Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje

Okładka książki Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje Łukasz Jach
Okładka książki Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje
Łukasz Jach Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: ZROZUM popularnonaukowa
popularnonaukowa
ZROZUM
Wydawnictwo Poznańskie
2021-07-14
2021-07-14
humor optymista biologia psychologia emocje

Okładka książki Sens i wartość zdrowia w kontekście współczesnej mentalności Małgorzata Górnik-Durose, Łukasz Jach, Agnieszka Pasztak-Opiłka, Teresa Sikora
Sens i wartość... Małgorzata Górnik-D...

Śmiech to zdrowie!

Trochę popularnonaukowa, trochę naukowa. Stanowi głównie zbiór badań dotyczących tematu śmiechu, ale w sumie niewiele nowego się dowiadujemy (oprócz konkretnych wyników na danej próbie itd.) - nie ma jakieś głównej konkluzji podjętej przez autora, choć w sumie sam we wstępie pisze, że to temat badany, ale niezbadany i tak naprawdę to niewiele wiemy w temacie, dlaczego się śmiejemy. Podobały mi się osobiste nawiązania autora do siebie, swoich doświadczeń czy ulubionych dowcipów. Ale w tej tematyce zdecydowanie lepiej mi się czytało książkę Bralczyka i Ogórka - choć mieli inne ujęcie (tu jest więcej biologii i psychologii),to więcej mi z niej zostanie i przyjemniej się czytało.

Jaka jest funkcja humoru w życiu, jakie są różnice między płciami, między dorosłymi a dziećmi itp. itd.. Nauka o śmiechu niekoniecznie jest sama w sobie śmieszna (spoiler - to nie jest śmieszna książka z dowcipami) ale jest ciekawa. Autor przedstawia wyniki badań z wdziękiem.

Pozycja raczej naukowa niż popularnonaukowa.
Ulubiona kolęda niemowlaków zostaje ze mną.

Pozycja raczej naukowa niż popularnonaukowa.
Ulubiona kolęda niemowlaków zostaje ze mną.

Mocno naukowo napisana, plus za suchary w środku.

Mocno naukowo napisana, plus za suchary w środku.

Naprawdę fajna książka. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy i postrzegania śmiania się i uśmiechu. Brakuje mi w niej kilku badań, które dopełniłyby dzieła, ale mimo wszystko bawiłam się świetnie, choć sama książka nie była bardzo śmieszna.
Ostatnio polubiłam psychologię i naprawdę interesują mnie ludzkie zachowania w konkretnych sytuacjach. A dzięki tej książce mogłam cześć z nich choć w niewielkim stopniu poznać.

„Śmiech to zdrowie” niejeden powie, a co interpretować można na wiele sposobów, bo bawi Nas wszystko, w czym tkwi odpowiedni dobór słów, gra znaczeń i kontekst sytuacyjny. Łukasz Jach postanawia wziął pod lupę rechoty, uśmiechy, wybuchy płaczu i inne znamienne dla rozbawionego reakcje, by na tej podstawie sprawdzić, skąd śmiech się wziął i po co się śmiejemy. „Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje” to podróż po fascynujących ścieżkach wieloletnich eksperymentów i badań nad rozweseleniem, nie wyłączając aspektów biologicznych i kulturowych opisanego zjawiska, a co stanowi punkt odniesienia dla rozważań poświęconych genezie śmiechu, jego rodzajów, znaczeń i umiejętności prawidłowego okazywania euforii, z czym wielu z Nas ma problem. Łukasz Jach pokazuje, że układanie ust w podkówkę nie tylko łączy, ale też dzieli, uwydatnia wybrane elementy osobowości, odróżnia kobiety od mężczyzn, wpływa na atrakcyjność i pewność siebie, a z całą pewnością poprawia jakość życia w obecnie stresujących czasach. Przewaga „Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje” nad innymi pozycjami popularnaukowymi wyraża się interaktywnością książki Łukasza Jach, polegającą na każdorazowym podsumowaniu danego rozdziału ćwiczeniem, odbycie którego ma na celu doświadczenie przez czytelnika na własnej skórze tego, co autor stara mu się przekazać dość przystępnym językiem, dzięki czemu łatwiej przyswoić naświetlone książką informacje. Zdjęcie sztywnej maski i rozluźnienie ciała pozwalają odczuć całą paletę emocji przez śmiech wywoływanych, bo jak słusznie napisał kiedyś Fredro „kto się nigdy nie śmieje, od tego zimno wieje”.

