Schronisko

Inne

Wyróżniona opinia i

Schronisko

przeczytanych książek 625 napisanych opinii 217

Jeśli miałabym jednym zdaniem opisać tę książkę, to byłoby to: Thriller inny niż wszystkie.
Na swoim koncie mam wiele thrillerów dotyczących różnych spraw, ale ten na pewno zapadnie mi w pamięci. Elissa zostaje porwana w najważniejszym dniu swojego życia. Budzi się w chatce w Lesie Pamięci. Kto jest porywaczem? Ile osób zginęło przed nią? Czy uda jej się przeżyć?
W miejscu, w którym czytelnikowi wydaje się, że historia dobiega końca, ona się zaczyna. Autor stworzył wspaniały portret psychologiczny bohaterów, uwielbiam takie wgłębianie się w ludzką psychikę, szczególnie w tę jej mroczną stronę. Choć wstęp był dość długi, to lektura bardzo mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się takiego rozwinięcia sprawy, nabrałam niewłaściwych podejrzeń, znienawidziłam niewłaściwych bohaterów. Do tego klimat ciemnego lasu potęguje doznania czytelnika.

W...

Trzynastoletnia Elissa, jest nad wyraz inteligentną dojrzewającą dziewczynką, która jest niezwykle utalentowaną szachistką. Wychowuje ja samotnie mama imieniem Lena, dziewczynka jest z matką bardzo związana. Lena jest dla Elissy największym oparciem, najważniejsza osobą. Nastolatka przygotowuje się do wyjazdu na Młodzieżowy Grand Prix w Szachach. Jej marzeniem jest wygrać konkurs. Obie wyjeżdżają z domu wcześniej,by dotrzeć do hotelu, w ktorym odbywa się turniej na czas. W trakcie przerwy w turnieju Elissa informując mamę, wychodzi na chwile, sama na parking, do samochodu. Elissa nie wraca. Zostaje porwana, budzi się w ciemnym miejscu przykuta kajdanami do ściany. Kiedy dziewczynka uzyskuje pełna świadomość swojego położenia, niespodziewanie przychodzi do niej chłopiec imieniem Elijah. W Elissie budzi sie iskierka nadziei na ratunek. Nawiązują rozmowę, dziewczynka czuje,że chłopiec jest niestabilny emocjonalnie. Każde spotkanie z chłopcem ja w tym uzmysławia. Elissa wpada na pomysł by zacząć z chłopcem grę, która pomoże jej wyjść z opresji. Czy jej plan się powiedzie ?

Byla to tak świetna książka, że chyba długo nie znajdę takiej, która dorównała by emocjom tej historii. Pomimo sztampowej fabuły, bardzo opisowego początku ksiazki, przez ktory niemalże odłożyłam lekturę na bok, okazało się,ze od ksiazki nie można się oderwać. Świetnie ukazany profil psychologiczny osób porwanych, czego nie doświadczyłam w żadnej innej książce. Wątek policjantki prowadzącej dochodzenie bardzo średni. Jej osoba nie została dobrze nakreślona, sytuacje, których doświadczała, nie rozumiałam do końca co miały uzmysłowić czytelnikowi. Nie polubilam jej postaci.
Więc są dwa małe minusiki, które nie umniejszają lekturze.
Ach, i jeszcze tytul. Tytul, ktory nie mial kompletnie zwiazku z historia 🫣🙂 ale na to też można przymrozyc oko.
Polecam!

Bardzo dobra, tajemnicza historia. Inna od tych, które czytałam do tej pory. Pewnie dla znawców gatunku nie jest to pozycja wybitna, ale mnie jednak zaskakiwała na każdej stronie. Pozwala z dwóch stron patrzeć na to, kto jest sprawcą, a kto ofiarą. Zakończenie być może nie było zbyt zaskakujące, ale mimo to oceniam książkę pozytywnie.

Nie rozumiem zachwytu nad tą książką. Można by ją streścić w 10 zdaniach, a ma 400 stron... Właściwie nie zostało nawet wyjaśnione, dlaczego akurat na Elissę padło.

Znakomity thriller! Zostanie mi długo w pamięci, gdyż porusza naprawdę trudny temat. Przerażający i zarazem strasznie smutny. Niebywale wciąga i trzyma w napięciu do samego końca. Obiecuję - nie do odłożenia. Niebanalna końcówka, która przyprawiła mnie o gęsią skórkę! Spokojnie jedna z lepszych książek jakie czytałam. Z chęcią zobaczyłabym jej ekranizację!

Genialna historia. Wciąga do ostatniej strony.

Genialna historia. Wciąga do ostatniej strony.

Spodobała się mi ta lektura,historia poruszająca i smutna.
Przerażający,mocny thriller psychologiczny poruszył mnie głęboko i wciągnął.
Czytało się mi świetnie.
Znakomita to książka była.

Spodobała się mi ta lektura,historia poruszająca i smutna.
Przerażający,mocny thriller psychologiczny poruszył mnie głęboko i wciągnął.
Czytało się mi świetnie.
Znakomita to książka była.

Bardzo dobry kryminał, warto po niego sięgnąć. Od początku do końca trzyma w napięciu i nie pozwala się oderwać.
Przeplatają się 3 różne perspektywy w różnych momentach fabuły co początkowo wydawało mi się być uciążliwe. Natomiast później okazało się to strzałem w dziesiątkę. Mimo iż nie dzieją się żadne przewrotne rzeczy to ja jako czytelnik się nie nudziłam, do tego byłam tak wciągnięta że książki odłożyć nie mogłam. Rozwiązanie jest do przewidzenia, ale tak wciągnęła mnie historia że nawet nie myślałam nad rozwiązaniem.
Minusem jest zachowanie Elissy, każde będąc porwanym by się bał, a ona zachowuje się dosyć spokojnie. Na chłodno wszystko kalkuluje i robi inteligentne podstępy, które dla nas wymyśla w sekundę. Nie widzimy jak się nad tym głowi i powoduje taki dysonans, bo doskonale wiemy że te fragmenty urozmaicił autor, który jest dorosły a nie 13-letnia dziewczynka.
Wszystkich scen między Elijahem a Kylem ja nie zrozumiałam, nie wiem do końca po co były potrzebne w perspektywie końcówki, która nijak ma się do nich.

Jeden z najlepszych thillerów jakie czytałam.Wbija w fotel❤️

Jeden z najlepszych thillerów jakie czytałam.Wbija w fotel❤️