Poradnik zabójców wampirów Klubu Książki z Południa

Okładka książki Poradnik zabójców wampirów Klubu Książki z Południa Grady Hendrix
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Nieustraszone gospodynie domowe

1887 593 198

Zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Ostatecznie, choć to bardzo prosta historia, której zakończenie możemy szybko odgadnąć to... coś w sobie książka miała!
Ciekawym było dla mnie postawienie głównej bohaterki w sytuacji kiedy nikt jej nie wierzy. Widziała coś przerażającego (a my razem z nią!) i doskonale wie, że z nowym sąsiadem coś jest nie tak. A mimo to nikt nie bierze na serio słów kobiety, bo... no, właśnie. Bo jest kobietą, bo co ludzie powiedzą, bo reputacja męża. Aż ma się ochotę potrząsnąć dziewczyną i krzyknąć żeby zwiewała, bo ma tam u siebie bardzo dziwnie.
Motym Klubu Książki jest cudowny. Kobiety, w których chce się widzieć pokorne panie domu, a przecież każda z nich ma swój charakter. Między zapalonymi czytelniczkami rodzi się nietypowa przyjaźń i ja osobiście lubiłam ich interakcje: dogryzanie, fochy czy ostatecznie pomoc jedna drugiej kiedy trzeba. Chyba właśne w tym tkwi siła książki.
Nie czułam strachu podczas lektury. Raczej irytację na otoczenie głównej bohaterki oraz na nią samą. Z ulgą obserwowałam jak nabiera odwagi i desperacji by odmienić swoje życie oraz chronić przed panem sąsiadem.
Lektura trafiła w moje czytelnicze serducho. Lubię.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

~ Fantastycznie napisany horrorek 📖🔥 mimo totalnie zabawnego tytułu nie zawiodłam się!
Historia jest spójna i z rozdział na rozdział fajnie nas wciąga dając z siebie coraz większy mrok wokół głównych bohaterów.
Poznajemy tu Patricie matkę, żonę oraz wielbicielkę książek która wraz z przyjaciółkami prowadzą w swoim miasteczku klub książki.
Wszystko byłoby pięknie gdyby nie nagle zniknięcia dzieci w okolicach ....
Oraz przystojny młody sąsiad który nie do końca przypada do gustu naszym czytelniczką.
Czytając coraz więcej mroczniejszych książek nasze damy odkrywają przerażającą i mrożącą krew w żyłach prawdę! Kobiety z Południa wcale nie są tak miłe jakby się wszystkim wydawało.
Polecam zdecydowanie!

Wszystko byłoby pięknie gdyby...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa, zachęcająca okładka a i treść nie rozczarowuje!
Czuć tu Kinga, ale trochę jakby na obcasach ;)
Nic tylko brać i czytać!

Ciekawa, zachęcająca okładka a i treść nie rozczarowuje!
Czuć tu Kinga, ale trochę jakby na obcasach ;)
Nic tylko brać i czytać!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa"... Skoro wszystko jest jasne, dziękuję za uwagę i życzę miłej lektury. Ale jak? Już? Oczywiście, bo Grady Hendrix samym tytułem zaspoilerował w takim stopniu swoją historię jak Elizabeth Engstrom w Czarnej ambrozji pierwszym zdaniem. Może jednak w tej śmiałości jest metoda? Może to przemyślana zmyłka i czytelnika czeka inny rodzaj zaskoczenia skoro już na wstępie wie z jakim tematem będzie obcować? Czym zatem jest "Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa"?

Żeby odkryć ten sekret musimy cofnąć się do lat dziewięćdziesiątych, do małego miasteczka na południowych przedmieściach amerykańskiego Charleston. Okolica jak każda inna. Domki, dość hermetyczna społeczność i wielkie ambicje. Zarówno względem rozwoju jak i bezpieczeństwa, bo sąsiedzki monitoring działa tu wzorowo. Na pierwszym planie poznajemy Patricie Campbell, żonę pnącego się po szczeblach kariery psychiatry i matkę dwojga nastolatków. W tej rodzinie ona poświęciła swoją pielęgniarską praktykę, a tym samym objęła opiekę nad domowym ogniskiem. W wolnym czasie, spełnia się w sąsiedzkim klubie książki, gdzie podczas cyklicznych spotkań "kur domowych" rozprawiane są tematy bieżących lektur i nowinek z okolicy. W międzyczasie do okolicy wprowadza się niejaki James Harris - samotny przystojniak, który szybko zyskuje uznanie wśród sąsiadów, choć w sąsiedztwie dochodzi do przerażających incydentów. Patricia Campbell w końcu odkrywa ich mroczną naturę ale czy ktoś jej uwierzy i pomoże ochronić rodzinę oraz sąsiedztwo?

