Świat według pszczół

2021-03-01
2021-03-01
Joanna Barbara Bernat
pszczelarstwo pszczoły

„Świat według pszczół” autorstwa Sarah Hambro to fascynująca podróż przez świat tych małych stworzeń w czarno-żółte paski, która w sposób przystępny łączy biologię, historię, kulturę i ekologię. Książka jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie pszczelarstwem, ochroną środowiska oraz zdrowym stylem życia. Sarah Hambro, będąca dziennikarką z Oslo, podjęła się zadania przedstawienia pszczół w różnych kontekstach – biologicznym, historycznym i kulturowym, przedstawia ona głębsze spojrzenie na relację między ludźmi a tymi ważnymi owadami, ukazując ich znaczenie dla środowiska i naszego społeczeństwa. Jednak, jak sama podkreśla, nie jest to podręcznik pszczelarza ani oparta na własnych badaniach książka, a raczej zbiór ciekawostek, które rzucają nowe światło na pszczoły.

Autorka zaczyna od przedstawienia biologii pszczół, opisując ich cykl życia, rolę w ulu oraz zorganizowanie roju. Przekazuje informacje fachowe, ale robi to w sposób przystępny, dzięki czemu czytelnik może z łatwością zanurzyć się w fascynującym świecie pszczół miodnych. Jednak tak jak zostało wcześniej wspomniane, „Świat według pszczół” to nie jest suchy podręcznik – jest to przede wszystkim zbiór ciekawostek, anegdot i refleksji na temat uczłowieczenia pszczół. Warto tutaj zaznaczyć, że książka jest podzielona na rozdziały i każdy z nich dotyczy innych zagadnień — od opisu „krótkiego życia pszczół” aż po zagadnienia związane z ewolucją czy leczniczego działania miodu.

Hambro w swojej książce podkreśla, że nasza relacja z pszczołami sięga głęboko w naszą historię. Pszczoły, zwłaszcza te miodne, były nieodłączną częścią naszego życia przez wieki. Autorka przekonuje, że nasze rozumienie pszczół jest ściśle związane z naszym rozumieniem świata i samych siebie. W społeczeństwie pszczół odnajdujemy elementy naszego własnego społeczeństwa, przypisując pszczołom cechy moralne i od wieków wykorzystując je jako wzorce do naśladowania.

Książka Sarah Hambro to także podróż przez historię poznawania pszczół. Autorka przedstawia kluczowe postacie, takie jak Arystoteles, Swammerdam, Huber i von Frisch, którzy mieli kluczowy wpływ na rozwój naszej wiedzy o tych owadach. Opisuje ich badania, odkrycia i czasem dziwaczne teorie, które były wyrazem ówczesnej niewiedzy i ograniczonych źródeł na temat pszczół.

Interesującym aspektem książki jest także spojrzenie na kulturowe znaczenie pszczół. Autorka analizuje, jak pszczoły i miód wpisały się w naszą kulturę, od starożytności po współczesność. Równocześnie Hambro zwraca uwagę na obecne zagrożenia dla pszczół, takie jak klimat, rozwój zrównoważony i śmiertelność pszczół, apelując o bardziej odpowiedzialne podejście do tych istot.

Publikacja ,,Świat według pszczół" autorstwa Sarah Hambro, mimo wielu ciekawych informacji na temat pszczół, niestety momentami traci się w narracji i stylistyce. Autorka stworzyła zbiór anegdot i ciekawostek, jednakże informacje fachowe są przerywane fragmentami bardziej literackimi, co prowadzi do pewnego rozproszenia treści.

Podsumowując, "Świat według pszczół" autorstwa Sarah Hambro to książka skupiająca się na fascynującym świecie pszczół i ich znaczeniu dla ludzkości. Autorka eksploruje różnorodne aspekty życia pszczół, od ich biologii po wpływ na ekosystemy i gospodarkę. To książka, która zmusza nas do zastanowienia się nad naszym miejscem w przyrodzie i naszą odpowiedzialnością za ochronę tego kruchego ekosystemu.

Książka nudnawa, niezbyt szokująca, ale wydaje się dobra na początek. Prawdopodobnie dałabym jej
6 gwiazdek gdybym nie wyłapała kilku błędów- np. mylenie oporności z odpornością, liczba uli, czy jakieś niuanse historyczne. Książka bardzo średnia~

Książka dobra na początek przygody z pszczołami. Nie zanudzi zbyt szczegółowymi opisami a jest w niej tez sporo odniesień do kolejnych prac lub badań, po które następnie mogą sięgnąć zainteresowani. Pełno w niej ciekawostek z różnych aspektów życia pszczół. Znajdą się tutaj informacje o funkcjonowaniu ula, zastosowaniu miodu i historii pszczelarstwa jak i również przykłady wykorzystania motywu pszczoły w literaturze. Dowiemy się również na jakich budynkach w różnych miejscach świata stoją ule. Niektóre informacje bardziej ciekawe inne mniej, ale to kwestia względna i myśle, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Niejedna książka o pszczołach za mną i o ile funkcjonowanie ula i pszczół nie były dla mnie zaskoczeniem, o tyle historia pszczół od prehistorii i ich wykorzystanie do badań współcześnie - już tak. Bardzo polecam, szczególnie osobom, które dopiero zaczynają interesować się losem tych cudownych istotek. Jedynym dużym minusem jest zdradzenie przez autorki dużej część fabuły "Historii pszczół" Mai Lunde (chodzi dokładnie o los jeden z głównych bohaterek).

