Wyobraź to sobie! Psychologiczna opowieść o bujaniu w obłokach

Okładka książki Wyobraź to sobie! Psychologiczna opowieść o bujaniu w obłokach Łukasz Jach
Okładka książki Wyobraź to sobie! Psychologiczna opowieść o bujaniu w obłokach
Łukasz Jach Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: ZROZUM popularnonaukowa
popularnonaukowa
ZROZUM
Wydawnictwo Poznańskie
2022-08-24
2022-08-24

Okładka książki Sens i wartość zdrowia w kontekście współczesnej mentalności Małgorzata Górnik-Durose, Łukasz Jach, Agnieszka Pasztak-Opiłka, Teresa Sikora
Sens i wartość... Małgorzata Górnik-D...

Synteza innych badań, niekiedy moje myśli odpływały, w obliczu tematyki książki nie wiem czy to jest komplement czy zarzut ;-).

Bardzo ciekawa książka, podobało mi się to jak autor wprowadza nas do świata nauki. Jednak właściwie była to książka o zdecydowanie szerszej perspektywie niż sama wyobraźnia (o której de facto było niedużo). Jednak byłam cały czas zainteresowana i całkiem nieźle bawiłam się w towarzystwie autora przyswajając te wszystkie informacje. Każdy rozdział niósł ze sobą szerszą perspektywę niż to co głosił tytuł. Moim zdaniem jest to więc książka zdecydowanie o większym zasięgu niż sama wyobraźnia

Świetna książka, uwielbiam! polecam.

Świetna książka, uwielbiam! polecam.

Mocno naukowa, w większości opisuje przeprowadzane badania.

Mocno naukowa, w większości opisuje przeprowadzane badania.

„Wyobraźnię uważa się niekiedy za potężne narzędzie, dzięki któremu nasz umysł potrafi działać w oderwaniu od ograniczeń rzeczywistości”, czyli kilka słów o wyobraźni.

Wyobraź to sobie to już osiemnasta książka z serii popularnonaukowej ZROZUM Wydawnictwa Poznańskiego. Bardzo lubię ten cykl. Jestem na bieżąco z tymi książkami i zawsze z wielką przyjemnością sięgam po kolejne tomy, które nie tylko okazują się prawdziwą skarbnicą wiedzy, ale i też zbiorem ciekawostek i nieznanych mi dotąd faktów. A to wszystko jest przedstawione zawsze w sposób zrozumiały nawet dla osób, które na co dzień nie interesują się danym tematem.

Łukasz Jach, autor książki Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje, tym razem zabiera nas w podróż do świata wyobraźni.
Zazwyczaj sądzimy, że bujna (ale bez przesady!) wyobraźnia to zaleta. Czasami jednak zastanawiamy się, co też sobie wyobrażaliśmy, gdy podejmowaliśmy taką, a nie inną decyzję. Wygląda na to, że wyobraźnia wywiera spory wpływ na nasze postępowanie, ale nierzadko płata nam figle. Jakie są więc mechanizmy jej działania?
Autor, odwołując się do odkryć psychologii, socjologii i antropologii, opisuje, jak dawniej postrzegano działanie wyobraźni i co o niej wiemy dziś. Wyjaśnia, dlaczego ludzie tak dużo fantazjują o seksie, czemu dla wielu z nas atrakcyjna jest przemoc oraz co wyobraźnia ma wspólnego z budową ludzkiego ciała. Pokazuje też, jak za jej sprawą zmieniają się schematy naszego myślenia, a opinie, które uważaliśmy za naturalne, przestają być takie oczywiste.
Na końcu każdego rozdziału znajdują się ćwiczenia, pozwalające wykorzystać zebraną wiedzę w praktyce i… rozgrzać wyobraźnię do czerwoności.

Tym razem dostajemy książkę polskiego autora — Dr. Łukasza Jacha, który pojawił się w tej serii. Od ucha do ucha wyszło również spod jego pióra. Wyobraź to sobie to opowieść o naszej wyobraźni, czy jak to zgrabnie przedstawia podtytuł — psychologiczna opowieść o bujaniu w obłokach. Zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę jest wyobraźnia? Autor w swojej książce stara się wytłumaczyć psychologiczne podłoże, więc znajdziecie tutaj wiele specjalistycznych terminów, co może przytłoczyć czytelnika, który wcześniej nie miał zbyt wielu spotkań z psychologią. Łukasz Jach wprowadza nas powoli w świat wyobrażeń i fantazji. Na potwierdzenie tego, o czym pisze, przedstawia wyniki badań.

