Hobbit

2009-01-01
2009-01-01
978-83-241-3511-0
Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Jest to naprawdę bardzo dobra książka. Chociaż nie w "moim" gatunku to bardzo się cieszę, że ją poznałam. A audiobook jest tak przyjemny, że prawie połowę książki przesłuchałam w jeden dzień.

Końcówka trochę słaba dla mnie, w sensie chciałem większy opis bitwy czy coś :D

Końcówka trochę słaba dla mnie, w sensie chciałem większy opis bitwy czy coś :D

Myślę, że tej książki nie warto oceniać, nie uwzględniając wojennych, traumatycznych doświadczeń Tolkiena. Pod płaszczykiem opowieści fantastycznej dla młodszych odbiorców, kryje się dużo, dużo więcej. Bilbo jako szeregowa, z początku, mało znacząca jednostka, miotana, trącana to w jedną, to w drugą stronę przez ogromne siły, na które ma bardzo mały wpływ, której jedyną otuchą podczas ciężkiej podróży i walki jest jego odwaga i kompania. Postępujące zmęczenie, tęsknota za domem pod pagórkiem. Smakując trudów, widząc zniszczenie i uczestnicząc w wielu bataliach, Bilbo tęskni za prostym, spokojnym życiem. Można to łatwo odnieść do realiów żołnierza, biorącego udział w rzeczywistych wojnach. Książka zawiera mnóstwo takich nawiązań, umiejętnie ukrytych pod warstwą fantastyczną, ale mój komentarz byłby zbyt długi, aby wszystko tutaj wypisać. Co do samego stylu pisania, Tolkiena można nie lubić przez bardzo szczegółowe opisy, oraz małą ilość dialogów, ja osobiście uwielbiam takie opisy, gdy zanurzę się w nie, bardzo łatwo wykreować sobie obrazy w wyobraźni. Można narzekać też na dużą dokładność geograficzną w opisach, uważam jednak, że takowe opisy w połączeniu z mapą dołączoną do książki, są świetne. Dają nam pogląd, jak przemieszczają się bohaterowie, gdzie czai się niebezpieczeństwo, jaka droga nadaje się do podróży itp. Ot, taki dodatkowy smaczek. Generalnie pozycja obowiązkowa dla fana Fantastyki i nie tylko, nie dajcie się zwieść lekko infantylnemu "klimatowi" książki!

Ah, zapomniałbym wspomnieć o przepięknym tłumaczeniu Pani Skibniewskiej, które jest niesamowite.

książka jest dobrze napisana ale dla mnie była tak średnio ciekawa, według mnie ta powieść jest zbyt "typowa" w tym sensie, że dużo książek jest o tym, że ktoś jest totalnie przypadkową osobą i nagle ktoś do niego przychodzi i mówi mu, że ma jakąś wielką przyszłość przed sobą i ta przypadkowa osoba wyrusza wtedy w podróż życia przez co zmienia się w zupełnie inną osobę.

Przez całą powieść obserwujemy ewolucję głównego bohatera, Bilba Bagginsa, od spokojnego hobbita, który nie ma zamiaru opuszczać swojego wygodnego domu, po odważnego poszukiwacza przygód gotowego stawić czoła wszelkim trudnościom i niebezpieczeństwom. Jego transformacja jest inspirująca i stanowi jedno z najbardziej pamiętnych elementów tej historii.

Długo oczekiwany na półce klasyk, który warto było poznać. Lektura była interesująca i przyjemnie się ją czytało, więc zachęcam młodzież i dorosłych do przeczytania jej. Zapewniam, że pozwoli ona Wam oderwać się od rzeczywistości oraz podczas czytania miło spędzić czas.
Piękny wstęp przed rozpoczęciem trylogii.

Piękny wstęp przed rozpoczęciem trylogii.

Przeczytałam pierwszy raz w wieku 26 lat - jako dziecko byłam zbyt rozkojarzona żeby skończyć jakąkolwiek książkę, więc nie było mowy o przeczytaniu lektury.

Szczerze mówiąc nie spodziewałam się lektury skierowanej do dzieci. Dlatego byłam nieco zaskoczona i z trudem dotarłam do końca. Ale cieszę się, że mi się udało. Przeczuwam, że następną osobą, która sięgnie po tę książkę na mojej półce będzie ewentualnie mój przyszły potomek.

W Tolkienie uwielbiam głównie to, że można wejść na wiki i dowiedzieć się więcej o każdej postaci, która została nazwana :D

Jedna z lepszych przygód na jakie natrafiłem.

Jedna z lepszych przygód na jakie natrafiłem.

Klasyk i ponadczasowa przygoda. Wstyd nie znać

Klasyk i ponadczasowa przygoda. Wstyd nie znać