Historia Bliskiego Wschodu w starożytności (Od poczatków osadnictwa do podboju perskiego)

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
830400710X
historyczna
Feanor

Bliski Wschód, a więc Afryka Północno-Wschodnia oraz Azja Zachodnia, kojarzy się współczesnemu czytelnikowi przede wszystkim z ropą naftową. Jest to bowiem podstawowe bogactwo, które po wielowiekowych rządach kolonialnych pozwala tamtejszym mieszkańcom budować samodzielny, nowoczesny byt i utrwalić niezawisłą państwowość. Przybysza zaskakują przeto na każdym kroku kolosalne kontrasty: najnowsza technika wielkoprzemysłowa sąsiaduje nieraz z anachronicznymi stosunkami agrarnymi, podobnie jak obok milionowych metropolii nadal rozwijają się tradycje osadnicze sprzed tysięcy lat.
[ze Wstępu]

Sandra Jasona | 2016-07-28
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 1995 rok

Przeczytana na pierwszym roku studiów, naukowa pozycja, dla pasjonatów.

Dociekliwy_Kotek | 2012-03-07

Przebrnęłam przez tę pozycję jeszcze na pierwszym roku studiów i rzeczywiście, jeśli kogoś nie pociąga temat, ma pełne prawo poczuć się śmiertelnie znudzonym, szczególnie takimi zagadnieniami jak początki osadnictwa czy rozwój społeczeństw.
Zaletą książki Zabłockiej jest natomiast synchroniczność, z jaką omawia poszczególne epoki w dziejach państw Żyznego Półksiężyca, tym samym pozwalając stworzyć w miarę spójny i jednolity obraz Bliskiego Wschodu aż do czasów początków dominacji Achemenidów. No, a że miejscami język przyciężkawy...

kalantin | 2016-03-21
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam