Horrorstör

2022-02-16
2022-02-16
2014-09-23
Lesław Haliński
Literatura amerykańska horror sklep meblowy meble IKEA

Duchy spod komody

1956 14 299

Książki grozy najczęściej swoją akcję mają w domach, opuszczonych szpitalach, cmentarzach, lasach, odludziach itp. Grady Hendrix w swoim „Horrorstör” zabiera nas gdzie indziej. Jego powieść dzieje się w… sklepie meblowym.

Amerykański pisarz wpadł na świetny pomysł na stworzenie swojego dzieła wokół miejsca, którego nikt inny nie ruszył. Sama książka jest genialnie stworzona pod względem wizualnym, ale jednak treścią nie do końca wykorzystała potencjał.
Akcja „Horrorstör” dzieje się w Cleveland w salonie meblowym wielkiej sieciówki „Orsk”. Aby nam się ten horror nie kojarzył z Ikeą czy Castoramą, to autor wymyślił nowego giganta meblowego. Wracając do treści, to we wspomnianej placówce zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Przy otwieraniu sklepu pracownicy odkrywają, że coś się dzieje ze sprzedanym towarem. Regularnie ulegają uszkodzeniom lub zabrudzeniom różne meble. Monitoring nic nie wykrywa. Niedługo w placówce ma pojawić się kontrola, więc manager Basil postanawia zostać na noc w sklepie.

Towarzyszy mu Amy, która nie czuje się dobrze traktowana w sklepie w Cleveland, oraz Ruth Anne, która od lat pracuje w tej placówce i cieszy się uznaniem kolegów i koleżanek. Celem Basila jest złapanie wandali, którzy dewastują sklep. Okazuje się jednak, że to nie włamywacze stoją za dewastacją sklepu. Coś dziwnego zaczyna się dziać niemal od początku dyżuru bohaterów, choć sam manager tego nie dostrzega. Towarzyszące mu dziewczyny zaczynają jednak wyczuwać jakieś zagrożenie. I wcale nie wygląda to na działanie człowieka.

Co tak naprawdę dzieje się w Orsku? Czy tam straszy? A może tylko ktoś robi sobie tylko durne żarty? Pozornie łatwy nocny dyżur zmieni się w koszmarne doświadczenia…

Sięgając po „Horrorstör” byłem bardzo ciekawy tego jak Grady Hendrix rozwinie historię grozy, która ma dziać się w salonie meblowym. Dość oryginalny pomysł i świetnie przygotowana graficznie książka sprawiła, że miałem duże oczekiwania wobec niej. Z biegiem akcji zapowiadało się na to, że faktycznie będzie to ciekawy horror. Rzeczywistość okazała się inna. I tutaj zacznę lekko spojlerować, choć bez ujawniania fabuły.

Autor dobrze budował napięcie w początkowych fazach różnych akcji, ale dość szybko ono opadało. W tej powieści było za dużo drobnych zwrotów napięć, które całkowicie wypłaszczały elementy grozy. W pewnym momencie akcja mocniej przyspieszyła, co – moim zdaniem – nie było sprzyjające całej historii. Brakowało dłuższego momentu przejściowego.

Jak Hendrix wyrzuca już wszystkie karty na stół, to za chwilę dochodzimy do końca książki. Nie jest to krwawy horror, w zasadzie ma dwie lub trzy w miarę przerażające sceny. Dla mnie „Horrorstör” jest dziełem grozy, które nie zostało rozwinięte. Jakby był zarys historii, ale nie rozbudowano mocniej poszczególnych wątków. Przez co dostajemy nieco spłaszczoną historię, a szkoda. Same postacie w tej książce są wyraziste, ciekawie pomyślane, ale nie do końca wykorzystane w całym wątku grozy.

Szukając jakichś plusów, to mogę stwierdzić, że to horror w wersji light. Być może jest to pozycja dobra dla kogoś, kto chciałby powoli wejść w książki grozy. Żeby nie zaczynać od najwyższej półki. Dużym atutem jest szata graficzna, która jest przepiękna. Głównie ona podniosła nieco moją końcową ocenę tej powieści. „Horrorstör” to dobra książka dla tzw. okładkowych srok. Pod tym względem to dzieło na pewno będzie wyróżniać się na regale. Szkoda tylko, że nie pod względem fabuły.

Zaczyna się swietnie. Koniec gorszy. Nieco nudny. Pomyśl świetny. Coś innego. Takie na jeden dzień.

Podobała mi się ze względu na oprawę graficzną. Fajna fantazja na temat Ikei, która przemawia do mnie, gdyż spędziłam w tym sklepie sporo czasu urządzając mieszkanie i łatwo wyobrazić sobie to wszystko w dobrze znanej przestrzeni.
Nie jest to żadne arcydzieło i nie musi nim być. Wystarczy mi doskonale oddany klimat miejsca.

Bardzo podoba mi się szata graficzna tej książki. I to chyba tyle jeśli chodzi o zachwyt. Ani to zabawne, ani straszne. Idealnie nijakie.

~ Horrorstör to na prawdę bardzo przyzwoity horror !📖
Mamy młodą dziewczynę Amy która dostając polecenie od swojego przełożonego ,aby zjawić się w swoim miejscu pracy i zostać w nim przez całą noc ,ktoś ewidentnie wkradł się bowiem do środka i niszczy meble oraz bazgrze po lokalu .... A może coś ?
Poznaj historię sklepu meblowego i jego pracowników, którzy krążąc nocą po budynku nawet nie widzą że czeka ich spotkanie z piekła rodem . Ponieważ sklep stoi na miejscu niegdyś osławionego złą sławą więzienia.
W dodatku wydanie które Grady stworzył przypomina kopie katalogu IKEA 😅😅

~ Horrorstör to na prawdę bardzo przyzwoity horror !📖
Poznaj historię sklepu meblowego i jego pracowników, którzy krążąc nocą po...

Ciekawy pomysł, choć opowieść sztampowa - 6/10.

To już moja trzecia książka Grady Hendrixa. Dotychczasowy ranking przedstawia się tak:
1. "Jak sprzedać nawiedzony dom"
2. "Horrorstor"
3. "Poradnik zabójców wampirów z Południa"

Najpierw parę słów o samej okładce i pomyśle na wydanie. Jednym słowem: rewelacja! Pomysł, aby horror rozgrywający się w sklepie meblowym wydać w formie katalogu z IKEI jest fenomenalny 👍👍👍 Myślę, że wiele autorów żałuję, że na to nie wpadło. Dodatkowo w środku są klimatyczne grafiki, formularze i nawet... kupony rabatowe😂 Coś czuję, że grafik pracujący przy tej książce miał niezłą frajdę!

Teraz przejdźmy do samej treści. Książka jest niedługa (ok. 240 stron),więc to ogranicza dość głęboki rozwój bohaterów. Trochę żałuję, że każda z postaci nie została lepiej charakterologiczne rozwinięta. Jest klimat, trochę humoru i nieco przewidywalna opowieść. Tak, niestety łatwo odgadnąć, co stoi za nawiedzeniem sklepu meblowego. Starzy wyjadacze horrorów od razu wyczują ten wątek.

Mimo wszystko, świetnie się bawiłam. Pierwsza połowa książki jest zdecydowanie lepsza.

Ciekawy pomysł, choć opowieść sztampowa - 6/10.

1. "Jak sprzedać nawiedzony dom"
2. "Horrorstor"
3. "Poradnik zabójców wampirów z Południa"

Horror w stylu zostaje na noc w zamkniętym sklepie z meblami to świetny pomysł. Dla mnie to lekki horror z nawet ciekawym rozwinięciem i zakończeniem. Najlepsze w tej książce jest to jak wygląda - dosłownie jak katalog z meblami co jest dość kreatywnym wydaniem.

Horrorem bym tego nie nazwał ale podobała mi się ta powieść szybko się czytało i według mnie przyjemnie

Spojler: nie polecam. Po krótkie uzasadnienie zapraszam poniżej.

W sklepie meblowym Orsk od pewnego czasu zaczyna spadać sprzedaż, a codziennie rano pracownicy znajdują pobrudzony lub uszkodzony asortyment.
Troje pracowników decyduje się zostać na nocną zmianę i odkryć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Rozumiem, że miało to być pokazanie z przymrużeniem oka zależności w korporacji, pracy w sklepach typu IKEA, czy chwytów marketingowych, ale nie znalazłam w tym niczego odkrywczego, zabawnego ani strasznego. Jest przewidywalnie i nudno mimo, że główna bohaterka Amy miała zadatki na ciekawą postać.

Ot przerost formy (skądinąd ciekawej i przyciągającej oko) nad treścią.

Spojler: nie polecam. Po krótkie uzasadnienie zapraszam poniżej.

Rozumiem, że miało to być pokazanie z przymrużeniem oka zależności w...

Niby horror, ale mało straszny. Za to bardzo śmieszny. Nie sposób nie polubić bohaterów. Są tak uroczy w swoim braku życiowej zaradności. Samo wydanie książki to trochę przerost formy nad treścią, ale nie można odmówić tego, że doświadczenie czytania horroru w formie katalogu Ikei to coś unikatowego. Historia jest dosyć prosta, ale dostarcza solidnej porcji rozrywki z odrobiną strachu, szczyptą makabry i ogromną ilością komedii. Polecam dla początkujących fanów horroru, a także dla starszych wyjadaczy jako lekki przerywnik od dzieł cięższego kalibru.

• Horror
  • Przeczytane w 2022