Według mnie najsłabsza część z serii Zrozum (oczywiście w porównaniu do tych, przeczytanych przeze mnie). Dłużyła mi się, chciałam już ją tylko skończyć. To co przekazał autor można było napisać o wiele krócej. W większości były to opisy badań. Niestety trochę się zawiodłam.

Ciekawy raport o tym, dlaczego i kiedy się śmiejemy.

Ciekawy raport o tym, dlaczego i kiedy się śmiejemy.

"Od ucha do ucha" to książka przybliżająca czytelnikom funkcje i źródła ludzkiego poczucia humoru. Po co się śmiejemy? W jaki sposób i dlaczego żartujemy? Jaki związek ma humor z naszymi przekonaniami ? Jakie dowcipy najbardziej bawią i dlaczego? Autor wykonał kawał roboty zbierając wyniki naukowych badań i podsumowując to, co psychologia już wie o poczuciu humoru Homo sapiens. Łukasz Jach naukowe wnioski prezentuje w przystępny sposób, nie stroniąc od żartów będących przykładem omawianych treści. Jak na prawdziwą książkę popularnonaukową przystało jej styl jest lekki, przez co lektura idzie gładko i przyjemnie. Dużą zaletą jest obecność , krótkich ćwiczeń po każdym rozdziale, pomagających lepiej przyswoić informacje z tekstu i odnieść je do codziennych , życiowych sytuacji.
Holden Caulfield , bohater pewnej znanej historii, twierdził swego czasu, że dobry autor to taki , do którego ma się ochotę zadzwonić po skończeniu jego książki. Po lekturze "Od ucha do ucha" z Łukaszem Jachem najchętniej wyskoczyłbym na piwo.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego dany dowcip Was śmieszy? Albo, dlaczego kobiety i mężczyźni mają całkiem inne poczucie humoru? Jeśli tak, to w książce „Od ucha do ucha. Homo Sapiens się śmieje” autorstwa Łukasza Jacha znajdziecie odpowiedzi. Autor w swojej książce poprzez prymat takich nauk jak psychologia, antropologia oraz kognitywistka zabiera swoich czytelników w podróż po różnych stylach poczucia humoru i historii ich wykształcenia.

„Od ucha do ucha” to książka, która mnie zaintrygowała i z pewnością jest jedną z najciekawszych z popularnonaukowej serii Zrozum. Rzeczą, która od razu przypadła mi do gustu, był sposób podejścia autora do swojego czytelnika. Autor używa prostego języka, tłumacząc skompilowane naukowe pojęcia, ponadto bardzo podobały mi się dodane odnośniki do tekstu pod treścią. Kolejną fajną rzeczą, która sprawiła, że ta książka rozbudzała moją ciekawość z każdym rozdziałem, było to, że pod koniec każdego rozdziału zostały umieszczone ciekawe i interesujące ćwiczenia do wykonania przez czytającego.

„ [...] kobiety mają tendencję do »podpuszczania« mężczyzn udawanym rozbawianiem, przez co wzbudzają w nich mylne przeświadczenie, że są oni naprawdę zabawni”

Muszę przyznać, że gdy otrzymałam propozycję recenzji tej książki, tematyka mnie odrobinę zaskoczyła, bo nie spodziewałam się, że może być ciekawa. Jednak już po pierwszych przeczytanych kartkach przepadłam na dobre i zarwałam przy niej dwie noce. I było warto! Bardzo podobał mi się szeroko i szczegółowo omówiony dział poświęcony różnicom poczucia humoru u kobiet i mężczyzn. Autor w ciekawy sposób przedstawia wyniki przeprowadzonych badań i omawia je. Serwując przy tym czytelnikom dużą dawkę wiedzy.

Czy warto przeczytać tę książkę? Oczywiście! „Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje” to książka, którą z pewnością trzeba przeczytać Napisana bardzo lekkim językiem, przez co nawet nie odczuwa się tego, że jest to książka z gatunku popularnonaukowego. Wydawnictwo Poznańskie trafiło w samą dziesiątkę wydając tak intersującą pozycję książkową.

• Storytel
  • Audiobooki