Pokonać chorobę

Okładka książki Pokonać chorobę David Fajgenbaum
Okładka książki Pokonać chorobę
David Fajgenbaum Wydawnictwo: Filia Seria: Filia na faktach biografia, autobiografia, pamiętnik
Filia na faktach
Chasing My Cure: A Doctor's Race to Turn Hope Into Action
Filia
2021-08-25
2021-08-25
9788381950961
Agnieszka Kalus
choroba lekarz lek

Autor to niezwykły człowiek, lekarz, który opisuje swoją długoletnią walkę z bardzo rzadką chorobą. Jak wiele zrobił on nie tylko dla siebie, ale dla innych pacjentów - każda osoba, która boryka się z brakiem diagnozy może pomarzyć o osobie, która na własną rękę, mierząc się z ogromnymi trudnościami i jeszcze własnymi niedomaganiami, wyszukałaby dla nich lek i wiele wiele więcej. Bardzo ciekawa pozycja.

Ciekawa, wartościowa dobrze się ją czyta Polecam.

Ciekawa, wartościowa dobrze się ją czyta Polecam.

Dawno się tak mocno nie rozczarowałam żadną książką. Liczyłam na porywającą i przejmująca historię. Dostałam nudny opis, mało przystępnie napisany. Bardziej dla lekarza, laboranta niż zwykłego czytelnika, strasznie dużo medycznych szczegółów bez przystępnego ich podania. A medycznymi tematami się interesuje, kocham seriale, filmy i książki medyczne. Liczyłam na dobrze spędzony czas a tymczasem wymęczyła audiobooka i pewnie jutro zapomnę o czym na był.

Ciekawa. Historia człowieka o wielkiej woli walki, zaangażowaniu, chęci pomocy. Nadzieja, upór oraz wsparcie bliskich mają tu kluczową rolę. Zawarte opisy czasem sprawiały, że myślałam, że książka zacznie robić się nudna, myślałam, że wypadła z ciekawego toru, ale udało się nam na siebie nie pogniewać 😜😜

Autor książki – lekarz, którego nazywają Bestią ze względu na jego siłę fizyczną i psychiczną, był prawdziwym okazem zdrowia. Pewnego dnia zaczął słabnąć, aż zapadł na ciężką i trudną do zdiagnozowania chorobę, która prawie go zabiła. Przeżył cudem, po czym postanowił stanąć do walki z najgorszym rywalem, jakiego mógł sobie wyobrazić.

Postawa Davida daje ogromnego życiowego kopa i… nadzieję…

Nadzieję na to, że koszmar nie musi być końcem i że ZAWSZE warto walczyć.

Książka mimo ciężkiej tematyki jest bardzo przyjemna w czytaniu. W tekście pojawia się nomenkaltura medyczna, co momentami może wymagać użycia google (dla wnikliwych, mówię o tym bo sama lubię drążyć i wnikać). Myślę, że pozycja ta wciągnie nie tylko każdego książkoholika, ale nawet osobę książkoneutralną, lub kto wie – może nawet książkosceptyczną.

Postawa Davida daje ogromnego...

Młody lekarz walczy z rzadko spotykaną chorobą, chorobą Castlemana. Opowiada o swoich przeżyciach, jak pięciokrotnie zbliżył się do śmierci. Przede wszystkim jednak opowiada o nadziei, walce o lek, uporowi i wytrwaniu w działaniu o coś, co czasami wydaje się nierealne.
Poruszająca historia, czyta się z zapartym tchem(zwłaszcza, że na faktach!),dla laików biologicznych autor tłumaczy niektóre kwestie. Polecam serdecznie :)

Historia Davida, który zmaga się z niezwykle rzadką i mało znaną chorobą Castlemana. Autor jest lekarzem więc po usłyszeniu diagnozy nie załamuje się ale postanawia rozpocząć własne badania. Fakt, że ta ‘sieroca’ choroba dotyka niewielu ludzi, co wiąże się z brakiem odpowiedniego leczenia determinuje decyzję by wykorzystać siebie samego jako królika doświadczalnego. David trzykrotnie był o włos od śmierci ale nie poddawał się i szukał leczenia. które mogłoby mu pomóc. Jak sam twierdził: lekarstwo gdzieś już jest tylko trzeba je znaleźć. "Pokonać chorobę" to poruszająca historia walki z czasem, ale również opowieść o nadziei i niesamowitej determinacji człowieka chcącego żyć i pomóc wyleczyć innych chorych dotkniętych tą chorobą. Trochę nafaszerowana specjalistycznym słownictwem, ale do przyjęcia.