„Świat według pszczół" to bardzo dobra książka. W skrócie można ją opisać „ Co słychać w ulu ?”
Porusza tematy niezbędne do zrozumienia Królestwa pszczół.
Ksiazka dobitnie udowadnia, że życie bez pszczół i ich miodu było by bardzo ubogie.
Szybko się czyta.
Polecam :)

Porusza tematy niezbędne do zrozumienia Królestwa pszczół.
Szybko się czyta.
Polecam :)

2086

Po negatywnych opiniach na portalu byłam do tej książki uprzedzona, ale otrzymałam i...
Podobnie, jak autorka jestem zauroczona opowieściami pszczelarzy o pszczołach i ten swoisty, osobisty zbiór śladów pszczół w kulturze, nauce, historii i sztuce bardzo mi odpowiada.
Nie jest to powieść ani reportaż ani podręcznik... hmmm... osobista wypowiedź na temat fascynacji. Zajmująca.

O pszczołach wyłącznie dla pasjonatów pszczół.

O pszczołach wyłącznie dla pasjonatów pszczół.

Generalnie rzecz biorąc czytało mi się przyjemnie, aczkolwiek jak dla mnie za dużo niepotrzebnych informacji (np. bardzo skrócona biografia jakiegoś pszczelarza - urodził się, skończył uczelnię wyższą w wieku 13 lat i umarł (cytat niedosłowny, ale blisko)).
Interesujący był rozdział o biologii pszczół i o miodzie jako leku, chyba głównie dlatego, że były najmniej przegadane.
Nie żałuję, że przeczytałam, ale chyba nie polecam.

chaotyczna, wiedza ogólnikowa, jakby przepisywana z wikipedii, bez pogłębienia tematu,

Sarah Hambro, dziennikarka z Oslo, wybrała pszczoły miodne na bohaterów reportażu, w którym opisuje ich niezbyt długie, ale za to niezwykle interesujące życie. "Świat według pszczół" to opowieść wielowarstwowa: czytelnik znajdzie tu odrobinę biologii, kultury, filozofii, a także wiele ciekawych faktów dotyczących przeszłości i teraźniejszości.

To, co mnie osobiście urzekło w tej historii, to fakt, że autorka pisze w bardzo sugestywny, plastyczny sposób. Niejednokrotnie czułam się tak, jakbym była mieszkańcem ula, członkiem pszczelej rodziny, nie zaś tylko biernym obserwatorem. To wrażenie towarzyszyło mi przez znaczną część lektury i zapamiętam je na długo. Ponadto autorka dotyka tak wielu tematów, że nie sposób się oderwać od lektury. Wygląd i budowa ciała pszczół; hierarchia w ulu; codzienne obowiązki i przyjemności; miód, jego właściwości i różnorodne zastosowania; pszczoły w sztuce i literaturze; zagrożenia i sposoby na ochronę tych owadów; tajemnice pszczelarstwa - wszystko to Sarah Hambro zmieściła na niespełna 200 stronach książki. Jest naprawdę ciekawie, choć dosyć zwięźle, co jednak absolutnie mi nie przeszkadzało w czerpaniu przyjemności z lektury.

Jeden z bardziej zaskakujących i poruszających wątków tego reportażu to dla mnie życie trutnia, którego jedynym celem jest zapłodnić królową i... umrzeć. Nie miałam pojęcia, jak dokładnie ma się sprawa samców, do czasu zapoznania się z tą książką. Teraz już wiem, że truteń rodzi się z niezapłodnionego jaja. Każdy z nich prędzej czy później zginie. Jeśli nie uda mu się unasiennić matki w czasie lotu godowego, będzie pomagał przy ocieplaniu gniazda do końca lata, a kiedy zaczną się chłody, zostanie wypędzony na pewną śmierć. To fascynujące, choć jednocześnie smutne.

Takich zdumiewających faktów znaleźć można w książce znacznie więcej. Ile kilometrów jest w stanie pokonać pszczoła w poszukiwaniu kwitnących kwiatów? Ile nektaru potrzeba do wyprodukowania kilograma miodu? Od czego zależy jego kolor? Nie będę tego zdradzać. Sarah Hambro opisała to wszystko w bardzo przystępny i ciekawy sposób, więc najlepiej będzie, jeśli sami się przekonacie.

"Świat według pszczół" to niezwykła podróż czytelnicza, która przybliża odbiorcy życie tych niezwykłych owadów i uzmysławia, jak ważne są one dla każdego z nas. Od pszczół zależy tak naprawdę ludzka egzystencja. Powinniśmy zatem troszczyć się o nie tak, jak one troszczą się o nas. Przepięknie wydana, wciągająca opowieść o małych wielkich pszczołach miodnych. Polecam tę książkę z całego serca!

[oficjalna recenzja dla portalu Dużeka.pl]

To, co mnie osobiście urzekło...

• Do kupienia
  • Przeczytane 2021