Żywa i martwa

Prozami
2021-05-18
2021-05-18
literatura polska

Kiedyś- Kamila wyjeżdża do Stanów, pracuje aby po powrocie do Polski mieć 'lepszy start'. Tam też poznaje Johna, przystojnego lekarza, którego pokochała, podobno z wzajemnością.
Teraz - Maja wraca ze Stanów gdzie wraz z ojcem odwiedziła babcie. Wraca martwa...takie przynajmniej ma wrażenie, tak się czuje. Szkolna psycholog wraz z innymi nauczycielami widzi zmianę jaka zaszła w dziewczynie po wakacjach, próbuje rozwikłać zagadkę jej zachowania.

Powiedzieć,że książki Magdaleny Zimniak są głębokie pod względem psychologii bohaterów, to nic nie powiedzieć. Autorka genialnie wchodzi w psychikę człowieka, budując niesamowicie realistyczne portrety psychologiczne bohaterów.
Zgrabnie manewruje w czasie, odkrywając przed czytelnikiem kawałek po kawałku całą historię. Rzeczy, zdarzenia jakie wpłynęły na zachowanie poszczególnych osób.
Zaskakuje z każdą rozwiązaną zagadką, bo jest ich wiele.
Książki nie da się odłożyć, wciąga...pod koniec jedynie musiałam zrobić sobie przerwę, bo ładunek emocjonalny tam zawarty mnie zmiótł.
Poruszanym, głównym tematem w książce jest krzywda dziecka,więc jeśli nie lubicie i macie problem z czytaniem o tym, nie będzie to lektura dla Was. Jednak jeśli czytacie takiego rodzaju książki to polecam.
Świetny thriller psychologiczny!

Wow! To był kawał naprawdę mocnego thrillera i ciężko było mi się oderwać od słuchania tego audiobooka. Pierwszy raz zetknęłam się z postacią dotkniętą Zespołem Cotarda (bohaterka myślała, że nie żyje) i naprawdę mną ten motyw wstrząsnął. Do tego wątek kryminalny z przeszłości, który z każdym rozdziałem po trochu został odkrywany zaangażował mnie do pochłonięcia tego audiobooka w kilka dni. Jestem ogromną fanką autorki i mega się cieszę, że jeszcze tyle jej powieści przede mną : )

Od początku wiedziałam o co chodzi. A przynajmniej miałam podejrzenia, które się sprawdziły. Trochę cieżko się to czytało przez chorobę Maji, która uważała że jest martwa. Z tego powodu początek książki mocno mnie zdezorientował i musiałam upewić się czy nie czytam jakiejś fantastyki. Jeśli ktoś jest wrażliwy na tematy pedofilii i kazirodztwa, powinien tą książkę omijać szerokim łukiem.

Autorka, to moje odkrycie roku. Jestem w trakcie słuchania audiobooka. Nie mogę się na razie połapać, o co chodzi. Ale książka jest ciekawa, nie nudzi mnie, dlatego nie mogę się oderwać. Po skończeniu, napiszę więcej....
Edit: poruszająca, wstrząsająca. Nie da się czytać cały czas, musiałam robić przerwy. Jest bardzo mocna i porusza ważne tematy. Nigdy nie słyszałam o chorobie, którą porusza autorka. Jestem w szoku. Człowiek uczy się przez całe życie.
Bardzo polecam.

Ostatnio moja ulubiona autorka ❤️

Ostatnio moja ulubiona autorka ❤️

Znacie twórczość autorki @magdalenazimniak_author ?

Początek książki sprawił, że czułam się jak niewidoma i jednocześnie głucha. Tak mnie, irytowało czytanie, że odłożyłam książkę na bok. Wróciwszy do niej, znowu czułam się tak samo, aż do momentu, w którym zaczął docierać do mnie sens fabuły. Czy spodziewałam się tego co zaserwuje mi autorka? Absolutnie nie. Magdalena Ziemniak stworzyła przerażającą powieść, ale aby ją zrozumieć, trzeba dotrzeć do jej końca. To tam wszystko zostanie rozstrzygnięte. Skrywany od lat sekret wyjdzie na światło dzienne, a potem już nic nie będzie takie samo.

Książka mną wstrząsnęła. Rozerwała moje serce na kawałki. W momencie, w którym odkrywałam z czym się mierze krzyknęłam w głos. Bardzo bym chciała wierzyć, że to tylko wytwór wyobraźni autorki. Widząc i słysząc co się dzieje na świecie wiem, że piekło istnieje. Ale własnemu dziecku ?

Tematyka, którą porusza autorka jest bardzo trudna. Mamy do czynienia z gwałtem, molestowaniem, chorobą psychiczną oraz pedofilią. Jak na jedną książkę dużo złego, ale cieszę się, że w gruncie rzeczy obeszło się bez drastycznych scen.

