Okładka książki Jak mniej się męczyć w zwyczajnym świecie. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych. Christel Petitcollin
Christel Petitcollin Wydawnictwo: Feeria Seria: Jak łatwiej żyć poradniki
poradniki
Jak łatwiej żyć
Feeria
2022-02-12
2022-02-12

Bełkot przepleciony kilkoma przebłyskami trafnych spostrzeżeń na temat osób nadwydajnych.

Talk less, smile more, got it ☠️

Jak ja nienawidzę tej książki. Autorka miesza się w zeznaniach, jej ciągła rada to "po prostu rób tak, jak normalni ludzie" po czym na końcu rzuca "a tak wgl to po prostu bądź sobą" 🤡

*insert random wtf gif here *

Talk less, smile more, got it ☠️

*insert random wtf gif here *

Każda kolejna książka z tej serii robi na mnie coraz gorsze wrażenie i jest w zasadzie tylko wariacją na temat tego, co zostało powiedziane w "Jak mniej myśleć".

Dobra lektura dla nadwydajnych.

Przyczepić się jednak trzeba do tłumaczenia - chwilami zdania są totalnie powykręcane i bez logicznego sensu, dopiero weryfikacja pozwala dotrzeć do ich pierwotnej treści.

Dobra lektura dla nadwydajnych.

Fragment z książki:

,,Są rzeczy, które nas różnią, takie, które nas łączą, wreszcie takie, które sprawiają, że jesteśmy sobą: doskonali w naszych niedoskonałościach; nieporównywalni z nikim innym — bo jedyni w swoim rodzaju".

Bądź po prostu sobą, to najważniejsze! Toż to zdanie powtarzane przez naszych rodziców i wciąż aktualne!

Szczerze pisząc, to bardzo dobra książka. Jest takie powiedzenie: wszystko zawdzięczam książkom. Dzięki takiej jak ta mogę odkrywać tajniki swojej osobowości, których nie rozumiem, bo to, jak postrzegają nas inni, jest zagadką.
Właśnie dowiedziałem się, że jestem nadwydajny. Normalnie myślący robią wszystko, co mieści się w normie, natomiast my robimy wszystko ponad normę! Gorliwi, nieprzeciętnie inteligentni, na których patrzą jak na kosmitów.

Żałuje, że nie ma takiego przedmiotu w szkole, gdzie byłby temat psychologii, typów osobowości. Jestem pewien, że byłaby tolerancja wśród dzieci. Jedni nie szkodziliby drugim...

Wracając do książki, wiem, co robiłem nie tak? Co jest dla mnie jasne, dla innych być nie musi. Jednak jestem zdania, że nadwydajność dominuje, bez wyjątków świat byłby nudny, wszyscy tacy sami...

Finalnie dodam, że normalnie myślący też powinni przeczytać. Zrozumieliby, że nikt nic nie robi na pokaz, nie chce też podkreślać, że jest lepszy od pozostałych. To po prostu spolegliwość i w mojej ocenie idealizm, jaki jest dziś wyśmiewany, nierozumiany. Najprościej! Naśmiewać się z kogoś, kogo nie rozumiesz, bo jesteś za cienki w te klocki.

Fragment z książki:

Szczerze pisząc, to bardzo dobra książka....

