Nie obraź się, ale nie jesteś zbyt ładna

Okładka książki Nie obraź się, ale nie jesteś zbyt ładna Katarzyna Mecinski
Okładka książki Nie obraź się, ale nie jesteś zbyt ładna
Katarzyna Mecinski Wydawnictwo: Self Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Self Publishing
2021-04-28
2021-04-28

Wywiady fajne i merytoryczne, czasem jednak kwestie dosc powtarzalne. Niemniej uwazam, ze w dzisiejszych czasach jest to ksiazka wazna a mlodzi ludzie powinni po nia siegnac, zeby mieli swiadomosc sily swoich slow, nawet jezeli to "tylko komentarz w sieci".

wszystkie eseje bardzo dobre, w wywiadach często powtarzane są te same rzeczy.

wszystkie eseje bardzo dobre, w wywiadach często powtarzane są te same rzeczy.

Przyznam się do czegoś, już kiedyś miałam plan założyć bookstagram i ta książka miała go otworzyć. Ta książka to jedna z tych, które dotykają najmocniej, gdzie potrafimy postawić się w sytuacji i to tak naprawdę z dwóch stron. I ze strony osoby, która potrafi usłyszeć magiczne "nie obraź się, ale..." i ze strony osoby, która może i bez złego podtekstu, ale potrafi powiedzieć te słowa.

Wydaje mi się, że każdy z nas w życiu powiedział lub usłyszał "nie obraź się, ale..." - a bo jesteś gruba, nieładnie wyglądasz, wyglądasz na zmęczoną, zbrzydłaś w ciąży, więc urodzisz na pewno córkę i wiele wiele i innych. Myślę, że są też w wśród nas osoby, które mówiły takie rzeczy. I ja wierzę, że część może i robiła to nieświadomie, ale duża część chciała skrytykować.

Ta książka to zbiór różnych punktów widzenia na temat presji, hejtu jaki dosięga nas, głównie w internecie. To książka o tym, jaką presję odczuwają głównie kobiety, jaką presję wywołują same sobie, jak komentują i oceniają w każdym możliwym aspekcie życia. Od wyglądu, po poglądy, po zachowania.

Uważam, że tę pozycję powinien każdy beż wyjątku przeczytać i zastanowić nad tym, czy sam nie robi rzeczy, które mogą zranić, być odebrane jako hejt.

Jasne, każdy może mieć własną opinię. Ale nie każda opinia musi być wygłoszona.
Kochajmy i szanujmy się wszyscy!

Książka jest zbiorem krótkich wywiadów z różnymi kobietami obecnymi w internecie, które spotkały się z hejtem w związku ze swoją twórczością. Rozmawiają one o tym, skąd bierze się takie zachowanie, dlaczego dotyka on głównie kobiet i dlaczego to najczęściej kobiety bezpodstawnie krytykują siebie nawzajem.
Mi osobiście podobał się format wydania tej książki- jej nietypowy kształt, wyjątkowo duża czcionka zastosowana przy podziękowaniach, które umieszczone są na początku książki. Podobał mi się też pomysł umieszczenia hejterskich cytatów pomiędzy rozdziałami, które mają nam uzmysłowić, jak okrutne słowa kobiety potrafią pisać sobie nawzajem w internecie.
Książka nie jest długa, do przeczytania w dwa popołudnia.

Mi osobiście podobał się format wydania tej książki- jej nietypowy...

A po lekturze kupowaliśmy przykrótkie bluzy feministyczne po 319 zł.

A po lekturze kupowaliśmy przykrótkie bluzy feministyczne po 319 zł.

Już pierwsze zdanie książki określa na czym skupią się autorki i ich gości, a przede wszystkim gościń. „Ta książka jest wynikiem wspólnego wysiłku wielu osób, które wierzą, że warto koncentrować się na kobietach i na tym, co nas łączy”. Autorki, youtuberki o szerokich zainteresowaniach, zebrały w jednym miejscu rozmowy z kobietami, które w swoim życiu zawodowym i prywatnym działają na rzecz poprawy postrzegania kobiet w świecie, ale też poprzez swą postawę pokazują, że można żyć po swojemu, realizować swoje marzenia, nawet, jeśli wychodzą ponad przeciętność.

Nadrzędnym motywem książki jest uwrażliwienie na wszechobecny hejt. Kobiety mają niesamowity potencjał w sobie. W dzisiejszych czasach są świetnie wykształcone, niejednokrotnie lepiej niż mężczyźni, coraz częściej zajmują wysokie stanowiska w firmach, lub prowadzą dobrze prosperujące przedsiębiorstwa, życie zawodowe łączą z byciem matkami, babciami, żonami, partnerkami.

Wszyscy wiemy, że mężczyźni często nie mogą, nawet teraz, w XXI wieku pogodzić się z coraz większym znaczeniem kobiet w świecie, jest to niejako zrozumiałe (mam na myśli stereotypy, nie jakość postrzegania) i nie o tym jest książka.
Największą krzywdę robią kobiety kobietom.
„Zaobserwowałam – również u siebie – że kiedy kobiety spotykają inne kobiety, które wyłamują się z pewnych schematów, nie żyją według określonych standardów, staje się to źródłem napięcia między nimi”. Mam wrażenie, że kobiety są mniej skłonne do akceptacji inności u kobiet, niż mężczyźni do akceptacji inności u innych mężczyzn. Dużo czasu jeszcze musi minąć, by zmieniły się sposoby myślenia i reakcji na otaczającą rzeczywistość.

