Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa

Okładka książki Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa Grady Hendrix Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2021
Okładka książki Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa
Grady Hendrix Wydawnictwo: Vesper horror

Oficjalne recenzje i

Nieustraszone gospodynie domowe

Link do recenzji

1563 463 116

Poradnik zabójców wampirów... czyta się świetnie, chociaż muszę przyznać, że poprzednie powieści autora były znacznie mroczniejsze. Tym razem nadam mamy przed sobą powieść grozy, ale raczej nie będziecie się przy niej zbyt mocno bać. Za to z pewnością Was wciągnie.

Cała opinia:

Cała opinia:

Kiczowaty tytuł i jeszcze bardziej kiczowata ilustracja okładkowa wprowadzają w błąd co do zawartości powieści. Trochę humoru obyczajowego jest jedynie na początku, ale tak to jest poważnie i brutalnie do bólu. Powieść jest wyborna zarówno jako dramat (świetne i bezpardonowe obserwacje społeczne), jak i rasowy horror, kiedy robi się brutalnie, to zaczyna się prawdziwa rzeźnia (atoli takich fragmentów nie ma dużo).
Nawet wampirzy motyw jest podany całkiem świeżo. Hendrix całkowicie panuje nad materią swojego dzieła, jego warsztat pisarski jest bardzo dobry, świetnie prowadzi bohaterów, nie ma też żadnego problemu z budowaniem napięcia, klimatu i świata przedstawionego, cóż za odświeżające doświadczenie po popłuczynach pisarzyny Henela. Główna protagonistka odbywa jedną z najlepiej poprowadzonych literackich dróg życiowych od A do Z, czytelnik wręcz czuje jej końcową ekspiację.
Świetny horror, który mógłby być sprzedawany nawet jako literatura obyczajowa.

Jest to moja pierwsza książka tego autora. Skusił mnie tytuł oraz ta piękna okładka od @maciejkamuda_art . Czy było warto?

Opowiada ona historię spokojnego miasteczka na przedmieściach Charlestown na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Patricia Campbell wraz ze swoimi koleżankami zakładają Klub Książki, w którym to zaczytują się w książkach z gatunku true crime. Kiedy w tej sielankowej okolicy zaczynają się dziać złe rzeczy, a dokładniej mówiąc giną dzieci, Patricia postanawia wszcząć własne dochodzenie i namówić do tego grupkę „kur domowych”. To co odkryje może wybiegać daleko poza znaną jej odmianę zła…

Akcja w książce jest stonowana. Pojedyncze wydarzenia nieśpiesznie następują po sobie, co idealnie oddaje tempo małomiasteczkowego życia. Przez takie powolne wprowadzanie czytelnika, autor daje mu czas na oswojenie się z przedstawionymi czasami, a dokładnie ich przerysowanym odpowiednikiem. Jednocześnie zło pokazane jest w sposób naprawdę zabawny. W końcu jak wampir się pożywia to zawsze z gołą klatą, to przecież oczywiste 😂

Nie sposób nie wspomnieć o bohaterach, a dokładnie bohaterkach. Panowie grają tutaj zupełnie drugorzędną rolę, no może oprócz Jamesa Harrisa, chociaż według mnie jego postać jest tylko osią napędową całej książki, a prym w akcji wiodą panie. Każda z nich jest inna, a ich kreacje są na naprawdę wysokim poziomie. Mamy tutaj nadgorliwą katoliczkę, przykładną żonę, dusze towarzystwa, która lubi epatować swoim bogactwem i dobrobytem, czarną pomoc domową (czy może powinnam napisać afroamerykańskiego podchodzenia?). Główna bohaterka, Patricia, jest po prostu fenomenalna. Zbuntowana kura domowa, która odkrywa w sobie smykałkę detektywistyczna, a jednocześnie nie boi się postawić złu. Siły ciemności strzeżcie się ‼️

Czy polecam? Jest to naprawdę świetna historia, przy której bawiłam się po prostu znakomicie. Fabuła jest prosta, ale na pewno nie nudna! Jest ona pełna emocji, a krwiopijca ukazany jest w zupełnie inny i nietuzinkowy sposób 😃

Okładka o niebo lepsza niż sama książka. My, pokolenie wychowane na kasetach VHS z samochodowego bagażnika, nie takie horrory widzieliśmy. Freddy, laleczka Chucky i inne znacznie uodporniły mnie na takie treści, które niby straszne, niby nie. Ogólnie dobrze się czytało. Jednak autor, jak to mężczyzna, ma tendencję do histerycznego prezentowania uczuć i zachowań kobiet w sytuacjach zagrożenia.

