Śmiech to zdrowie!

Inegrette Inegrette
12.08.2021
Okładka książki Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje Łukasz Jach

Seria „Zrozum” to jedna z prężniej rozwijających się serii na rynku czytelniczych. Zadebiutowała rok temu książką Jennifer Wright i teraz czytelnicy mogą na półce postawić już nie bagatela 10 tomów. Od grubych książek dotyczących genów i dziedziczenia, po te cieńsze pozycje, które opisują najciekawsze zerwania w historii. I o ile do tej pory królową humoru w tej serii pozostawała wspomniana wcześniej Jennifer Wright, autorka takich książek jak „Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” i „I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii”, to pojawił się ktoś, kto odważył się rzucić jej wyzwanie. A czy jest lepszy sposób na detronizację królowej humory niż napisanie książki o śmiechu? No nie wydaje mi się!

Łukasz Jach zabrał się za temat, który wielu może się wydać banalny. No bo, kto chciałby wiedzieć więcej o poczuciu humoru i śmiechu, oprócz paru oczywistości. Ciężko nawet znaleźć osobę, która kiedykolwiek zastanawiałaby się nad czymś takim jak definicja humoru. Ale spokojnie po przeczytaniu tej książki, będziecie mogli sypać anegdotami i ciekawostkami jak z rękawa! Zresztą popularnymi „sucharami” również, bo i tych autor nie szczędził czytelnikom.

Czy mężczyźni mają inne podejście do poczucia humoru niż kobiety? Która płeć jest zabawniejsza? Dlaczego bawią nas zupełnie inne żarty i jaki wpływ ma to nasz związek? Czy żarty to udany sposób na podryw? I w końcu, czy gdy przy jednym stole spotkają się przedstawiciele innych kultur, to będą śmieszyć ich te same dowcipy?

Łukasz Jach jest doktorem psychologii i wykładowcą akademickim, a przy jego książce z pewnością się nie znudzicie. Sposób pisania tego autora przypomina raczej bardzo ciekawy wykład niż niekiedy toporną literaturą naukową. Choć oczywiście autor nie stroni od naukowego języka, to nie powinien on sprawić nikomu trudności. Jest to raczej swobodnie i przyjemnie podana podstawowa wiedza z tego zakresu. I chociaż, autor stara się przytoczyć czytelnikom jak najwięcej faktów z wielu dziedzin, jak psychologia, kognitywistyka i antropologia, to w żadnym momencie nie można odczuć zmęczenia tą pozycją. Ba! Raczej przygotujcie sobie sporą liczbę karteczek indeksujących, ołówki lub mazaki w zależności od tego, czym zaznaczacie ulubione fragmenty w książkach. Bo jeśli podobnie jak ja, jesteście głodni ciekawostek z różnych dziedzin i właśnie na ten element liczycie, sięgając po literaturę popularnonaukową, to z pewnością wam się przydadzą. A także jakieś napoje, bo gwarantuje wam, że naprawdę wciągnięcie się w tę książkę.

Jest to książka zarówno dla tych, których półki uginają się już od literatury popularnonaukowej, bo gwarantuje wam, że pozycji o takie tematyce jeszcze w swoich zbiorach nie macie, ale także dla tych, którzy dopiero chcą zacząć swoją przygodę z tym gatunkiem. Łukasz Jach wykonał naprawdę kawał dobrej roboty i mam szczerą nadzieję, że to nie jest jego ostatnia książka w serii „Zrozum”.

Kinga Kolenda