Jak nie dać sobą manipulować

Okładka książki Jak nie dać sobą manipulować Christel Petitcollin
Okładka książki Jak nie dać sobą manipulować
Christel Petitcollin Wydawnictwo: Feeria Young poradniki
poradniki
Pourquoi trop penser rend manipulable
Feeria Young
2020-03-25
2020-03-25
Krystyna Arustowicz
psychologia manipulacja

Ciezko mi cos napisac na temat tej ksiazki, 80% tresci to bojkot manipulatorow wrzuconych do wora jako psychopatycznych narcyzow z jednym jedynym demonicznym zarysem osobowosci. Odpowiedzi na pytanie tytułowe i faktyczne naukowe, psychologiczne podejscie do tematu w wielu barwach, a nie tylko czarno bialych to ze swieca szukac, moze bardziej na końcu. Plus spodziewalam sie czegos zupelnie innego.

Były momenty, w których ta książka wręcz olśniewała mnie swoją trafnością ale były i takie, które brzmiały co najmniej dziwacznie.

To prawdopodobnie najgłupsza książka, jaką kiedykolwiek przeczytałam.

To prawdopodobnie najgłupsza książka, jaką kiedykolwiek przeczytałam.

,,Jak nie dać sobą manipulować" Christel Petitcollin

Czy spotkałaś/łeś w swoim życiu manipulatora? 🤔

Czytając tę książkę, dowiesz się jak rozpoznać taką osobę. Jednak jest parę rzeczy, które mi w tym poradniku zgrzytały...😛

Autorka tworzy zbyt ogólnie stwierdzenia, które nie powinny odnosić się do konkretnej grupy. Uważa, że książka jest przeznaczona dla osób nadwrażliwych i z góry zakłada, że takie osoby były prześladowane w dzieciństwie. Zwraca się do czytelnika w taki sposób: ,,przypomnij sobie, jak nękali cię w szkole, taki sam jest manipulator" 😕 tego typu sformułowania pojawiają się wielokrotnie.

Uważam, że wcale nie trzeba być prześladowanym w przeszłości, aby trafić na osobę, która będzie starała się nami manipulować. Manipulator jest przedstawiany jako psychopata 😧 i socjopata, który nie może się zmienić. Dlatego według autorki w związkach z taką osobą nie ma praktycznie szansy na poprawę sytuacji, a jeśli już, to tylko na krótką chwilę. 🥹

Christel porusza również temat osób nadwydajnych mentalnie, jakie są i dlaczego przyciągają do siebie manipulatorów. Ta część była dla mnie ciekawsza 😌 i z wieloma opisami się zgadzam. Pod koniec lektury dowiesz się, jak reagować na zachowania manipulatora. Książka na początek wydawała mi się szkodliwa, ale im dalej, tym lepiej, więc mimo wszystko mogę wam ją polecić. 😄

,,Jak nie dać sobą manipulować" Christel Petitcollin

Czy spotkałaś/łeś w swoim życiu manipulatora? 🤔

Książka napisana takim językiem, że naście razy nad nią zasnęłam. Z jednej strony skomplikowane wyniosłe słowa, które mam wrażenie, sztucznie miały dodać powagi całemu wypracowaniu, a z drugiej w kółko powtarzane infantylne określenia "smarkacz, gówniarz, dzieciak..." etc. Często myśli tak rozciągnięte, że gubiłam wątek i nie wiedziałam o co tak właściwie autorce przez ostatnie 2 strony chodziło, co chciała przekazać. Przeczytałam do końca, bo nie lubię zostawiać niedokończonych książek, ale szczerze walczyłam ze sobą BARDZO, aby nie rzucić jej w kąt. Dla mnie stracony czas. przez ponad 200 stron w kółko powtarzane jedno i to samo. Na dodatek demonicznie przedstawiony profil manipulatora wbrew pozorom mocno mydli oczy- tylko totalny dewiant byłby w stanie wpisać się w obraz "typowego" manipulatora. "Nigdy/zawsze/każdy/żaden", które tu występują nagminnie, sprawiają wrażenie, że wszystko dotyczące tego zagadnienia jest takie zero-jedynkowe a wcale takie nie jest. Szczerze- nie traćcie czasu na tą książkę.

Pozycja obowiązkowa w procesie wychodzenia spod pieczy manipulatora.

Pozycja obowiązkowa w procesie wychodzenia spod pieczy manipulatora.

"Jak nie dać sobą manipulować" to książka autorstwa Christel Petitcollin, francuskiej terapeutki i pisarki specjalizującej się w tematyce komunikacji, manipulacji i relacji interpersonalnych.

W książce Petitcollin przedstawia różne strategie i techniki, które mogą pomóc ludziom unikać manipulacji i zachować kontrolę nad swoim życiem. Autorka analizuje różne rodzaje manipulacji, takie jak emocjonalne szantaże, wykorzystywanie winy czy kontrolowanie zachowań innych osób, oraz proponuje skuteczne metody obrony.

W ramach książki Petitcollin omawia takie zagadnienia jak budowanie pewności siebie, zdrowa asertywność, rozpoznawanie manipulacji oraz umiejętność stawiania granic i wyrażania własnych potrzeb. Celem jest zwiększenie świadomości czytelnika na temat mechanizmów manipulacyjnych i dostarczenie narzędzi, które pomogą im bronić swoich interesów i relacji.

