rozwińzwiń

Przywiązania

Okładka książki Przywiązania Vivian Gornick
Okładka książki Przywiązania
Vivian Gornick Wydawnictwo: Wydawnictwo Filtry biografia, autobiografia, pamiętnik
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Fierce Attachments
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Filtry
Data wydania:
2021-04-14
Data 1. wyd. pol.:
2021-04-14
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395797385
Tłumacz:
Łukasz Witczak
Tagi:
automobilizm dyskryminacja kobiecość kobieta odmiana losu poszukiwanie szczęścia relacje rodzinne samotność współczesna kobieta zazdrość
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
312 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
82
24

Na półkach:

Mam ambiwalencję z tą prozą. Z jednej strony czytałam ją z przyjemnością, słowa bez problemu łączyły się w zdania, chciałam do niej wracać. Jednak znacznie więcej emocji wzbudziło we mnie posłowie. Książka z jednej strony jest obfita w refleksje, jednocześnie ma w sobie surowość, która nie pozwoliła mi poczuć pełnej empatii czy współodczuwania. To były dobre chwile, ale czy bym ją polecała z czystym sumieniem? Chyba bym się zawahała.

Mam ambiwalencję z tą prozą. Z jednej strony czytałam ją z przyjemnością, słowa bez problemu łączyły się w zdania, chciałam do niej wracać. Jednak znacznie więcej emocji wzbudziło we mnie posłowie. Książka z jednej strony jest obfita w refleksje, jednocześnie ma w sobie surowość, która nie pozwoliła mi poczuć pełnej empatii czy współodczuwania. To były dobre chwile, ale czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
319
78

Na półkach: , ,

Matka i córka w drodze, tej dosłownej, przez miasto i tej emocjonalnej, przez życie. Pomimo trudnej relacji, wciąż wracają do siebie, są oskarżenia, są pretensje, jest zrozumienie i rezygnacja. Autorka z niezwykła subtelnością i wyczuciem opisuje trudna relację matki i córki.

Matka i córka w drodze, tej dosłownej, przez miasto i tej emocjonalnej, przez życie. Pomimo trudnej relacji, wciąż wracają do siebie, są oskarżenia, są pretensje, jest zrozumienie i rezygnacja. Autorka z niezwykła subtelnością i wyczuciem opisuje trudna relację matki i córki.

Pokaż mimo to

avatar
673
231

Na półkach: ,

Przeczytałam tę książkę kilka dni temu i o ile początek pamiętam dość dobrze (i ta część opisu dzieciństwa podobała mi się najbardziej i trochę skradła mi serce),tak dalsza część zupełnie zdążyła mi się już zatrzeć w pamięci. Zaczęłam czytać z myślą, że to będzie moja książka, ale niestety nie będzie. Temat jaki Gornick porusza jest bardzo ciekawy: przywiązania do rodziny, miejsca, społeczności. I ten temat też jest i przedstawiony w interesujący sposób, książkę bardzo dobrze się czyta, nawet stwierdziłabym, że płynie się przez jej treść. Ale mnie samej chyba zabrakło przywiązań do tego, co autorka chciała przekazać. Ogólny wniosek z tej książki wyciągnęłam taki, że ładna to była historia, nie żałuję spędzonego z nią czasu, ale trochę nie w moim klimacie, żebym mogła ją pokochać. Z tą autorką mam tak samo jak z książkami Joan Didion, czytam, ale to raczej nigdy nie będą moje ulubione tytuły. Dlatego też, nie skreślam też Gornick, bo kolejna jej książka już czeka w kolejce.

Przeczytałam tę książkę kilka dni temu i o ile początek pamiętam dość dobrze (i ta część opisu dzieciństwa podobała mi się najbardziej i trochę skradła mi serce),tak dalsza część zupełnie zdążyła mi się już zatrzeć w pamięci. Zaczęłam czytać z myślą, że to będzie moja książka, ale niestety nie będzie. Temat jaki Gornick porusza jest bardzo ciekawy: przywiązania do rodziny,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
73
13

Na półkach:

Ciekawa i wciagajaca autobiograficzna opowiesc o relacji matka – corka, o narzuconych rolach kobiet w spoleczenstwie, o walce o siebie, o swoj indywidializm i miejsce w zyciu, o szerokopojetej i czesto skomplikowanej koncepcji milosci do drugiego czlowieka, milosci do literatury i do Nowego Jorku, ktory jest tez tu jednym z bohaterow. Opowiesc o ciezko wypracowanej i czesto przeplaconej konfliktem niezaleznosci i wolnosci oraz wysokiej ceny jaka przychodzi za nia zaplacic.