Niestety zupełnie nie tego się spodziewałam. Nie potrafiłam wciągnąć się w historię i chyba miała dla mnie zbyt negatywny wydźwięk.

"Poradnik zabójców wampirów" w pasjonujący sposób opowiada o codziennym życiu gospodyń domowych, ich bolączkach, standardowych problemach i rozmowach. Jednocześnie jesteśmy świadkami spotkań klubu książki, podczas których omawiają krwawe powieści i literaturę faktu o zbrodniach. Dzięki nim główne bohaterki są bardziej świadome i szybko nabierają podejrzeń gdy w okolicy zaczynają dziać się dziwne rzeczy.
Książka jest fascynująca, miejscami zabawna, miejscami przyprawiająca o dreszcze. Zdecydowanie robi duże wrażenie i zostanie z czytelnikiem na dłużej. Jednocześnie łączy w sobie tematykę, którą uwielbiam - miłość do książek oraz wampiry.

Kiedy przed laty emitowane były Desperate Housewhievs nigdy nie przypuszczałem, że inne gospodynie rozpoczną walkę z mitycznymi wampirami. Okazuje się, że dla Grady'ego Hendrixa nie ma rzeczy niemożliwych. W Poradniku zabójców wampirów klubu książki z Południa wykorzystuje inne powieści, aby snuć hipnotyzującą opowieść o tych wiecznych krwiopijcach.

Przełom lat 80. i 90. XX wieku. Na przedmieściach Charlestonu toczy się nudnawe życie. Panowie udają się do pracy, zajmując się tak zwanymi poważnymi sprawami i spotykają się na wspólnym oglądaniu meczu. Ich żony zaś zajmują się domem, dziećmi a jedyną rozrywkę dla nich stanowi klub książki. To dzięki niemu sięgają po literaturę true crime, ekscytując się seryjnymi mordercami bądź krwawymi kryminałami. Tą spokojną codzienność burzy zjawienie się w dzielnicy tajemniczego, Jamesa Harrisa. Za jego sprawą wyobraźnia klubowiczek aż roi się od domysłów na jego temat. Od kiedy tylko zawitał, budzi się wątpliwość do jego prawdziwej tożsamości.

W Mojej przyjaciółce opętanej Grady Hendrix nawiązał do kultowego Egzorcysty i główny prym wiodły dwie nastolatki. Tam, gdzie skończył tamtą historię zaczął nową opowieść tym razem o matkach i gospodyniach domowych, odwołując się do innego klasyka Draculi Brama Stokera. Przywołując mit wampiryczny, potraktował go całkowicie po swojemu. Z jednej strony pojawia się obecny popkulturowy obraz amanta, uwodziciela, kogoś kto imponuje otaczającą go aurą tajemniczości. Jednak daleko mu do roli kochanka, ma w sobie coś z pierwotnych wyobrażeń. Łowcy spragnionego krwi, Antychrysta władającego niektórymi zwierzętami, drapieżnika szukających nowych ofiar do zaspokojenia wiecznego głodu. Tak jak zawsze przy okazji wampirów pojawia się metaforyczność, tak jest i tym razem. W Poradniku zabójców wampirów klubu książki z Południa przybiera wiele znaczeń. Z jednej strony wampirami są zwykli ludzie typu Charlesa Mansona czy Teda Bundy'ego. Atakują znienacka kobiety, młode nastoletnie dziewczyny. Na co dzień to zwykli obywatele miast, niczym nie wyróżniający się, wręcz wzbudzający zaufanie i sympatię. Można dziwić się jak łatwo można dać się zwieść psychopacie, ale "normalni ludzie" w starciu z nimi są bez szans. Wampir staje się także odzwierciedleniem tłumionego gniewu, emocji, a nawet popędu seksualnego. Osacza, oplata siecią różnorodnych okoliczności, by na końcu pokazać swe prawdziwe oblicze. Staje katalizatorem wyzwalającym wszystkie panujące animozje, skrywane myśli i uczucia, ułatwia uwypuklenie realnej więzi lub jej braku ludzi żyjących wspólnie pod jednym dachem, na jednym osiedlu. Wreszcie poluje na dzieci. Bruka to co niewinne i wysysa panujący w tym miejscu spokój, niszczy jego wizerunek oazy bezpieczeństwa. Za to rodzi się strach prowadzący do paranoi. Nie dzieje się to od razu. Jest procesem rozłożonym na lata na przestrzeni, których obserwuje rozpad panującej wcześniej harmonii.