Już od samego początku książka zaskakuje doborem sił jakie autor postanowił postawić przeciw sobie. Z jednej strony mamy protagonistkę - kobietę postrzeganą przede wszystkim jako żonę i matkę, a nie wojowniczkę, której daleko do Van Helsinga czy też Blade'a, a tym samym ich taktycznego wyszkolenia i oręża. Jeśli tego mało, dołóżmy do tego małą siłę przebicia jako gospodyni domowa. W środowisku zdominowanym przez mężczyzn, a tym samym męża, dodatkowo psychiatry, jej każdy argument, który kłóci się z logicznym wyjaśnieniem, zostaje pogrzebany szybciej niż się pojawia. W książce Stephena Kinga "Pod kopułą" był taki moment, kiedy jakieś dokumenty (nie pamiętam dokładnie w jakiej postaci) spadają pod mebel. Były konkretnymi dowodami, dzięki którym fabuła miała szansę przeskoczyć na wyraźną prostą, ale niestety. Grady Hendrix bawi się emocjami czytelnika w podobny sposób. Pozwala by on jak i bohater byli świadkami jakiegoś zdarzenia ale wyjaśnienie i udowodnienie pozostawia tylko tej drugiej. Mocno stresujące doświadczenie kiedy mamy świadomość prawdy i nic nie możemy zrobić jak tylko biernie przyglądać się dalszym zmaganiom bohatera.

Antagonista? Inteligentny i ujmujący niczym Perly Dunsmore z książki "Aukcjoner" Joan Samson. To całe zło u Grady'ego Hendrixa nie należy do tych, że zniesmacza swym okrucieństwem. No, może trochę. Tutaj, główną siłą jaką się odczuwa jest niemoc oraz lęk, który udziela się czytelnikowi. Brak możliwości i warunków, zarówno psychicznych wykraczających daleko poza granicę logiki jak i fizycznych skoro na przeciw złu postawiona została kobieta. Ona jednak walczy, jest przestraszona ale żyje wiarą, że jeśli ruszy to małe koło, to zakręci następnym i następnym, aż w ostateczności rozpędzi sąsiedzką machinę. Jana Wagner w książce "Pandemia" świetnie ukazała waleczne oblicze kobiety na tle apokaliptycznej wizji końca świata. Grady Hendrix dokonał tego samego na przedmieściach Charleston i brawa mu za to.

"Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa" to bardziej złożona opowieść niż to, na co wskazuje jej tytuł. To świetnie opowiedziana historia o sąsiedzkiej przyjaźni, rodzinnych problemach i codziennych pojedynkach między pokoleniami. To oczywiście walka ze złem, ale tym o wiele bardziej przerażającym i równie przebiegłym niż mogłoby się wydawać. To opowieść, która pochłania i przeraża z każdym kolejnym rozdziałem.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kocham! Z checia dołączyłąbym do klubu! Trochę jak King. Z większym luzem. Bardziej kobieco.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wampiry, wampiry, wampiry. Już wszystko o was napisali. Czy da się jeszcze czytelnika wami zaskoczyć? Da się! Nazywam się Patricia Campbell i zapraszam was do Charlestown. Nasz klub książki opowie wam pewną historię.
Fabuła podzielona jest na okresy przełomu lat 80. I 90. XX wieku. Każdy nowy okres nosi tytuł aktualnie przerabianej przez klub książki. Te nawiązania do książek o seryjnych mordercach i literatury krwawo-sensacyjnej to po prostu mistrzostwo świata. Rozbawiła mnie już na pierwszej stronie. Może nie ma tu za dużo elementów humorystycznych, ale to one na początku mnie chwyciły i zachęcił do zapuszczenia się dalej w historię. Wbrew pozorom fabuła wcale nie skupia się na wampirach, które przedstawione są tu w odświeżonej formie. Opisuje ciężkie życie tzw. “kur domowych” i jak one oraz ich praca są traktowane niesprawiedliwie.
Główne postacie to Patricia i James. Ona stara się być najlepszą gospodynią w mieście, ale gdy na horyzoncie pojawia się zło zagrażające jej rodzinie poświęci wszystko by ją ratować. Wiedzę jak pokonać wroga czerpie z książek przez co ta opowieść to istny hołd dla ludzi czytających. Pokazuje, że wiedza to największy oręż. On po prostu chce przeżyć. Pod postacią dżentelmena chce zdobywać pokarm. Reszta postaci z klubu książki to jest pełen przekrój osobowości. Każda ma swoje unikalne cechy i wady. Mężowie zepchnięci zostali trochę na drugi plan, ale i oni odgrywają tu ważną rolę.
Książka jest tak skonstruowana, że gdy już myślimy, że dobro wygrywa to następuje zwrot akcji o 180 stopni i wali nas obuchem w głowę. W końcu jednak dochodzimy do wielkiego finału gdzie dobro zmierzy się ze złem w ostatecznej konfrontacji. Niczym Sherlock Holmes i Moriaty.
Po przeczytaniu ostatnio wielu książek, gdzie wszystko było podane na tacy i rozwiązania się można było domyśleć, mój mózg został nakarmiony i eksplodował ze szczęścia. To jest idealny pomysł na serial.

