I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii

Okładka książki I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii Jennifer Wright
Jennifer Wright Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: ZROZUM popularnonaukowa
popularnonaukowa
ZROZUM
It Ended Badly: Thirteen of the Worst Breakups in History
Wydawnictwo Poznańskie
2021-02-10
2021-02-10
Maciej Miłkowski
miłość rozstanie zbrodnia morderstwo

Interesująca tematyka, być może "plotkarski" styl miał z nią korespondować - pod koniec już nieco męczący zabieg.

Prawie każdy z nas kiedyś przeżył rozstanie i o tym jest tak książka z tym, że porusza te najgorsze rozstania w historii. Autorka wybrała te najciekawsze i najbardziej szokujące. Temat z takim potencjałem według mnie całkowicie zmarnowany i przysłonięty przez przydługie wywody i wchodzenie w felietonistyczny styl.

Okazało się, że znałam kilka opisywanych osób - Neron i Poppea czy Henryk VIII i Anna Boleyn. Cała reszta okazała się dla mnie w większości nowością, przez co może gorzej odebrałam całość. Niektóre z rozstań wydają się wręcz histeryczne - no bo kto wysyła byłemu oskalpowane włosy łonowe czy rozstaje się z żoną w noc poślubną, bo nie wiedział, jak wygląda naga kobieta?

Historie rozstań same w sobie nadają tej książce jakikolwiek charakter. Niezwykle ciekawie czytało się o miłostkach i rozstaniach z podziałem na wieki w historii, jednak zabrakło sił twórczych do ciekawszego opisu tych zdarzeń. Książka natomiast dobrze pokazuje, jak zmieniały się konwenanse na przestrzeni lat i można wysnuć wnioski, że wiele zachowań wynika właśnie z epoki.

Felietonistyczno-plotkarskie pseudohumorystyczne wstawki mnie osobiście tylko przeszkadzały. Niby miało być lekko i przyjemnie, ale ostatecznie musiałam wyłuskiwać z nadprogramowych zdań to, po co otworzyłam tę książkę - czyli po konkretną historię danego rozstania. Jeśli podejdzie się do książki w ten sposób, to można z niej bardzo dużo fajnego wyciągnąć.

Okazało się, że znałam kilka opisywanych osób - Neron i...

JAKA TA KSIĄŻKA BYŁA ŚWIETNA!!

Cięty humor Jennifer i jej felietonistyczny styl pisania baaardzo mi się spodobał, nie mogłam wręcz doczekać się czytania kolejnych rozdziałów.

Opisane historie były ogromnie ciekawe, z nutą historyzmu (co uwielbiam) i wspomnianym wcześniej humorem.

JAKA TA KSIĄŻKA BYŁA ŚWIETNA!!

Przeczytane ze średnią uwagą, bezpośrednio po lekturze - nie jestem w stanie streścić. Jak w tytule burzliwe, tragiczne związki z historii.

Spodziewałam się czegoś innego.
Nie wiem czy zawiodła forma przekazu, czy jednak tematyka nie porywa.

Spodziewałam się czegoś innego.
Nie wiem czy zawiodła forma przekazu, czy jednak tematyka nie porywa.

Początek był bardzo trudny do przebrnięcia. Starożytność była trochę momentami chaotyczna i ciężka do zrozumienia, co faktycznie się działo, dlatego zdystansowałam się do tej książki już na wstępie. O dziwo potem się miło zaskoczyłam. Nie sądziłam, że średniowieczne miłostki mogą być tak fascynujące. Poza tym, poczucie humoru autorki - niesamowite!

Całkiem nieźle się przy niej bawiłam, ale nie porwała mnie jakoś bardzo. Na odstresowanie polecam ☺️

Siłą książki jest oryginalny pomysł. Niektóre fragmenty są napisane z dużym humorem i porywają czytelnika. Inne niekoniecznie. Myślę, że skupienie się na historii (zamiast wynurzeń o rozstaniach w XXI wieku) przysłużyłoby się tej lekturze.

Dlaczego tak interesujący temat został przedstawiony w tak nużący sposób? Ogromne rozczarowanie.

To nie pierwsza moja książka od Jennifer Wright i muszę przyznać, że lubię jej narrację oraz sposób przedstawiania faktów w ciekawy i przystępny sposób :)

Jennifer Wright I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii Zobacz więcej