Ajurweda. Podręcznik dbania o siebie

Czarna Owca
2021-06-30
2021-06-30
Monika Grzelak

Przyjemna i szybka lektura o tym, jak powinniśmy odczytywać swoje ciało i emocje. Nie trzeba być możni w temacie ajurwedy, bo użyty język jest zrozumiały dla każdego. Trochę interesowałam się tematem, a po tej lekturze chce go zgłębiać jeszcze bardziej.

Bardzo ciężko jest ocenić tą książkę. Zdarzają się naprawde fajne porady, ale wytłumaczenie alergii mnie dobiło. Z tego typu książek trzeba umieć wyciągnąć coś dla siebie i odrzucić brednie, które przeczą medycynie.

Co to jest Ajurweda? Brzmi bardzo egzotycznie?

Pochodzi z połączenia dwóch słów Ajur - życie i Weda - wiedza. Jest to więc nic innego jak wiedza o życiu. Nauka i wskazówki jak znaleźć balans i równowagę w codziennym życiu.

Książka od samego początku serwuje nam pokaźną dawkę wiedzy. Możemy się dopasować do odpowiedniego żywiołu - bhuty, właściwości- guny i konstytucji -doszy. Po znalezieniu swojego typu przystępujemy do działania. Dla każdego typu osobowości mamy dobrane rytuały, które pozwolą nam na odzyskanie energii, poczucia bezpieczeństwa czy zadowolenia z życia. Są podzielone na dzienne, wieczorne a nawet związane z porami roku. Wszystko po to by żyć w harmonii ze swoją osobowością.

Poradnik zawiera wiele opisów masaży, nacierania ciała, olejowania czy ćwiczeń z wyjaśnieniem na co wpływa każdy poszczególny składnik. Uczymy parzyć się napary na ból, na dobry sen, na trawienie i wiele innych.

Jeżeli ktoś lubuje się w rytuałach i jest sumienny to ta książka jest idealna dla niego. Mnie osobiście udało się zrobić kilka ćwiczeń i na tym mój zapał umarł. Znalezienie dodatkowych 5 minut rano dla mnie graniczy z cudem a dwudziestominutowy rytuał na dobry poranek jest poza moim zasięgiem :D Zwłaszcza, że ja jestem mistrzem prokrastynacji a nawet jak już czegoś nie zdążę zrobić to i tak coś wymyślę.

Co to jest Ajurweda? Brzmi bardzo egzotycznie?

Jogę ćwiczę od prawie 5 lat. Znałam podstawowe zasady ajurwedy, ale to pierwsza książka, którą przeczytałam w tym temacie i niestety się zawiodłam. Sposób podania informacji nie jest zbyt ciekawy. Miałam wrażenie, że autorka wzięła różne wpsiy z blogów, fragmenty innych publikacji o ajurwedzie i wkleiła je do swojej książki. Liczyłam na coś więcej. Być może wynika to z tego, że znałam już temat. A może dlatego, że w tytule książki mamy słowo „podręcznik” i tak, to właśnie jest napisane jak podręcznik. Mam nadzieję, że inne książki w tym temacie będą lepsze.

Książkę czyta się przyjemnie. Ja lubię dawkować sobie wiedzę co rozdział przed snem. Książka o Ajurwedzie dla osób początkujących w tym temacie. Książka składa się z czterech części, poruszających temat rytuałów i objaśniających ich stosowanie.

Fajny poradnik dla początkujących. Duży nacisk na rutynę. Ilość rytuałów do wykonania może przestraszyć i jest niemożliwa w dzisiejszym świecie, ale chodzi o wybranie chociaż kilku i dostosowanie ich do siebie i swojego trybu życia. Książka ma sporo przepisów, do których można wrócić w razie potrzeby.