Kiedy do społeczności gdzie wszyscy się znają przyjeżdża ktoś nowy to nie myśli się od razu o tym, że to zła osoba. Ale gdy w tym samym czasie dzieją się dziwne rzeczy to już w głowie zapala się alarm. Jedynymi osobami, które to widzą są członkinie klubu książki. Szczególnie jedna - Patricia. Czy uda się jej przekonać innych, że ich nowy mieszkaniec James Harris nie jest tym za kogo się podaje?

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka spełnia swoją rolę, jeśli chodzi o gatunek, jest co najmniej niepokojącą. Jak sprzedać nawiedzony dom podobało mi się bardziej, ale ta książka też trzyma poziom. Jedyny minus to w moim odczuciu wolno rozpoczynająca się akcja. Początek ksiazki teoche mnie wynudził. Ale przy końcu nie mogłam się już oderwać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fajna historia czasami mroczna. Na razie w top książek autora jak dla mnie.

Fajna historia czasami mroczna. Na razie w top książek autora jak dla mnie.

Na półkach: , , , ,

Małe amerykańskie miasteczko na Południu, w którym wszyscy się znają i o siebie troszczą. Zasłony muszą być odkurzone, porcelana po prababci regularnie myta, dzieci przyszykowane do szkoły, a wszystkie pozory utrzymane. Obserwowanie dyskryminacji i psychicznego znęcania się w "idealnych" rodzinach podnosiło mi ciśnienie mocniej niż jakakolwiek kawa. Aha, no i w okolicy grasuje seryjny morderca, niby wszyscy o tym wiedzą, ale kto by się przejmował.

"Poradnik…" to sprawiedliwość oddana "kurom domowym", kobietom lekceważonym i niejednokrotnie poniżanym, tym wolącym czytać romanse i true crime od literatury pięknej albo wojennej. Tak jak autor napisał we wstępie, chciał pokazać, jakby to wyglądało, gdyby jego mama spotkała Draculę - moim zdaniem wyszło znakomicie. Ta książka, podobnie jak "Moja przyjaciółka opętana", przenosi nas w czasie, tym razem trochę bliżej, do przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Przed lekturą trochę mnie przerażała objętość powieści, ale szybko wciągnęłam się w tę historię i ostatecznie nie czuję, żeby to było aż tak dużo stron. Polecam fanom horrorów i wszystkiego co mroczne, mam nadzieję, że to będzie dla was coś nowego i świeżego, i że tak jak ja zakochacie się w luzackim podejściu do grozy w wykonaniu Hendrixa.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka to szybki horror, napisany ku rozrywce, oczywiście, ale przedstawia też dyskryminację kobiet, uprzedzenia wobec nich i protekcjonalne traktowanie (bo baba, bo "kura domowa", bo nie daj boże jeszcze czarna albo biedna) przez mężczyzn - choć moim zdaniem niektóre fragmenty są przejaskrawione. Prawdziwym smaczkiem jest tu motto-definicja kury domowej ze słownika Webstera: a więc najpierw zagońmy kobiety do garów, zamknijmy je w domach, a potem nazwijmy je "próżnymi" i "bezwartościowymi". Małżonek głównej bohaterki to prawdziwy buc i z niecierpliwością czekałam, aż kobieta się zbuntuje i zażąda rozwodu. A poza tym ta powieść pokazuje, że z książek można się wiele nauczyć, nawet jeśli są to kryminały i romanse ;)

• 2022
  • Horror