Jej wybrankiem zostaje Diego Rivera, razem tworzą wyjątkową parę. Marzenia o macierzyństwie przysparzają jej jeszcze więcej fizycznego bólu. Wszystko przelewa na płótno, które staje się jej niemym spowiednikiem. Zdrada, kolejny cios, który przyjmuje, boli bardziej niż ciało. To odsłania nową Fridę. Umiera uzależniona od morfiny i demerolu.

Postać niewyobrażalnie barwna, piękna i odważna. Nie bała się sięgać po własne marzenia i żyć tak, jak chciała, a nie tak, jak wypadało. Biografia Fridy to jedna z kilku książek wydana przez @mlodybook o postaciach z popkultury, których życiorysy są jak gotowe scenariusze filmowe. Absolutnie fantastycznie napisane i zilustrowane, zdecydowanie wyróżniają się na tle innych tytułów dostępnych na rynku, skierowanych do młodszego odbiorcy, gdzie również starsi znajdą coś dla siebie.

IG @angelkubrick

Frida była kobietą, która wiele przeszła i wielu rzeczy doświadczyła.
Jej życie przepełnione było bólem, nieustannym cierpieniem i chęcią pokazania emocji.
Czytając tę biografię, czułam.
Rewelacyjne ilustracje dodają tej książce klimatu.
Nie mogę ocenić inaczej.

Frida była kobietą, która wiele przeszła i wielu rzeczy doświadczyła.
Czytając tę biografię, czułam.
Rewelacyjne ilustracje dodają tej książce klimatu.
Nie mogę ocenić inaczej.

Przepiękne wydanie.. połączenie tekstu z obrazami daje niesamowity efekt. Może i tekstu nie ma za dużo, ale są wszystkie naistotniejsze rzeczy i bardzo zachęca do pogłębiania wiedzy w trakcie czytania (zdjecia itp). Świetny pomysł z interpretacją obrazów na końcu książki.

Świetna! W bardzo prosty sposób zobrazowana biografia niesamowitej kobiety! Przeszła w życiu bardzo dużo, a jej życie było nieustającym bólem. Uwielbiam jej dzieła! Brava dla autora - krótko prosto i na temat :)

Naprawdę zakochałam się w biografiach autorstwa Marii Hesse!
Do kupienia zachęciła mnie przede wszystkim piękna estetyka - pomysł, kolory, kreska, wszystko!

Sama "biografia" jednak to słowo użyte nieco na wyrost, gdyż raczej mamy tu do czynienia z opowiadaną luźno historią życia przez samą Fridę.
W środku znajdziemy kalendarium wraz z rysunkami, krótki spis popularnych dzieł malarki, jednak samej treści nie ma zbyt wiele.
Mi to jednak nie przeszkadzało, co tu dużo gadać, przybyłam, kupiłam i przeczytałam głównie dla ilustracji i jestem w pełni usatysfakcjonowana :)

Naprawdę zakochałam się w biografiach autorstwa Marii Hesse!

W środku znajdziemy kalendarium wraz z rysunkami, krótki spis popularnych...

María Hesse Frida Kahlo. Biografia Zobacz więcej
María Hesse Frida Kahlo. Biografia Zobacz więcej