Krew z krwi

2021-05-19
2021-05-19
9788382520125
literatura polska

Ile jesteś w stanie poświęcić i jak daleko się posuniesz, żeby uratować własne dziecko?

Książka bardzo słaba.Chyba autor napisał ją rzeczywiście dla syna i tylko syn powinien ją przeczytać.Szkoda czasu i pieniędzy.

Pomysł na historię świetny - każdy (nie tylko ojciec) może zrozumieć głównego bohatera. Mam jednak problem z długimi przestojami, powtórzeniami, zbędnymi, nic nie wnoszącymi rozdziałami oraz miejscami "zgrzytającym" flow. No ale jak już wiemy, autor w kwestii warsztatu na szczęście wyrobił się w kolejnych powieściach :)

Czytałam tę książkę chyba w zeszłym roku i pamiętam ją tak pobieżnie. Trochę denerwowało mnie dlaczego ojciec (Daniel) nie chciał wytłumaczyć synowi (Leoś) powodu dla którego odeszła mama Leosia (teraz już wiem dlaczego, bo to kluczowe dla fabuły). I dlaczego główny bohater nie chciał nawiązać bliższej relacji (mimo że teoretycznie był wolnego stanu) z opiekunką swojego syna (to już teraz też rozumiem). A samo zakończenie? Smutne jednak i nie takiego się spodziewałam, ale widać taki był zamysł autora, możliwe że dla podkreślenia ojcowskiej miłości do syna - chociaż? Czy ja wiem?

Ile jesteś w stanie poświęcić dla własnego dziecka? Przed takim pytaniem staje Daniel Adamski ojciec ciężko chorego Leosia. Kilka milionów złotych, tyle warte jest życie i zdrowie ukochanego syna. Kiedy okrutny i przewrotny los zsyła na mężczyznę seryjnego mordercę, autor niezbyt poczytnych kryminałów nie cofnie się przed niczym, by spełnić wolę mordercy. Wystarczy tylko pisać, okrutnie mocno i bez ustanku. Tylko tyle i aż tyle.

Przemysław Piotrowski rozkochał czytelnika serią z Igorem Brudnym. Dynamiczna akcja, dobrze wykreowani bohaterowie i nieszablonowe pomysły, to tylko niektóre z cech, które przyciągają czytelnika. Tym razem autor na chwile dał odpocząć odbiorcom, serwując im nieco inny kaliber opowieści. I to dosłownie, bo jest to zupełnie inna półka. I to pod każdym możliwym względem.

"Krew z krwi" to nie jest typowy kryminał, do którego przyzwyczaił nas Piotrowski. Nie ma tu zbytnio krwi, choć jest ona w tytule, to nie pełni dosłownej funkcji, nie ma makabrycznych zbrodni, czy szybkiej i zmieniającej się akcji. Jest za to ogromna miłość ojca do syna, nie przesłodzona, nie polukrowana, że aż mdła, tylko piękna, czysta z ogromną odwagą i determinacją. To taka relacja, którą chciałby mieć każdy rodzic z własnym dzieckiem. Daniel to mężczyzna, którego nie da się nie polubić. Na zewnątrz osty, nieco sarkastyczny, a w środku ciepły i oddany facet, który zrobi wszystko, by pomóc Leosiowi. Pozostali bohaterowie również skradli moje serce, nawet matka, miejscami wścibska wlewała odrobinę humoru i kolorytu.

Choć akcja nie jest dynamiczna, to od pozycji nie sposób się oderwać. Cały czas kręcimy się w miejscu, tropimy seryjnego mordercę, by na końcu dostać prawdziwy strzał. Choć strzał, to złe słowo. Prawdziwą bombę, a nawet serię, bo takiego zakończenia się nie spodziewałam. Autor wodził mnie za nos przez niemal całą książkę, by w epilogu wywrócić wszystko do góry literami. Ostatnie zdania, ostatnie myśli nadal dźwięczą mi w głowie i jeszcze długo będzie słychać echo: ile jesteś w stanie poświecić dla swojego dziecka?

Przemysław Piotrowski kolejny raz pokazał, że jest w absolutnej czołówce autorów polskich kryminałów.

Książkę przeczytałam w dwa dni, mimo że się w niej nie działo dużo tj. rozlew krwi, flaki na wierzchu to była baardzo ciekawa. Wątek wciągający, w połowie książki coś tam już podejrzewałam ale i tak zakończenie było zaskakującym potwierdzeniem :) Polecam

Już któraś książka Przemka Piotrowskiego udowadnia że naprawdę ma talent pisarski . Doskonały thriller z tragedią rodzinną głównego bohatera oraz nieuchwytnym mordercą który zabija według działań książkowego mordercy o pseudonimie motyl . Książka napisana w stylu Sebastiana Fitzka. Polecam bo warto po nią sięgnąć.

O Matko Boska!!!! Brak mi słów, aby cokolwiek napisać. Po prostu przeczytajcie! I tyle.

Mam dość mieszane odczucia co do tej książki. Generalnie spodziewałam się może trochę innej narracji, lekko irytował mnie sposób pisania historii w pierwszej osobie, jako że nie do końca przemawiał do mnie styl przekazany przez głównego bohatera.

Nie do końca poczułam sympatię do Daniela, jednak ujęła mnie relacja między ojcem a synem. Ojcowska miłość została pięknie ukazana. Wydaje mi się, że każdy rodzic skoczyłby w ogień za swoim dzieckiem i zrobiłby wszystko co w jego mocy by pomóc mu w cierpieniu. Mimo, że to niekoniecznie byłoby zgodne z prawem i sumieniem.

Wątek morderstw był niejaki drugoplanowy, przynajmniej ja tak to odebrałam. Historia dość ciekawie ukazana, jednak moim zdaniem czegoś zabrakło. Męczyło mnie trochę czytanie tych samych zdań co kilka stron. Rozumiem, że nawiązanie do tytułu jak najbardziej wpisuje się w kanon książki, jednak dość męczące było czytać go co rozdział. Opis żony głównego bohatera zapamiętałam za pierwszy razem, więc moim zdaniem było niepotrzebne ciągle powtarzać czym się zajmowała.

Końcówka książki zaskoczyła i nie zaskoczyła. Ostatni rozdział nie był dla mnie niespodzianką, spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Jednak epilog to inna sprawa, tu wdarło się lekkie zdziwienie.

Książka z pewnością jest ciekawą pozycją. Pokazuje jak wiele można zdziałać miłością do dziecka, nie cofając się przed niczym.

Można posłuchać przy gotowaniu; ale lepiej jednak posłuchać czegoś innego. Wszystkie postacie są takie jakieś przejaskrawione. Idiotyczne.Chaotyczne.I nie jest to zabawne. Trzonem całej akcji jest śmiertelna choroba nowotworowa 5 letniego Leonarda i postępujący obłęd jego ojca.. Więc książka zupełnie nie jest zabawna.
Ani to historia obyczajowa, ani kryminał. Zakończenie bez sensu.

Ani to historia obyczajowa, ani kryminał. Zakończenie...

Książka interesująca, wciągająca, ale niestety niezaskakująca. Dosyć szybko przewidziałam zakończenie i stąd mały niedosyt.. Uwielbiam powieści Piotrowskiego za wielowątkowość, wartką akcję i ciekawych bohaterów., Tej brakuje napięcia i elementów zaskoczenia. Niemniej to dobrze napisana książka na zimne, wiosenne wieczory.

• Przeczytane 2021