Ajurweda jest mi bliska i sporo o niej czytam, więc trochę ostrożnie podchodzę do każdej nowej książki w tym temacie. Ta jest dobra, ale nie więcej. Dla mnie trochę nierówna. Momentami bardzo praktyczna, konkretna, a chwilami trochę bez sensu, z radami niby konkretnymi, ale zbyt wąskimi. Zdecydowanie nadaje się ta książka dla osób początkujących, dopiero poznających świat Ajurwedy. Ci, którzy są zaangażowani w temat mogą sobie ustrukturyzować wcześniejszą wiedzę, ale generalnie można ją uznać za uproszczoną. I jest jedna poważna wada. Tabela z produktami sezonowymi jest błędna i niezgodna z zaleceniami ajurwedyjskimi. Nie wiem na jakiej podstawie została utworzona, ale jak zobaczyłam co w tej tabeli się znajduje, to zrobiło mi się gorąco. Konkretnie, krótko i na temat opisane są rytuały, codzienne i sezonowe, założenia ogólne. Całkiem fajne zalecenia na konkretne dolegliwości, pokrótce przedstawione są podstawowe zioła. Dla chcących poznać Ajurwedę i znaleźć sposoby na swój dobrostan ten podręcznik będzie ok. Z pominięciem tabeli produktów sezonowych! I wydaje mi się, że dla określenia swojej konstrukcji też troszkę za mało, można się pomylić. Generalnie warto zajrzeć do tej pozycji.

Dla osoby nieświadomej czym ajurweda jest to będzie dobra i być może ciekawa lektura, natomiast osobie, która jest w temacie średnia książka. Można przeczytać, bo przyjemnie się czyta.

Z każdym rokiem tempo naszego życia przyspiesza, a my, usiłując sprostać stawianym nam wymaganiom robimy wszystko, by nadążyć. Często odbywa się to kosztem kontaktów z bliskimi, snu, wartościowego posiłku czy odpoczynku. Niestety w konsekwencji nasz organizm w pewnej chwili odmawia nam posłuszeństwa. Stajemy się coraz mniej podatni na stres, grozi nam wypalenie zawodowe, dopadają nas różne choroby, a my tracimy radość życia. Czy można ten proces zatrzymać?
Sarah Kucera, autorka poradnika pt. „Podręcznik dbania o siebie. Holistyczne rytuały uzdrawiające” dowodzi, że można żyć inaczej, że można wyjść z zaklętego kręgu gonitwy i zająć się sobą. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka pokazuje, w jaki sposób odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie tylko nad zdrowiem. Czerpiąc z medycyny ajurwedyjskiej mamy szanse zintegrować wszystkie czynniki, które wpływają na nasz dobrostan i odzyskać równowagę po to, by móc w pełni cieszyć się życiem. Książka adresowana jest zarówno do tych osób, które borykają się z problemami zdrowotnymi, jak i do tych, które cieszą się dobrym zdrowiem, ale czują się coraz bardziej zniechęceni. To lektura, która namawiając nas do działania profilaktycznego, może uchronić nas przed wieloma chorobami – zarówno ciała, jak i umysłu. To wreszcie propozycja adresowana do lekarzy i terapeutów, bowiem warto poszerzyć swoje horyzonty, zyskując nową – holistyczną - perspektywę spojrzenia na zdrowie.
Książka składa się z czterech części, poruszających temat rytuałów i objaśniających ich stosowanie. Część pierwsza stanowi wprowadzenie w temat – znajdziemy tu wyjaśnienie, czym jest ajurweda i jaka z niej płynie nauka. Przekonamy się też, jak ważny jest kontakt z przyrodą, a także dowiemy, w jaki sposób można docenić, a wręcz zacieśnić ten związek (na przykład jedząc odpowiednie produkty). Tak, jak my obecnie zanurzeni jesteśmy w technice, tak nasi przodkowie żyli wtopieni w przyrodę, ucząc się jej i korzystając z jej dobrodziejstw, my zaś możemy korzystać z tej wiedzy. Co więcej, ucząc się zasad ajurwedy, zaczniemy równocześnie baczniej obserwować swoje ciało ucząc się go i jego reakcji, wysyłanych przez niego sygnałów. Zrozumiemy koncepcję żywiołów, dowiemy się ponadto, czym są konstytucje, czyli dosze, a także zastanowimy się, czy na pewno jesteśmy na dobrej drodze, jeśli chodzi o nasze życie i … czy nie nadszedł czas na zmiany, również w sferze zawodowej czy prywatnej. Ustalimy swój stan wyjściowy, by zapobiec pogorszeniu się stanu pierwotnej nierównowagi. Poznamy ponadto zegar ajurwedyjski, który przyporządkowuje doszę do danej pory dnia, przekonamy się też, w jaki sposób nasze wewnętrzne cykle związane są ze słońcem.
Część druga zawiera rytuały adresowane do każdego. Dowiemy się, jaką rolę w dobrostanie odgrywają rytuały, a także poznamy praktyki na rzecz świadomego rozpoczynania dnia i sprawnego przechodzenia pomiędzy jego etapami. Praktykowanie rutyny, obejmującej m.in. wstawanie przed słońcem, medytację, oczyszczanie języka, pozwoli nam cieszyć się dobrym zdrowiem. Część trzecia zawiera informację na temat tego, co stanowi podstawę udanych rytuałów. Dowiemy się tu sporo na temat naszego budżetu energetycznego, zastanowimy się też, jakie czynności dnia codziennego odbierają nam energię i czy możemy je usunąć. Staniemy się też bardziej świadomi potencjalnych przeszkód i przestaną one wyprowadzać nas z równowagi oraz nauczymy się zachować konsekwencję.
Ostatnia część poświęcona jest rytuałom zależnym od samopoczucia – poznamy tu ajurwedyjskie spojrzenie na chorobę, a także dowiemy się, jakie są najpoważniejsze zagrożenia dla zdrowia. Przeczytamy ponadto o rytuałach leczniczych, czyli o praktykach służących równowadze, kiedy nie czujemy się dobrze – autorka przedstawia tu listę dolegliwości, najczęściej występujących problemów, spowodowanych nieregularnymi planami dnia bądź niezgodnością z rytmem natury. Dla każdej dolegliwości znajdziemy wyjaśnienie ajurwedyjskie mówiące o doszach, żywiołach i gunach.
Wszystko to nie tylko przybliża nam zagadnienia leżące w kręgu medycyny ajurwedyjskiej, ale przede wszystkim pozwala realnie odmienić swojego życie i stan zdrowia. Dzięki prostym rytuałom, nie wymagającym zwykle kosztownych preparatów czy zabiegów, nie tylko będziemy mogli przeprowadzić rytuały, ale też zabiegi powiązane z porą dnia uporządkują nasze życie i pozwolą wprowadzić pewną rutynę. A tak, jak się przekonamy, może nam realnie pomóc w codziennym życiu.

