Bądź jak woda, przyjacielu. Nauki Bruce'a Lee

Rebis
2021-08-10
2021-08-10
Anna Zdziemborska, Joanna Grabiak
Bruce Lee filozofia sztuki walki kung-fu

Kupiłam tę książkę w cięższym okresie mojego życia, na początku dziwnie mi się czytało lecz potem zaczęłam robić z niej notatki. Autorka w świetny sposób przekazuje myśli swojego ojca, język i styl bardzo dobry. Czuję zmianę w swoim myśleniu, tylko muszę to przekuć w praktykę, dała mi ukojenie i za to Shannon Lee jestem wdzięczna. Z całego serca polecam tym którzy chcą zmienić myślenie, filozofia mistrza Bruca Lee jest jedną z najlepszych z jakimi miałam styczność. Jeszcze do niej wrócę <3

Autorka, córka Bruce Lee opowiada historię jego życia równocześnie inspirująco przekazując filozofię ojca, który zmarł jak miała 4 lata. Bruce’a Lee kojarzy się zwykle z jego niezapomnianą rolą w ‘Wejściu Smoka’ i sztuką walki. Był on niezwykłym człowiekiem. Bruce był nie tylko znawcą chińskich sztuk walki, ale również aktorem i filozofem. Wrócę do tej książki na pewno.

Polecam z całego serca.

"Bądź jak woda przyjacielu. Nauki Bruce'a Lee" autorstwa Shannon Lee to książka inspirująca czytelników do podążania za naturą wody. Każdy z nas ma w sobie siłę i potencjał, które tylko czekają na ich realizację. Autorka przedstawiając filozofię swojego ojca zachęca nas do samorozwoju. Książka stanowi inspirację, dzięki której możemy dążyć do harmonii i poczucia szczęścia....

Faktycznie poradnik i publikacja, która ma zmotywować do działania. Kluczem ma być działanie (work hard!) gdyż to droga do pewności siebie. Ludzie czynu trzeba przyznać, że są pewni siebie. Przy okazji pokazanie i przedstawienie filozofii życia jak i nauk Bruce'a Lee.

Całkiem miło się czyta, przypomina o wielu ważnych sprawach, ale moim zdaniem są ciekawsze pozycje tego typu, ta w pewnym momencie zaczyna lekko nudzić.

Nie przemówiła do mnie ta książka. To posypanie brokatem przemyśleń Bruce’a Lee i zrobienie na tym pieniędzy.

Na książkę "wpadłem" przypadkiem w Empiku - uwagę przykuła metafora zwarta w tytule. Później zobaczyłem, że są to nauki Bruce'a Lee, który jest pewną ikoną/symbolem mojego pokolenia. Pomyślałem, że chętnie poznam zasady kogoś, kto zawładnął wyobraźnią tylu ludzi na świecie.

Czytając zacząłem coraz szerzej otwierać oczy - jestem obecnie po lekturach Victora Frankla i Edith Eger, którzy po druzgocących przeżyciach nauczają tego, co przecież pisali i mówili stoicy - masz wybór i to Ty decydujesz, co czujesz i jak żyjesz. Okazało się, że filozofia Bruce'a opiera się na tym samym fundamencie...

Wiele zabieram z tej książki, bo ma świetne analogie (nie tylko do sztuk walki),odmieniła mi obraz ikony Bruce'a Lee (albo go wyostrzyła) i co więcej jest pełna pokory, dystansu i przemyśleń Shannon Lee - córki Bruce'a, która doskonale wykorzystała spuściznę po ojcu.

Bądźmy jak woda i bądźmy sobie i innym przyjaciółmi.

Teraz odrobinę lepiej rozumiem jaki wpływ miał Krishnamurti na Bruca Lee oraz czemu tak ważnym jest nazywanie naszego bohatera filozofem.

Zbyt mało nauk Bruca Lee. A zbyt wiele przemyśleń córki.

Zbyt mało nauk Bruca Lee. A zbyt wiele przemyśleń córki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Każdy z nas pozostaje nieustannie w procesie stawania się, nic nie jest niezmienne. Jeżeli wyzbędziesz się sztywności, będziesz elastyczny i będziesz mógł zmieniać się wraz ze wszystkim dookoła, co podlega nieustannej zmianie. Otwórz się i płyń, przyjacielu. Płyń w całkowitej otwartości żywotnej chwili. Jeśli nic w tobie nie pozostanie sztywne, rzeczy na zewnątrz pojawią się same. Poruszając się, bądź jak woda."

Woda pozostaje w nieustannym ruchu, w wiecznym procesie transformacji.
Kiedy przestajemy się opierać życiu, możemy bezpiecznie płynąć naprzód.

To jedno z przesłań filozofii Bruce'a Lee, którą przybliża w książce jego córka.
Konsekwencja, z jaką Lee pracował nad osiągnięciem biegłości w życiu i w sztukach walki, wydaje się być wręcz nieprawdopodobna. Był to człowiek bez reszty pochłonięty pragnieniem samopoznania i samodoskonalenia, stąd jego systematyczne dążenie do pełnego zintegrowania życia, sztuki i sportu.
Lektura książki nie tylko przybliża wątki biograficzne i filozofię tego ikonicznego wojownika, ale jest też bardzo dużą inspiracją do samorozwoju.
Dużą wartość książki stanowią też rozważania córki Bruce'a - Shannon Lee o własnych zmaganiach i podnoszeniu się z kryzysu.

• Rozwój osobisty
  • Do kupienia