Książka warta przeczytania. Po przeczytaniu zastanawiam czy w Polsce można spotkać lekarzy z takim zaangażowaniem co bohater i jego koledzy.

Spodziewałam się czegoś innego. Trochę mnie znudziła ta książka. W połowie zaczęłam czytać inna i tak po trochu po trochu aż skończyłam. Dla mnie za dużo medycznych objaśnień.... nie mniej dobrze jest się dowiedzieć ze jest taka choroba ....

Książkę "Pokonać chorobę" miałam okazję przeczytać dzięki uprzejmości wydawnictwa Filia, Filia na faktach. Jest to bardzo poruszająca opowieść młodego lekarza, będącego na początku swojej kariery medycznej, który musi się zmagać z bardzo rzadką chorobą. Autor, a zarazem główny bohater jest tutaj bardzo zdeterminowaną postacią z ogromną chęcią do życia i wielkich planach na przyszłość. David po wielu bardzo skomplikowanych badaniach, a także długim pobycie w szpitalach, w końcu otrzymał poprawną diagnozę, w związku z czym mógł podjąć walkę o własne zdrowie i życie. Cała historia może każdego człowieka pobudzić do działania w nawet najgorszych sytuacjach kryzysowych.
W powieści tej możemy śledzić walkę z chorobą naszego bohatera. Obserwujemy jego przemianę, stan zdrowia, nie tylko fizyczny, ale także psychiczny. Ponadto upór i determinacja młodego lekarza sprawiły, że zwyciężył tą wielką wojnę. Pacjent niestety nie wyzdrowiał całkowicie, ale przeżył, co było ogromnym osiągnięciem nie tylko dla niego samego, ale także dla całej medycyny.
Nasz bohater na studiach był przykładowym okazem zdrowia. Umięśniony, sprawny fizycznie oraz odnoszący sukces sportowe chłopak zyskał w tym czasie pseudonim Bestia. Jednak pewnego dnia wszystko uległo diametralnej zmianie. Stan zdrowia głównej postaci uległ pogorszeniu. David był cały czas zmęczony, co było pierwszą oznaką choroby. On jednak po postawieniu diagnozy nie poddał się i rozpoczął walkę z chorobą.
Na kartach powieści widzimy, że David Fajgenbaum wykazuje się tutaj bardzo ogromną siłą i zawzięciem, godnym prawdziwego sportowca, czy też nawet fightera. Ponieważ u naszego bohatera stwierdzono jeden z rodzajów ADHD, swoją uwagę skupił na nauce, by w późniejszym czasie, już jako dorosły mężczyzna całą karierę zawodową poświęcić medycynie. Wszystko za sprawą tego, że w młodym wieku był świadkiem nieuleczalnej choroby swojej ukochanej matki, która zmarła na raka mózgu.
Autor na stronach pozycji dziel się z czytelnikami swoimi doświadczeniami w trakcie pracy jako lekarz oraz wspomnieniami. Przedstawia nam bardzo dokładnie swoją walkę z bardzo rzadką, śmiertelną chorobą. David przez bardzo długi czas nie otrzymywał od lekarzy, którzy go badali prawidłowej diagnozy. Pierwsze wykonane badania, a także uzyskane wyniki wskazywały na chłoniaka. Mimo wszystko medycy nie byli przekonani co do tej choroby i szukali dalej. Wszelkiego rodzaju badania, otrzymane wyniki oraz ich analizowanie nie dały im jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na co umiera autor. On zaś sam, dzięki swojej determinacji nie chciał czekać na poprawną diagnozę. Po pewnym czasie postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i sam szukał odpowiedzi. Od początku zaczął analizować historię swojej choroby oraz w akcie desperacji rozpoczął próbę nad badaniami, aby otrzymać skuteczny lek.
Książka "Pokonać chorobę" jest nie tylko historią lekarza o walce z chorobą, która porusza każdego czytelnika. Jest to przede wszystkim opowieść o wielkiej determinacji człowieka z ogromną chęcią do życia mimo beznadziejnej sytuacji. Wszystko było wielkie do takiego stopnia, że nasz bohater podjął walkę i za wszelką cenę nie poddawał się. Uczy nas ona, że mimo wszystko nie możemy rezygnować. Za każdym razem powinniśmy podjąć rękawice, które daje nam życie i zawalczyć o wszystko co chcemy. Należy jednak pamiętać, że zawsze na pierwszym miejscu należy walczyć o najważniejsze, czyli o zdrowie i życie, nasze i naszych bliskich. "Pokonać chorobę" jest lekturą przepełnioną wieloma emocjami, dlatego każdy powinien ją przeczytać.

• Biografia

David Fajgenbaum Pokonać chorobę Zobacz więcej