Autorka od wielu lat promuje zdrowe podejście do życia. Zaleca zaniechanie sztucznej suplementacji na rzecz ziół oraz holistycznych rytuałów uzdrawiających.
Mówi jak ważny jest ruch w procesie dotleniania komórek ciała. Oprócz specjalizacji z ajuwerdy zajmuje się także praktyką jogi, którą zaraża coraz więcej osób.

A co właściwie oznacza to obcobrzmiące słowo ajuwerda?
To połączenie słów ajur - oznaczające życie oraz weda - czyli wiedza, nauka. Jest to holistyczne podejście do dążenia do równowagi w organizmie. Bazuje głównie na naturalnych sposobach i składnikach odżywczych, które pozytywnie wpływają na ciało i ducha.

Książka pomaga odzyskać spokój, zadbać o wyższy poziom energii w ciągu dnia oraz zawiera wiele wskazówek jak lepiej spać i poradzić sobie z bezsennością. Oprócz tego zostają wyjaśnione trzy dominujące dosze człowieka, które potrzebują innego traktowania. Są to: vata - lekkość, ruchliwość, kreatywność, spontaniczność; pitta - lekkość, ostrość, emocjonalność, pewność siebie; kapha - ociężałość, stateczność, empatia.

Ciekawa lektura, która faktycznie może pomóc w dążeniu do harmonii. Podobało mi się zawarcie kilku interesujących przepisów na zdrowe dania oraz skomponowanie słownika ziół z wyjaśnieniem ich działania.

A co właściwie oznacza to obcobrzmiące słowo ajuwerda?
To...

• Poradniki