Ciekawym aspektem są ćwiczenia, które znajdziecie na końcu każdego rozdziału. Sami możecie je wykonać i przekonać się na własnej skórze, o czym tak naprawdę pisze autor. Trochę brakowało mi w niej typowych ciekawostek, z których słynie ta seria. W tej książce sporo naukowych pojęć, które mogą niektórych trochę nudzić.

Wyobraź to sobie to książka, z której dowiecie się jak wielu ludzi snuje fantazje o morderstwach, po co nam wymyśleni przyjaciele czy też, dlaczego dla niektórych przemoc jest czymś pociągającym. Ta pozycja nie jest długa, ale posiada w sobie wiele informacji. Czyta się ją dosyć szybko, a sam temat jest bardzo ciekawie poprowadzony. Na pewno dowiecie się z niej czegoś ciekawego.

Nie potrafię obronić tej książki. Nie trafiła do mnie, wymęczyła. „Wyobraź to sobie!” Łukasza Jacha postrzegam jako luźny zbiór ciekawostek naukowych, a nie jako pozycję wyjaśniającą wyobraźnię. Autor odwołuje się do ludzkiej pamięci, wspomnień, skojarzeń i kulturowych naleciałości jako kluczowych dla pracy mózgu, skąd bierze swój początek tytułowe bujanie w obłokach. Przyjęta koncepcja zaprezentowania obranego tematu jest prawidłowa. To prawda, że wszystko zaczyna się w głowie. Problem tkwi w samym tekście. Całość książki zdominowały wzmianki o eksperymentach naukowych, które na ogół nie doczekały się szerokiego omówienia ze strony Łukasza Jacha. Skłonny jestem przyjąć twierdzenie o napisaniu przez niego załączonej pozycji w celu spopularyzowania i przybliżenia jak największej liczbie odbiorców fascynującej tematyki wyobraźni. Do tego najpewniej posłużyć miały przystępny język i wielość przykładów z życia, które uczyniłyby książkę jak najbardziej inkluzyjną. Efekt prac okazał się odwrotny od oczekiwanego. Książka jest za krótka, za mało w niej wniosków i przemyśleń samego autora, który mnoży na potęgę przykłady z nauki. To nie jest pozycja nieudana, lecz niedopracowana, niepełna. Zbyt wiele w niej przeskoków pomiędzy różnymi zagadnieniami, przez co sprawia wrażenie napisanej na szybko i gorąco. Czytanie książek popularnonaukowych wymaga sporej koncentracji oraz czasu, tak aby jak najwięcej treści z nich wyciągnąć. Powyższego nie mogę napisać o „Wyobraź to sobie!”. Odniosłem wrażenie przyspieszającego tempa, które zabija wyobraźnię i nie pozwala na bujanie w obłokach.

Wyobraźnia. Wszyscy w większym lub mniejszym stopniu jesteśmy marzycielami. Wyobrażamy sobie wiele sytuacji, ale i snujemy przeróżne przypuszczenia. Niektórzy są tak zaabsorbowani wyobraźnią, że nie odróżniają świata realnego od tego w swojej głowie..

QR: Uważacie wyobraźnię za coś dobrego czy może nie lubicie kiedy ktoś ciągle buja w obłokach?

Z własnego doświadczenia wyobraźnia zawsze mi towarzyszy i wręcz lubię zatracić się we własnych rozmyślaniach. Jednak nie tracę przy tym głowy i realizm pozostaje na swoim miejscu.
Jednak jak to właściwie jest z tą wyobraźnią? Kiedy przekracza granice zdrowego rozsądku? Kiedy mąż Cię denerwuje i snujesz plany nad jego 'usunięciem' to można uznać Cię już za mordercę? 😄
Czy dziecięca wyobraźnia może przerażać?

Autor książki Łukasz Jach postanowił zagłębić się w ten refleksyjny temat i przebyć drogę w psychologicznym podejściu do wszelkich rozmyślań i fantazjach. Poruszyć tematy społeczne i osobiste, ale i zrozumieć dlaczego tak często zatracamy się i wyobrażamy sobie zbyt wiele.

Książka dla marzycieli, ale i nie tylko. Dla chcących przejść przez psychologię i schematy o ludzkim rozmyślaniu. Zakończenia wszystkich rozdziałów kończą się w ciekawy sposób, ponieważ czytelnik dostaje kilka ćwiczeń, aby jeszcze bardziej poruszyć swoją wyobraźnią.

Z własnego doświadczenia...

