- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski8
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz42
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać341
Ta-Nehisi Coates
Urodził się i wychował w Baltimore, w czasach gdy pojawiła się tam fala uzależnień od kraku. Jego ojciec, Paul Coates, był bibliotekarzem i weteranem wojny wietnamskiej, który założył wydawnictwo Black Classic Press publikujące zapomnianą twórczość afroamerykańskich autorów, a jego matka pracowała jako nauczycielka.
Kształcił się na Uniwersytecie Howarda, lecz nie uzyskał dyplomu. Po studiach rozpoczął karierę od pisania żywiołowych artykułów o muzyce, literaturze i polityce dla periodyku „Washington Monthly”. Jego eseje ukazywały się później także m.in. w „The Village Voice”, „Time”, czy „The New York Times”. W 2008 roku prowadził bloga na stronie magazynu „The Atlantic”, czym zdobył rozgłos. W 2012 wykładał na Massachusetts Institute of Technology jako Martin Luther King Jr. Visiting Scholar. Jego eseje publikowane w „The Atlantic” zostały dwukrotnie (2013, 2014) wyróżnione nagrodą National Magazine Award.
Zadebiutował w 2008 autobiograficzną książką The Beautiful Struggle: A Father, Two Sons, and an Unlikely Road to Manhood, w której opisywał swoje dzieciństwo oraz historię ojca, który w młodości przewodniczył baltimorskiej sekcji Partii Czarnych Panter. W 2015 ukazała się jego druga autobiograficzna publikacja, esej Between the World and Me w formie listu ojca do piętnastoletniego syna, opisującego doświadczenie bycia czarnoskórym Amerykaninem, wszechobecną przemoc oraz dyskryminację rasową. Inspiracją dla eseju była książka Następnym razem pożar (1963) Jamesa Baldwina, która rozpoczyna się listem narratora do swojego młodego bratanka. Between the World and Me osiągnęło status bestsellera i przyniosło Coatesowi nagrody National Book Award oraz Kirkus Prize w kategorii literatura faktu.
W 2016 Coates zaczął pisać scenariusze komiksów dla wydawnictwa Marvel. Najpierw stworzył serię dotyczącą postaci Czarnej Pantery, za którą otrzymał w 2018 Nagrodę Eisnera (wraz ze współtwórczyniami: pisarką Roxane Gay i rysowniczką Alithą E. Martinez). Później z kolei pisał o Kapitanie Ameryka. W 2017 ukazał się jego zbiór esejów We Were Eight Years in Power: An American Tragedy o współczesnej amerykańskiej polityce i dyskryminacji rasowej. Następną publikacją był debiut powieściowy Coatesa, The Water Dancer (2019),opisujący ucieczkę z południa Stanów czarnoskórego niewolnika, który odkrywa w sobie zdolności magiczne. Powieść historyczna znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów „The New York Times”, została wybrana do programu klubu książkowego Oprah Winfrey oraz znalazła się na listach najlepszych powieści roku 2019 takich periodyków, jak „Time”, „The Washington Post”, „Chicago Tribune”, czy „Vanity Fair”.https://ta-nehisicoates.com/
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Powiązane treści
Wykuci z popkultury. Colson Whitehead i inni
Czarny umysł, czarne ciało. „Między światem a mną” Ta-Nehisiego Coatesa
27-letnia autorka na liście 100 najbardziej wpływowych osób tygodnika „Time“
Co czyta Barack Obama
Popularne cytaty autora
W zeszłą niedzielę redaktorka prowadząca popularny program publicystyczny zapytała mnie, co to znaczy stracić ciało.
osób to lubiOdczytała je publiczności, po czym poruszyła temat mojego ciała, choć nie wprost. Zdążyłem jednak przywyknąć do tego rodzaju pytań, które st...
Odczytała je publiczności, po czym poruszyła temat mojego ciała, choć nie wprost. Zdążyłem jednak przywyknąć do tego rodzaju pytań, które stawiają nawet inteligentni ludzie, nie zdając sobie sprawy, o co tak naprawdę pytają. Redaktorka pragnęła się zwłaszcza dowiedzieć, dlaczego według mnie postęp białej Ameryki, czy raczej tych spośród Amerykanów, którzy wierzą, że są biali, opiera się na grabieży i przemocy. Poczułem wtedy znajome, niedookreślone przygnębienie. Odpowiedź na to pytanie dają czyny samych wierzących. Odpowiedzią jest amerykańska historia.
osób to lubi