Złe kobiety

2023-11-15
2023-11-15
Katarzyna Sosnowska

Okrutne, złe i podłe

Rewelacyjny pomysł autorki, aby swoje przemyślenia na temat kobiet podkreślić swoimi malunkami.
Dotychczas zapoznałam się z dwoma książkami p. Hesse i każda z nich mnie urzekła. Przepiękne rysunki i do tego mądre obserwacje spowodowały, że nabrałam podziwu dla jej spostrzeżeń.

Wczytać się i nie zatonąć w tej książce to nie lada wyzwanie. Maria Hesse prowadzi nas przez epoki kobiecości. Ukazuje nam swój punkt widzenia kobiety na tle literatury, filmu, muzyki, sztuki. Padłam na kolana. Gorąco polecam.

Piękne ilustracje, ale niewiele więcej.
Ale więcej u mnie na blogu: https://venapoetica.blogspot.com/2024/02/uwaga-ksiazka-czyli-z-kobiecoscia-na-ty.html

Piękne ilustracje, ale niewiele więcej.

Słyszeliście kiedyś o tym, że znane nam wszystkim baśnie były pierwotnie trochę inne?
W pierwszej wersji Jasia i Małgosi matka namawia ojca, by zostawił dzieci w lesie, bo nie są w stanie ich wykarmić. To również matka podaje Śnieżce zatrute jabłko, zazdrosna o jej urodę. Matka, która później została zamieniona na macochę. Wszystko po to, by matka została dalej tą dobrą i kochaną, a wine za całe zło przejęła ta druga kobieta.
Od tej historii autorka rozpoczyna książkę. Od tych wszystkich macoch, które w opowieściach były przedswiane jako złe, ale czy faktycznie takie były? Autorka przedstawia nam inny sposób myślenia. A może to po prostu kobiety, które nie bały się brać życia we własne ręce?
I tak znów na przykładach baśni mamy przedstawione główne bohaterki, które zawieszę były piękne i wręcz bezmyślnie posłuszne. Macochy za to brały życie we własne ręce i choć ich czyny nie były dobre, to nie bały się sięgać po to, czego chciały. Jednak i tak są nazywane tymi złymi.
Na kolejnych stronach autorka przedstawia inne kobiety, które były uznawane za złe przez to, że miały swoje zdanie i nie bały się brać życia w swoje ręce.
Ta książka była czymś zupełnie innym, niż się spodziewałam, ale zaskoczyła mnie pozytywnie. Odważne, czasem ironiczne spojrzenie autorki przyciąga czytelnika, poza tym te ilustracje też są wspaniałe 😍
Na pewno warto po nią sięgnąć.

Lilith w Starym Testamencie nigdy nie pojawia się jako żona Adama w Raju. Tego typu nadużyć i błędów pisanych pod główną tezę Autorki, jest masa... merytorycznie bardzo słaba książka.

Ta książka to głos mężczyzn, którzy zdegradowali kobiety, zaliczając je do tych „gorszych” i bezużytecznych. To zawsze oni decydowali i narzucali kobietom swoją wolę. Perspektywa mężczyzn jest wymowna i dobitna.

Uważam, że książkę powinni przeczytać zarówno mężczyźni, jak i, a może i przede wszystkim, kobiety. Książka pokazuje zarówno piekło, które kobietom zgotowali mężczyźni, ale również wielką siłę kobiet. I oczywiście muszę dodać, że książka jest przepięknie wydana i oprawiona świetnymi ilustracjami. Polecam!

„Złe kobiety” to kobiety, które nie bały się wyrazić własnego zdania w świecie zdominowanym przez mężczyzn. To właśnie dzięki ich odwadze i determinacji my kobiety mamy to co mamy – świat, w którym kobiety są równie ważne co mężczyźni. A o jakich kobietach mowa? W książce jest ich przedstawione naprawdę wiele – wiele z nich znałam, a wiele poznałam i zapamiętam na dłużej....

„Złe kobiety” to najnowsza książka Marii Hesse, w której ilustratorka w bardzo osobisty sposób staje w obronie kobiet. Mity, religie, przekazywane z pokolenia na pokolenie historie kobiet upadłych najczęściej opowiadane przez mężczyzn nie są wcale gorsze od tych współczesnych. To jaki obraz staje nam przed oczami kiedy myślimy o macochach budowany był przez stulecia i niełatwo z nim zerwać. Dlaczego jednak wciąż pozwalamy powielać pewne utarte wzorce?

Kobiety złe, kobiety upadłe to w końcu buntowniczki. Nieposłuszne mężczyznom zjadają zakazany owoc, kochają śmiertelników lub bogów, wybierają własną karierę, uciekają z przemocowego domu lub mają siłę głośno powiedzieć NIE. Ale jeśli raz jeszcze przyjrzymy się baśniowym księżniczkom, boginiom i królowym, ich prawda została zakopana pod grubą warstwą narzuconej męskiej narracji. Kreowanie wizerunku kobiet nie zależało bowiem od głównych zainteresowanych. Maria Hesse stara się pokazać na nowo siłę i odwagę wielu potępionych, poniżonych i odrzuconych w kulturze kobiet w sposób wrażliwy i wyjątkowy, ale i pełen gniewu. Jeśli ilustracje Hesse przekonały Was już wcześniej, z pewnością nie zawiodą Was również „Złe kobiety”. Bardzo podoba mi się również ten osobisty aspekt tekstu i pole do rozmowy, które otwiera ta książka. Serdecznie polecam nastoletnim jak i dorosłym, złym i zbuntowanym, a przede wszystkim mającym własne zdanie; nie tylko kobietom.