"Jak nie dać sobą manipulować" oferuje praktyczne wskazówki i przykłady, które mogą pomóc czytelnikom w identyfikowaniu manipulacji, rozwijaniu zdrowych relacji i budowaniu silniejszej samoświadomości.

Polecam tą książkę każdemu. Otwiera oczy na manipulację

Polecam tą książkę każdemu. Otwiera oczy na manipulację

Ta książka to złoto! Nie zrozumie jej ten, kto nie był uwikłany w relację z manipulatorem, czy wręcz szantazystą emocjonalnym. Odpowiada ona w 100% na wszelkie pytania, wątpliwości i zawiłości osoby wysoko wrażliwej, która uwikłała się w toksyczną relację z takim oszustem i agresorem pasywno - agresywnym.

Autorka na starcie przedstawia sedno problemu: nie chodzi o dwie twarze w relacji, ale o maskę (tzw. "anielskie" dziecko, które coś zbroiło) i prawdziwą, jedyną twarz. Dalej P. Petitcollin pokazuje cztery sznurki manipulacji, za które, niczym marionetką pociąga manipulator by nas przyćmić: uwodzenie, użalanie się nad sobą, zastraszanie (tj. np. przytyki, drwiny gdy się skończy uwodzenie) i obwinianie. Szeroko omówiono w książce techniki działania każdej z części.

Dalej mamy przedstawione trzy klucze do manipulacji psychicznej: wątpliwości (nie wierzysz, że on ma złą wolę i chce np. kłamać),strach (katastrofizujesz) i poczucie winy (nie porzuć mnie w tym stanie! To twoja wina, bo nie umiesz się otworzyć przede mną!).

W książce autorka stawia tezę, że manipulator to rozkapryszony siedmiolatek, który wierzy w magiczne myślenie. To ktoś, kto jest niedojrzałym dzieciakiem, które z powodu trudnych przeżyć emocjonalnie zahamowało się naprawdę w rozwoju jako ten szkolny "łobuz" - mówi jak dziecko ze szkoły:
- "To nie ja, to ktoś inny!"
- "To wcale nie jest prawda!"
- "Na przerwie się policzymy!" (Stosuje agresję).

Całkiem pokażny rozdział poświęcono "nadwydajnym mentalnie" czyli inaczej mówiąc tym wrażliwym, którzy często niczym Matka Teresa przyciągają toksyków, np. wierząc w ich ukryte, wewnętrzne dobro, nieumiejących bronić swoich granic i cierpiących w ciszy dla "dobra" innych, za dużo analizujących... To tak w dużym skrócie. W książce mamy też opis podstawowych emocji i wyjaśnienie ich przydatności w życiu.

Autorka ukazuje nam jak bardzo różnią się mózgi ludzi manipulujących (miłość do wojny, okrucieństwa, opryskliwości, głupoty, chaosu, stymulacji, gwałtowności, narcyzmu i krętactwa... itd.),a jak bardzo przeciwważne są osoby wysoko wrażliwe = nadwydajne mentalnie.

Przy końcu książki mamy porady jak nie wejść w toksyczną relację z manipulatorem znowu:
1. Nie odgrywaj wybawiciela. Potrzebujący pomocy to tylko dzieci.
2. Nie dawaj wszystkiego otrzymując nic w zamian.
3. Nie staraj się zrozumieć i usprawiedliwiac manipulatora. Jego mózgu nie zrozumiesz. Nie toleruj dewiacji.
4. Nie próbuj walczyć. Trzymaj się od niego z daleka.
5. Nie pozwalaj manipulatorowi na wszystko - nie dawaj mu odczuć paranoicznej, chorej wszechmocy i nadzoru nad Tobą.
6. Nie wierz, że on się zmieni. On nie chce tego. Uszanuj jego prawo do nie zmieniania się.
7. Nie miej poczucia winy. Nie tylko ty jesteś odpowiedzialna za relację! Daj mu żyć samemu albo w towarzystwie innych manipulatorów.
8. Nie bądź otwarta, nie zwierzaj się, nie usprawiedliwiaj się. Manipulator nie ma prawa mówić, że MUSISZ MU COŚ POWIEDZIEĆ! albo MUSISZ MU MÓWIĆ O WSZYSTKIM! bo jesteście w takiej relacji "istotnej i bliskiej". On to wykorzysta. SŁUCHAJ SWOJEJ INTUICJI.

Na zakończenie autorka daje receptę - wyjaśnia czym jest asertywność dla wrazliwych :).

***
Co mi się nie podoba w książce? Potoczny styl językowy, przytaczanie epitetów typu "głupek" czy "debil" oraz lanie wody w kilku rozdziałach. Nie wszystko o czym autorka jest przekonana w 100% ma odzwierciedlenie w życiu realnym, bo psychika manipulatora też może być obciążona dodatkowymi chorobami psychicznymi/ zaburzeniami, ale 99% jest w moim odczuciu bardzo trafna!

W/w minusy nie zmieniają jednak faktu, że książka ma wartościową treść, stawia konkretnie na ziemię i życzyłabym sobie, aby przeczytała ją m. in. każda młoda dziewczyna zanim spotka "bajkowego księcia".

Autorka na starcie przedstawia sedno problemu: nie chodzi o dwie...

Książka warta przeczytania, bo pomaga trchę otworzyć oczy na to, że w naszym otoczeniu (w pracy, w rodzinie) może być manipulator. Autorka daje też kilka rad, jak reagować na gierki manipulatora i nie dawać się więcej w nie wciągać.

• Poradniki
  • Psychologia