Poradnik zabójców wampirów klubu książki z Południa mimo typowych horrorowych chwytów, typu szczury, nietoperze, chodzące trupy czy morze krwi nie straszy. Bardziej intryguje, w którą pójdzie stronę. Co pewien czas przybiera postać satyry, komentarza społecznego, obrazu w którym przeglądamy się sami sobie. Z całą pewnością udowadnia, że zagrożenie nie czymś wyimaginowanym, mitycznymi i żadna literatura gatunkowa nie jest w stanie przed nim uchronić. I tak na końcu sami musimy stawić mu czoła.

Przełom lat 80. i 90....

Pierwszy raz od dawna myślałam, że nie podołam. Nawet odłożyłam książkę na dłuższy czas i nie miałam ochoty do niej wracać. Jednak postanowiłam ją dokończyć i coś "pyknęło", ale nie było fajerwerków, ani tym bardziej miłości. Większość książki niestety była nudna, a to że ok. 1/3 treści była nieco ciekawsza, nie może zmienić mojej opinii. Gdyby zamknąć tę historię na 200 stronach byłaby o niebo lepsza.

Grady Hendrix jest mistrzem w tworzeniu tła społeczno-obyczajowego, co już udowodnił w swoich innych powieściach, tutaj nie jest inaczej. O ile ktoś się nastawi na powieść obyczajową z horrorowym wątkiem, to ok, będzie zadowolony, ja jednak oczekiwałam więcej horroru. Sam wątek wampira był niezwykle ciekawy (ale za mało!) i chyba jeszcze z takim obrazem krwiopijcy się nie spotkałam, co jest niebywałe, bo myślałam, że o wampirach napisano już wszystko, a tu proszę, niespodzianka, coś nowego, niesztampowego. Kreacja wampira 10/10. Warto podkreślić, że powieść jest dość groteskowa i ma specyficzne poczucie humoru, co nie każdemu przypadnie do gustu, i choć mnie kilka scen rozbawiło (szczególnie te niby straszne) to jakoś tak w ogólnym rozrachunku było tego zbyt mało i nie do końca w moim guście.

Ta powieść jest trochę jak smaczne lody waniliowe na patyku, tylko ze zbyt grubą i twardą (czyli niedobrą) czekoladą na zewnątrz przez którą trudno się przegryźć. Nim zdążysz się wgryźć, lody rozpuszczają się, spadają z patyka i czar pryska. Tak też było z końcówką tej powieści, chwilowe zauroczenie szybko umknęło, zamieniło się w rozczarowanie i został mi tylko słodko-gorzki posmak.

Początek książki, może nie jest rewelacyjny, już miałem odkładać na półkę, bo zastanawiałem się co w tym ciekawego że autor opisał "koło gospodyń wiejskich", ale wystarczy przebrnąć przez te 100 stron i wtedy się zaczyna cała akcja która nie pozwala odłożyć książki, choć to jest powieść grozy, szczerze to nie czułem żadnych ciarek na plecach, generalnie powieści które do tej pory czytałem, jakoś mnie nie straszyły. Polecam z całego serca, choć jak to bywa dobro zwyciężyło zło, to mnie po skończeniu ogarnął jakiś taki smutek, że to już koniec. Chętnie znów po nią sięgnę za jakiś czas.

Świetna, bazująca na sentymentach z lat 90 popowa zabawa z konwencją i kliszami. Dobre tło społeczne, masa odniesień i "follow-up'ów". Trochę groteski i nie nachalny humor. Nie tylko dla fanów new-retro.

Grady Hendrix Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa Zobacz więcej