Fantasy. Ewolucja gatunku

2007-01-01
2007-01-01
978-83-242-0726-8
fantasy nauka

Okładka książki Fenix 2001 6(106) Kir Bułyczow, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Zbigniew Kasprzak, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Feliks W. Kres, Maciej Nowak-Kreyer, Redakcja magazynu Fenix, Michał Studniarek, Grzegorz Trębicki, Andrzej Zimniak
Fenix 2001 6(106) Kir Bułyczow, Eugen...
Okładka książki Fenix 1999 4 (83) Leonid Kudriawcew, Andrzej Pilipiuk, Redakcja magazynu Fenix, Bartłomiej Świderski, Melanie Tem, Grzegorz Trębicki
Fenix 1999 4 (83) Leonid Kudriawcew, ...
Okładka książki Fenix 1998 10 (79) Ted Chiang, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Agnieszka Hałas, Mirosław Piotr Jabłoński, Marek Oramus, Romuald Pawlak, Anton Pierwuszyn, Redakcja magazynu Fenix, Izabela Szolc, Grzegorz Trębicki
Fenix 1998 10 ... Ted Chiang, Eugeniu...

Praktycznie rzecz biorąc podręcznik wiedzy na temat fantastyki, w tym przede wszystkim fantasy. Jeśli student pisze jakąś pracę na tematy z tym związane, uniknięcie Trębickiego jest praktycznie niemożliwe. Autor konkluduje, że choć Tolkien nie jest pierwszym pisarzem fantasy, to jego świat jest na tyle rozbudowany, że praktycznie definiuje cały gatunek. Jego praca dzieli się na trzy części, które demonstrują jak fantastyka Tolkienowska stanowi niegasnącą inspirację dla twórców, często nawet nieuświadomioną, i jak coraz to nowsze dzieła są tylko powielaniem motywów zawartych w jego dziełach.

Bardzo ciekawa pozycja, dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o gatunku jakim jest fantasy. Mimo formy opracowania naukowego książka jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, a jakiekolwiek błędy nie przeszkadzają w odbiorze. Dużym plusem są liczne przykłady, przytaczane przez autora do każdego z opisywanych zjawisk.

Jak na książkę literaturoznawcy, zawiera strasznie dużo błędów językowych, nieścisłości, potknięć stylistycznych. Rozumiem, że pisał ją anglista, jednak mogła przejść przez bardziej krytyczną korektę.
Merytorycznie - doskonały przewodnik po historii i rozwoju anglojęzycznej fantastyki

Bardzo interesująca pozycja dla fanów fantastyki, ale nie tylko. Autor dotarł do wielu obcojęzycznych pozycji naukowych dotyczących zagadnienia fantasy, przetłumaczył je oraz przeanalizował.
Bogata bibliografia to tylko jedna z zalet tego opracowania. Trębicki w przystępny sposób (chociaż pojawiają się w tekście słowa typowo naukowe - w końcu jest to praca doktorska) przeprowadza czytelnika przez historię tego gatunku i wyjaśnia wiele związanych z tym zagadnieniem pojęć stosowanych na całym świecie.
Jedynym moim zastrzeżeniem jest to, że książka jest za krótka.

Świetna synteza.

Świetna synteza.

Bardzo dobra książka na temat historii i rozwoju fantastyki, piszę właśnie pracę na ten temat i ta książka jest niezwykle pomocna :)

Przystępne kompendium wiedzy o 'fantasy'. Praca pozwalająca na rozwinięcie tematu także o zjawiska związane z tym gatunkiem w 2. dekadzie wieku XXI.

Średnie

Średnie