Każdy z nas może stać się ofiarą zmęczenia głowy, a w szczególności osoby nadwydajne mentalnie – takie jak ty. Może już dostrzegłeś, że w twoim otoczeniu jest osoba, która próbuje ci zaszkodzić? Czasem trudno jest rozróżnić pozorną życzliwość od manipulacji. Na szczęście książka Jak nie dać się zamęczyć pomoże ci rozpoznać toksyczne osoby wokół ciebie i wyswobodzić się spod ich kontroli.
Manipulacja innymi jest zarówno przerażająca, jak i fascynująca. Może przybrać różne formy: od szantażu emocjonalnego w rodzinie czy w pracy, po dominację jednej osoby w związku i zbytnia uległość wobec silnego wpływu przyjaciela.
Na każdym etapie naszego życia spotkamy osoby, które będą chciały nas wykorzystać, żeby osiągnąć własne cele. Ich techniki – jednocześnie proste i wyrafinowane – są niezwykle skuteczne, dlatego wielu ludzi żyje w toksycznych relacjach, nawet o tym nie wiedząc. Czujesz się niespokojny, zestresowany i zdezorientowany? Możliwe, że gdzieś obok ciebie jest manipulator, który jak wampir wysysa z ciebie pozytywną energię.
Książka Jak nie dać sobą manipulować powstała na podstawie historii ofiar manipulacji, a jej zadaniem jest ochrona i zabezpieczenie twojej niezależności psychicznej. Naucz się rozpoznawać manipulatorów, rozszyfrowywać umysły psychopatyczne i opracowywać strategie, które pomogą ci poradzić sobie w konfrontacjach z nieżyczliwymi ludźmi. Pamiętaj, że twoje zdrowie i komfort psychiczny muszą być na pierwszym miejscu!
Książka jak najbardziej potrzebna społeczeństwu ponieważ jesteśmy na każdym kroku manipulowani czy to przez media, pracę czy innych ludzi. Ale niestety ta książka nie wyjaśnia nam tego w zrozumiały i jasny sposób. Książka jest ta napisana w taki sposób że po jej zakończeniu niewiele z tego pamiętałam. Czy polecam tę pozycję. Niekoniecznie, chyba że ktoś lubi taki specyficzny styl pisania, mnie samej nie przypadł do gustu a pozostałe książki autorki przeczytałam tylko dlatego że otrzymałam je na prezent i nie zmieniły mojego zdania do sposobu pisania.

Tytuł niezbyt pracuje do treści 🥴

Tytuł niezbyt pracuje do treści 🥴

Jest parę rozdziałów tak trochę o niczym, ale i tak w reszcie książki wciąż odnajduję siebie. I to jest czasami bardzo zaskakujące:)

To ostatni poradnik, który zakupiłam i którym zakończyłam moją stronę przygodę z tym cyklem. Przynajmniej na ten moment, bo po opisach manipulatorów uznałam, że przydałby mi się jeszcze jeden poradnik, czyli Jak nie dać się sobą manipulować. Ostatnim czasem mam szczęście spotykać ten typ ludzi i chciałbym się nauczyć ich wystrzegać.

"Jak mniej się męczyć" to książka, przy której się trochę męczyłam czytając, ale też z której chyba najwięcej wyniosłam. Tak mi się wydaje, bo na chwilę obecną ta książka i "Jak lepiej myśleć" oceniam na podobnych poziomie.

Nie są to idealne poradniki (ale czy takie istnieją?),lecz wiele mi uświadomiły. Jednak do tej pory nie potrafię się zakwalifikować. Pasuje do mnie wiele cech z nadwydajności, aczkolwiek nie wszystkie. Wydaje mi się, że mam coś wspólnego też z normalnie myślącymi. No tak jakbym była gdzieś pośrodku. 🤷

Widzę wciąż wady. Choćby zdanie: "Za naiwność, którą porównujesz do wiary w Świętego Mikołaja, uważam jedynie wiarę w to, że ludzie normalnie myślący mogliby być jakkolwiek zainteresowani zrozumieniem osób nadwydajnych." Dlaczego autorka ma tak kiepskie zdanie o normalnie myślących. To krzywdzące. I to bardzo. Chyba właśnie tym podobne opinie najbardziej mnie bolą w jej książkach.

Plusy --> nie tylko ja się aż tak nie przejmuję ubiorem i chyba zaczynam rozumieć, dlaczego niektórzy mieli (mają?) z tym problem. Choć zawsze wydawało mi się, że w miarę dostosowuje się swoim "stylem". 😅

W ogóle rozdział o stwarzaniu opowieści uważam za plus, small talk też mi dość dużo uświadomił i rozdział o lękach egzystencjalnych.

Nie było źle, nie było też idealnie. 🤷 Jednak, dzięki temu, co co nieco mi uświadomiła, to polecam. 😊

"Jak mniej się męczyć" to książka, przy...

• Poradniki
  • Psychologia