Wyobraźnia = wolność

Zawsze wiedziałam, że mam bujną wyobraźnię. Niestety, nie zawsze okazywało się to zaletą. Nigdy jednak nie zastanawiałam się nad jej istotą, zwłaszcza z psychologicznego punktu widzenia. „Wyobraź to sobie!” Łukasza Jacha od Wydawnictwa Poznańskiego to fascynująca podróż po zakamarkach ludzkich fantazji. Mam nadzieję, że wyruszycie ze mną w tę czytelniczą podróż, pobujamy w obłokach i… damy się ponieść…

Wyobraźnia okiem psychologów
Seria ZROZUM od Wydawnictwa Poznańskiego zajmuje w mojej biblioteczce specjalne miejsce. Każdy tom jest inny, ale równie ciekawy. Zagłębiam się w lekturę i zawsze odkrywam coś niesamowitego. Gdy zobaczyłam, że kolejna publikacja skupiać się będzie na wyobraźni, nie mogłam przejść obok niej obojętnie. W książce mamy opisane ciekawe obserwacje i eksperymenty psychologiczne, bo właśnie z punktu widzenia psychologii przyglądamy się ludzkiej wyobraźni. Już na początku wiemy, że są co najmniej dwie kontrowersyjne teorie na temat tego, jak powstają nasze wyobrażenia. Zupełnie inaczej wyobrażamy sobie pojęcia abstrakcyjne, a inaczej coś, co istnieje w sposób fizyczny. Ciekawe? A to dopiero początek naszej przygody…

„Bajkowy, ekscentryczny mędrzec słowem i czynem pokazywał, że w wyobraźni drzemią pokłady energii zdolnej dokonywać wielkich zmian dla dobra ludzkości i świata”.

Wiedza i ćwiczenia
Czytając o wyobraźni, będziemy musieli się też nieco bardziej wysilić, ponieważ oprócz solidnej porcji wiedzy, mamy również do swojej dyspozycji ciekawe ćwiczenia. Możemy na początku odczuwać pewien opór, ale warto spróbować je wykonać. Z tej książki naprawdę można się wiele dowiedzieć – na przykład, o czym najbardziej fantazjują kobiety, a oczym mężczyźni… Badań dotyczących wyobraźni jest mnóstwo, a niektóre okazują się bardzo szczegółowe, więc tym bardziej warto się z nimi zapoznać. Tylko… wyobraź to sobie!!!

„Wedle koncepcji opartych na przetwarzaniu predykcyjnym wyobraźnia jest narzędziem budowania scenariuszy przyszłości (…)”.

Wyobraźnia = wolność

Wyobraź to sobie!
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak często bujamy w obłokach? Dlaczego często nie jesteśmy w stanie się skupić, a uciekamy myślami hen gdzieś tam daleko? Zawsze fascynowała mnie wyobraźnia, w końcu już Anne z Zielonych Szczytów powiedziała nam, że bujna wyobraźnia to tylko zaleta i trzeba być otwartym na świat. A przecież wyobraźnia to takie potężne narzędzie! Możemy wizualizować sobie sukces (lub pasmo porażek) czy dzięki fantazji poprawiać relacje z partnerem. Nie spodziewałam się, że każdy inaczej buja w obłokach. Dr Łukasz Jach pokazuje nam, co przychodzi jako pierwsze do naszej głowy: słowo, myśl, a może dźwięk, kształt? Początkowe rozdziały poruszają wiele psychologicznych podstaw, których język może się momentami wydawać za skomplikowany. Autor starał się zapewne zbudować fundament wiedzy w głowie czytelnika, lecz może to przytłoczyć osobę zupełnie niezwiązaną z psychologią. Konstrukcja książki przypomina tę z publikacji naukowych, skupiająca się na wynikach badań naukowych, a dopiero później następuje przekazanie ciekawostki. Jest to forma, która idealne sprawi się dla osób lubiących doczytywać książki popularno-naukowe i dawkować sobie wiedzę. Brakowało mi trochę ciekawostek, przykuwających uwagę i zaskakujących czytelnika. W końcu nie ma co się oszukiwać, czytelnik też stara sobie wyobrazić to, co będzie na niego czekało w książce. A ja lubię same soczyste ciekawostki!
Czego się dowiesz?
Wyobraź to sobie to pigułka wiedzy o wyobrażeniach, fantazjach i obrazach, które spontanicznie pojawiają się w głowie. Bo jeśli poproszę Was o wyobrażenie sobie jabłka, to czy wszyscy zobaczycie przed oczami czerwony czy zielony owoc? Wyobraźnia lubi płatać nam figle. Nie sądziłam, że każdy z nas inaczej zapamięta wypadek samochodowy, bo pamięć będzie silnie konkurować z obrazami z wyobraźni. Dr Łukasz Jach w sposób konsekwentny odkrywa przed nami kolejne warstwy tajemniczości, krok po kroku wprowadzając nas w świat fantazji. Jak wielu ludzi snuje fantazje o morderstwie? A jak to wygląda z naszą seksualnością? Czy fantazjowanie o naszym partnerze jest w stanie poprawić nasze relacje? O czym fantazjujemy? Czego pragniemy? Czy zdradzanie wpływa na jakość nasienia? A jaką pozę przybieramy, gdy szukamy partnera? Czy jesteśmy innymi ludźmi? Dr Łukasz Jach merytorycznie przedstawia wyniki badań, które mają wytłumaczyć coś, co wydaje nam się oczywiste, naturalne. Tylko nagle się okazuje, że każdy z nas inaczej wyobraża sobie rzeczy, a bujanie w obłokach może mieć różne rejony. I co tu można powiedzieć: ogranicza nas tylko wyobraźnia!
Czas na ćwiczenia!
Wyobraź to sobie wyróżniają ćwiczenia, które przygotował autor, aby rozbudzić wyobraźnie czytelnika, a w niektórych przypadkach rozruszać szare komórki. To naprawdę niesamowita sprawa, bo nie spotkacie takiej formy w żadnej książce. Lubię to, jak lektura skłania do refleksji. Nagle zaczynamy się zastanawiać nad kwestiami, których złożoności nie widzieliśmy wcześniej, albo które zaczynają nabierać dla nas nowego znaczenia. Dzięki Wyobraź to sobie rozpoczniesz przygodę o krainie wyobraźni od pożądania, strachu i morderczych inspiracji. Nagle się okazuje, że wyobraźnia może pełnić terapeutyczną funkcję, a psychologiczne pułapki naszego umysłu stają się niezwykle fascynujące.

