Wprowadzenie do historii

historia
Wydawnictwo Poznańskie
1998-01-01
1998-01-01
historia nauka studia wprowadzenie do historii

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Może nie wprowadzenie do historii jako takiej, lecz bardziej "wprowadzenie do historii wg Jerzego Topolskiego". W zwięzły i przystępny sposób autor przedstawia podstawowe definicje i zarys metod, poruszając wiele zaawansowanych kwestii, w tym dyskusyjnych. Skupia się na swojej opinii mówiąc do czytelnika, lecz czyni to w sposób nienachalny. Prowadząc ciekawą narrację, unika odstraszenia czytelnika fachowymi terminami, wręcz przeciwnie, popycha go do lektury "jeszcze jednego akapitu". Co się szczególnie chwali, podstawowe metody obrazuje na konkretnych przykładach, czego często brakuje w innych "wstępach".
Zdecydowanie najlepszy wybór z przeróżnych skryptów i tytułów "vedemecum historyka".

Książeczka, którą adept historii powinien poznać. Przynajmniej, jeśli studiował w Poznaniu.

Książka jest bardzo turdna w odbiorze. Trzeba ją czytać wiele razy, żeby cokolwiek z niej zrozumieć. Jak to mówił sam Topolski: student zrozumie ją po 5 przeczytaniu, doktorant po 3 a Topolski po pierwszym. Ja czytałam ją "tylko" trzy razy, a nie jestem doktorantem :P

porządnie napisana pozycja dla studenta historii albo para-historii ;) jak np. ja, jest tu świetna charakterystyka źródeł, chociaż można wyłapać trochę "nielogiczności" jeśli ktoś lubi tropić takie rzeczy :)

Wywody Topolskiego to próba dobitnego unaocznienia historii jako nauki (o dziwo!) nie-przyrodniczej. Jego narracja przyobleczona jest niejako w żal nie bycia wszechwiedzącym, wszechwidzącym Bogiem. Biedak wpadł w pułapkę zamknięcia się w analizie języka jako narzędzia poznania. Popadając w zbędną drobiazgową analizę procesu odtwarzania zjawisk, wiedzie do bezsensu i niepraktycznych wniosków, niepotrzebnych i nazbyt szczegółowych. Z takim pesymizmem i zastojem radzimy sobie za pomocą brzytwy Ockhama, która czyni pustym jego rozważania.

Mi osobiście książeczka przypadła do gustu, nie miałam problemu z jej zrozumieniem. Uważam, że jest ona dobrym wstępem do nauki dla początkującego studenta historii.

• Historyczne
  • 2015
  • Studia
  • Historia i antropologia

Dodaj cytat z książki Wprowadzenie do historii