Przemiany we współczesnym świecie, pomimo zawrotnego tempa życia, szybkich obrazów, krótkich informacji, jakimi bombarduje nas z każdej strony internet, nie są proste i wcale nie zachodzą szybko. Wydaje mi się, na podstawie moich obserwacji, że bardzo trudno jest coś zmienić. Wszystkie kobiety, wypowiadające się w tej książce tworzą swoją niszę w internecie, wiele z nich jest youtuberkami i wszystkie opisują, jak ciężko, szczególnie na początku było przebić się prze masę hejtu.

Hejt, słowo, które na stałe weszło do naszego słownika, jest wszechobecny. Zapytasz w social mediach, czy łazienka ładna? – hejt. Co zmienić? – hejt. Pokażesz fryzurę – hejt, zapytasz o radę – hejt. Pochwalisz się osiągnięciem – hejt. W internecie każdy czuje się bezkarny ze względu na ogromną anonimowość. Nawet, gdy widać imię i nazwisko, ludziom wydaje się, że taki komentarz nic nie znaczy i często świetnie się bawią, wstawiając hejterskie komentarze. Inną grupą komentarzy są te, które niby służą do udzielania rad, ale w rzeczywistości są takim samym hejtem, jak inny, pisany wprost. „Uwielbiam cię, ale ten kaczy dzióbek na zdjęciach strasznie ci nie pasuje, nie potraktuj tego jak hejt”.

Kobiety próbuje się deprecjonować na różne sposoby. „Obecnie, do standardowego zestawu krytyki […] czyli komentarzy trollersko-hejterskich, dochodzi jeszcze warstwa komentarzy infantylizujących kobiety, protekcjonalnych”. Takie wpisy mają na celu umniejszać rolę kobiety i jej osiągnięcia, są pisane albo przez konkurencję, albo przez mężczyzn, albo przez zawistne kobiety, którym nie udało się w życiu osiągnąć tego, co krytykowana osoba.

Skąd bierze się taka nienawiść kobiet do siebie? „To, w jaki sposób patrzymy na świat, jakimi zasadami się kierujemy i co myślimy, w bezpośredni sposób wpływa na to, jak się czujemy i jakie działania podejmujemy motywowani przez doświadczane emocje”. Do tego dochodzi wychowanie, stereotypy wyniesione z domu, a jedną z najważniejszych postaw jest konformizm. Nie chcemy wychodzić ze strefy komfortu, jaką daje nam poczucie przynależności do grupy, chcemy czuć się dobrze, nie chcemy, by hejt skupił się na nas, wolimy z grupą krytykować innych, najlepiej w internecie, niemal anonimowo i bezkarnie.

Czy tak musi i powinno być? Zachęcam do przeczytania wywiadów i tekstów zamieszczonych książce. Dają dużo do myślenia. Każda z osób tu wypowiadających się: youtuberek, historyczek, psycholożek to silne kobiety, które dobrze wiedzą, czego chcą od życia, konsekwentnie dążą do realizacji swoich celów, a przede wszystkim, poprzez swoją działalność, starają się pokazać, że kobieta to mądry, myślący człowiek.

Książka zostawia dużo refleksji i przemyśleń. Mnie pokazała, jak wielka istnieje niezgoda i dysonans między kobietami, które zamiast szukać porozumienia, zrozumienia i wspierać się nawzajem, w tym ciągle jeszcze męskim świecie, wciąż nastawione są często zbyt agresywnie do siebie.

Dziewczyny, więcej luzu i tolerancji, jesteśmy silne i naszą siłą możemy przenosić góry. Razem.
www.hossula.pl

Książka naprawdę świetnie się zapowiadała, a ja ponad połowę przeczytałam z zaciekawieniem. Niestety, później rozmowy były drętwe. Pytania się powtarzały, a język stawał się cięższy z każdym akapitem. Strasznie mi zabrakło Kasi w tej książce. Szkoda, bo miałam nadzieję, że przeczytam więcej z perspektywy jej punktu widzenia.

Większość rozmòw nie wciąga, same gościnie na pewno są wspaniałe, ale pytania na jakie odpowiadały nie były ciekawe. Trochę jakby przepytywania je do szkolnej gazetki. Nie dokończą do mnie przemòwiło wydanie, fragmenty z hejt-komentarzami w większości pominęłam, nie wiem po co były zaznaczane niektòre fragmenty (nie były one ani najciekawsze ani najistotniejsze). Ogòlnie nie miałam poczucia, że książka jest jakoś ważna, raczej, że to zebrane rozmowy koleżanek na temat....hejtu, bycia w sieci....brakowało mi jakiegoś zarysowania czym dla rozmòwczyń jest hejt (bo trochę miałam poczucie, że mowa o wszystkich nie pozytywnych komentarzach).

Ważna i potrzebna, ale dla osób obracających się w podobnych treściach niestety mało odkrywcza. Niektóre wywiady nie wniosły nic nowego do całości. Wiele z nich skłoniło mnie do refleksji, na pewno wyniosłam z niej sporo uporządkowanych przemyśleń. Ostatni tekst w książce jest moim zdaniem absolutnie najbardziej wartościowy, spinający, fachowy. Potrzebujemy więcej takich pozycji. Tę poleciłabym początkującym feministkom ;)

Dotrwałam tylko do połowy książki i się poddałam. Nie ma w niej nic nowego, czego byśmy wcześniej nie znali. To wszystko można już było usłyszeć od twórczyń, z którymi zostały przeprowadzone rozmowy.
Sposób wydania powoduje, że książkę bardzo źle się czyta.
Bardzo się na niej zawiodłam

Sposób wydania powoduje, że książkę bardzo źle się czyta.
Bardzo się na niej zawiodłam

• Przeczytane w 2021
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Nie obraź się, ale nie jesteś zbyt ładna