Książka nie jest łatwa. Może, też wydawać się nie co dziwna z początku, ale nie zrażajcie się. Nie popełniajcie tego błędu co ja. Dajcie się ponieść fabule i cierpliwie czekajcie. Elementy układanki w pewnym momencie zaczną składać się same.

Współpraca @wydawnictwoprozami ❤️

Znacie twórczość autorki @magdalenazimniak_author ?

Wielki manipulator, zespół Cotarda, psychopaci, związki kazirodcze, eutanazja, do tego kryminał w tle, cóż mogłoby być jeszcze ? Naprawdę niezły miszmasz, może za duży, bo trochę ucierpiała wiarygodność tej historii, ale dobrze mi tego słuchało.

Książka wzbudza dużo emocji. Porusza naprawdę trudne tematy. "Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Myślę, że w tym wypadku opinia będzie zależała od tego, w jakim punkcie znajduje się czytelnik. Mi jako żonie i matce trudno by było być obiektywną. Nie mniej jednak książka bardzo dobra, czyta się przyjemnie. Polecam i na pewno sięgnę po inną kolejną pozycję autorki.

Książka porusza niezwykle trudne tematy, molestowania seksualnego, pedofilii, zdrady, choroby psychicznej. Nie dopuszczam do siebie myśli, że taka sytuacja mogłaby się wydarzyć w prawdziwym życiu. Mam nadzieję, że to tylko autorka puściła wodze swojej fantazji. Bardzo żal mi Mai ale jej ojca już nie. Mam nadzieję, że w więzieniu otrzyma to na co zasłużył. I tego samego życzę amerykańskiej babci. Ona jest najgorszą postacią. Niech idzie do diabła. Chciałabym aby Maja odzyskała swoje życie, zapomniała o straszliwej przeszłości i pozwoliła sobie na szczęście. Na prawdę to dziecko na to zasłużyło.

“Umarłam, kiedy odwiedziliśmy babcię w Stanach”- tak opowiada o sobie bohaterka książki nastoletnia Maja.
🔸️
Nie pamięta swojej mamy, mieszka z tatą, który nie radzi sobie z jej problemami, a ona sama uważa się za martwą. Zespół Cotarda, którego doświadcza jest jej obroną na ból, cierpienie i nie radzenie sobie z rzeczywistością, która daleka jest od normalnej.

Mama Mai, Kamila, po nieszczęśliwym rozstaniu i próbie samobójczej za namową rodziny wyjechała do Stanów, by oderwać się od smutnych wspomnień, a potem wrócić i dokończyć studia.
Tam poznaje przystojnego, uroczego i “same plusy” młodego lekarza. To jest jak złoty sen, miłość, i w rezultacie szybkie zaręczyny.
Mimo niezadowolenia jego matki, ten decyduje się na wyjazd za ukochaną do Polski, zamieszkania tam i podjęcia pracy. Sam też ma polskie korzenie, więc rzuca się na głęboką wodę i odnosi sukces.
Szkopuł w tym, że mimo miłości do żony, a potem córeczki nie potrafi utrzymać zamkniętego rozporka i zalicza kochanki jak dołki na polu golfowym.
Kamila postawiła sobie za punkt honoru chronić Maję przed całym złem tego świata, co poniektórzy, nawet jej rodzina uważała już za obsesję.
Ale czy to jej słaba psychika, czy rzeczywiście miała powody, by bronić córkę i nie spuszczać jej z oka?

Kiedy w wyniku rodzinnej tragedii Kamila umiera, jej mąż zostaje sam z Mają i odtąd musi sobie radzić z jej wychowaniem.
Wie, że teraz na niego spadł obowiązek ochrony córki, ale czy on sam nie jest dla niej zagrożeniem?
Szkolna psycholożka, która mocno angażuje się w pomoc Mai, nie ma wsparcia w osobie jej ojca, a do tego dostaje pogróżki.
Co tak właściwie dzieje się w życiu dziewczyny i co sprawia, że woli uciekać w świat zmarłych, bo wtedy wie, że nie musi nic czuć, ani niczego się obawiać.
🔸️
To trudna opowieść o tym jak brudne grzechy rodziców ciągną się i przenoszą na dzieci. Momentami historia lepi się od brudu moralnego. Stwierdzam, że to mocna lektura, ale przyznam, że nie dałabym rady jej przeczytać (za dużo przegadywania),ale jako audiobook odsłuchałam i nie żałuję.
Mamy tu braz tego jak nastolatka może zatracić się w swoim świecie i jaką drogę ucieczki wybiera, by od tego świata uciec.
Ohyda wyborów dorosłych aż boli.

Mama Mai,...

Dodaj cytat z książki Żywa i martwa