Ciekawa i wciagajaca autobiograficzna opowiesc o relacji matka – corka, o narzuconych rolach kobiet w spoleczenstwie, o walce o siebie, o swoj indywidializm i miejsce w zyciu, o szerokopojetej i czesto skomplikowanej koncepcji milosci do drugiego czlowieka, milosci do literatury i do Nowego Jorku, ktory jest tez tu jednym z bohaterow. Opowiesc o ciezko wypracowanej i czesto...

więcej Pokaż mimo to

avatar
140
47

Na półkach:

Szczery portret relacji matki z córką. I piękny hołd dla Nowego Jorku.

Szczery portret relacji matki z córką. I piękny hołd dla Nowego Jorku.

Pokaż mimo to

avatar
685
525

Na półkach:

Przepiękna, szczera i autentyczna opowieść autobiograficzna, mająca zarazem wymiar niezwykle uniwersalny. Cudownie ilustrująca trudne relacje matki i córki - lektura obowiązkowa tak dla matek, jak i córek, choć trzeba mieć w sobie dużo gotowości na otwarcie się na tę drugą stronę.
Książka stanowiła odważny wyłom w latach powojennych, kiedy temat takiej relacji nagle zniknął z powieści i opowiadań. Zadziwiające, że polskie wydanie (które ukazało się 30 lat po edycji amerykańskiej) nie wydaje się ani trochę nieaktualne.
Książka jest na wskroś poważna, ale liczne klisze charakterystyczne dla relacji matki z córką (a może po prostu relacji kobiecych) są tak irytujące, że aż komiczne. Być może dlatego właśnie ta książka wywołuje mnóstwo emocji i przemyśleń.
Gornick jest przy tym przedstawicielką tzw. drugiej fali feminizmu i w swojej książce wyraźnie pokazuje starcie pokoleniowe, które nakłada się na typową relację macierzyńską: matka reprezentuje jeszcze ciągle pokolenie kobiet mocno zależnych od mężczyzn, ale po części zależnych na własne życzenie, bo mężczyzna (mąż) pozostaje centralną postacią w jej życiu nawet po śmierci (jest "wdową" a nie kobietą samodzielną). Córka natomiast wbrew otrzymanemu patriarchalnemu wzorcowi wychowania próbuje układać życie według własnego projektu - i nawet jeśli robi to nieudolnie, walczy o prawo do popełniania własnych błędów.
Wątki kobiece są w tej książce tak liczne, że trudno się do wszystkich odnieść: stosunek do własnych marzeń i własnego ciała, do seksu i Miłości, do tzw. kobiecych obowiązków i ich jałowości, ale też sposobu wyrażania troski o najbliższych, wreszcie siostrzeństwa kobiet i różnorodnych wzorców kobiecości, które młoda Gornick mogła obserwować w kamienicy, w której mieszkała latami razem z matką.
Niesamowicie klimatyczna to lektura, ponieważ na wątki osobiste, obserwacje rodziny i sąsiadów, nakłada się historia Nowego Jorku lat 30. i 70. XX wieku. To też ważny element książki, bo wprowadza figurę flâneuse, która nie jest wszak "konsumentką w domu towarowym", ale pełnoprawną "wędrowniczką nowojorską", choć owo wędrowanie skażone jest zagrożeniami typowymi na drodze samotnie szwendającej się kobiety (co samo w sobie staje się głosem feministycznym pobrzmiewającym do dzisiaj w wątpliwym prawie kobiet do tego, żeby iść dokądkolwiek, kiedykolwiek i z kimkolwiek).
Wspaniała książka, którą warto czytać poszukując analogii i treści uniwersalnych.

Przepiękna, szczera i autentyczna opowieść autobiograficzna, mająca zarazem wymiar niezwykle uniwersalny. Cudownie ilustrująca trudne relacje matki i córki - lektura obowiązkowa tak dla matek, jak i córek, choć trzeba mieć w sobie dużo gotowości na otwarcie się na tę drugą stronę.
Książka stanowiła odważny wyłom w latach powojennych, kiedy temat takiej relacji nagle zniknął...

więcej Pokaż mimo to

avatar
40
40

Na półkach:

Oczarowała mnie prekursorka dziennikarstwa osobistego. Własna autobiografia stała się punktem wyjścia do poszukiwania uniwersalnego znaczenia zjawisk i zdarzeń. I tak potrzeba myślenia, poszukiwania autentycznego, bo własnego sensu życia, podpatrywanie matki, ciotek, sąsiadek stają się ważnym głosem w sprawie widzenia roli kobiety. Od dawna jesteśmy zniewolone, wpisane w seksualne, emocjonalne czy ekonomiczne niewolnictwo. Kobiety boją się wyjść z narzuconej ramy i nie dostrzegają swojego problemu. Pisarka określa siebie– kobietę zawsze w relacji do mężczyzn jako córka, żona, rozwódka, kochanka. Odziera przemyślenia ze społecznego tabu, wyzbywa się sentymentalizmu i prawdziwie dzieli się z innymi swoimi wnioskami. Jej matka myli miłość z poświęceniem prowadzącym do samounicestwienia, sąsiadka z seksualną fascynacją, dlatego zabiera głos, by przekonać inne kobiety do rozwinięcia w sobie potrzeby próbowania samostanowienia, do nadania życiu swojego wymiaru, trzymając się własnych zasad. Dla mnie to znacznie więcej niż powieść autobiograficzna. Niesamowicie przyjemna lektura, ponieważ na te osobiste, może i bezwzględne, ale pełne zrozumienia obserwacje własnej rodziny nakładają się losy historii – danego miejsca, jakim jest Nowy Jork lat 30-tych i 70-tych XX wieku. Nawet jeśli ceną za niezależność i wolność myślenia będzie niezrozumienie, warto stanowić o sobie i być "kobietą osobną". Cenię autoironię i humor autorki. Podziwiam jej determinację w walce o własną osobowość, której już nikt nie przytłoczy. Ta proza krzyczy: Amor fati! Żyj i bądź sobą, uniezależnij się od innych, nadaj znaczenie swojemu życiu! Naprawdę ważny głos.

Oczarowała mnie prekursorka dziennikarstwa osobistego. Własna autobiografia stała się punktem wyjścia do poszukiwania uniwersalnego znaczenia zjawisk i zdarzeń. I tak potrzeba myślenia, poszukiwania autentycznego, bo własnego sensu życia, podpatrywanie matki, ciotek, sąsiadek stają się ważnym głosem w sprawie widzenia roli kobiety. Od dawna jesteśmy zniewolone, wpisane w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
227
102

Na półkach:

Kolejna powieść i kolejna wariacja na temat trudnych relacji na linii matka-córka. Dwie silne kobiety po przeciwleglych końcach. Kochają sie, ale walczą, rywalizują ze sobą jakos tak podskórnie. Niby nic odkrywczego, czyta się dobrze. Tylko dobrze.

Kolejna powieść i kolejna wariacja na temat trudnych relacji na linii matka-córka. Dwie silne kobiety po przeciwleglych końcach. Kochają sie, ale walczą, rywalizują ze sobą jakos tak podskórnie. Niby nic odkrywczego, czyta się dobrze. Tylko dobrze.

Pokaż mimo to

avatar
142
27

Na półkach:

Wspólnie z autorką płynnie przeszedłem przez książkę obserwując relację matki i córka.
Troszkę toxic, troszkę zabawnie, troszkę nostalgicznie i tak sobie falujemy na przestrzeni lat z bohaterkami.
Wniosek: od zawsze, wszędzie i wszyscy mają kwasy w najbliższych relacjach i żadna, nawet turbofajnia psychoterpia, bez naszego udziału tego nie rozwiąże.

Wspólnie z autorką płynnie przeszedłem przez książkę obserwując relację matki i córka.
Troszkę toxic, troszkę zabawnie, troszkę nostalgicznie i tak sobie falujemy na przestrzeni lat z bohaterkami.
Wniosek: od zawsze, wszędzie i wszyscy mają kwasy w najbliższych relacjach i żadna, nawet turbofajnia psychoterpia, bez naszego udziału tego nie rozwiąże.

Pokaż mimo to

avatar
202
85

Na półkach: ,

Wnikliwe spojrzenie na relacje kobieta-społeczeństwo, kobieta-mężczyzna, córka-matka. Niesamowicie przyjemna lektura jak na pozycję autobiograficzną. Garść błyskotliwych spostrzeżeń ukazujących problemy epoki które jednocześnie pozostają aktualne także dziś.

Wnikliwe spojrzenie na relacje kobieta-społeczeństwo, kobieta-mężczyzna, córka-matka. Niesamowicie przyjemna lektura jak na pozycję autobiograficzną. Garść błyskotliwych spostrzeżeń ukazujących problemy epoki które jednocześnie pozostają aktualne także dziś.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    475
  • Przeczytane
    357
  • Posiadam
    87
  • 2021
    34
  • 2022
    23
  • 2023
    15
  • Teraz czytam
    12
  • Ulubione
    10
  • Legimi
    6
  • Biografia
    4

Cytaty

Więcej
Vivian Gornick Przywiązania Zobacz więcej
Vivian Gornick Przywiązania Zobacz więcej
Vivian Gornick Przywiązania Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także