Wyobraź to sobie to kolejna popularno-naukowa propozycja od Wydawnictwa Poznańskiego z serii ZROZUM. Są to książki, które mają otwierać nam oczy na świat i w sposób lekki, acz merytoryczny, przybliżać nam konkretne kwestie. Dr Łukasz Jach w swojej książce przedstawił nam psychologiczną opowieść o bujaniu w obłokach. Jakie ciekawostki przygotowała dla nas wyobraźnia?...

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, co to znaczy pojęcie ‘wyobraźnia’? Wydaje się, że to temat bez granic, prawda? A jednak naukowcy poświęcają wiele czasu nad badaniem jej przeróżnych aspektów. Łukasz Jach w swojej nowej książce „Wyobraź to sobie! Psychologiczna opowieść o bujaniu w obłokach”, która ukazała się pod szyldem serii Zrozum Wydawnictwa Poznańskiego, próbuje nam nakreślić wielkość tego zagadnienia. I robi to w sposób dosyć skondensowany, bo tytuł ten liczy niewiele ponad 200 stron. Książka naszpikowana jest informacjami, więc na pewno jest to tytuł, który trzeba czytać w pełnym skupieniu. Jednak autor często zarzuci jakimś żartem albo nawiązaniem do popkultury, przez co całość czyta się całkiem fajnie.

Książka składa się z ośmiu rozdziałów podzielonych na trzy, cztery podrozdziały, każdy rozdział skupia się na innym zagadnieniu. Mamy więc o tym jak nasi przodkowie korzystali z wyobraźni, jak w ogóle nasze uwarunkowania genetyczne i odruchy wypracowane na przestrzeni lat na nią wpływają i co w ogóle na co dzień z nią robimy. Znacie to uczucie rozczarowania rzeczywistością, małymi sprawami, jak np. zacinająca się w słuchawkach muzyka? To też wyobraźnia – nasze wyobrażenie słuchania muzyki było inne. A rozmawiacie sami ze sobą? No jasne! To też wyobraźnia! O tym też jest tu trochę, jak i jeszcze między innymi o funkcjonowaniu wyobraźni u dzieci, wpływie na nasze fantazje erotyczne czy wykorzystywaniu jej w marketingu i polityce.

Zagadnień jest tu naprawdę sporo, a każdy rozdział dodatkowo zakończony jest kilkoma ćwiczeniami, które również są bardzo różnorodne – autor podsuwa nam kilka ciekawych stron internetowych, każe iść na spacer, pomedytować, albo stworzyć historie alternatywne 😉 Książka krótka, ale bogata! Oceniam 7/10, więcej napisałam tu: https://www.kryminalnatalerzu.pl/2022/08/wyobraz-to-sobie-ukasz-jach.html

• Popularnonaukowa
  • Książki
  • ZROZUM
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Wyobraź to sobie! Psychologiczna opowieść o bujaniu w obłokach