Ta książka była tak dobra, że bez zająknięcia dodaję ją do topki tego roku! Wzbudziła we mnie ogrom emocji, do dzisiaj mimo, że od czasu jej przeczytania minęło kilka dni - nadal siedzi mi w głowie. Niby człowiek, z niektórych spraw zdaje sobie sprawę, ale kiedy ma to w skondensowanej wieloepokowej skali - robi jedno wielkie wow!

Nigdy nie nazywałam się super wielką feministką, ale przyznam szczerze, że ta pozycja wyzwoliła we mnie tak silne emocje, wzbudzając często niedowierzanie i złość, jakbym miała za chwilę iść walczyć o prawa kobiet.

W tej książce przewija się tak wiele postaci, które znamy, które na przestrzeni wieków i epok były nazywane złymi kobietami - bo miały coś więcej do powiedzenia, chciały osiągnąć coś więcej niż bycie po prostu żoną, miały czelność mieć własne zdanie, były niezależne, bardziej inteligentne niż przewidywał to dany kanon. A tak naprawdę to właśnie te kobiety powinno nazywać się bohaterkami, bo dzięki nim (przynajmniej w większości kultur) kobiety są po prostu wolne. Książka w niesamowity sposób dobitnie pokazuje co o nas kobietach myślało (i często nadal myśli) wiele mężczyzn, jak nasze prawa i wolność była tłamszona i dopasowywana do męskich "celów" i percepcji.

Uważam, że książkę powinna przeczytać każda kobieta, bo dodaje siły, ale powinni sięgnąć po nią również mężczyźni - by przekonać się jakie piekło zgotowała jego płeć swoim bliskim serca kobietom.

Nigdy nie nazywałam się super wielką...

Ta książka była tak dobra, że nie ma słów, które wyraziłyby jej genialność!
Wzbudziła we mnie tyle skrajnych emocji, że z całą pewnością jeszcze przez długi czas nie wyjdzie z mojej głowy.

Dziękuję autorce, za to, że dała mi poznać na nowo bohaterki wszech czasów, niektóre już znalałam, niektóre dopiero wkroczyły do mojego życia. Z całą pewnością żadnej z nich już nigdy z niego nie wypuszczę. To między innymi one zapoczątkowały to, co teraz mamy my- kobiety.

Świat określał je „złymi kobietami” ja mówię „bohaterki”, ta książka opowiada o kobietach, które nie bały się mieć swojego zdania w świecie zdominowanym przez mężczyzn, w świecie, w którym wiedziały, że i tak nic nie wskórają a jednak nadal próbowały.

Ta książka opowiada o tym, jak mężczyźni zdegradowali kobiety do tych najgorszych, plugawych. Opowiada o tym, jak kontrolowali i narzucali rolę, kobietom od początku świata, zaczynając od Adama i Ewy a kończąc na współczesnych intrygach, w które sprytnie potrafili wmanewrować niewinne kobiety.

To wbrew pozorom książka, opowiadająca o perspektywie mężczyzn na temat kobiet i uważam, że ta perspektywa jest tak dobitna, że dosłownie każda kobieta powinna ją przeczytać. Mało tego, każdy mężczyzna powinien sięgnąć po ten tytuł i przekonać się, jakie piekło zgotowała jego płeć swoim matkom, córkom czy żonom.

Na koniec zostawiam was z cudownym cytatem z ostatniej strony: „Nasza walka trwa jeszcze na wielu frontach i nie zamierzamy jej porzucać.”

Ta książka była tak dobra, że nie ma słów, które wyraziłyby jej genialność!

Maria Hesse tworzy książki z zachwycającymi ilustracjami. Do tej pory mogliśmy podziwiać biografię Fridy Kahlo, Marylin Monroe i Davida Bowiego. Najnowsza pozycja poświęcona jest kobietom uosabiającym zło. Wiedźmy, mściwe i okrutne królowe, femme fatale, złe macochy z disneyowskich bajek, feministki i wiele innych postaci kobiecych występujących na przestrzeni wieków, które nie wpasowały się w narzucony im schemat posłusznej, słabej kobiety, nie mającej własnego zdania i najlepiej podporządkowanej mężczyźnie.
Zaskoczyła mnie ta książka. Nie spodziewałam się, że autorka przedstawi aż tyle kobiecych postaci i to na przestrzeni wieków. Zaczynając od mitologii, po biblijną Ewę, czasy średniowieczne oraz współczesność. Kobiety fikcyjne znane nam z bajek, filmów czy literatury oraz prawdziwe osoby, które każde z nas kojarzy, chociażby z filmu, muzyki, polityki.
Ucieszyło mnie, że prawie wszystkie przedstawione kobiety były mi znane. Lata temu maturę ustną z polskiego zdawałam z tematu "Kobiet w literaturze". Zrobiłam wtedy porównanie złych i dobrych postaci, ale ten temat jest tak rozległy i interesujący, że możnaby dyskutować nad nim bardzo długo.
Autorka skupiła się na tych złych postaciach, ale czy na pewno wszystkie z nich były zepsute do szpiku kości? A może tylko ich charyzma, siła walki i brak podporządkowania były tak odbierane?
Autorka udowadnia, że nie ma jednego sposóbu na bycie kobietą, a stereotypy trzeba złamać. Polecam wam tę książkę. Mi się bardzo podobała, a zawarte w niej ilustracje mnie zachwyciły. Przepiękne!

• Biografia
  • LGBT+